Titanik Hakkında Duyunca Çok Şaşıracağınız Gerçekler

5 dk okuma süresi


2
12 Paylaşım, 2 puan

Asla batmayacağı düşünülen lüks yolcu gemisi Titanik, Harland and Wolff tersanelerinde 1912 yılında yapıldı. Geminin yapımı için 26 ay boyunca 11 bin 300 kişi çalıştı. Ancak işler düşünüldüğü gibi gitmedi ve Titanik, 2 saat 40 dakika gibi kısa bir sürede Kuzey Atlantik’te bir buzdağına çarparak battı. Yapıldığı yıllarda dünyanın en büyük gemisiydi ve bir efsaneydi. Aynı zamanda tarihin en büyük deniz kazası Titanik gemisi üzerinde gerçekleşmiş oldu. Bununla birlikte su üstüne henüz çıkmamış birçok gizemli bilgileri sakladığı da düşünülmektedir. Biz de sizler için Titanik gemisi hakkında duyunca çok şaşıracağınız ilginç gerçekler listesi hazırladık. Keyifli okumalar!

1. Gemi kaptanı hakkında net bir bilgi yok

Titanik Hakkında Duyunca Çok Şaşıracağınız Gerçekler

Titanik gibi devasa bir geminin batmasında gemi kaptanı Edward John Smith’in bir hatası olup olmadığı günümüzde hâlâ tartışılanlar arasında ‘eğer şöyle olsaydı’ ile başlayan cümlelerin sonu bir şekilde kaptan E.John Smith’e varıyor. Geminin batmasıyla ilgili kaptanın ihmali olduğuna dair birçok iddia olsa da, aslında geminin batmasında etkisi olabilecek birçok olay var. Öte yandan gemi kaptanının nasıl öldüğü de netliğe kavuşmuş değil. Gemi kazasından kurtulanlar kaptanın bir çocuğu gemi batmadan filikalara götürüp gemiye geri döndüğünü ve kendi odasında öldüğünü söylemiştir. Bazılarına göre tıpkı filminde görüldüğü gibi son emri vermek için beklediği ve Atlantik Okyanusu’nun sularında kaybolduğu söyleniyor. Bazılarına göre de kafasına bir silah dayayıp, intihar etmiştir.

2. Titanik II, 2022’de sefere hazırlanıyor

Titanik II gemisi de Titanik’in orijinaline uygun şekilde tasarlanıyor. Yeni gemi şirketin yaptığı açıklamaya göre Titanik’te olduğu gibi Southampton limanı ve New York arasında sefere çıkacak. Fakat Titanik 2, dünya turu da yapacak. Bu dev gemi 269 metre uzunluğunda 10 katlı ve son teknolojiyle donatılacak. Geminin dizel elektrik motorlu olması planlanıyor. 2435 yolcu kapasiteli ve 825 kamaralı geminin 500 milyon dolara mal olacağı tahmin ediliyor. Titanik 2 fikrini ilk ortaya atan Avustralyalı iş adamı ve siyasetçi Clive Palmer, bütçe sorunu dolayısıyla projeyi hemen hayata geçiremedi. Yakın zamanda proje için tekrar düğmeye basıldı. Tüm hayranları merak ve heyecan sardı.

3. Titanik enkazı 20 yıl içerisinde yok olacak

Titanik Hakkında Duyunca Çok Şaşıracağınız Gerçekler

Atlantik Okyanusu’na yapılan dalışlar sonucunda Uluslararası bir dalış ekibi Titanik’in enkazına ulaştı. Bakteriler sonucu geminin tahrip olduğunu gördüler. 107 yıllık olan gemide tuz ve bakterilerin materyalleri aşındırması gözle görülür haldeydi. Araştırmacılara göre geminin bir kısmı iyi durumdayken bazı kısımları tamamen yok olmuş şekildeydi. Bunlara sebep olarak gösterilen şey ise tuzlu su ve demir yiyen bakteriler. Gemi yiyen bu bakteriye Titanic’i hatırlattığı için de “Halomonas Titanicae” adı verildi. Bilim insanları enkazın gelecek 20 yılda tamamen parçalara ayrılacağını belirtiyor.

