Televizyon Tarihinde Gelmiş Geçmiş En İyi Reklamlar

5 dk okuma süresi


4
25 Paylaşım, 4 puan

Televizyon tarihi boyunca birçok reklam çekilerek yayınlanmıştır. Kimisi en iyi prodiksiyonlarla çekilirken kimisinin bütçesi o kadar geniş değildir. Ancak ortak bir özellikleri vardır: Unutulmaz reklamlar arasına isimlerini yazmış olmaları. Geçmişteki reklamları izlediğimizde bize saçma ve gülünç gelebilirler. Bu da onları unutulmaz ve sevilen reklamlar olarak aklımızda kalmalarını sağlar. Özellikle kurgularıyla bizi çeken bu reklamlar müzikleri ve içlerinde bulunan mizahlarıyla tarihe geçmişlerdir. Teknolojinin gelişmesiyle reklamlar da kendilerine göre evrilmiştir. Sizler için derlediğimiz televizyon tarihinde unutulmamış bu reklamlar, şimdiye kadar gelmiş geçmiş en iyi olanlardandır.

1. Cola Turka

Ülker’in piyasaya sürdüğü Cola Turka, Türkiye’nin kola markasıydı. İlk reklamını 2003’te yayınlayan Cola Turka, reklam yüzü olarak dünyaca ünlü oyuncu Chevy Chase ile anlaşmıştı. Reklamın yaratıcı ekibinde başarılı isimler yer alıyordu. Serdar Erener ve Sinan Çetin gibi isimler yer alıyordu. Reklam müziğini ise Nil Karaibrahimgil yapmıştır. Reklamda Türk ürünü kola yabancı birinin gözünden tanıtılmaktadır. Amerika ile özdeşleşmiş bir ürünün farklı bir yerde üretilerek onların beğenisine sunan reklam, farklı bir bakış açısı sunmaktadır. Reklamda ABD’li biri tarafından tanıtılan Cola Turka, strateji olarak yerelliği kullanarak başarısını kanıtlamıştır.

2. Türk Hava Yolları

Başarısını dünyaca kanıtlamış bir marka olan Türk Hava Yolları, yayınladığı reklam çalışmalarıyla da kalitesini göstermektedir. Şimdiye kadar birçok reklam filmi çeken marka, reklamlarında dünyaca ünlü isimleri de ağırlamıştır. Sinema sektörünün en başarılı ve tanınan kişilerinden olan Morgan Freeman’lı reklam filmiyle dikkat çeken THY, özellikle reklam yüzleriyle çokça konuşuluyor. Futbol ve basketbolun yıldızları Lionel Messi ve Kobe Bryant ile yaptıkları iş birliğiyle geniş kitlelerin beğenisini almıştır. Reklamda ikilinin komik halleri ekrana yansırken THY’nin dünyanın her yerine sefer düzenlemesinin altını çizilmektedir.

3. Pınar

Çocukların ilgisini çekecek şekilde tasarlanan karakterler ve seslerle Pınar Probiyotik reklamları akıllara kazınan marka reklamlarından biridir. Ürünün çocuklar üzerindeki faydalarına dikkat çeken reklam, seri halinde yayınlanmıştır. Ürünün faydalı olan organları canlılaştırarak çocuklar hedeflenmiştir. Reklamlar aracılığıyla çocukların dikkati çekilerek sağlıklı ve sevilen olması istenmiştir. Bu nedenle çocukların dikkatini çekecek kuklalar kullanılmıştır. Replikleriyle 7’den 70’e herkesi kendine çeken reklam, “beyn, murrun, baarsak, kemmik” gibi karakterler vardır. Seslendirmenler ise Okan Bayülgen, Özkan Uğur, Mehmet Ali Erbil, Engin Günaydın’dır.

4. Avea

Avea bir zamanlar reklam yüzü olarak Erdem Yener ile anlaşmıştır. Erdem Yener’in komik tiplemesiyle mizah oluşturan reklam oldukça beğenilmiştir. Unutulmayan reklam şarkısıyla da hafızalara kazanmayı başarmıştır. “Gigabayt” adlı şarkıyla herkesin diline dolanarak başarılı bir reklam oluşturulmuştur. Erdem Yener’in de tanınmasına vesile olan Avea reklamları farklı konseptlerle çekilmişti. Bir seri halinde yayınlanan reklamların her biri geniş kitlelerce sevilmiştir. Güçlü bir mizah anlayışıyla kurulan reklam, satışlarında da başarıyı yakalamıştır. Televizyon tarihinde en iyi reklamlar arasında bulunan Erdem Yener’li Avea, gelmiş geçmiş en unutulmazlar arasındadır.

5. Opet

Cem Yılmaz’ın boy gösterdiği Opet reklamları bir zamanların en çok konuşulanları arasında olmuştur. Televizyon izleyen herkesin bildiği bu reklamlar, tahmin edilebileceği üzere Cem Yılmaz’ın mizahıyla bezelidir. Kısa bir Cem Yılmaz komedisi olan bu reklamlar televizyon tarihinde adını kazımış, gelmiş geçmiş en iyi reklamlar arasındadır. Reklam serisi olarak yayınlanan Cem Yılmaz’lı Opet reklamları geniş kitlelerce sevilerek izlenmiştir. Bir reklamdan çok küçük skeç gibi görülen bu reklamları herkes heyecanla televizyon başında beklemiştir. Opet reklamları o kadar sevilmiştir ki reklamlarda bulunan siyah arabanın oyuncakları dahi yapılmıştır.

