Televizyon Tarihinde Gelmiş Geçmiş En İyi Reklamlar

5 dk okuma süresi


1
23 Paylaşım, 1 puan

Reklamlar, televizyon başında geçirdiğimiz zamanın önemli bir bölümünü kapsamaktadır. Bu yüzden, bir program izlerken araya giren reklamlara ister istemez maruz kalırız. Bazen reklamlardaki yaratıcılık, ilgimizi çekerek ürünün zihnimizde yer etmesini sağlar. Bu durum reklamın amacına ulaşmasına yardımcı olur. Bu yüzden bir ürün tanıtımı için, reklam en önemli faktördür ve reklam pazarı da büyük rekabet içerir. Her yıl, birbirinden kaliteli ve göz alıcı reklamlar yapılsa da, bazı reklamlar zaman içerisinde efsaneleşip insanların aklında ‘en iyi’ kategorisine girebiliyor. Bizler de bu reklamları, televizyon tarihinde gelmiş geçmiş en iyi reklamlar başlığı altında sizlere sunmak istedik. Keyifli seyirler dileriz!

1. BGH Klima – Donlu Babalar

BGH reklamı, yaz geldiğinde her birimizin ortak derdi, utandırıcı anlara sebep olan donlu babalarımızı ele alarak klimanın gerekliliğini vurgulayan başarılı bir çalışma olmuş! BGH, ‘Dads in Briefs’ reklamıyla 2012 yılından bu yana fazlasıyla popüler olmuş ve her izleyeni güldürmeyi başararak akılda kalan bir marka haline gelmiştir.

2. iPhone 8 – The Rock x Siri – Güne Hükmet

Apple ürünlerinde oldukça sık kullanılan ve fazlasıyla sevilen Siri’nin, Dwayne Johnson’a asistanlık yaparak bir gün içerisinde ona nasıl yardımcı olduğunu konu alan bu kısa film tadındaki reklam, hem Türkiye’de hem de dünyada oldukça popüler bir hale geldi. Reklamda, dünyanın en yoğun aktörünün bir gününe tanıklık ediyoruz.

3. Panda Reklamı

Özellikle Magnum’un zevk düşkünlerine özel her sene düzenli olarak yayınladığı, yerken çıtır çıtır eden dondurma reklamlara gönderme olarak planlanmış Panda reklamında, resmen Magnum reklamlarının oldukça komik bir parodisini izliyoruz. Bu reklam, bir çoğumuzun markaya olan sempatisini büyük ölçüde arttırmayı başarmıştır.

4. Budweiser – Wassup

Televizyon tarihinde gelmiş geçmiş en iyi reklamlar içerisine her zaman girmeyi başarmış olan bu reklamda, telefonda konuşan iki arkadaşın birbirlerine ağız yayarak ‘Naber’ deyişini izliyoruz. Burada ilginç olan, oldukça saçma diyaloglara yer vermesine rağmen reklamın, insanların hem aklında hem de günlük dilinde yer etmiş olmasıdır.

5. Happy Dent Sakız – Happy Dent Sarayı

Happy Dent, diş beyazlatma vaadiyle dünyaca ünlü bir markadır. Bu reklamda, Happy Dent Sarayı isimli saraydaki çalışanlar, sakızı çiğneyerek ışık (aydınlatma) görevi görürler. Diş beyazlatma özelliğine dikkat çekmeyi başarmış olan bu reklam, uzun yıllar akıllarda kalan eğlenceli ve fazlasıyla ilginç bir reklam olmuştur.

6. Heykeltraş – Peugeot 206

Orijinal ismi ‘The Sculptor’ olarak 2002 yılında tasarlanan reklam, Peugeot 206’ya özel Hindistan’da çekilmiştir. Reklamda; eğlenceli ve havalı olma peşinde koşan, kendine güvenen ve ne yaptığını bilen bir genç adamın, eski model arabasını yeni çıkan Peugeot 206’ya benzetmek için farklı yöntemlerle şekillendirmesini izliyoruz.

7. Volvo Kamyonları – Epik Ayrılma

Aksiyon filmleriyle ünlü oyuncu Jean-Claude Van Damme ile çekilen, aynı zamanda Volvo kamyonlarıyla test sürüşü içeren Epik Ayrılma (Epic Split), televizyon tarihinde gelmiş geçmiş en iyi reklamlar arasına girebilen ve unutulmayan bir reklam halini almıştır. Söylenene göre bu reklam, İspanya’da gün batımında tek seferde çekilmiştir.

8. Samsung – Good Vibes

Fazlasıyla duygusallık barındıran bu reklam, Hindistan’da hem kör hem sağır olan özel bireylerin iletişim kurmadaki zorluğuna dikkat çekmiştir. Dünyanın her yerinde bunun gibi güçlükler yaşayan bireyler olduğundan; Samsung, bir adım öteye geçerek ‘Good Vibes’ adlı uygulamayı tasarlamış ve bu reklamla harika bir tanıtım yapmıştır.

9. Orkid – Gazete Kağıdı Reklamı

Bizim toplulumuzda regl olmak çoğu zaman bir utanç olarak görülmüş ve pedi elinde kolunda sallaya sallaya taşımak ayıp kabul edilmiştir. Bu durumdan dolayı, bakkal ve marketlerin çoğu zaman gazete kağıdıyla sarıp elimize verdiği ped ambalajlarını bakın Orkid nasıl paketlemiş ve reklamda bize neler anlatmış, izleyip görelim.