4. Titanik kalıntıları yüksek fiyata satıldı

Titanik kaptanı Edward John Smith’in puro kutusu İngiltere Liverpool’da kapalı ihaleyle satıldı. Titanik’ten kalan buluntuların en değerlilerinden kabul ediliyor. Üzerinde kaptanın ismi yazan ve defne ağcından yapılan puro kutusu 40.000 dolara alıcı buldu. 200 milyon dolara alıcı bulan elmas bilezik ise 1987 yılında bulunmuştu. Elmas bileziğin içinde ‘Amy’ yazıyordu. Titanik’te Amy adında sadece iki yolcu vardı, bu yüzden elmas bileziğin iki isimden birine ait olduğu düşünülüyor. Gemiden çıkarılan en değerli parça bu bilezik kabul ediliyor. Enkaz yerinde yapılan çalışmalarda tesadüfen bulunan bir can yeleği. Yelek kan ve petrol kaplıydı. Yolculardan birinin gemiden denize atladığı sırada üzerinden çıktığı düşünülüyor. Bu can yeleği dışında, Titanik’ten kalan 6 tane daha can yeleği var ve ABD’de bir müzede sergileniyor. Bu can yeleği ise 55.000 dolara satılmıştı.

5. Sağ kurtulan kazazede korkak ilan edildi

Titanik Hakkında Duyunca Çok Şaşıracağınız Gerçekler

Titanik kazası esnasında çarpmayı hissetmeyen Masabumi Hosono’yu görevlilerden biri uyandırmış ancak Japonyalı olmasından dolayı Hosono’yu 3. sınıf yolcu sanıp güverteye çıkarmamışlardır. Dilinin farklı olması nedeniyle de derdini anlatamayan Hosono, bir süre alt katta kalmış ancak daha sonra görevlinin dikkatsizliği ve kaos ortamı sayesinde güverteye çıkmayı başarmıştır. Yolcular arasında sağ kurtulan bu japon yolcu ülkesine dönünce korkak ilan edilmiştir. Onun yerine çocuk ya da kadın yolcu kurtulabilirdi diyerek, Japon medyasında onursuzlaştırılmış. Uzun yıllar kendi içine kapanan Titanik kazazedesi kalp krizi geçirerek vefat etmiştir. Vefatından sonra bir araştırmacı Masabumi Hosono’nun ailesine gönderdiği Titanik mektuplarını bulunmuş ve yolcunun masum olduğu anlaşılmış, bu durum üzerine Japonya hükümeti Masabumi Hosono’dan özür dilemiştir.

6. Kaza öncesi bir romanda benzer olaylar geçiyor

“Futility” kitabı, Morgan Robertson tarafından 1898’de yazılmış bir romandır. Geminin batması sonrası 1912 yılında yazar kitabın ismini Titan Batığı olarak değiştirdi. Kitabın içerisinde buzdağına çarpması sonucu Kuzey Atlantik okyanusunda batan Titan adlı bir okyanus gemisinin hikayesi anlatılıyor. İlginç olan ise kitabın 14 yıl önce yazılmış olmasıdır. Geminin büyük olması, batmaz söylentileri ve ikisinin de nisan ayında batması duyanları şaşkına çeviriyor. Gemide yeterli cankurtaran botunun olmaması ve hızlı seyahat etmesi yine benzer özelliklerden. Bu ilginç bilgileri duyunca biz de Titanik hakkında çok şaşıracağınız gerçekler listemize ekledik. Robertson neredeyse geleceğe göz atmış ve insanları uyarmış. Merak edenler Futility kitabını alıp, okuyabilir.

