Toplumda En Sık Görülen 10 Cinsel Fobi

4 dk okuma süresi


5
11 Paylaşım, 5 puan

Herhangi bir şeye karşı duyulan ve kişinin gündelik hayat kalitesini negatif yönde etkileyen aşırı korku veya iğrenme haline fobi denir. İsmini Yunan mitolojisindeki korku tanrısı Phobos’tan almıştır. Araştırmalara göre her 10 insandan biri gündelik hayatını önemli düzeyde etkileyen bir fobiye sahip. Ancak istatistiklere göre toplumda fobiler bir tür huy veya karakter özelliği olarak görüldüğünden tedaviye başvuranların sayısı olması gerekenin altında. Tahminlere göre her 4 kişiden birinde bir tür fobi olmalı. Bir çeşit anksiyete bozukluğu olarak görülen fobilerin binleri bulan çeşitleri var. Cinsel fobiler ise negatif deneyim kaynaklı fobiler listesinde başı çekiyor. Toplumda en sık görülen özellikle 40 yaş üstü bireylerde sıkça rastlanan 10 cinsel fobi sizler için derlendi.

1. Genofobi

Toplumda En Sık Görülen 10 Cinsel Fobi

Cinsel birleşme sırasında veya cinsel birleşme yaşanma ihtimali doğduğunda hatta kişi romantik ilişkiler kurmaya başladığı anda yaşanan aşırı kaygı ve korkuya kapılma durumudur. Etkisi şiddetli panik atak nöbetlerine kadar gidebilmekte ve çarpıntıya sebep olabilmektedir. Özellikle ergenlik dönemlerinde cinsel istismara uğramış veya şahit olmuş kişilerde rastlanır. Her cinsel birleşmenin ilk negatif deneyime benzeyeceği korkusuna yenilme halidir. Genofobi, kişiyi romantik ilişkilerden durmaksızın uzak tutar ve yalnızlığa iter. Tedavisinde çoğunlukla psikoterapi kullanılır. İlaç tedavisine yalnızca ağır vakalarda başvurulur.

2. Erotofobi

Genofobiden farklı olarak erotofobi; cinsellikten bahsedememe, cinselliği düşünememe korkusudur. Erotofobi sahibi kişiler cinsellik üzerine konuşmaya, çevresinden cinsellikten bahsedilmesine, cinsellikle ilgili görsellere, cinsellik içeren filmlere dayanamazlar. Pek çok farklı sebepten (taciz, yetiştirilme şekli, kültürel baskı, fiziksel kaygılar) kaynaklanır. Erotofobi sahibi bir kişi çoğunlukla başka bir cinsel fobi daha geliştirmiş olur. Çünkü erotofobi cinsellik üzerine yarattığı kaçınma dolayısıyla bilgisizlik doğurur. Bilgisizlik korkuya, korkular da fobilere dönüşür. Tedavisinde çoğunlukla ilaca başvurulur.

3. Agorafobi

Toplumda En Sık Görülen 10 Cinsel Fobi

Bireylerin her an cinsel istismara uğrayabileceklerine inanmaları korkusudur. Agorafobi hızla ilerleyen ve sosyal hayatı zindana çevirebilen bir fobi türüdür. Kişileri cinsel istismara uğrayabileceklerini düşünecekleri her yerden uzak tutar. Asansör ve benzeri dar alanlar, sıkışık sıralar, kamuya açık ve kalabalık olan her alan agorafobi sahibi kişiler için kaygı unsurudur. Bu korkunun çoğunlukla küçüklüğünde cinsel istismara uğramış olan fakat uğradığını hatırlamayan kişilerde görülmesi beklenir. Bunun yanında cinselliğin keşfedilmediği yaşlarda şiddet ve cinselliği aynı anda içeren görsellere maruz kalmanın da bu fobinin gelişmesinde payı olduğu düşünülür. Dolayısıyla tedavi yöntemi psikoterapidir.

4. Vajinismus

Belirtileri fiziksel etkileri ise psikolojik olan bir fobi vajinismus. Cinsel birleşme esnasında bazen tüm vücutta fakat çoğunlukla bacaklarda meydana gelen şiddetli kasılmalar sonucunda birleşmenin yaşanamaması durumuna deniyor. Çoğunlukla kadınların cinsellik hakkında çevrelerinden edindikleri yanlış bilgiler ve korkular sebebiyle geliştirdikleri fiziksel tepkiler sonucunda oluşuyor. Çok ağrılı, kanlı ve acılı bir ilk gece deneyimi yaşayacağı konusunda endişelendirilen kadınlarda sıklıkla görülüyor. Dünyada her elli kadından birinde vajinismus görülüyor. Türkiye’de vajinismusa en çok rastlanılan bölge İç Anadolu’dur.

