Toplumda En Sık Görülen 10 Cinsel Fobi

3 dk okuma süresi


2
11 Paylaşım, 2 puan

Kişinin sosyal çevre, çevre deneyimleri ve travmatik durumlara dayanarak oluşturduğu korkular vardır. Bu korkuların normal düzeyin üstüne çıkması ise fobi olarak adlandırılır. Bazı fobiler hayat kalitesini oldukça etkiler. Onlardan biri de cinsel fobilerdir. Cinsel fobilerin de her fobi gibi tedavisi mümkündür fakat öncelikle kendinizin ve ya partnerinizin hangi fobiye sahip olduğunu bilmeniz gerekir. Bizde sizin için toplumda en sık görülen 10 cinsel fobi listesi hazırladık.

1. Vajinismus

Toplumda En Sık Görülen 10 Cinsel Fobi

Kadınlar da görülen bu fobi kadının cinsel ilişkiye girme istediğine rağmen birleşme sırasında, vajina kaslarının alttaki kısmının kasılması ve bununla beraber bacaklarda kapanma, itme gibi davranışlar ile penisin vajinaya girememesi durumudur. Yapılan araştırmalar sonucunda Türkiye de her 10 kadından 1’inde vajinismus görülmektedir. Eğer kadın bilgi aldığı kişilerce ‘ilk gece sonucu aşırı kanama yaşayacağı, kan kaybından hastanelik olacağı, birkaç gün oturamayacağı’ gibi yanlış, abartılı bilgiler almışsa, vajinismus daha hızlı ortaya çıkıyor diyor. Cinsel terapist desteği ile bu durumu sağlıklı bir şekilde aşmak mümkündür.

2. Genofobi

Cinsel ilişkiden korkma olarak da adlandırılan genofobi, ataklar halinde olabiliyor. Temelinde çok sık cinsel istismar olan bu fobide kişi kendini panikatağın içinde bulabilir. Taciz, tecavüze uğramış ve ya bu olaylara şahit olmuş kişilerce daha sık görülen genofobi kişinin cinsel ilişkiden kaçmasına, romantik ortamlardan dahi uzak durmansa neden olmaktadır. Bu durum da kişinin psikoterapi alması şarttır.

3. Erotofobi

Toplumda En Sık Görülen 10 Cinsel Fobi

Cinsel konulardan konuşma korkusu olarak bilinen fobidir. Bu fobinin altında istismar, travmatik olaylar yatmayabilir. Toplumun cinsellik konuşulmaz, özel, saklı kalmalı algısından bireyin yetiştiriliş şekli gibi olgular etkilidir. Cinsellik konuşmak bu fobinin görüldüğü kişilerce gizli olması ve ya partner ile konuşulması dahi yasak olarak nitelendiriliyor.

4. Fallobi

Erkek cinsel organı görmekten korkmak olarak adlandırılır. Bu durumun sadece kadınlarda görüldüğü düşünmeyiniz erkeklerde de sıkça görülür. Erkek cinsel organı genelde güç ve tehdidi simgelendiğinden birçok kişi bu durumdan etkilenmektedir. Gerek yanlış kulaktan dolma bilgiler bu fobinin ortaya çıkmasını destekler niteliktedir. Bazı kişiler tarafından ise mide bulandırıcı, tiksinç olduğu düşünülür. Bunların sonucunda cinsel birliktelikten kaçma ortaya çıkmaktadır. Psikoterapi ile tedavisi mümkündür.

5. Agrafobi

Toplumda En Sık Görülen 10 Cinsel Fobi

Cinsel istismar korkusu olarak bilinmektedir. Kişinin birileri tarafından cinsel istismara uğrayacağını düşünmesinden kaynaklanan aşırı korku olarak tanımlanmaktadır. Kişiler cinsel birliktelik harici cinsel istismara uğrayabileceğini düşündüğü her ortamdan uzak durmaktadır. Bu korkunun temelinde zamanında cinsel istismara uğraşmış fakat bunun hatırlanmaması olduğu düşünülmektedir. Ancak Özgecan gibi sadece dolmuşla evine gitmek isteyen bir kızın tecavüze uğradığı, canice katledildiği, sayısız çocuğun tecavüze tacize maruz kaldığı bu ülkede, her birey biraz da olsa agrafobiye sahiptir.

6. Androfobi

Erkeklerden korkma olarak bilinir. Temelinde cinsel istismar olabileceği gibi bireyin yetiştiği ortam ve yetiştirilme tarzı da oldukça etkilidir. Bazı ailelerin çocuklarını korumak için erkeklerin zarar verebileceği düşüncesiyle büyütmeleri, ilerleyen yaşlarda bu durumun aşırı korku ile sonuçlanmasına neden olmaktadır. Tedavisi diğer fobilerde olduğu gibi yine psikoterapi ile mümkündür.

7. Venüstrafobi

 

Güzel kadınlardan korkma olarak bilinmektedir. Bu fobinin erkeklerde görülme sıklığı oldukça fazladır. Vücudu güzel bir kadın gördüğünde kalp atışının hızlanması, avuç içlerinin terlemesi gibi belirtileri olan fobidir. Güzel kadınlardan korkan bireyler, onlarla birliktelikleri olduğunda kendilerini yetersiz hissetmelerinden kaynaklı özgüven sorunu ile karşılaşacağını düşünmektedirler. Genellikle bu fobiye sahip olan bireyler kendilerini ilişkide daha baskın hissedebilecekleri partnerler aramaktadır.

8. Jimnofobi

Çıplak vücut görmekten aşırı derece utanma ve başkaları tarafından çıplak olarak hayal edilme düşüncesinden korkma halidir. Bu kişiler korkularından dolayı sosyal hayatta dahi çeşitli zorluklarla mücadele etmektedir. Duş alırken bile çıplak kalmayı tercih etmezler. Tedavi edilmediği takdirde çok daha ciddi sonuçları olmaktadır. Tedavisi psikoterapi ile mümkündür.

9. Medomalakurfobi

Erkeklerde görülen bu fobi ereksiyonsuzluk korkusu olarak adlandırılmaktadır. Ereksiyon halini koruyamama olarak bilinmektedir. Ereksiyonun kalitesi ve süresi hakkında baskı, endişe ve güvensizlikten doğar. Birçok erkek bu korkudan dolayı cinsel ilişki yaşamamayı tercih etmektedir.

10. İlk Gece Korkusu

Toplumda En Sık Görülen 10 Cinsel Fobi

Günümüzde cinsel bilgilere ulaşmak çok daha kolay olduğundan bu korku gittikçe azalmaktadır. Zamanında yanlış bilgilendirmeler, çarşaf gösterme gibi kaybolmaya yüz tutmuş gelenekler bu korkuda önemli bir rol almaktadır. Toplumda en sık görülen 10 cinsel fobi listemizin ilk sırasında yer alan vajininusmus olan bireylerde bu fobi çok sık görülse, ortak sebepleri olsa dahi bu korku vajinumus dışında da sıkça görülmektedir. İlk birleşmenin bilinmezliği bu korkuya sebep olmaktadır. Daha doğru kaynaklardan bilgi almalı aşılamaması durumunda tedavi olunmalıdır.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!