Tıklanma Rekorları Kıran K-Pop Müziğine Dair Her Şey

6 dk okuma süresi


31
11 Paylaşım, 31 puan

Müzik camiası hızla büyümekte ve gelişmekte olan aynı zamanda evrensel dile sahip bir sektördür. Yerli, yabancı birçok grup ve bireysel sanatçılar, sahne performansları ve sesleri ile insanları büyülemektedir. Dünyada sahne performansları, koreografileri ve sesleri ile büyük yükselişte olan K-Pop grupları son dönemde fazlasıyla ilgi çekmektedir. Bugün internette tıklanma rekorları kıran ve herkesi kendine hayran bırakan K-Pop gruplarına ve onların müziğine dair her şey, bu içeriğimizle sizlerle! Keyifli okumalar dileriz!

1. K-Pop Dünyası

Tıklanma Rekorları Kıran K-Pop Müziğine Dair Her Şey

K-Pop; hip hop, rock, pop, R&B ve elektronik müziği birleştiren bambaşka bir müzik türü olarak Kore popunu tanımlayan bir terimdir. K-Pop’un ilk çıkışı 90’lara kadar uzanmaktadır. 1992 yılında Seo Taiji and Boys grubu önderliğinde adı iyiden iyiye duyulmaya başlamıştır. Bu şekilde müzik dünyası birçok türün karışımı olan bu farklı müzik türüne kapılarını açmış oldu. Ne kadar 90’lı yılları başlangıç olarak alsak da 2000’li yıllara kadar K-Pop’un tam anlamıyla oluştuğunu söylenemez. K-Pop türünü ve gruplarını diğer tür ve gruplardan ayıran en büyük özelliklerden biri ise herkesi kendine hayran bırakan, klipleri, koreografileri ve benimsedikleri moda anlayışlarıdır. Dans K-Pop kültüründen ayrılamayacak önemli bir etmendir ve her şeyden önce bu tür, estetik bir sanat şeklidir. Grup üyelerinin imajları sık sık değişmekte ve farklı stiller ortaya koyulmaktadır.

2. K-Pop İdol Eğitimleri

Yıldızı parlak bir K-Pop idolü olmadan önce, adaylar birkaç yılı kapsayan bir Trainee yani “Stajyerlik Sistemi”nden geçmektedir. Stajyerlik kavramı yine ilk maddede bahsettiğimiz gibi 90’lı yıllara dayanmaktadır. İdol olmayı hedefleyen adayların büyük plak şirketlerinin dönem dönem açtığı elemelere katılmaktadır. Deneme çekimlerinde ses, dans ve hitabet gibi kategorilerde ne kadar başarılı oldukları ölçülmektedir. Aşamalardan başarıyla geçen adaylar, stajyerlik eğitimlerine başlamaktadır. Başlarda katı kuralları bulunan stajyerlik-ajans sözleşmeleri, son dönemlerde daha iyi bir hale gelmiştir. Plak şirketleri tarafından belirlenen K-Pop grup üyeleri, belirli kriterlere göre seçilmektedir. Yeterli ya da yetersiz olduğu durumlara bakılarak gruptaki pozisyonları ortaya çıkmaktadır. Bütün bu aşamaların ardından eğitimlere başlandığında ise stajyerler, vokal, dans ve oyunculuk dersleri alarak kendilerini geliştirmektedir.

3. K-Pop İdollerinin Diyetleri

Tıklanma Rekorları Kıran K-Pop Müziğine Dair Her Şey

Göz alıcı klipleri ile tıklanma rekorları kıran, birbirinden iyi K-Pop gruplarının müziğine ve formlarına dair her şey olan başlığımız altında, K-Pop idollerinin dillerden düşmeyen diyetlerinden de bahsetmezsek olmazdı. Sahnede vücutlarıyla da göze çarpan K-Pop yıldızları kilo vermek amacı ile beslenme düzenlerini sık sık değiştirmektedir. Ayrıca bir sürelik verdikleri aradan sonra geri dönüş öncesi daha iyi gözükmek için de diyetler yapmaktadır. Ancak yaptıkları bu diyetler genellikle az kalori ve ağır şartlar barındırır. İdollere fazlasıyla bağlı olan ve onları yakından takip eden hayranlar ise idollerin sağlıkları hakkında endişe duymaktadır. Gerçek ismi Amy Lee olan Ailee YMC Entertainment’a bağlı şarkıcının zamanında yaptığı diyet hayranlarını endişeye sürüklemiştir. Bir ay içinde tam tamına 10 kg veren Ailee, her gün 500 kalori ya da çok daha azını yediği bir diyeti uyguladığını dile getirmiştir.

