Tiyatrodan Sinemaya Uyarlanmış 10 Başarılı Film

4 dk okuma süresi


7
13 Paylaşım, 7 puan

Sanatın her dalı hayatın içinde karşılaşılan her durumu ve her olayı anlatır. İnsanın yaşadığı duygusal her olay sanata konu olabilir. Tiyatro ve sinema bu duyguları aktarabilen en önemli sanat dalları. Tiyatro olarak sahnelenen ve izleyiciler tarafından çok beğenilen oyunlar, beyaz perdeye de taşınmış. Canlı izlemenin keyfi bir yana müzik ve ışık ile yeniden tasarlanmış eserler izleyicilere aynı metin olmasına rağmen farklı duygular yaşatmayı başarmıştır. Türkiye ve dünya sinemasının da bu tarz oyunlar mevcuttur ve gişede başarıyı yakalamışlardır. Tiyatrodan sinemaya uyarlanmış 10 başarılı film listesini gelin daha yakından inceleyelim.

1. Hamlet

Tiyatrodan Sinemaya Uyarlanmış 10 Başarılı Film

Shakespeare’nin en bilinen oyunlarından olan eser dünyada birçok ülkede sahnelenmiştir.Danimarka kralı olan babasının öldülmesi suncu psikolojik sorunlar yaşamaya başlayan prens Hamlet’in yaşadıklarının anlatıldığı eser, güç sahibi olma istediğinin yaratttığı trajik sonun en güzel işlendiği eserlendir. Dünyanın farklı ülkerinden her oyuncu kendine has yorumlarını da ekleyerek bir klasik olan bu oyunu sahnelemeye devam ediyor. Zamana meydan okumayı başaran bu eser sinemaya da uyarlanmış. Bu filmlerden en beğenilenlerinden olan film 1990 yılında başrolünde Mel Gibson’nın yer aldığı filmdir. Hamlet’in yaşadığı ruhsal durumu çok iyi canlandıran oyuncu başarılı bir performans sergilemiştir.

2. Keşanlı Ali Destanı

Tiyatrodan Sinemaya Uyarlanmış 10 Başarılı Film

Türk tiyatrosunun en önemli oyunlarından olan Keşanlı Ali Destanı da sinemaya uyarlanan eserlerden. Haldun Taner’in kaleme aldığı eser 1954 yılında Atıf Yılmaz’ın yönetmenliğinde film olarak yayınlanmıştır. En iyi yönetmen, en iyi kadın ve en iyi erkek oyuncu dallarında altın portakal ödülü de almıştır. Başrollerini Fatma Girik ve Fikret Hakan yer almaktadır. Varoşlarda yaşayan insanlatın yaşadıkları anlatılmıştır eserde.

3. Pardon!

Tiyatrodan Sinemaya Uyarlanmış 10 Başarılı Film

Türk tiyatrosunun yaşayan en önemli oyuncularından olan Ferhan Şensoy’un eseri olan Pardon oyunu film olarak da izleyici ile buluşmuştur. Rasim Öztekin de yer aldığı film yanlış anlaşılma üzerine gelişen trajikomik olaylar zincirini işliyor. Ferhan Şensoy’un unutulmaz filmleri arasında yer alan film 2005 yılında vizyona girmiştir.Adalet sisteminin işleyişindeki yanlışların nelere sebep olabileceğinin işlendiği film dönemin bürokratik ve siyasi durumuna da göndermeler yapmış ve bu yönüyle de beğeni toplamayı başarmıştır.

4. Romeo ve Juliet

Tiyatrodan Sinemaya Uyarlanmış 10 Başarılı Film

1996 yapımı film Shakespeare’nin  aşk hikayesinin farklı bir yorumu olarak değerlendirilebilir. Baş rollerinde Leonardo DiCaprio ve Claire Danes’in yer aldığı film günümüzde Amerika’nın Florida eyaletinde geçmektedir. Aşkın işlendiği film, oyuna yeni bir bakış açısı kazandırmıştır. Yazdığı eserlerle her dönemde yaşanılanlara ışık tutan, edebiyat dünyasının en önemli yazarlarından olan Shekaspeare bu eseriyle de adını sadece tiyatro değil beyaz perdeye de altın harflerle yazdırmayı başarmıştır.

