Müzik Dünyasına Büyük Katkılarda Bulunan Efsane Sanatçılar

4 dk okuma süresi


6
12 Paylaşım, 6 puan

Müzisyenler, kendilerini çaldıkları enstrümana veya söylediği şarkılara adayan insanlardır. Hayatlarında çoğu şey müzikten sonra gelmektedir. Bazıları vardır ki çocukluk zamanlarından itibaren kendini müziğe adamış ve tüm dünyaya kendini sevdirmeyi başarmıştır. Bu sanatçılar, müzik dünyasına kült eserler bırakmıştır. Üzerinden yıllar geçse de unutulmamış ve efsane haline gelmişlerdir. Müzik dünyasına büyük katkılarda bulunan bu efsane sanatçılar, kendilerinden sonraki nesilde yer alacak müzisyenlere de ışık tutmaktadırlar. Sizler için bu efsane sanatçıları listeledik. Keyifli okumalar!

1. Avicii

Müzik Dünyasına Büyük Katkılarda Bulunan Efsane Sanatçılar

Asıl ismi Tim Bergling olan Avicii 8 Eylül 1989 yılında dünyaya gelmiştir. House ve Dance müziği konusunda en bilinen sanatçılar arasında yer almaktadır. Birçok ülkede müzik listelerinde zirvede olmuştur. 2016 yılında Avicii, müzik üretmeye devam etmeyeceğini dünyaya duyurdu. Bir hastalığı olduğu bilinmekteydi. 2018 yılına girildiğinde de Avicii, bir otel odasında ölü bulundu. Kırılmış bir şarap şişesiyle intihar ettiği hayranlarına duyuruldu. Avicii, erken yaşlarda hayata veda etmiş olmasına rağmen etkin olduğu yıllarda müzik dünyasına birçok eser bırakmıştır. Bu yüzden de en çok sevilen DJ’ler arasında gösterilmektedir.

2. Michael Jackson

Michael Jackson, 29 Ağustos 1958 yılında doğmuştur. Daha 6 yaşındayken babasının kurduğu bir grupla birlikte müziğe başlamıştır. İlerleyen yıllarda bu birikimlerin karşılığını almış ve dünyanın en çok dinlenen müzisyenleri arasına girmiştir. Müziğinin yanında kendine has danslarıyla da tüm dünyaya nam salmıştır. Michael Jackson birçok tarzda ürettiği şarkılarla gelmiş geçmiş en iyi müzisyenler arasında gösterilmektedir. Ayrıca Jackson, dünyanın en iyi dansçıları arasında da yer almaktadır. Michael Jackson 2009 yılında hayata veda etmiştir.

3. Eminem

Müzik Dünyasına Büyük Katkılarda Bulunan Efsane Sanatçılar

Marshall Bruce Mathers III, 17 Ekim 1972 yılında dünyaya gelmiştir. Daha çok sahne adıyla tanınmaktadır. O sahne adı ise ‘Eminem’dir. 1999 yılında çıkardığı ilk albümle kısa sürede kendini dünyaya tanıtmayı başarmıştır. 2002 yılında da yaptığı ‘Lose Yourself’ isimli şarkıyla en iyi şarkı ödülünü kazanmıştır. Çalışmalarına hala devam etmekte olan efsanevi isim, gelmiş geçmiş en iyi rap sanatçıları arasında gösterilmektedir. Eminem’in albümleri hala tüm dünyada en çok satan albümler arasında yerini almaktadır. Müzik dünyasına büyük katkılarda bulunan efsane sanatçılar arasında Eminem’de bulunmaktadır.

4. Axl Rose

Axl Rose, 6 Şubat 1962 yılında dünyaya gelmiş Amerikalı müzisyendir. Guns N Roses grubunun vokalliğini yapan Axl Rose, hard rock tarzında yazdığı ve seslendirdiği şarkılarla birçok kişinin hayranlığını kazanmış bir isimdir. Rock müziğin en popüler olduğu dönemlerde de alanında zirvede yer almıştır. Müzik dünyasına bıraktığı güzel eserlerin yanında Axl Rose yakışıklılığıyla da gençlik zamanında fazlasıyla gündeme gelmiştir. Hala Guns N Roses grubuyla kariyerine devam etmektedir. Şarkılarının popülaritesi ise hiçbir zaman değerini kaybetmemiştir.