4. K-Pop Twitter Verileri

Sosyal medya platformlarından Twitter, tıklanma rekorları kıran ve tüm dünyayı K-Pop müziğine hayran bırakan her şey başlığı altında en önemli yerlerden birini kapsamaktadır. Twitter aracılığıyla düzenlenen bir dizi etkinlikle K-Pop’un harekete geçtiği 2010 yılından bu yana Güney Koreli sanatçılarla iletişime geçilebilmesiyle pek çok şey değişmiştir. Radar’la iş birliği yapan Twitter Güney Kore ekibi 1 Temmuz 2019’dan 30 Haziran 2020’ye kadar olan tüm verileri açıkladı. Verilere bakılarak Türkiye de K-Pop müziğinin en çok tartışma yarattığı ülkeler arasında yer almaktadır. Twitter Global K-Pop Ortaklıkları Başkanı Yeonjeong Kim heyecanını “Çoğu genç ve dünyanın her yerinde bulunan bu hayranlar, uluslararası bir hayran topluluğuna dâhil hissetmek adına (…) #KpopTwitter sohbetlerine akın etmekte.” Sözleriyle ifade etmiştir. Elde edilen verilere bakılarak dünyada geçtiğimiz son 12 ayda K-Pop ile ilgili 6,1 milyar paylaşım yapılmıştır. Bu paylaşımlarda ise başı BTS, BLACKPINK, EXO ve GOT7 çekmektedir.

5. Seo Taiji And Boys

Tıklanma Rekorları Kıran K-Pop Müziğine Dair Her Şey

İnternet üzerinde tıklanma rekorları kıran iddialı K-Pop müziğine dair sizlere sunduğumuz her şey arasında bulunması mühim olan gruplardan biri Seo Taiji And Boys grubudur. 1992 ve 1996 yılları arasında aktif olarak faaliyet gösteren Güney Koreli K-Pop grubudur. K-Pop tarihi için bu kadar önemli olmasının sebebi Kore popunun başlangıcı olarak sayılmalarıdır. Grup, Seo Taiji, Yang Hyun-suk ve Lee Juna olmak üzere üç erkek üyeden oluşmaktadır. Bulunduğu zaman dilimi içerisinde etik ve sansür komitelerince baskıya uğramışlardır. Fakat buna rağmen Kore pop müziğinde rap kullanımına öncülük etmişlerdir. Güney Kore müzik endüstrisine yön vererek itibar kazanmış ve başarıya ulaşmışlardır. Grup, 1992 ve 1993 senelerinde Seul Müzik Ödüllerine layık görülmüştür. Nisan 1996 senesinde grubun ilk üç albümünün her birinin 1,6 milyondan fazla sattığı bildirilmiştir. Dördüncü albümleri ise 2 milyon satışa ulaşmıştır.

6. BTS

Bangtan Boys olarak da bilinen BTS, Big Hit Entertainment tarafından kurulan ve 7 üyeden oluşan Güney Koreli bir gruptur. Grubun hayranlarına ARMY ismi verilmektedir. İlk teaserları çıkmadan önce coverları ve blog yazıları sayesine üne kavuşmuş olan bir gruptur. Hayran kitlesi o kadar büyük ve başarıları o kadar ses getiricidir ki günümüzün The Beatles’ı olarak da adlandırılmaktadır. 12 Haziran 2013 tarihinde “2 Cool 4 Skool” albümünün çıkış şarkısı olan No More Dream’i yayımlayarak resmi olarak çıkışlarını gerçekleştirmişlerdir. Kliplerinde ve şarkılarında bulunun alışılmışın dışındaki öğeler birçok insanın dikkatini çekmiştir. Yazdıkları şarkı sözleri, yaptıkları sahne performansları ve doğaçlama rapleriyle çok kısa bir süre içerisinde ilgi odağı haline gelmişlerdir. Yapmış oldukları Most Beautiful Moment in Life üçlemesi (The Most Beautiful Moment In Life, Part 2 ve The Most Beautiful Moment In Life: Young Forever) ile Billboard 200 listesinde yer alarak yükselişlerini sürdürmüşlerdir.