5. 12 Kızgın Adam

Tiyatrodan Sinemaya Uyarlanmış 10 Başarılı Film

Amerika da hukuk sistemde diğer Kıta Avrupa’sı hukuk sisteminden farklı olarak jüri sistemi vardır. Jüriler mahkeme avukatları tarafından seçilir ve bir karar verir. Hakim de bu kararın anayasaya uygun olmasına göre kesin bir karar verir. 12 Kızgın Adam filminde de bu durum işlenmiştir. Babasını öldüren bir çocuğun yargılandığı mahkeme tarafından Jüri olarak görevlendiren on iki adamın bir odada genç bir çocuğun geleceği üzerine karar vermesi anlatılıyor filmde. Film tek mekanda geçiyor. Adalet kavramının tartışıldığı bu film sinema tarihinin önemli filmlerindendir.

6. Casablanca

Murray Burnett’inEverybody Comed To Rick’s oyunun beyaz perdeye uyarlamasıdır. Tüm zamanların en beğenilen aşk filmleri arasında yer alır. İkinci dünya savaşı sırasında Fas’ın, Casablanca şehrinde geçen film sinema izleyicisinin en beğenilen filmler listesinde yerini almayı başarmıştır. Tiyatrodan sinemaya uyarlana 10 başarılı film içinde sinema tarihine adını yazdırmış unutulmaz eserlerin başında yer alır .

7. Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz

1974 yılında sinemaya uyarlanan filmin başrollerine Münir Özkul, Halit Akçatepe, Şener Şen gibi usta oyuncular yer almaktadır. Aziz Nesin tarafından yazılan eser dönemin yaşam koşulları ve bürokrasiye karşı eleştirilerin yer aldığı bir eserdir. Vergi ödemesi gerektiğinde var olan ama kendi içn bir iş yapacağında devlet kayıtlartında yer almayan bir karakterin başından geçen gereken olaylar anlatılmıştır.

8. Yedi Kocalı Hürmüz

Sadık Şendil’in yazdığı oyun birçok kez farklı şehirlerde sahnelenmiştir. Ezel Akay tarafından2009 yılında da filmi çekilmiştir. Filmde başarılı oyuncular Gülse Birsel, Memet Ali Alabora, Erkan Can ve geçtiğimiz günlerde Emmy ödülü alan usta oyuncu Haluk Bilginer yer alıyor. Komedi türünde yazılan eser Türk sinema ve tiyatro tarihinde birçok kez sahnelenmiş ve izleyiciler tarafından beğeni ile izlenmiştir.

9. Lüküs hayat

Türk tiyatro tarihinin belki de en önemli operetlerinden biri olan Lüküs Hayat, Cemil Reşit Rey tarafından bestelenmiştir. Ömer Lütfi Akad tarafından filmi de çekilen eser 1950 yılında yayınlanmıştır. Müzikal komedi türünde bir eserdir. Şarkı sözleri Nazım Hikmet Ran tarafından yazılmıştır. Türk toplumunun batılılaşma sürecinde yaşadıklarının anlatıldığı bir eserdir.

10. Kanlı Nigâr

Tiyatrodan sinemaya uyarlanmış 10 başarılı film listemizin son maddesinde Kanlı Nigar var. Kemal Sunal ve Fatma Girik’in başrollerinde yer aldığı film 1981 yılında sinemaya uyarlanmıştır. Filmin yönetmen koltuğunda Memduh Ün yer alıyor. Günümüzde de hâlâ tiyatrolarda sahnelenmeye devam eden ve artık bir klasik halini almış eserin filmi de yayınlandığı dönem başarıya ulaşmıştır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
12
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!