Tek Başınıza Alamayacağınız En Pahalı Tektaş Yüzükler

5 dk okuma süresi


0
14 Paylaşım

Evlenme hayali kuran kızların birçoğunun hayali ilk tektaş yüzüklerle başlar. Sevdiğiniz erkekten en romantik anda gelen bir yüzük, hayatınızın gidişatını tamamen değiştirebilir. Ama bazı yüzükler var ki, adeta o size değil siz ona layık olmalısınız. Baktığınızda bile cüzdanınızın hafiflediğini hissettirebilecek yüzükler. Biz de dergiCE ekibi olarak siz değerli okuyucularımıza, baktıkça hem gözlerinizi şenlendirecek hem de sizleri biraz hüzünlendirecek, neredeyse ulaşılması imkansız bir top 10 listesi hazırladık. İşte sizler için, tek başınıza alamayacağınız en pahalı tektaş yüzükler… Keyifli okumalar!

1. Wittlesbach Graff Diamond

Tek Başınıza Alamayacağınız En Pahalı Tektaş Yüzükler

Listemize ulaşılması imkansız ile başlıyoruz. Tam olarak 80 milyon dolar değerinde olan Wittlesbach Graff firmasına ait olan bu elmas, dünyadaki en eşsiz elmaslardan biri ve aynı zamanda da dünyanın en pahalı elması. 17. yüzyılda Hindistan’da keşfedilen saf elmas bir zamanlar İspanya krallarına aitti. Eşsiz bir netliğe sahip bu koyu lacivert yüzüğün kesimi üzerinde üç farklı elmas uzmanı çalıştı. Şu anda ise tam 31.06 karat olan bu eşsiz parça oval bir şekle sahip. 2008 yılında yapılan bir açık arttırma sonrası alıcısına kavuşan bu lacivert elmas, şu an dünyadaki hangi şanslı kadının parmağında veya hazinesinde saklı bilinmiyor. Kıskançlığımızı bastırmak adına bilmemek en iyisi tabii ki.

2. Pink Star Diamond

Eğer bir milyarder değilseniz asla alamayacağınız, dünyanın en pahalı ikinci elması olan Pink Star Diamond aynı zamanda dünyanın en büyük elmaslarından biridir. Afrika’da bulunan madenlerde keşfedilen elmasın saf hali tam olarak 132.5 karat gelmektedir, iki yıl süren kesim ve cilalama işlemleri sonrasında ise değerli elmas şu anda 59.60 karat olarak oval bir yüzük üzerinde mükemmelliğini sergiliyor. Defalarca yapılan açık arttırmalar sonucu en sonunda 72 milyon dolara alıcı bulan devasa elmasın bilinen en son sahibi Isaac Wolf idi. Şu an ise maalesef kesilen diğer parçaları ve son durumu hakkında net bir bilgi tabii ki bulunmamakta.

3. Wittlesbach Graff Pink Diamond

Tek Başınıza Alamayacağınız En Pahalı Tektaş Yüzükler

Tek başınıza alamayacağınız en pahalı tektaş yüzükler listemizde sırada Wittlesbach Graff firması tarafından üretilmiş olan bir diğer pahalı elmas bulunuyor. Bir dönem dünyaca ünlü kuyumcu Harry Winston’ın elinde bulunan bu pembe elmas zarifliği, nadideliği ve ultra lüks oluşu ile döneminin en değerlileri arasındaydı. En son ki açık arttırması ise 1950’li yıllarda yapıldı ve Hong Kong’da bulunan Sotheby isimli firmaya 46.2 milyon dolara satıldı, elmas şu an hala Asyalı sahiplerinin elinde. Kendisi 24.78 karat oluşuyla dünyanın en pahalı üçüncü elması unvanı ile hala en değerliler listesindeki yerini koruyor. Kendisi o kadar değerli ki ona bakmak bile pahalı hissettiriyor.

4. Winston Blue Diamond

İsmini dünyaca ünlü kuyumcu Harry Winston’dan almış bir diğer şaheser ise bu mavi gözyaşı şeklindeki kusursuz bir şekilde kesilmiş olan dünyanın en değerli ve pahalı dördüncü elması Winston Blue Diamond. Mavi renkteki elmas, Güney Afrika’da bulunan bir bölgeden çıkarılmıştır. Sadece o bölgeden çıkarılabilen bu mavi elmas, dünyanın en büyük mavi elmasıdır. Tamı tamına 13.22 karat gelen elmas, çekişmeli bir açık arttırma sonucunda 24 milyon dolar civarı bir fiyata alıcı bulmuştur. Şu an tam olarak nerede bilinmese de, son birkaç yıldır Amerika’da olduğu tahmin ediliyor ama tabii ki sıradan bir insanın elinde olmadığı kesin. İnsanın gece rüyalarına girmesini isteyeceği bir yüzük, değil mi?