5. Jimnofobi

Toplumda En Sık Görülen 10 Cinsel Fobi

Jimnofobi sahibi kişiler kendilerini çıplak görmekten, başkalarının kendilerini çıplak görmesinden ve başkalarının kendilerini çıplak olarak hayal ediyor olmasından devamlı korkarlar. Sosyal hayatta çok ciddi yan etkiler yaratabilen bu fobinin acilen tedavisine başlanması gerekir. Sonradan ortaya çıktığı durumlarda evlilikleri bitirebilmekte ve kişiyi ciddi bir yalnızlığa sürükleyebilmektedir. Jimnofobi sahibi kişi yabancı birini gördüğü an o kişinin kendisini çıplak hayal edeceği korkusuna kapılır. Duş alırken bile tamamıyla çıplak kalamazlar. Çoğunlukla aşırı baskıcı ailelerde büyümüş bireylerde rastlanır.

6. Venüstrafobi

Erkeklerde görülen bir fobidir. Güzel kadınlardan çekinme, yanlarında bulunmaktan ve onlarla cinsel ilişkiye girmekten korkma halidir. Bu fobiyi taşıyan kişiler güzel buldukları kadınların gözlerine bakmaktan dahi korkarlar ve beğendikleri insanlarla iletişim kuramazlar. Çoğunlukla yetiştirilme şekli ve sosyal baskıdan kaynaklanan venüstrafobi, aşırı yetersizlik hisseden ve kendisine saygı duymayan erkeklerde sıklıkla görülür. Kaygı bozukluğuna sebep olan veya var olan bir kaygı bozukluğundan da kaynaklanan venüstrafobi panik atağa bile yol açabilir. Bu fobiye sahip olan erkeklerin çoğunlukla çocukluklarında tehdit hatıraları ve aşırıya kaçmış bir sorumluluk duygusu aranıyor.

7. Hafefobi

Toplumda En Sık Görülen 10 Cinsel Fobi

Hafefobi dokunma veya dokunulma fobisine denir. Oldukça nadir görülen bir fobidir. Kişide bulaşma veya istila korkusu olarak nitelendirilir. Kişisel alanı korumaya karşı duyulan şiddetli ve abartılı bir isteğin sonucudur. Hafefobi, kişinin ailesine ve güvendiği diğer insanlara karşı da geliştirilebilir. Çok nadiren insanlar hafefobi ile doğarlar. Çoğunlukla kötü cinsel deneyimlerden sonra ortaya çıkan bir fobidir. Fobi sahibi bireyler tedavi süreçlerinde korkularını çoğunlukla cinsel saldırı tehlikesi, derilerinin ateş gibi yanması, çocuk hallerinin çığlık atması imgeleriyle açıklamışlardır. Bilinen başka fiziksel belirtileri ise kurdeşen, aşırı terleme ve kas gerilimidir.

8. Fallofobi

Kısaca penis korkusu olarak nitelendirilebilir. Toplumda en çok ve en sık görülen 10 cinsel fobi arasında ilk sıralardadır. Hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilen bir fobidir. Kadınlarda yetiştirilme şekli, sosyal ve kültürel baskı, bilgisizlikten kaynaklanan korku dolayısıyla penisin şeklinden ve biçiminden korkma ve iğrenme olarak görülür. Erkeklerde görülen versiyonu ise ereksiyon olamama korkusuyla tetiklenen penise bakamama halidir. Her iki versiyonda da kişiler penis gördüklerinde aşırı paniğe ve strese kapılır, terleme, titreme, panik atak, bayılma ve mide bulantısı gibi belirtiler gösterirler.

9. Parafobi

Toplumda en sık bulunan ve görülen 10 cinsel fobi arasında parafobi en karmaşık olanı. Cinsel sapkınlık korkusu olarak nitelendirebileceğimiz parafobi kişinin hem kendisinden hem de partnerinden “sapkın” olabileceği konusunda endişelenmesi anlamına geliyor. Sapkınlıktan kasıt ise kişinin kendisinin veya partnerinin; zoofili(hayvanlara cinsel ilgi), nekrofili(ölülere cinsel ilgi) veya pedofili(çocuklara cinsel ilgi) olması ihtimali. Kişinin kendisinden de şüphe etmesinin sebebi negatif yönde ilerleyecek bir cinsel ilişkinin veya karşısındakinin baskısının onu bu sapkın hale dönüştürmesi korkusu olarak açıklanıyor.

10. Seksofobi

Toplumda En Sık Görülen 10 Cinsel Fobi

Seksofobi, cinsel organların hepsinden, cinsel faaliyetlerden korkmaya ve öfke geliştirmeye sebep olan geniş çaplı bir cinsel fobi türüdür. Seksofobik insanlar cinsel açıdan çekici buldukları insanlara karşı nefret ve öfke duyar, partnerlerinden gelen cinsellik taleplerine öfkeyle karşılık verirler. Tedavi süreçleri zorludur çünkü konuyu açan doktorlarına da şiddet gösterme eğilimindedirler. Çoğunlukla travmatik deneyimler sonucunda ergenlik döneminde doğduğu gözlemlenmiştir. Homofobinin seksofobiden kaynaklandığı düşünülmektedir. Tedavisi psikoterapidir. Ağır vakalarda ilaç kullanımına başvurulur.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
2
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
5
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!