Telifsiz Müzik İndirmek İçin En İyi Siteler

5 dk okuma süresi


11
11 Paylaşım, 11 puan

Günlük teknolojik ekipmanların kalitelerinin profesyonelleri arattırmayacak düzeylerle artış göstermesiyle sosyal medyada her bir birey, artık potansiyel bir içerik üreticisi. Her gün yepyeni ve orijinal fikirlerle insanlar sosyal platformlarda sesli, görüntülü ve yazılı içerikler üretiyor. Bu üretim süreci de pazarlamanın en doğal biçimlerinden birine talep yaratıyor, yani sunuma. Müzik, içerikleri başlatmak ve bitirmek için muazzam bir yardımcı. Ancak üreticiler ücretsiz veya telifsiz müzikler bulmakta zorluk çekebiliyorlar. Sıradaki içeriğimizde telifsiz müzik bulmak ve indirmek için en iyi siteler üzerine bir liste hazırladık. Aradığınız müziği bulmanız dileğiyle!

1. Freesound

Telifsiz Müzik İndirmek İçin En İyi Siteler

Freesound, telifsiz müzik keşfetmek ve indirmek için en iyi siteler arasında en iyi ve en çok bilinenler arasında. Pek çok popüler Youtube, Instagram ve Spotify/Apple Podcast içerik üreticisi müzik seçerken Freesound’un kütüphanesinden yararlanıyor. Freesound, 500 binden daha fazla ses ve efekt hacminin üstüne her gün eklemeler yapan 8 milyondan fazla kayıtlı kullanıcı ile yaratıcılığınızın sınırlarını zorlayacak kadar çok müziğe sahip. 5 Nisan 2005’ten beri aktif durumda olan site kâr amacı gütmeyen bir kuruluş (Music Technology Group, Barcelona’da bir üniversitenin bilgi ve iletişim teknolojileri araştırma grubu) tarafından yönetildiği için rahatsız edici reklamlarla da deneyiminizi zorlaştırmayacak.

2. Sample Focus

Sample Focus, telifsiz müzik ve şarkı indirmek için en iyi siteler arasında fazlasıyla özgün içerikleriyle öne çıkan bir müzik deposu. Listemizdeki diğer içerikler gibi giriş/çıkış sesleri ve ses efektlerinin yanı sıra Sample Focus, bağımsız müzik üreticileri tarafından bedava şarkılar indirmenize de olanak sağlıyor. Tamamen ücretsiz olan sitede yalnızca bazı içerik üreticileri ürünlerinin kullanıldığına dair bir bildirimde bulunmanızı talep ediyorlar. Kapsamlı bir kategorilendirme ve arama sisteminin yanı sıra son derece pratik bir arayüzü olan Sample Focus, geniş kütüphanesini hızla kontrol etmenize olanak sağlıyor. 2021 yılında kurulmuş yepyeni bir site olduğu için, modern türlerde seslere ulaşma ihtimaliniz oldukça yüksek.

3. CCmixter

Telifsiz Müzik İndirmek İçin En İyi Siteler

CCmixter açılış sayfasında sizi “You Already Have Permission” yazısıyla karşılayarak bize indirmek istediğimiz içerik için daha girer girmez iznimiz olduğunu söyleyerek kendi sloganını üretiyor. Telifsiz müzik ve ses efektleri indirmek için en iyi siteler arasında CCmixter’in muazzam bir özelliği var. Bu sitede kelimenin tam anlamıyla her şey karşılıksız kullanılabilir. Ücret ödemenize, sanatçıya bildirim yapmanıza ve atıfta bulunmanıza gerek yok. Siteye giriyor, beğendiğiniz müzikleri ve ses efektlerini seçiyor ve bireysel veya ticari içeriğinizde gönlünüzden geldiği gibi kullanabiliyorsunuz. 2004’ten beri aktif olarak kütüphanesini genişleten CCmixter, tüm dünyaya “remix” kültürünü tanıtan tarihi önemi olan bir site.

4. Pixabay

Ücretsiz bir stok fotoğraf sitesinin telifsiz müzik ve ses efektleri için kurulmuş bir yan dalı olan Pixabay, 2010 yılından beri kullanıcılarına bedava içerik sağlayarak üreticilere kaynak sağlıyor. Türkçe’nin de dahil olduğu 26 farklı dilde kullanılabilen ara yüzü ile Pixabay tam bir kullanıcı dostu. Almanya’nın Ulm şehrinde kurulan site Mayıs 2019’da Avustralyalı dizayn, tasarım ve yayın platformu Canva tarafından satın alındığından beri büyük bir hızla kapsamlı ve geniş müzik kütüphanesini genişletmeye devam ediyor. Pixabay’da arama çubuğu son derece işlevsel, isterseniz aradığınız enstrümanların ve hissetmek istediğiniz duyguların isimlerini yazarak da uygun parçalara ulaşabiliyor ve rahatlıkla indirebiliyorsunuz.

