Tek vücud olmalıyız!

2 dk okuma süresi


3
9 Paylaşım, 3 puan
Birlik ve Beraberlik
Birlik ve Beraberlik

Allah-u Teala;
“Müminler ancak kardeştirler. Onun için (her hangi bir anlaşmazlıkta) kardeşlerinizin arasını düzeltiniz ve Allah’tan korkun ki, rahmete şayan olasınız.” (Hucurat Suresi / 10) buyurmuştur.

Gerçekten müminler bir köke, bir asla bağlıdırlar ki, o da ebedi hayatı tahakkuk ettiren imandır. Müminlerin haklarını korumak ve menfaatlerini gözetmekteki din kardeşliğinizi Allah’tan korkarak yapın! Kardeşlik olan yerde şefkat ve merhamet vardır.

Bir kul kendi şahsı için arzuladığı şeyleri mümin kardeşleri için de arzulamaz ise imanı kemale ermiş sayılmaz. Nitekim Rasulullah(a.s.) bir hadis-i şerifinde şöyle buyuruyor; “Sizden herhangi biriniz şahsı için arzuladıklarını mü’min kardeşleri için de arzulamadıkça, iman etmiş olmaz.” Diğer bir hadis-i şerifte; “Allah için sevmek ve Allah için buğz etmek iman­dan bir cüzdür.” buyurmuştur.

Şu halde, şer’i şerife uygun şekilde birbirlerine acımak, birbirlerini sevmek, birbirleriyle yardımlaşmak, İslamiyet’in haklarını korumak ve Din-i Muhammedi’yi mecdine (övgüsüne) ulaştırmak, bütün müslümanların üzerine vaciptir. Ve bu bakımdan bütün müminler tek kişi, tek vücut gibidirler.

Resul-i Ekrem (a.s.) Efendimiz şu hadis-i şeriflerinde bunu ne güzel ifade buyurmuşlardır:
“Birbirlerine acımakta, birbirlerini sevmekte ve birbirlerine şefkat göstermekte, mü’minlerin bir vücud gibi olduklarını görürsün!.. (Bu vücûdun) bir uzvu muzdarip olduğu takdirde diğer kısımları da uykuyu kaybedip ateşler içinde onun ızdırâbını duyarlar”. “Mü’min, kardeşiyle çok, kendi başına azdır.”

Allah (c.c.) Tevbe Suresinde; “Erkek kadın bütün mü’minler (tevhîdde) birbirlerinin velîleridirler.” (Tevbe Sûresi / 71) buyurmuştur. Yani müminler tevhitte birleşmek suretiyle hem dünya ve hem de ahiret işlerinde birbirlerinin yardımcısıdırlar, demektir.

Şüphesiz ki, dini bağlılık, temeli toprak olan ailevi akrabalıktan daha kuvvetlidir. Dine hizmet etmek ancak ve ancak bütün İslam alemindeki Müslümanların aynı gaye etrafında birleşip aynı duygularla ümmet-i İslamı ve şeriatlarını her türlü tehlikeden korumak ve zafere ulaştırmakla mümkündür.

Müslümanlar kendi aralarında Allahu Teala’nın emrettiği şekilde birleşmiyor ve Allah’ın gösterdiği yolun haricinde bir yol takip ediyorlarsa, Allah muhafaza buyursun, zilletin çukuruna yuvarlanmışlar demektir. Bu takdirde dinlerinin düşmanlarına boyun eğmek, onların kabzasına düşmek ve istibdadları altında yaşamak mecburiyetinde kalırlar.

Hak Teala Hazretleri Enfal Suresinde: “Birbirinizle nizâlaşmayın! Sonra içinize korku düşerek devletiniz elden gider.” (Enfâl Sûresi / 46) buyurmaktadır. O halde, ancak kalpler ve gayeler birleştiği zaman nusret ve selamete ulaşılır, dilekler kemaliyle tahakkuk eder.

Altınoluk Dergisi ~ M. Sâmi RAMAZANOĞLU
Sayı: 330 ~ Ağustos 2013

KAYNAK: Ramazanoğlu Mahmud Sâmi, Musâhabe-1, s. 13-19.


Nasıl Tepki Verirdiniz?

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. ALLAH bize “sevmek” duygusunu vermiş ki;
    ALLAH’ı sevelim.
    ALLAH’ın sevdiklerini sevelim.
    ALLAH’ı sevenleri sevelim, diye..
    Sevgilerle..!