Toprağın Keşfi Seramik Sanatının Hayatınıza Getireceği Yenilikler

5 dk okuma süresi


1
14 Paylaşım, 1 puan

En basit tarifi ile yüksek sıcaklıkta pişirilen toprağın aldığı forma seramik deniliyor. Seramiğin tarihçesi neredeyse insanlığın tarihçesiyle paralel olarak görülüyor. Bazı rivayetlere göre insan su ihtiyacını karşılama arayışı sırasında kili bulur, kile şekil vererek kullanmaya başlar. Milattan önce 6000 dolaylarında varlığına Anadolu’da rastlanan seramikler, insanlık tarihi ile ilgili pek çok bilgi içeriyor. Günümüzde ise teknolojinin sağladığı hız ve kolaylıkla hazır alınan seramik çamurlarına şekil vermek oldukça kolay. İsterseniz fırında pişirebilir, isterseniz güneşte kurutarak seramik kaplarınızın keyfini sürebilirsiniz. Toprağın keşfi seramik sanatının hayatınıza getireceği yenilikler sizi çok şaşırtacak. Keyifli okumalar!

1. Yaratıcılık Duygusu Verir

Toprağın Keşfi Seramik Sanatının Hayatınıza Getireceği Yenilikler

Seramik çamuru ya da killeri hazır olarak satılıyor. Kırtasiyelerden temin edebileceğiniz bu çamurları elle yoğurmak ve şekil vermek oldukça kolay. Seramiğe yeni başlayan biriyseniz, çamuru elleriniz arasında yoğurmak, sıkmak, bükmek çok eğlenceli gelecektir. Şekil verme aşamasına geçtiğinizde biraz bilgi ve deneyim sahibi olmanız gerektiğini anladığınızda seramik sanatındaki yolculuğunuz başlayacak demektir. Küçük oval, yuvarlak, kare gibi basit formlar oluştursanız bile bunları yan yana koyarak bir komposizyon elde edebilirsiniz. Kalemlik gibi kullanabileceğiniz ve sizin elinizden çıkmış olan seramik formlar her seferinde daha farklısını yapma arzusu oluşturur.

2. Zaman Yönetiminde Yardımcı Olur

Hazır kil kullanımı dışında bir atölyeye giderek seramik sanatını özümsemek isterseniz, size ilk kazandıracağı deneyim sabır ve zaman yönetimi olacaktır. Kilin hazırlanma süreci, tornadan geçirilmesi, forma sokulması, perdahlanması, bisküvi pişirimi, sırlanma süreci gibi aşamalar sabır ister. Fırınlandıktan sonraki dokusu ve görüntüsü ise tamamen farklıdır. Bisküvi pişirimi denilen fırınlama tekniği ıslak seramik kapların, plakaların sertleşmesi için yapılan ön pişirimdir. Bisküvi fırınlama işleminden sonra çeşitli tekniklerle objenizi süsleyebilir, sırlayabilirsiniz. Tüm bu aşamalar arasında atölye ortamında zamanın güne nasıl bölündüğünü görmek zaman yönetimi konusunda büyük bir tecrübe edinmenizi sağlar. Toprağın keşfi ile seramik sanatının günümüze kadar pek çok değişikliğe uğrayarak gelmesi, hayatınıza getireceği yenilikler ile işlerinizi organize etmenizi kolaylaştırır.

3. Toprak Sizi Terapi Eder

Toprağın Keşfi Seramik Sanatının Hayatınıza Getireceği Yenilikler

Eskilerin dilinden düşmeyen toprağa bas da elektriğin gitsin cümlesini duymuşsunuzdur. Vücuttaki negatif enerjiyi doğaya saldığına inanılan bir düşüncedir bu. Toprakla ilgilenen herkesin ne kadar rahatlatıcı bir aktivite olduğunu mutlaka duymuşsunuzdur. Her zaman toprağa basma şansınız olmasa bile evinizin bir köşesinde duran seramik hamurlarıyla dilediğiniz her an uğraşabilirsiniz. Profesyonel seviyede yapabilmek için büyük bir bilgi ve tecrübe gerekiyor olsa da kendinize ya da sevdiklerinize küçük hediyeler yapabilirsiniz. Kille uğraşırken belki de bir süreliğine hayatın karmaşasından uzaklaşacak, yalnızca elinizdeki çamura odaklanacaksınız.

4. Üretmiş Olursunuz

İnsanın kendi elleriyle yapmış olduğu herhangi bir şeyin tadını hazır olanlar vermiyor. Tecrübeyle sabit bir konudur bu. Yaptığınız yemek, temizlik, bağ-bahçe işleri büyük ölçüde keyif veriyorken ortada olmayan bir şey üretmenin hazzı bambaşka. Şekil verip, ortaya çıkardığınız, emek ve zaman harcamış olduğunuz objenin güzel ya da çirkin olma şansı bile yoktur. Kendinize bu şansı vererek seramik çamurlarına merhaba demelisiniz. Birbirinden farklı şekil ve işlevde üretebileceğiniz seramik çalışmalarınızı kendi ev ya da ofisinizde sergileme imkanı bile yaratabilirsiniz. Çocuklarınıza, çevrenize, komşularınıza çalışmalarınızı göstererek farklı bir uğraş için onları da teşvik edebilirsiniz.

