Sanat Tarihinde Gerçekleştirilmiş En Çılgın Eserler

4 dk okuma süresi


8
12 Paylaşım, 8 puan

Bu seferki yazımız, hem manevi hem de görsel yönleriyle sanatçıların ve sanatseverlerin ilgi odağı eserleri barındırıyor. Sanatçılar, sanat tarihinde gerçekleştirilmiş en çılgın eserler ile sanatı sorguluyorlar. Bize fikirleri ve anlatım şekilleriyle farklı bakış açıları sunuyorlar. Aynı zamanda çok büyük meblağlara alıcılar bulan en çılgın sanat eserlerine göz atalım.

1. Çöpteki Aşk

Sanat Tarihinde Gerçekleştirilmiş En Çılgın Eserler

Banksy, grafiti sanatından tablolara, nesnel sanat eserlerinden performans sanatına kadar birçok eser ortaya çıkaran kimliği bilinmeyen bir sanatçıdır. Çok konuşulan ve yüksek fiyatlara satılan eseri ise kendi kendini yok eden bir tablo. Kırmızı balon ve bir kızın resmedildiği eser çerçeveli olarak müzayedede 1,042,000 sterline satılmasının hemen ardından kendi kendini imha etmeye başladı. Açık arttırmada canlı olarak uzaktan kontrollü bir düğmeyle çerçevenin altına yerleştirilmiş bıçaklar harekete geçti ve resmin yarısı şeritler halinde parçalara ayrıldı. Eserin yarısı doğranmış olmasına rağmen bu haliyle de sanat olarak kabul edildi ve alıcı satın almaktan vazgeçmedi. Eserin adı “Çöpteki Aşk” olarak değiştirildi. Bu olaydan sonra Banksy, bu eylemi daha önce prova ettiğini ve eserin hepsini parçalamayı hedeflediğini anlatan bir video yayınladı.

2. Balkan Baroque

Vücudunu sanat eseri olarak kullanan performans sanatçısı Marina Abramovic, aslında birçok sanat eseriyle onu takip edenleri daima şaşırttı. Hem insan ilişkileriyle hem de sanatında yaptıklarıyla birkaç kötü olayda da adı geçen sanatçının yakın bir zamanda ülkemizde de sergisi gerçekleşti. Balkan savaşına değinen bu eserinde ise dört gününü kanlı hayvan parçaları dolu bir bodrumda geçirdi. Bir fırça ile et ve kemikleri birbirinden ayırmaya çalıştığı performansıyla savaşları lanetledi. Dört günün sonunda karanlık odada, rahatsız edici bir görüntü ve sıcaklığın da artmasıyla dayanılmaz bir koku hakimdi.

3. Sanatçının Dışkısı

Sanat Tarihinde Gerçekleştirilmiş En Çılgın Eserler

Piero Manzoni, 1961 yılında 30 gram dışkıyı konserve kutulara koyarak 37 dolardan satışa sundu. Sanat tarihinde gerçekleştirilmiş en çılgın eserler arasında uç noktalara ulaşan bu konservelerin üzerlerinde İtalyanca, Fransızca, İngilizce ve Almanca etiketler bulunuyordu. Aynı zamanda sanatçının imzasını taşıyan ve numaralandırılan 90 adet konserveden oluşan eserin fiyatı dönemin altın fiyatına göre belirlendi. Bu fikir, Manzoni’nin babasının kendi sanatına hakareti üzerine ortaya çıkmıştı. Dışkıyı altınla aynı maddi değerde tutarak kapitalist toplumda her şeyi satma ve satın alma isteğini dalga geçerek eleştirmek istiyordu. Eserlerinde çoğunlukla metafor ve ironileri gerçeklik olgusuyla birleştirerek görselleştiriyordu. Zamanın altın değerine göre satışa sunduğu eserleri daha sonraları altından bile değerli hale geldi.

4. Tavşan Heykeli

Sanatçı Jeff Koons’a ait paslanmaz çelikten yapılmış hayvan şeklinde parlak balonlara benzetilen heykellerin arasından 91 cm boyundaki tavşan heykeli 91 milyon dolara satıldı. Bununla yaşayan bir sanatçının satılan en pahalı eseri unvanını almış oldu. Sürekli olarak gönderme yapan parlak obje heykelleri üreten sanatçının bu seferki eseri elinde havuç tutan iki ayağı üzerinde gri tavşan figürlü parlak bir heykeldi. Bu heykelin anlamından çok maddi değeri konuşuldu ama aslında ortada bir fikir ile sanat camiasına sunulması gerekirdi. Hazır yapım nesnelerin reprodüksiyonlarını yaparak popüler kültüre bir gönderme yaptığını, bir oyuncak figürünü göstererek tüketim çılgınlığını eleştirmeyi hedeflediğini ve ayna etkisiyle de bunu kendi kendimize de sorgulamamız gerektiğini düşünebiliriz. Tabi eğer anlattığı buysa büyük miktarlara satılması ile fikrinde çok fazla etkili olduğunu söyleyemeyiz.