7. Blackpink

Tıklanma Rekorları Kıran K-Pop Müziğine Dair Her Şey

Blackpink grubu 2016 senesinde YG Entertainment tarafından kurulmuş olan Güney Koreli müzik grubudur. Grup Rosé, Jennie, Jisoo ve Lisa olmak üzere dört üyeden oluşmaktadır. Ünlü K-Pop gruplarından biri olan Blackpink 8 Ağustos 2016 tarihinde “Bombayah” ve “Whistle” isimli iki tekliyi barındıran Square One adlı mini albüm ile çıkışını yapmıştır. En önemli özelliklerinden birisi Coachella Festivaline katılmış olan ilk kadın K-Pop grubu olmasıdır. Bütün bunların yanında Dua Lipa, Lady Gaga, Cardi B ve Selena Gomez ile düet yapan ilk Kore pop sanatçılarıdır. Çıkış yapmadan önce YG Entertainment YG sanatçıları ile düetleri bulunan Jennie’yi duyurmuştur. 2012 senesinde tanıtılıp NONA9ON’da modellik yapmakta olan Lisa’yı grubun ikinci üyesi olarak açıklamıştır. The Producers dizisinde ufak bir rol almış olan Jisoo üçüncü üye olarak tanıtılırken G-Dragon ile Without You şarkısında buluşan Rosé dördüncü üye olarak duyurulmuştur. 29 Haziran tarihinde YG Entertainment yeni grubun resimlerini yayımlarken isminin BLACKPINK olduğunu da onaylamıştır.

8. Girls’ Generation

SNSD veya Girls’ Generation olarak bilinen ünlü K-Pop grubu S.M. Entertainment tarafından kurulan Güney Koreli müzik gruplarındandır. 2007 senesinde kurulan müzik grubu 9 üyeden oluşmaktadır. 2014 senesinde Jessica isimli üye ile yollarının ayrılması sonucu 8 kişi olarak devam etmişlerdir. Girls’ Generation adlı grubun müzikal tarzı elektropop ve bubblegum pop olarak sınıflandırılıyor olsa bile zaman içinde hip hop, R&B gibi farklı müzik tarzlarını da denemişlerdir. 2012 senesinden itibaren 4,4 milyon albüm ve 30 milyon dijital tekli satmışlardır. Grup kendi ülkeleri olan Güney Kore başta olmak üzere dünya çapında bir üne sahiptir. Kariyerlerinin başlangıcında Into The New World ve Kissing You adlı şarkılarıyla insanların ilgisini çekmişlerdir. Ancak popülerlikleri 2009 yılında yayımladıkları Gee şarkısıyla gelmiştir. Güney Kore müzik camiasındaki yerlerini daha sonrasında piyasaya sürdükleri Tell Me Your Wish, Run Devil Run ve Oh! şarkılarıyla sağlamlaştırmışlardır.

9. BigBang

Güney Kore asıllı BigBang grubu G-Dragon, Taeyang, Seungri, T.O.P. ve Daesung’dan oluşan bir müzik grubudur. YG Entertainment bünyesinde 2000 senesinden bu yana eğitim görmekte olan G-Dragon ve Taeyang’ın yanına 2006 senesinde T.O.P., Daesung ve Seungri’nin katılmasıyla grup olarak çıkış yapmıştır. Çıkışlarından bu yana Kore’nin en başarılı gruplarından biri olan BigBang birçok hit parçaya imza atmışlardır. Kendi ülkelerinde ve Asya’da aldıkalrı birçok saygın ödülden sonra 2011 yılında MTV Avrupa Müzik Ödülleri’nde En İyi Uluslararası Sanatçı Ödülü’ne layık görülmüşlerdir. Bununla birlikte MTV’den ödül kazanan 2. Koreli sanatçı unvanını kazanmışlardır. Yayımlamış olduğu tüm albümler 1 numaraya yerleşmiş olan ilk K-Pop grubudur. Grubun Tonight adlı albüm çalışması iTunes pop listesinde 9. sırada yer alırken, 13 ülkeyi kapsayan Alive World Tour adlı dünya turunu düzenlemiş ve 45 konser vermişlerdir.

10. EXO

Tıklanma Rekorları Kıran K-Pop Müziğine Dair Her Şey

S.M. Entertainment tarafından 2011 senesinde oluşturulmuş olan EXO 2012 yılında 12 üye ile Korece ağırlıklı şarkı söyleyen EXO-K ve Çince ağırlıklı söyleyen EXO-M olmak üzere iki alt grupla çıkış yapmıştır. EXO’nun ilk albümü olan XOXO müzik piyasasında oldukça başarılı olmuştur. XOXO albümü 28. Golden Disk Ödülleri’nde Disk Daesang ve 15. MNET Asya Müzik Ödülleri’nde Yılın Albümü ödüllerine layık görülmüştür. Albüm 1 milyondan fazla satış yaparken EXO’yu son on iki yıl içinde en çok satış yapan Kore pop grubu yapmıştır. İkinci albümleri olan EXODUS ile kendi Billboard rekorlarını kırarak Billboard 200’de en üst sıraya yerleşen Kore asıllı sanatçılar olarak yeni bir rekora daha imza atmışlardır. 2014 senesinin Mayıs ve Ekim ayında Kris ve Luhan gruptan ayrılmak için dava açmıştır. Nisan 2015’te ise Tao grup aktivitelerine katılmamaya başlamıştır ve Ağustos ayında gruptan ayrılmak için dava açmıştır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!