Tırnak Yeme Alışkanlığınıza Son Verecek Korkunç Gerçekler

5 dk okuma süresi


1
12 Paylaşım, 1 puan

Uyuşturucu, alkol, aşırı yemek, seks, kumar ve diğer bağımlılık yapıcı davranışlar gibi tırnak yemekte, doğrudan rahatsız edici duygularla başa çıkamamanın bir yoludur. Başka bir deyişle, rahatsız bir durumda olduğunuzda, vücudunuz başa çıkmak için bir şeyler yapması gerektiğini hisseder, ancak rahatsızlığı doğrudan ele alamazsanız, geçici olarak kendinizi yatıştırmak istersiniz. Tırnak yemek zararsız görünebilir ama burnunuzu karıştırmak ya da kulak kirinizle oynamak ölçeğinde incelemek yerinde olacaktır. Sizi hasta etmekten çatlamış dişlere kadar, tırnak yeme gibi kötü bir alışkanlığınıza son verecek korkunç gerçekler ile baş başa bırakıp, bu alışkanlıktan kurtaracağız. İyi okumalar!

1. Kötü Enfeksiyonlar

Tırnak Yeme Alışkanlığınıza Son Verecek Korkunç Gerçekler

Polislerin ve adli tıp görevlilerinin suç gösterilerinde kurbanın tırnaklarının altında araştırma yapmasının belli nedenleri vardır. Ellerinizi sık sık yıkasanız bile tırnaklarınızın altındaki tüm mikropları ve kiri geçirmek oldukça zordur. Tırnaklar, kirler, mikroplar ve çeşitli mantarlar için mükemmel bir yuvadır. Tırnaklarınızı çiğnediğinizde, tüm bu mikroplara vücudunuz için tek yöne bir bilet vermiş oluyorsunuz. Tırnaklarınızın içi neredeyse parmaklarınızın iki katı kadar kirlidir. Bakteriler genellikle tırnakların altına sıkışır ve daha sonra ağza geçerek diş etlerinde ve boğazda enfeksiyonlara neden olabilir. Tırnaklarınızın altındaki mikroplar vücudunuza girdiğinde, hastalık şansınız önemli ölçüde artar.

2. Şeytan Tırnakları

Normal şeytan tırnağı ağrılıdır diye düşünüyorsanız, enfekte olmuş bir şeytan tırnağıyla henüz tanışmamışsınız demektir. Parmak eklemlerinle yazmanı sağlayacak kadar etkilidir. Tırnakları çiğnemek kuru cildi tahriş ediyor, soyulmayı daha kötü hale getiriyor ve daha fazla şeytan tırnağına yol açıyor. Tırnaklarını çiğneyen insanların genellikle dişlerini etlerini soymak için kullanıyor ve bu şekilde etlerinizde küçük yaralar açabilir, tehlikeli bakterilerin içeri girmesine ve enfekte olmasına neden olabilirsiniz. Şeytan tırnağına karşı en iyi savunmanın önlem almak olduğunu, bu nedenle düzenli olarak nemlendirmenin yardımcı olabileceğini bilmeniz yararınıza olabilir.

3. Zehirlenme

Tırnak Yeme Alışkanlığınıza Son Verecek Korkunç Gerçekler

Tırnak sanatının şu anda güzellik dünyasında büyük bir trend olduğunu ancak tüm bu jel, parıltı, mücevherler, yüz pudrası ve holografik cila tırnak yiyenler için endişe verici çünkü biliyorsunuz, temelde onları yiyorsunuz. Normal tırnak cilalarının kendisinde bol miktarda toksin vardır, ancak jel cilalarında yalnızca tropikal kullanım için özel olarak onaylanmış kimyasallar vardır, yani yutulmaları amaçlanmamıştır. Yutulan toksin seviyesi her seferinde çok küçük olsa da, toksinin hayatınızı tehlikeye atacak bir seviyeye ulaşıp ulaşmadığını görmek için beklemek istemezsiniz. Tırnak yeme alışkanlığınızı bırakana kadar, formaldehit ve diğer zararlı maddeler içermeyen bu temiz oje markalarını deneyebilirsiniz.

4. Diş Hasarı

Hasarı yaşayacak olan sadece parmaklarınız değil dişleriniz de zarar görebilir. İşte size tırnak yeme alışkanlığınıza son verecek olan korkunç bir gerçek daha. Dişlerinizi düzeltmek için diş tellerine binlerce lira harcadığınızı hayal edin, sadece tırnak yeme alışkanlığınızın dişlerinizin hizasız, şekilsiz ve zayıflamasına neden olduğunu bilmelisiniz. Diş köklerinizi tutan yuvalar, kronik tırnak ısırma ile deforme olabilir veya yok edilebilir. Kemirmeyi yapmak için kullandığınız dişlerde kırılmalara neden olabilir ve diş eti hastalıklarını, diş eti iltihabını tetikleyebilir. Dişlerimiz yemek içindir. Tırnakların sert şeyler için kullanmamalısınız.

5. Garip Görünümlü Parmaklar

Tırnak Yeme Alışkanlığınıza Son Verecek Korkunç Gerçekler

Tırnak yemek sadece manikürünüzü mahvetmekle kalmaz, aynı zamanda gerçek tırnaklarınızın pürüzlü görünmesine de neden olur ve sadece kısa, pürüzlü kenarlar değil. Tırnaklarınızı sürekli olarak ısırmak tırnak duvarına baskı uygulanmasını ve zamanla tırnaklarınızın şeklini veya eğriliğini değiştirebilir. Onların düzensiz bir şekilde veya engebeli büyümelerine neden olabilirsiniz. Tırnaklarınızdaki bu görüntü ise sosyal yaşamınızdan kariyer hayatınıza etkilenmenizi sağlayarak özgüvensiz izlenim yaratmanızı sağlar. Tırnak yeme alışkanlığınıza kesinlikle son verecek olan en korkunç gerçekler arasında sosyal hayatın etkilenmesi ilk sırada yer alabilir.