5. Bir Duruşunuz Olur

Toprağın Keşfi Seramik Sanatının Hayatınıza Getireceği Yenilikler

Her zaman mütevazı insan olmanın erdeminden bahsetsek de içimizdeki beğenilme, taktir edilme duygusuna son vermek imkansız. Çalıştığımız iş, kazandığımız para, yediğimiz yemek, gezdiğimiz yerler prestij olarak gözler önüne serilirken gerçekten uğraşıp, üretilen bir alanda yetkinliğinizin olması farklı bir boyuttur. Herkes çalışır, herkes para kazanır, herkes yemek yer. Bunların dışındaki yaşam alanınızda nelerle ilgilendiğiniz sizi diğerlerinden ayırır. Toprağın keşfi seramik sanatının size getireceği duruş ve özgüven hayatınıza getireceği yenilikler arasından sadece bir tanesi.

6. Her Şeyin Para Olmadığını Hatırlarsınız

Hep hazır seramik çamurlarıyla çalışmaktan bahsediliyor ama seramik yapabileceğiniz killeri doğadan bulmak hiç de zor değil. Doğal ortamlarda vakit geçirirken yapacağınız küçük gezintiler sırasında su kenarlarındaki toprakları incelerseniz bazılarının daha yoğun kıvamlı ve farklı renklerde olduğunu görebilirsiniz. Küçük bir ön araştırma ile kili nasıl tanıyacağınızı öğrenebilirsiniz. Daha sonra yabancı maddelerinden arındırmak için bir dizi işlem gerekse de hiç para harcamadan kil edebilirsiniz. Bu kadarı fazla uğraştırıcı geldiyse hazır satılan kil fiyatlarına bakmalısınız. Bütçenizi zorlamayacağını göreceksiniz. Pişirim gerektirmeyen hazır killer kuruduktan sonra nesneniz uzun süreli kullanımla elinizde olacak.

7. El Emeği Hediyeleriniz Olur

Toprağın Keşfi Seramik Sanatının Hayatınıza Getireceği Yenilikler

Doğum günleri, yıl dönümleri, tanışma etkinlikleri, bayramlar derken hediye vermek istediğimiz bir çok gün olabiliyor. Özel günler dışında da hediye alıp vermeyi seven biriyseniz kendi ellerinizle yaptığınız seramikleri paketlemek harika bir fikir. Kupa, tabak, plaka hatta ayraç bile yapabileceğiniz seramik kili ile hediyeleriniz görenleri şaşkınlığa uğratacak. Hem farklı hem de size ait olan çalışmaların manevi değeri sevdiklerinizi, parayla aldığınız hediyelerden çok daha mutlu edecektir. Zamanla daha iyi işler çıkarmaya başladığınızda aile yadigarı olabilecek ürünler elde etmemeniz için hiçbir engel bulunmuyor.

8. Öğrenmeye Doyamazsınız

Genelde hevesle başlanılan hobiler zamanla terk edilse de seramik sanatının o kadar çok artısı var ki bırakmak istemeyeceksiniz. Amatör çalışmalar bir süre sonra size yetmemeye başlayacak. Nasıl daha güzel yapabilirim diye sormaya başladığınız an seramikçinin baş ucu kitabı imdadınıza yetişecek. Kil seçiminden şekil verme yöntemlerine kadar detaylıca bilgi bulabileceğiniz kitaplar, videolar ile seramik dünyasına adım atmış olacaksınız. İçinizde öğrenmeye aç bir çocuk olduğunu fark edeceksiniz. Gittikçe hızlanan dünyada öğrenme hevesinizi canladıran bir hobiye dört elle sarıldığınızı fark edeceksiniz. Seramik sanatıyla tanışmak bir hobiden fazlası gibi görünüyor.

9. Çizim Kabiliyetinizi Geliştirirsiniz

Toprağın Keşfi Seramik Sanatının Hayatınıza Getireceği Yenilikler

Seramikle uğraşınız bitmediği sürece öğreneceklerinizin sonu yok. Seramik sanatçıları eğitim aldıkları süreçte form bilgisi edinebilmek için seramik çizimleriyle ilgilenirler. Geçmişten günümüze kadar olan seramik çalışmalarının benzerlerini üreterek formlara yenilik katmanın yollarını ararlar. Formların profilini ve desenlerini çizmek de bu çalışmanın bir kısmıdır. Desen bilgisi seramik üzerine işleyeceğiniz motifler için de oldukça gereklidir. Aletleri kullanmayı öğrenmenin yanı sıra temel desen bilgisi hayatınızın her alanında işinize yarayacaktır. Seramik çamuruyla birlikte desen çizimlerine başlamak sizi hobinizde bir adım öne taşır.

10. Özgür Hissedersiniz

Toprağın Keşfi Seramik Sanatının Hayatınıza Getireceği Yenilikler

Hayatın her alanında kurallar, düzenler, sistemler mevcut. Sosyal canlılar olarak bu kuralların ve sistemin içinde bunaldığınızı hissedebilirsiniz. Seramik çamuruyla uğraşmak normların dışına çıkmayı gerektirir. Bazı püf noktaları dışında kuralları yoktur. Seçtiğiniz kil türüne göre rengi, dokusu, motifleri her seferinde farklı olacaktır. El yapımı ürünlerde standartları uygulasanız dahi seramik söz konusu olunca aynı rengi yakalamak neredeyse imkansızdır. Şekil vermekte özgür olduğunuzu bilmek hayat karmaşası içinde soluk aldığınız bir alana dönüşebilir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!