5. John Lennon

Müzik Dünyasına Büyük Katkılarda Bulunan Efsane Sanatçılar

9 Ekim 1940 yılında dünyaya gelen John Lennon, İngiliz bir müzisyendir. Çocukluk yıllarında Paul McCartney ile tanışan John Lennon, daha sonra Stu Sutcliffe’in de ekibe katılımıyla birlikte The Beatles grubunu kurmuştur. Efsanevi grubun vokalliğini John Lennon üstlenmiştir. Dünya çapında başarılara imza atmış olmalarına rağmen grupta birçok inişli çıkışlı dönemler olmuştur. John Lennon, gruptan ayrılma kararı almıştır. Lennon, 5 yıl geçen aranın ardından gruba ve müziğe dönme kararı alsa da bir suikast olayında hayatını kaybetmiştir. John Lennon, erken yaşta hayata veda etse de hala gelmiş geçmiş en iyi vokaller arasında yer almaktadır.

6. James Hetfield

James Hetfield, 3 Ağustos 1963 yılında dünyaya gelmiştir. 1981 yılında Metallica grubunun ana vokalliğini yapmaya başlamıştır. Grubun yükselişi çabuk olmuştur ve Hetfield grubuyla birlikte zirveye tırmanmıştır. Grupta aynı zamanda gitar da çalmaktadır. Metallica grubuyla birlikte müzik dünyasına birçok kült eser bırakmıştır. James Hetfield uzun yıllar geçmesine rağmen grubuyla müzik hayatına devam etmektedir. Hala tüm dünyayı gezerek konserler vermektedir. Hetfield, birçok müzik eleştirmeni tarafından sahnede en karizmatik görünen müzisyenler arasında da gösterilmektedir.

7. Slash

Müzik Dünyasına Büyük Katkılarda Bulunan Efsane Sanatçılar

Saul Hadson, 23 Temmuz 1965 yılında doğmuştur. Çocukluğundan beri hep müzikle iç içe olan Saul, kendisine ‘Slash’ sahne adını seçmiştir. Lise yıllarında gününün 12 saatini gitar çalmaya ayırdığı bilinmektedir. Guns N Roses grubuna katılımından sonra grubun yükselişiyle Slash daha da ünlü bir müzisyen haline gelmiştir. Grubun efsanevi solo gitaristi Slash, grupta çıkan anlaşmazlıklar sonucunda Guns N Roses ile yollarını ayırmıştır. Başarılı gitarist, uzun kıvırcık saçları ve sahnede her zaman taktığı şapkasıyla birçok başarılı işe imza atmıştır. Son dönemlerde eski dostlarıyla aralarındaki buzları eriten Slash, Guns N Roses ile konserlere dahil olmuştur.

8. Shakira

Tam adıyla Shakira Isabel Mebarak Ripoll, 2 Şubat 1977 yılında dünyaya gelmiştir. Lübnan asıllı Kolombiyalı müzisyendir. Latin pop müziğinin en önemli sanatçılarından birisidir. Shakira dünyada da en başarılı pop sanatçıları arasında gösterilmektedir. Albümlerinin satış rekorları kırmasıyla birlikte hızlı bir yükseliş yakalayan isim, birçok spor organizasyonu için de şarkılar yapmıştır. Yaptığı çoğu şarkı büyük kitlelere ulaşmıştır. 2011 yılında da ‘Yılın Sanatçısı’ ödülünü kazanmıştır. Shakira da müzik dünyasına büyük katkılarda bulunan efsane sanatçılar arasında yer almaktadır.

9. Kirk Hammett

Kirk Lee Hammett, 18 Kasım 1962 yılında doğmuştur. 15 yaşında gitarla tanışıp hayatının dönüm noktasını belirlemiştir. Kirk Hammett, grubunun şarkı yazarlığını ve solo gitaristliğini yapmaktadır. İlk olarak 1979 yılında gruba dahil olan Hammett, günümüzde hala Metallica grubunun üyeleri arasında yer almaktadır. Efsanevi grubun efsanevi üyelerinin arasında bulunmaktadır. Birçok genç müzisyenin idol olarak gördüğü bir insandır. Müzik dünyasına büyük katkılarda bulunan efsane sanatçılar arasında yer almaktadır. Kirk Hammett, metal müziğinin en ünlü gitaristleri arasındadır.

10. Tupac Shakur

Müzik Dünyasına Büyük Katkılarda Bulunan Efsane Sanatçılar

Tupac Shakur, 16 Haziran 1971 yılında dünyaya gelmiştir. Rap müziğinin en saygı duyulan isimlerinden birisi Tupac Shakur’dur. Albümleri satış rekorları kırmıştır. Rolling Stone dergisi tarafından ‘Tüm Zamanların En Büyük 86. Sanatçısı’ ödülünü almıştır. Şiddet, ırkçılık gibi konulara tepki olarak şarkılar seslendirmiştir. 7 Eylül 1996 yılında kendisine yapılan bir suikaste 4 kez vurularak hastaneye kaldırılmış ve 6 gün sonra hayatını kaybetmiştir. Ölümünden sonra da albümleri satış rekorları kırmaya devam etmiştir. Genç yaşta hayata veda eden Tupac, müzik tarihine inanılmaz eserler bırakmıştır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!