6. Düşük Özgüven

Fiziksel olarak sizi etkileyebilecek bir ağrı değildir ancak tırnak yemek “sinirsel bir alışkanlık” olarak algılanıyor. Tırnaklarını ısıran insanların öz bilince daha az sahip oldukları ve özgüvenlerinin düşük olduğu düşünülür; farkında olmadan bağ kurmaya veya daha fazla insanı tanımaya çalışırken şansınızı gerçekten olumsuz etkileyebilirsiniz. Ayrıca çoğu insan, sıkıntı, utanç, kaygı veya can sıkıntısı gibi olumsuz bir duygusal durumdan rahatlamak veya ferahlamak adına tırnaklarını ısırır. Bir bakıma, tırnak ısırma kendine olan bir saldırıdır, bu da kişinin utanç ve kendi benliği hakkındaki tiksinti duygularını alenen açığa çıkarma eğilimidir. Tırnaklarınızı ısırmak kısa vadeli bir rahatlama sağlayabilir -daha fazla çiğnemek istemenize neden olabilir- tekrarlayan davranış kısır döngü yaratır.

7. Batık Tırnaklar

Tırnak Yeme Alışkanlığınıza Son Verecek Korkunç Gerçekler

Çoğumuz ayak parmaklarımızdaki batık tırnaklara aşinayız, ancak tırnaklarınızı ısırmanın parmaklarınızda batık oluşturabileceğinizi bilmelisiniz. Tırnak yiyenlerin ellerinde tırnak batması riskinin daha yüksek olduğu biliniyor. En kötü senaryo, batık tırnaklar o kadar kötüleşebilir ki enfeksiyona neden olabilir ve hatta ameliyat gerektirebilir. En iyi durumda, büyümelerini beklerken bildiğiniz ve tiksindiğiniz tüm şişlik, kızarıklık ve acıyı sonuna kadar yaşarsınız. Üstelik batık tırnaklarınız bir defa ile kalmayıp kronik bir hastalık olarak sizi uzun yıllar zorlayabilir. Tırnak yemenin pek hoş olmayan tüm fiziksel yan etkileri için, kötü alışkanlık sizi psikolojik olarak da etkileyebilir.

8. Yayılan Yaralar

Elinizde bir siğiliniz var ise bulaşıcı yüzeyi tırnaklarınızın üstüne veya altına girip orada uzun süre kalabilir. Kirlenmiş tırnaklarla yüzünüze veya ağzınıza dokunduğunuzda yüzünüz veya boynunuzda siğilleri yaymayla sonuçlanabileceğini bilmelisiniz. Belki siğil değil de dudağınızda çıkmış bir yara var. Eğer oral uçuğunuz varsa parmaklarınızla virüs bulaştırabilirsiniz. Tırnaklarınıza geçen bu uçuğa aslında “herpetik beyazlık” denir. Herpetik beyazlık ateşe neden olabilir genellikle ilk semptomlar, enfekte parmak uçlarınızda ağrılı bir yanma ve karıncalanma ile başlar. Bir veya iki hafta sonra, sıvı veya kanla dolu yaralarınız meydana gelebilir.

9. Çene Baş Rahatsızlıkları

Tırnak ısırma sinirsel bir reaksiyon olabilir, bu nedenle eğer tırnaklarınızı yiyorsanız, geceleri dişlerinizi gıcırdatma ve çene kenetleme yatkınsınızdır. Bu gibi sorunları yaşayan kişiler genellikle stres altındadır ya da baskı altında olduğunu düşünürler. Ancak buradaki asıl suçlu anksiyetedir. Endişeleriyle başa bu şekilde çıkan kişilerde tırnakları yemek bu rahatsızlıkların görülmesine bir geçiş olarak kabul edilir. Bu kişiler dişlerini gıcırdatma ve dişlerini sıkma gibi davranışlar gösterebilirler. Bu uzun süreli ağız sorunlarına, kronik baş ağrısına yol açabilir ve zaten zayıf dişleriniz varsa bu dişlerinizin düşmesine yol açabilir. Bu hastalıkların derinine inildiğinde benzer rahatsızlıkları türetebiliriz.

10. Diğer Hastalıklar

Tırnak Yeme Alışkanlığınıza Son Verecek Korkunç Gerçekler

Tırnak yerken potansiyel problem olan sadece bakteriler değildir. Kapı kollarından tuvaletlere, gün boyunca dokunduğunuz her şeyi hayal edebilirsiniz. Parmaklarınızı ağzınızdaki bakterilere maruz bırakmak kötü bir haber olsa da, parmaklarınızdaki tüm kötü mikroorganizmaların ağzınıza erişimini sağlamak muhtemelen daha kötüdür. Ellerimiz her türlü döküntü ve patojenle temas ediyor ve maddeler tırnaklarımızın altına sıkışma eğilimindedir. Mikroplar bu yüzeylerde saatlerce yaşayabilir, bu yüzden ellerinizi ağzınıza soktuğunuzda kendinizi soğuk algınlığı, grip gibi virüslere ve hatta hepatit gibi ciddi hastalıklara hatta en yakın yaşadığımız COVID-19 salgın hastalığına maruz bırakırsınız.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!