Teknolojide Çığır Açan 7 Akıllı Ev Teknolojisi

2 dk okuma süresi


1
22 Paylaşım, 1 puan

Yeni nesil akıllı ev teknolojileri yaşamımızı kolaylaştırdığı gibi bizim güvende olmamızı da sağlıyor. Evden uzaklaştığımızda bile evin ne durumda olduğunu bizlere bildirebilen bu teknolojiler birçok işlemi tek bir telefondan yürütebilme olanağını sağlayabiliyor. Akıllı ev teknolojisi ile sadece uzaktan kumanda etmekle yetinmiyor, onları programlayıp ne yapması gerektiğini dahi öğretebilir hale gelmiş bulunmaktayız. Bu yazımızda sizlere belirli başlıklar altında yeni nesil akıllı ev teknolojilerini sunduk. Umarım yazımızı beğenir ve bilgilenirsiniz. Şimdi gelin yeni nesil akıllı ev teknolojilerine göz atalım.

1. Akıllı Su Teknolojisi

Akıllı Ev Teknolojisi Sistemleri

Evinizin herhangi bir yerindeki musluktan akan suyu kilometrelerce uzaktan kontrol edebileceğinizi sizlere söylesek ne düşünürdünüz? İnsana “vay be” dedirten bu teknoloji birçok sorunun önüne geçmemizi sağlıyor. Örneğin evden dışarıya çıktınız ve musluğunuzu tam olarak kapattığınızdan emin değilsiniz. Bu teknoloji musluktan bir damla su aktığı anda size bildirim gönderiyor. Böylece israfı önlemiş duruma geliyoruz.

2. Sesli Komut Sistemleri

Akıllı Ev Teknolojisi Sistemleri

Sesli komut sistemlerini muhtemelen duymuşsunuzdur. Eğer duymadıysanız ve açıklamak gerekirse; sesli komut sistemleri, evinizdeki birçok aracı sesli komutunuzla kontrol etmeye yarar. Örneğin ışıkların açılması için bir düğmeye ihtiyacınız kalmadan “ışık açıl” dediğiniz anda veya bir alkış sesi ile ışığınız açılabilir. Kesinlikle ilgi çekici oluyor.

3. Panjur Teknolojisi

Akıllı Ev Teknolojisi Sistemleri

Dışarıda olduğunuzu ve yağmurun yağmaya başladığını düşünün. Evinizin de panjurları kapalı bir halde değil. Eğer panjurlar kapanmazsa yağmur pencerelerinizi ıslatacak ve sonrasında pencereleriniz kirlenecek. Merak etmeyin bu teknoloji, bu durumda işinize çok yarayacak. Tek bir hamle ile evinizden uzakta veya yakında fark etmeden bir tuşla panjurlarınızı kapatabiliyorsunuz.

4. Akıllı Aydınlatmalar

Eğer büyük bir evde yaşıyorsanız aydınlatmaları açmak sizin için yorucu bir iş olabilir. Bu yorucu işe çare olarak sizler için böyle bir teknoloji işe yarayacaktır. Elbette bir tek büyük bir eve sahip olanlar bundan faydalanıyor diye bir şey söz konusu değil. Bu teknolojik aydınlatmaları güzel ve loş bir ortam yaratmak içinde, her türlü eve sahip olanlar kullanabilir.

5. Akıllı Güvenlik Sistemleri

Akıllı güvenlik sistemleri sayesinde evinize hangi saatte ve dakikada kimin geldiğini, evde neler olup bittiğini, hangi kapının kilitli olduğunu dahi öğrenebilirsiniz. Böyle geniş bir yelpazeye sahip olan teknoloji kesinlikle işe yarar görünüyor. Güvenle dışarıya, tatile gidebilmenizi sağlıyor.

6. Kapı Açma Teknolojisi

Akıllı Ev Teknolojisi Sistemleri

Anahtarınızı dışarıda mı unuttunuz, bu teknoloji sayesinde anahtara bile gerek kalmayacak. Aynı zamanda farklı şeyler de yapabiliyorsunuz. Örneğin evde değilsiniz ve eve beklenmedik bir misafir geldi. Bu teknoloji sayesinde kapıyı uzaktaki menzillerden dahi açabiliyorsunuz.

7. Akıllı Isı Teknolojisi

Akıllı Ev Teknolojisi Sistemleri

Evinizi istediğiniz ısıda tutabildiğiniz bu teknoloji birçok işinize yarayabilir. Örneğin çocuğunuzla birlikte dışarıdasınız ve evinize geldiğiniz zaman evinizi oda sıcaklığında bulmak istiyorsunuz. Bu teknoloji sayesinde bunu yapabileceksiniz. Böylelikle hastalıkların bir nebze de olsa önüne geçebilir duruma geleceğiz.

Akıllı ev teknolojisi, güvenlik, evin sıcaklığı, enerji, aydınlatma gibi birçok parçayı kontrol etmemize olanak sağlıyor. Bunların uzaktan veya yakından kontrol edilmesi elbette pratiklik açısından bize yarar sağlayacağı gibi pek de yorulmadan birçok işi halletmiş duruma geleceğiz. Bu ev dünyasında farklı bir çağ gibi görünüyor.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!