5. Perfect Pink Diamond

Tek Başınıza Alamayacağınız En Pahalı Tektaş Yüzükler

Dünyada 10 karat üzeri sadece 18 elmas bulunmaktadır, işte dünyanın beşinci en pahalı elması olan Perfect Pink Diamond da onlardan biri. Ender görülen bir pembe tonuna sahip olan elmas, yapısı itibarıyla tam olarak nerede ve ne zaman keşfedildi bilinmiyor çünkü neredeyse hiç eşi yok. Dikdörtgen bir biçimde kesilmiş olan elmas tam olarak 13.23 karat. Wittlesbach Graff firmasına ait bir diğer pembe yüzük gibi bu yüzük de Hong Kong’da yapılan Christie’s açık arttırması sonucunda tam 23.2 milyon dolara alıcısını buldu. Sadece bir prensesin erişebileceği bu elmas yüzük ender oluşu, dikkat çekici renk tonu ve tasarımıyla görenleri tam anlamıyla büyülüyor.

6. Vivid Yellow Diamond

Tek başınıza alamayacağınız en pahalı tektaş yüzükler listemizde bu sefer çok farklı bir yüzük var. “Rüya elmas” olarak da adlandırılan bu sarı eşsiz elmas, bu renge sahip elmaslar arasında en büyük karata sahip taşlardan biridir, aynı zamanda da dünyanın en pahalı sarı elmasıdır. Bu eşsiz kesim sarı elmas yüzüğün toplam ağırlığı 100 karat gelmektedir ve bu nadide yüzük ünlü ABD’li şirket Sotheby’s tarafından Cenevre Magnificent Jewels müzakeresinde açık arttırma ile tam 16.3 milyon dolara alıcı bulmuştur. Yapısı ve kesimi itibarıyla küçük bir nergisi andıran bu kare kesim yüzüğün şu an nerede olduğu, kimin hazinesini veya parmağını süslediği ise tabii ki bilinmiyor.

7. Chopard Blue Diamond

Tek Başınıza Alamayacağınız En Pahalı Tektaş Yüzükler

Ünlü İsviçre menşeli şirket Chopard’ın en pahalı ve nadide yüzüğü Chopard Blue Diamond, tasarım ve yapısı itibarıyla tam bir şaheser. Birçok kadın her ne kadar değerli bir taşın bir yüzük üzerindeki o yalın ama etkileyici duruşuna hayran olsa da bu parlak deniz mavisi tonlarındaki elmastan yapılmış olan yüzüğe hiçbir kadın karşı gelemez. Cenevre’de bulunan Chopard firması tarafından düzenlenen bir açık arttırmada tam 16.2 milyon dolara alıcı bulan bu eşsiz parçanın net olarak kaç karat olduğunu söylemek pek mümkün değil. Çünkü bu parlak mavi elmas yüzüğün yapımında beyaz altın da kullanılmıştır. Bu sebepler işçilik sonrası net bir değer biçmek pek de mümkün görünmüyor.

8. Vivid Pink Diamond

Listemizin sonlarına yaklaşırken yine Hong Kong’da ki bir açık arttırma, yine Christie’s firması tarafından yapılan bir satış ve yine Güney Afrika’nın en meşakkatli bölgelerinden çıkarılan çok nadide bir elmas var karşınızda. Yastık kesim, etrafı onlarca minik beyaz elmas ile donatılmış tam 5 karat olan bu egzotik yüzük nadir görülen pembe tonuyla tek başınıza alamayacağınız en pahalı tektaş yüzükler listemizdeki yerini alıyor. Diğer bir adıyla “parlayan yıldız” olarak adlandırılan yüzük yaklaşık 12 milyon dolar karşılığında açık arttırma sonucu sahibinin parmağındaki yerini almış bulunmakta. Güzelliği ile açık arttırmadaki herkesi kendine hayran bırakan yüzüğün şu an nerede olduğu tam olarak bilinmiyor.

9. Cullinan Diamond

Dünyanın en baştan çıkarıcı yüzüklerinden birine geldi sıra. Koyu lacivert tonuyla bir safiri andırsa da Güney Afrika’da gelen bu güzellik dünyanın en koyu tonlu mavi elmaslarından biridir. Cullinan Diamonds’a ait olan bu kare kesim tektaş yüzüğün birkaç farklı versiyonu bulunmaktadır ve her biri farklı karatlardadır. Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz tektaş açık arttırmaya Sotheby’s firması tarafından Cenevre’de Magnificent Jewels müzakeresine çıkarılmıştır ve 10 milyon dolara alıcı bulmuştur. Hong Kong’a götürülen 7.03 karatlık yüzük alıcısı ünlü Asyalı koleksiyoncu Joseph Lau Luen-Hung tarafından “Star of Josephine” olarak isimlendirilmiştir.

10. Sotheby’s Golconda Diamond

Tek Başınıza Alamayacağınız En Pahalı Tektaş Yüzükler

Listemizin son sırasında yine Sotheby’s firması tarafından Hong Kong’da yapılan müzakerelerde boy gösteren beyaz bir elmas tektaş yüzük var. Golcon’da antik madenlerine getirilen bu beyaz elmas, muhteşem bir işçilik örneğidir, herhangi bir kimyasal içermeyen elmas dünyadaki neredeyse tamamen saf sayılı elmaslardan biridir. Müzakerede kendini gösterdiği andan itibaren büyük bir ilgi gören tektaş tam olarak 30.01 karattır ve dünyanın en pahalı elmas tektaş yüzükleri arasındaki en pahalı antik yüzüktür. Çekişmeli bir açık arttırma sonrası 6.5 milyon dolara alıcısına kavuşan yüzük, eminiz ki Asyalı sahibinin hazinesinin en gözde parçasıdır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!