Teknoloji Hayatımızı Nasıl Değiştirdi?

2 dk okuma süresi


1
26 Paylaşım, 1 puan

Hava, su, gıda, eğitim, iş, ofis, elektrik, pazarlama, veri depolama, iletişim, araba, park, seyahat, yiyecek, alışveriş, bankalar vb. derken, günlük hayatımızda her yerde olan teknolojiyi yaşamımızı daha iyi hale getirmek için icat ettik ve geliştirdik. Şimdi ise bu teknolojiler her saniye hayatımızı değiştiriyor. Öncelikle “teknoloji hayatımızı nasıl değiştirdi?”, sorusuna bir cevap bulmalıyız.

Bakalım teknoloji hayatımızı nasıl değiştirdi, değindiğimiz bu noktalarla inceleyelim.

1. Teknoloji Eğitimi Değiştirdi!

Teknoloji Hayatımızı Nasıl Değiştirdi?

Teknoloji, eğitim ve öğretim yöntemlerini değiştirdi. Geçmişte bilgileri bu kadar hızlı elde edemiyorduk ancak bugün teknoloji nedeniyle her yerde bilgi sadece örgün eğitim ile değil çevrimiçi eğitimlerle de herkesin ulaşabileceği kadar yakın… İnternet ve bilgisayarları kullanarak herkes çevrimiçi dereceler yapabilir, farklı ilgi alanları olan herkes için çeşitli çevrimiçi kurslara katılabilir.

2. Teknoloji İletişim Yollarını Değiştirdi!

Bugün dünyadaki herkesle iletişim kurmak için mobil, internet, bilgisayar ve sosyal medya, video konferans araçları ve mobil uygulamalarımız var. Geçmişte bu mümkün değildi, tebrik kartlarının, kişisel mektupların hedefe ulaşması en az 10 gün sürerdi. İletişimde teknolojinin en önemli değişikliği, iletişim kurmayı hızlı ve kolay hale getirmesidir şüphesiz.

3. Teknoloji Hayatımıza Yeni Tür Alışkanlıklar ve Dijital Bağımlılıklar Getirdi!

Her teknoloji değişimlerinde bizlerinde yeni alışkanlıkları oldu ve bu bazen çözülmesi zor bir soruna dönüştü. Çocukların çoğu ve gençler için teknoloji bir oyuncak, bu pek çok açıdan iyi bir değişiklik olabilir ama ya onların yaratıcılık ve beyin gelişimleri…

4. Teknoloji Yaşam Tarzımızı Değiştirdi!

Teknolojinin günlük hayatımız üzerinde büyük bir etkisi var. Bu teknoloji çağında daha fazla yaşam doluyuz ve hayatımızdaki tecrübelerimizi sosyal medya ile paylaşmak istiyoruz. Online alışveriş yapıyoruz ve ürün çeşitleri normal hayatta göremeyeceğimiz kadar çok. Teknolojiler, herkesin günlük yaşamında kullanabileceği bir yer sahip ve her gün daha da üretken olmakla meşgulüz.

5. Teknoloji Sağlığımızı Değiştirdi!

Teknoloji hayatımızın hızını her alanda arttırdı ve bu da tabi ki bizim hayatımızı olumlu ve olumsuz yönde etkiledi. Bugün geçmişten daha fazla sağlık hizmeti teknolojimiz var. Üretilen medikal araçlar ile artık açık bir yaranın saniyeler içerisinde kapatılabildiğini ve kan kaybının önüne geçilebildiğini görüyoruz.

Ancak, sağlığımıza zarar veren nedenlerden biride teknolojinin günlük yaşamda aşırı kullanımıdır, bunun içinde bireylerin uzmanları dinleyerek sağlığına dikkat etmesi ve gereken önemleri alması teknolojinin bizim için olumsuz yönlerini ortadan kaldıracaktır.

6. Teknoloji Eleştirel Düşünme Becerilerimizi Değiştirdi!

Olumlu olan, teknolojiyi kullanarak bilgi ve veri alabilmemizdir. Olumsuz olan ise aşırı veri, gereksiz bilgiler ve teknoloji ekipmanlarının aşırı kullanılması bireyleri teknoloji araçlarına bağımlı kılmasıdır. Ancak bu olumsuz yön, toplumun teknoloji hakkında iyi eğitilmesi ile ortadan kalkacaktır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
13
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
3
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Lütfen üye girişi yapın!