6. Panda

Herkes tarafından sevilerek tüketilen dondurma markası Panda reklamlarıyla da dikkatleri çekmeyi başarmıştır. İronik diyebileceğimiz mizahta reklam filmleri yapan Panda, reklam yüzü olarak ünlü isimleri kullanmıştır. Piyasanın liderliğini yapan Magnum’a göndermelerle dolu reklamlar, çoğu kesim tarafından sevilerek izlenmektedir. Dondurma ve haz konularını birleştiren reklamlara alay edici bir şekilde yaklaşan Panda reklamları birçok kişinin de aklındakileri dile getirmiştir. Özellikle Selin Şekerci’nin oynadığı reklam Panda reklamlarının ana fikrini oluşturmaktadır. Marka bilinirliğini artırmak için panda figürü kullanarak kişiselleştiren marka, reklamlarında da oldukça ses getirmiştir.

7. Eti

Reklam müziğiyle hafızalara kazınan Eti reklamı, gelmiş geçmiş en iyi reklamlar arasındadır. “Size bir bilmecem var cocuklar, hay-di sor… sor…, çay-da, kahvaltıda yenir, acaba nedir, nedir, bisküvi denince akla, tamam şimdi buldum, he-men o-nun a-dı ge-lir, e-ti e-ti e-ti” dizeleriyle bir zamanların dillerde dolanan müziğiydi. Sadece melodisi duyulduğunda bile hemen akla “Eti” gelmektedir. Bu da müziği ile markanın ne kadar özleştiğinin göstergesidir. Ayrı ayrı düşünülemeyecek bir bütünlük başarılı bir şekilde yaratılmıştır. Oktay Tem tarafından bestelenmiş dile takılan jingle ile Eti reklamı, televizyon tarihindeki en iyi reklamlar arasına adını yazdırmıştır.

8. Fırat Boru

Unutulmaz reklamlar arasına adını yazdıran Fırat Boru reklamları uzun süre boyunca insanların diline dolanmış melodisiyle en iyi reklamlar arasına girmiştir. Boruların sağlamlığını ve kalitesini gösteren reklama ustalar eşlik etmiştir. “Tut Şunun Ucunu Döşeyelim Abi” başlığıyla ortaya çıkan reklam, yayınlandığı andan itibaren sevilerek izlenmiştir. Öyle ki 11 yıl geçmesine rağmen reklam müziği dinlenmeye devam etmektedir. Seri halinde yayınlanan Fırat Boru reklamları aynı şarkı kullanılarak oluşturulmuştur. Böylece marka bilinirliği ile şarkı özdeşleşmiştir. Dillere dolanan şarkısıyla tanınırlığı artan Fırat Boru, reklam çalışmalarıyla başarı yakalamıştır.

9. Türk Telekom

Türk Telekom, reklam filminde ünlü futbolcu Christina Ronaldo’yu oynatarak geniş bir kitlenin güvenini kazanmıştır. 4.5 G hizmetini tanıtmak isteyen Türk Telekom, “Hızın Yeni Adı” sloganıyla reklam filmleri yayınlamıştır. 4.5 G hızını Ronaldo hızıyla bir tutan reklam filmi, “Ronaldo kadar hızlı” mesajını izleyenlere aktarmayı başarmıştır. Reklam filminde dünyanın dört bir yanındaki insanların Ronaldo’nın hızına olan hayranlığı gösterilmektedir. Reklam filminde maç sırasında hızı kesilen ve duraksayan Ronaldo, herkesi şaşkına çevirir. Futbolcunun eski halini geri kazanmasını isteyen herkes çözüm aramaya başlamıştır. Çözümü Türk Telekom’da bulan Ronaldo eskisinden daha hızlı olmuştur.

10. Ziraat Bankası

Ziraat Bankası Stevie Awards’ta Altın Ödül’ünü Kazandığı 157. yıl reklamı “Sen Hep Gülümse” ile izleyenlerin duygularını etkilemiştir. Ünlü komedyen Kemal Sunal’ı ekranlara taşıyan reklam, yüzümüzde gülümseme bırakıyor. Ziraat Bankası’nın reklam filmi son teknolojileri kullanması açısından da ayrı bir yerde durmaktadır. Deepfake teknolojisini kullanarak gönüllerde taht kuran Kemal Sunal’ın sesi ve görüntüsü hazırlanmıştır. Reklam filminde çocuklarla buluşan Kemal Sunal, yüzümüzde bitmeyecek gülümsemeleri temenni ederken izleyen herkeste gülümseme ve göz yaşı bırakmıştır. Kurgusu ve teknolojik yenilikleri kullanmasıyla “Sen Hep Gülümse” televizyon tarihinde gelmiş geçmiş en unutulmaz ve iyi reklamlar arasındadır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!