7. Müzisyenler onurlu bir şekilde hayata veda etti

Titanik Hakkında Duyunca Çok Şaşıracağınız Gerçekler

Herkesi çok etkileyen olaylardan birisi de şüphesiz Titanik müzisyenleriydi. Gemi batarken yolcuları sakinleştirip izdiham ve daha fazla telaş olmasını engellediler. Gemi batana kadar çaldılar. Wallace Hartley, yönettiği yedi kişilik ekibine kaçmaları için izin verdi fakat hiçbiri onu yalnız bırakmadı. Gemi battıktan sonra tüm orkestra hayatını kaybetti. Müzisyenlerin yolcuların morallerini yüksek tutmaya devam etmeleri onurlu ve cesaretli olduklarını gözler önüne seriyor. Gemide çalınan şarkılar hakkında da kesin bir bilgi yok fakat iddialar arasında “Nearer My God To Thee, A Night to Remember, Songe d’Automne (Dream of Autumn)” gibi şarkılar yer alıyor.

8. Titanik’te çalınan ünlü keman denizden çıkarıldı

Wallace Hartley tarafından batarken çalınan kemanın kaybolduğu düşünülüyordu, ancak 2006’da bir kadın onu tavan arasında buldu. Yedi yıl süren testlerden sonra araştırmacılar, Titanik batarken Hartley’in çaldığı meşhur “Nearer My God to Thee” parçasında kullandığı gerçek keman olduğunu belirlediler. Ancak, keman özel bir sahibin elinde. Keman 2013 yılında Wiltshire’daki açık artırmada sadece 10 dakika içerisinde 900.000 £’a satıldı. Gemi batarken 1.517 kişiyle birlikte ölen müzik grubu lideri Wallace Hartley tarafından çalınmıştı. 300.000 £ kılavuz fiyatı vardı. Keman, filmdeki bu sahneyle dünyaca ünlendi.

9. Titanik’teki ölenleri kimse bilmiyor

Titanik’teki 2.208 kişiden 705’i kurtulmuştu. Gemideki ölülerin resmi sayısı 1.503 olmasına rağmen, Nova Scotia, Halifax’daki Fairview Lawn mezarlığına yüzden fazla kimliği belirsiz ceset gömüldü. Bu durum pek çok insanın sahte ismiyle seyahat ettiğini gösteriyor. Farklı yerlerden kurtarılan cesetleri teşhis etmek ise imkansızdı. Sadece “bilinmeyen çocuk” lakabıyla 19 aylık iken gömülen bir erkek çocuğu Sidney Leslie Goodwin, kapsamlı DNA testleri ve dünya çapında yapılan bir şecere araştırması sonrası 2008 yılında tespit edilebildi. Birinci sınıf yolcularının %60’ı, ikinci sınıf yolcularının %45’i, üçüncü sınıf yolcularının ise yalnızca dörtte biri hayatta kalabildi. Yolcuların çoğunun ölüm nedeni -2°C derecedeki su sıcaklığıydı.

10. Titanik filmi gemiden daha maliyetliydi

Titanik Hakkında Duyunca Çok Şaşıracağınız Gerçekler

Titanik ile ilgili duyunca çok şaşıracağınız gerçekler listemizde film hakkında bahsetmeden geçsek olmazdı. 1997 yılında çekilen Titanik filmi, bugüne kadar birçok kişinin kalbini fethetmiştir. 200 milyon dolara mal olan Titanik, 11 dalda Oscar ödülü alarak Ben-Hur’un 1959 yılında kırdığı rekorun önüne geçti. Titanik gemisinin yapımı ise 7,5 milyon dolara mal oldu. Yani Titanik filminin maliyeti gemiden bir hayli fazla oldu. James Cameron’un yönetmenliğini yaptığı bu film, Leonardo DiCaprio, Kate Winslet ve Billy Zane gibi isimlere eşlik etti. Harika film, 6 Nisan 2012 yılında 3D teknolojisi ile sinemalarda tekrar gösterime girmişti.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
2
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!