5. Köpekbalığı

Sanat Tarihinde Gerçekleştirilmiş En Çılgın Eserler

Damien Hirst’e ait asıl adı “Zihnen Hala Yaşayan Birinin Fiziken İmkansız Ölümü” olan eser, dondurulmuş gerçek bir köpekbalığından oluşuyor. Görevlendirilen bir balıkçının yakaladığı büyük bir kaplan köpekbalığının cam ve çelikten oluşan vitrinin içinde formaldehit çözeltisi ile korunarak tutulması eseri oluşturuyor. 1991’de yapılan bu eserin maliyeti 50.000 euro iken aynı vitrine 2006 yılında yeni bir köpekbalığı konularak 100.000 dolardan fazla oldu. Bu sefer daha yüksek koruma ile kaplan köpekbalığının vücuduna formaldehit enjekte edildi ve iki hafta formalin çözeltisinde bekletildi. Sanat tarihinde gerçekleştirilmiş en çılgın eserler arasında hayvan severlerin kötü tepkilerine yol açan bir eser oldu. Eser, yaşayan bir canlıyı doğal ortamından kopartarak hareket halinde dondurulmuş olarak karşımıza çıkartıyor. Buna benzer başka eserlerde yapan Damien Hirst, rahatsız edici bir yöntemle ölüm korkusunu vurgulamak istedi. Köpekbalığı ölü olmasına rağmen halen gerçeklik hissiyle birlikte korkuyu ve gücü korumaktadır.

6. Duvara Bantlanmış Muz

Art Basel Sanat Festivali’nde sergilendiği ilk günde 120 bin dolara satılan eser; beyaz bir duvara koli bandı ile bantlanmış bir muzdan ibaret. Maurizio Cattelan’a ait eserin asıl adı ise “Komedyen”. Eserin çürümesi nedeniyle muz iki günde bir değiştiriliyordu. Fakat performans sanatçısı David Datuna muzu alıp yedikten sonra duvara yenisi yerleştirilmesine rağmen daha sonra vazgeçilip eser kaldırıldı. Sanat eleştirmeni Jonathan Jones’a göre bu eser ile anlatılmak istenen her galeriye konulanı sanat olarak kabul eden ve satın alan düşünceyle dalga geçmekti. Sanatçının yaptığı, burada sadece sergilendiği için ona maddi bir değer biçen lüks düşkünü sanat tacirlerine bir laf söylemek oldu. Ama sanat eseri olarak yine parayla satın alındı. Aslında ortaya çıkarılan eser “bakalım buna kim para ödeyecek” demenin komik bir yoluydu.

7. Çeşme

Sanat Tarihinde Gerçekleştirilmiş En Çılgın Eserler

Tabi ki modern sanat ve tepki çekme denilince Marcel Duchamp’ı atlarsak olmaz. Her şeye karşı bir Dadaist olan Duchamp, bir sanat galerisine pisuvarı ters çevirip koyduğunda asıl amacı “sanat nedir” sorusunu kurcalamaktı. Aynı zamanda Dadaizm akımının en önemli sanat eserlerinden birini yapmış oldu. Kullanımlarının tam tersini gösteren eserler ortaya çıkaran sanatçı “Çeşme” eserinde her yapılanın sanat olup olmadığını, sanat niteliği taşıyıp taşımadığını sorguladı. Sanatçının ve sanata bakanın direk sanat olarak kabul etmesini ya da sırf bir isimden dolayı sanat demesini değil soru sormasının gerekliliğiydi. Önemli olanın fikir olduğunu söylüyor ve yapılanın ne anlatmak istediğini anlamaya çalışmaya sevk ediyordu. Modern sanatla birlikte fikirler sanat olmaya başladı. Tabi ki fikirleri anlatmanın yolları da değişti. Artık eserler, sizin materyale yüklediğiniz anlam ile sanat oluyor.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
7
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
4
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!