10. Old Spice – Erkek Gibi Kok

‘Önce erkeğine bak, sonra bana. Şimdi tekrar ona bak, şimdi yine bana. Maalesef o, ben değil ve olamaz da. Ama eğer isterse benim gibi kokabilir!’ diye söze başlayarak, kadınları sevgililerine veya eşlerine ‘Old Spice’ ürünleri hediye etmeye teşvik eden bu reklam; en iyi reklamlar listelerinde istisnasız sürekli yer almaktadır.

11. Netto Market – Kediler

Almanya’nın bütçe dostu marketlerinden Netto, reklam bütçelerini sevimli dostlarımıza ayırarak, onların da market alışverişi yaptığı hayali bir paralel evren yaratmıştır. Netto, 2016’dan beri bu reklamla, özellikle hayvansever insanların kalbini tek seferde fethetmeyi başararak, oldukça başarılı bir imaj sergilemiştir.

12. Birleşik Krallık – Göçmen Çocukları Kurtarma

Birleşik Krallık tarafından bir kamu spotu olarak çekilmiş olan bu reklamda, özellikle Suriye’de yaşanan savaşın çocuklar üzerindeki etkisine dikkat çekmek amaçlanmıştır. Bir İngiliz çocuğun aynı süreç içerisindeki duygu durumunu göstererek, göçmen çocukların yaşadıkları konusunda bireylere empati duygusu aşılamak hedeflenmektedir.

13. TNT – Günlük Dram Dozu

‘Your Daily Dose of Drama’ orijinal başlığı altında TNT kanalı, reklam filmlerinden ilkini Belçika’da, ikincisini ise Hollanda’da bir sokak üzerinde çekmiştir. TNT bu seride, kendi oyuncularının yer aldığı çeşitli dram ve aksiyon içerikli oyunlarına gerçek insanları da dahil ederek, kamera şakası kıvamında reklam filmleri oluşturmuştur.

14. THY – Kobe vs. Messi – Selfie Çekimi

‘Flying to more countries than any other airline’ orijinal sloganıyla, ‘Diğer bütün hava yollarından daha fazla ülkeye seyahat ediyoruz’ mesajını içeren bu reklamda; Kobe ve Messi’nin tatlı bir selfie yarışına girdiğini görüyoruz. Oldukça yüksek bütçeli ve kaliteli olan bu reklam, Türk Hava Yolları’na ait olması sebebiyle gurur kaynağımız olmayı başarıyor.

15. Volkswagen – The Force (Güç)

‘Star Wars’ filminden birçoğumuzun çok iyi bildiği ‘Güç’ (The Force), bağlayıcı ve doğaüstü kuvvet olarak bilinir. Popüler Star Wars tema müziğiyle eşliğinde, Darth Vader kostümü giymiş ve gücünü konuşturmaya çalışan küçük arkadaşımızın tatlı çabasını anlatan reklam; aynı zamanda Super Bowl maçına özel tasarlanmış en iyi reklamlardan biridir.

16. Evian – Bebek Ben

Sokakta yürürken bazen dükkan camlarından yansımanıza baktığınız oluyordur. Düşünün ki, yine yansımanızdan kendinizi kontrol ettiğiniz bir anda, bebek halinizle karşılaşıyorsunuz! Evian bu reklamda, yaratıcılığını en iyi şekilde kullanmış ve dans eden yetişkinlerin, dans eden bebek yansımalarını tasarlamıştır.

17. Dove – Benim Güzelliğim

Güzelliğin bir kalıba sokulmaya çalışıldığı son dönemlerde; artan yaşın ve kilonun kadınları değersizleştirdiğine, kısa boyun ise hayata karşı büyük bir yenilgi olduğuna inanılıyor. Dove, ‘Benim Güzelliğim’ adlı reklamıyla; rakamların, kadınların güzelliğini ve değerini belirleyemeceğini en iyi şekilde anlatıyor.

18. Honda – Accord Reklamı

Honda’nın bu reklamında, birkaç dişli ile başlayıp, Accord model arabaya dönüşen tüm parçaların ilginç bir düzenek içindeki kısa hikayesini izliyoruz. ‘The Cog’ orijinal adıyla yıllar önce oldukça popüler olan bu reklam, mühendislik seviyesindeki düzeneklerin hayranlık uyandırıcı özelliğiyle gönüllerde taht kurmuştur.

19.Canal+ – Ayı

‘Canal+’ adlı kanalın ‘The Bear’ orijinal ismini taşıyan bu reklam filminde; halı olarak kullanılan bir ayı postunun, cansız zannedilmesine rağmen aslında yıllardır televizyon karşısında birçok film izlediği ve yönetmen olabilecek kadar kendine güvendiği anlatılıyor. Biz de bu sevimli ayının eğlenceli hayallerine ortak oluyoruz.

20. Guinness – Evrim

Bir dakika içerisinde, günümüzden geçmişe doğru ilerleyen ters bir evrimi anlatarak büyük beğeni toplayan Guinness reklamında, gülmemek veya şaşırmamak elde değil. Yaratıcılığın sınırlarının bir hayli zorlandığı, orijinal adıyla ‘NoitulovE’ reklam filmi, televizyon tarihinde gelmiş geçmiş en iyi reklamlar içerisinde özel bir yere sahiptir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!