Mutlaka İzlenmesi Gereken Tiyatro Oyunları

2 dk okuma süresi


4
16 Paylaşım, 4 puan

Sanatın geçmişi insanlığın var oluşuyla beraber başlayıp, paralel ilerliyor. Hangi sanat dalından bahsediyor olursak olalım, sanatseverin kendisinden mutlaka bir parça bulabildiği eserler klasikleşerek günümüze kadar etkisini sürdürüyor. Tiyatro’nun ortaya çıkışını daha önce sizlerle paylaşmıştık. Şimdi ise gerektirdiği ustalık ve canlı performanslar ile icra etmesi oldukça zor ve bir o kadar da etkileyici olan tiyatro oyunlarını sizler için listeledik. İşte mutlaka izlenmesi gereken tiyatro oyunları…

1. Hamlet

Mutlaka İzlenmesi Gereken Tiyatro Oyunları

William Shakespeare tarafından 16. yy’da kaleme alınan trajedik bir oyundur. Danimarka Kralı’nın ölümünün ardından bunalıma giren Prens Hamlet’in hikayesi anlatılır. İngiliz edebiyatına damga vuran Shakespeare’in en etkileyici oyunlarından birisidir.

2. Kral Oidipus

İlk kez M.Ö. 428’de sahnelenen ‘Kral Oidipus’, Kral Oidipus’un iktidara gelmesini, iktidarı sırasında halkı ile yaşadıklarını, annenin krala karşı davranışlarını konu ediniyor. Ünlü psikanalist Freud’un Oidipus Kompleksi adını verdiği sendromu anlatan Yunan tragedyası izlenmeye değer.

3. Faust

Mutlaka İzlenmesi Gereken Tiyatro Oyunları

Evrenin tüm sırlarını çözüp, her şeyi bilmek isteyen bir insanın Şeytanla yaptığı karanlık anlaşmanın anlatıldığı oyunu izlemeye cesaretiniz varsa, oyun da sizin için hazır.

4. Üç Kuruşluk Opera

Vahşi kapitalizmin eğlenceli bir görüntüsüyle sergilendiği oyunda, düne ve bugüne dair bulduklarınız, oyunun güncelliğini neden kaybetmediğini size hissettirecek kadar iddialı bir tiyatro.

4. Macbeth

Shakespeare’nin, Raphael Holinshed’in ve İskoç filozof Hector Boece’nin İskoç Kralı Mac Bethad hakkında yazdığı yazılara dayanan oyun. Hırs, güç, iktidara olan düşkünlüğü, işlenen suçlara karşı duyulan vicdan azabını anlatmaktadır.

5. Godot’yu Beklerken

Absürd tiyatronun ilk örneklerinden sayılan “Godot’yu Beklerken”, bugün kişisel atalet olarak tanımladığımız durumu gözler önüne seriyor. Kendisini olduğu durumun içinden çıkaracak olan gücü bekleyen insanların, bir şey yapmadan yalnızca beklediği, varoluşunu sürdürerek yaşamına devam etmelerini anlatır. Godot ne zaman gelecek merak ediyorsanız, bu oyun tam size göre.

6. Othello

Mutlaka İzlenmesi Gereken Tiyatro Oyunları

Othello’nun konusu, Othello ile Venedik soylu bir ailenin kızı Desdemona’nın ihtiraslı ve kıskançlık dolu aşkını anlatıyor. Oldukça tanıdık bir konunun bu kadar etkileyici bir şekilde anlatılması, sanki masallardan fırlamış karakterlerin gözler önüne getirilmiş hali gibi…

7. Lüküs Hayat

1930’larda Türkiye’de yoğun bir şekilde hissedilen batılılaşma dalgalarının halk üzerindeki emanet duruşunu konu alan oyun, günümüze de yakınlığını korumaktadır. Mutlaka izlenmesi gereken tiyatro oyunları arasından top 10 listesinde 7. sırada yerini aldı.

8. Bir Delinin Hatıra Defteri

Takıntılı bir memurun günlük hayatı ve iş yaşamının dışında soylu bir ailenin kızına duyduğu aşkı anlatılıyor. Aşkının karşılık bulduğunu sanması üzerine gelişen olayları anlatan bu oyun, tek kişilik performansta izleyiciyi oyunun içindeymiş gibi açık bilet hissi veriyor.

9. Şair Evlenmesi

Türk edebiyatının ilk tiyatrosu olan eser, bir töre komedyası aslında. Doğu ile batı arasında bir köprü görevi gören oyun, görücü usulü evliliğin ne gibi sonuçları olacağına dair, adeta dönemine ışık tutan bir oyun.

10. Saatleri Ayarlama Enstitüsü

Mutlaka İzlenmesi Gereken Tiyatro Oyunları

Saat-zaman-insan üçlemesini ironik ve derin bir şekilde kaleme alan Ahmet Hamdi Tanpınar’ın kitabından uyarlanan tiyatro oyunu, Türk insanının doğu ve batı arasındaki sıkışmışlığını gözler önüne seriyor. Oyunu izlemeden önce kitabını okumanızı tavsiye ederiz.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!