5. Youtube Audio Library

Telifsiz Müzik İndirmek İçin En İyi Siteler

Youtube Audio Library, Youtube tarafından kendi bünyesinde üretim yapan içerik üreticilerine kaynak sağlamak için hazırlanmış bir müzik ve ses dağıtım sistemi. Tamamı bedava olan bu kapsamlı arşivin içinde 320 Kbps kalitede yüz binleri aşan geniş bir sesler, müzikler, diyaloglar, konuşma kayıtları, röportajlar, tiyatro oyunlarından tiradlar, şarkılar ve ses efektleri kütüphanesi büyük seçeneklerle mevcut. Youtube Audio Library tüm kullanıcılarına bütün kütüphanenin indirilebilir, remixlenebilir, düzenlenebilir ve sonsuza kadar bedava kullanılabilir olduğunun garantisini veriyor. Yalnızca bazı içerikleri kullandığınız videoların altına sanatçının verdiği link ile atıfta bulunmanız gerekiyor. Bu sesler CC ibaresi ile işaretli oluyorlar.

6. SoundCloud

2007 yılında İsveç’in başkenti Stockholm’de kurulan SoundCloud 2022 itibariyle bilinen en büyük müzik paylaşım ve ses dağıtım platformları arasında ilk sıraları çekiyor. Pek çok uluslararası başarılı sanatçının da platformda yayınladığı şarkılarıyla şöhretlerine kavuştuğu biliniyor. Bağımsız içerik üreticilerinin ürettikleri ses efektleri ve müzikleri kendi kütüphanelerini oluşturarak saklamalarına olanak sağlayan SoundCloud’ın bütün özelliklerine erişmek için ücretli paketlerinden birini satın almanız gerek. Ancak bazı sanatçılar atıfta bulunmanız önkoşuluyla, bazıları ise tamamıyla talepsiz bir biçimde ürünlerinin kullanılmasına izin veriyorlar. SoundCloud 2015 yılından beri Berlin’deki genel merkezinden yönetiliyor.

7. Free Soundrack Music

Telifsiz Müzik İndirmek İçin En İyi Siteler

Free Soundtrack Music, pratik ve kolay kullanımlı bir ara yüze sahip olan bir ses paylaşım ve dağıtım sitesi. Ağırlıklı olarak videolar ve kısa filmler için ses efektleri, arka plan sesleri, atmosfer sesleri ve giriş/çıkış müzikleri gibi film müziği odaklı içerikleri barındıran site amatör film yapımcıları ve video içerik üreticileri için harika bir fırsat. Ücretsiz üye olabileceğiniz platformda 6 sesi/parçayı ücretsiz bir şekilde indirebiliyor, düzenleyebiliyor, remixleyebiliyor ve bireysel veya ticari ürünlerinizin içinde rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Ancak 6 adet ses efektinden sonrası için site içinde kullanılması amacıyla üretilmiş sanal kredileri satın almanız ve ses başına kredi ödeyerek satın alım yapmanız gerekiyor.

8. DanoSongs

DanoSongs listemizdeki diğer sitelere kıyasla bağımsız içerik üreticileri kütüphanesi değil, bireysel bir ses kütüphanesi. Youtube, Spotify, iTunes ve Amazon’da sunabileceğiniz oyunlarınız, filmleriniz veya sunumlarınız için sesler barındırıyor. Dan-O isimli sanatçı tarafından kurulmuş sitede doğrudan sanatçı tarafından üretilmiş ses efektleri, arka plan müzikleri ve içerikleriniz için çeşitli başka pek çok ses türünü barından bir kütüphane mevcut. Sanatçı 20 bini aşan içeriklerinin çoğunluğunu indirmeye ve düzenlemeye açık bir şekilde bedava sunuyor. Ancak ticari projelerde kullanmak istediğiniz sesler için Premium üyelik satın almanız gerekiyor. Sanatçı okullara ise tüm içeriklerini bedava sunarak veriyor.

9. Musopen

2005 yılında California’da Aaron Dunn tarafından kurulan Musopen, kar amacı gütmeyen bir paylaşım organizasyonu. Telif hakkı kısıtlamalarını aşarak kullanıcılarına “müziği özgür bırakmaları” yolunda yardım ederek bir slogan üretiyor. Musopen’deki her ses bedava ve sanatçılara atıfta bulunma zorunluluğu yok. Yalnızca sitenin gelişimi ve devamlılığı için bir bağış butonu görevi gören Premium hesap üyeliği var. Premium hesap fazladan haklar sağlamıyor, yalnızca siteye destek olmuş oluyorsunuz. Site daha önce daha geniş bir kütüphane yaratabilmek için iki kez bağış etkinliği düzenlemiş. Bağış etkinlikleri 2010 yılında 11 bin dolar ve 2013 yılında 75 bin dolar toplamayı başarmış ve kütüphaneyi geliştirmişler.

10. Mobygratis

Telifsiz Müzik İndirmek İçin En İyi Siteler

Defalarca müzik listelerini sallamış Amerikalı şarkı sözü yazarı, prodüktör, DJ ve şarkıcı Moby tarafından büyük bir alçak gönüllülükle kurulmuş mobygratis, tamamen bedava olan bir müzik dağıtım platformu. Giderlerinin tamamımın kendisi tarafından karşılandığını belirten Moby, siteyi sinema öğrencileri, bağımsız içerik üreticileri, okullar ve bağımsız sanatçılar için kaynak sağlaması amacıyla kurduğunu açıklamış. Şarkılardan ses efektlerine, arka plan seslerinden diyalog kayıtlarına dek büyük bir kütüphaneyi dolduran mobygratis’e isteyen herkes katkıda bulunabiliyor. Sitenin yardım sayfasında gerekli tüm açıklamalar basit bir İngilizce ile açıklanmış durumda kullanıcılarını aktif olarak bekliyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
7
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
3
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!