Tatilden Sonra İşe Adapte Olmanın 10 Kolay Yolu

2 dk okuma süresi


18
15 Paylaşım, 18 puan

Keyifli bir tatilden sonra iş hayatına geri dönmek can sıkıcı ve yorucu olabilir. Ancak hemen endişelenmeyin. Tatil öncesinde yapacağınız stratejik bir planlama ile, ilk iş günlerinizi daha kolay atlatmanın yolları var. İşte tatilden sonra işe adapte olmanın 10 kolay yolu!

1. E-Postalarınıza Otomatik Yanıt Ayarlayın

Tatilden Sonra İşe Adapte Olmanın 10 Kolay Yolu

Tatile çıkmadan önce, ofiste ya da bilgisayar başında olamayacağınız tarihleri belirttiğiniz bir otomatik e-posta hazırlayın. Böylece tarafınıza gönderilen e-postaları o tarih aralığında cevaplamakla yükümlü olmazsınız.

2. Takviminizi Ayarlayın

Tamamladığınız, yarım bırakacağınız ya da devredeceğiniz işleri organize edin. Böylece, tatilden döndüğünüzde hangi işin hangi aşamada kaldığını ya da hangi tarihte teslim edileceğini hatırlamaya çalışmakla uğraşmazsınız.

3. Aldığınız E-Postalara Göz Atın

Tatilden Sonra İşe Adapte Olmanın 10 Kolay Yolu

İşten tamamen uzaklaşmak isteseniz de e-postalarınızı her gün kontrol etmek size tatil dönüşünde avantaj sağlayacaktır. Günde birkaç dakikanızı ayırarak sadece önemsiz e-postaları silmek, gelen kutunuzu düzenli tutmanız için yeterli olacaktır. Böylece işe döndüğünüz zaman gereksiz bir iş gücü harcamamış olursunuz.

4. Uyku Düzeninizi Bozmayın

Tatildeyken uyku düzeninizi bozmanız, tatil dönüşünde yerini yorgunluğa bırakabilir. Uyuma ve uyanma saatlerinizde maksimum 2 saatlik değişiklikler yaparsanız, döndüğünüzde uyku düzeninizi tekrar eski haline getirmek daha kolay olacaktır.

5. Dönüşünüzü Son Güne Bırakmayın

Tatilden Sonra İşe Adapte Olmanın 10 Kolay Yolu

Tatilinizi dolu dolu yaşamak, son anına kadar değerlendirmek isteyebilirsiniz. Ancak, dönüş tarihinizi işe başlama tarihinizden 1 ya da 2 gün öncesine ayarlamak, işe adapte olmanız için gerekli olan bir süredir. Eve döndüğünüzde dinlenmek ve kendinize vakit ayırmak, yoğun bir çalışma temposuna hem fiziksel hem de psikolojik olarak hazırlanmanıza yardımcı olacaktır.

6. Mümkünse Hafta İçi Dönün

Pazartesi sendromu yaşayanlardansanız, üstüne bir de tatil sonrası iş sendromu yaşamanızı istemeyiz. Eğer mümkünse, dönüşünüzü salı ya da çarşamba gününe ayarlayın. Böylece hafta sonuna varmanız daha kısa sürer. Üstelik, hafta içi uçuşlarının hafta sonuna göre daha uygun fiyatlı olduğunu da hatırlatalım.

7. Hemen Ev İşlerine Girişmeyin

Tatilden Sonra İşe Adapte Olmanın 10 Kolay Yolu

Tatilden döndükten sonra, kendinizi ev işlerine kaptırmak sizi yorarak daha çok gerilmenize sebep olabilir. İşlerinizi bir haftaya yayarak yapmak stresinizi azaltmaya yardımcı olabilir. Döndüğünüz gün bavullarınızı boşaltıp çamaşırları yıkamakla yetinin. Hafta içi de temizlik ve diğer ev işlerinize odaklanın.

8. Masanızı Düzenleyin

Tatilden sonraki ilk iş gününüzde, ofise 10 dakika erken giderek masanızı düzenleyin. Fazlalık olan kağıtları, eşyaları gözünüzün önünden kaldırın. Size seyahatinizi hatırlatacak bazı objeleri yanınızda götürmek de iyi bir fikir olabilir. Panonuza birkaç fotoğraf asabilir ya da satın aldığınız bir eşyayı masanıza koyabilirsiniz.

9. Beslenmenizi Düzenleyin

Tatilden sonra işe adapte olmanın 10 kolay yolu listemizin 9. maddesinde, sadece iş hayatında değil, yaşamımızın her döneminde önemli olan bir konuya değineceğiz: Sağlıklı beslenme! Tatil boyunca birçoğumuz yediklerimize dikkat etmeyiz. Hamur işleri, kızartmalar, kebaplar, tatlılar, şekerli içecekler, içkiler derken mideniz bayram etmiş olabilir. Ancak, bu alışkanlıklar tatil dönüşü de aynı şekilde devam ederse geri dönülmez bir yola girmiş olursunuz. Bu nedenle, tatilden döndükten sonra beslenmenizi daha sağlıklı yiyeceklerle yeniden düzenlemenizi öneririz.

10. Sosyalleşin

Tatilden Sonra İşe Adapte Olmanın 10 Kolay Yolu

Ve geldik son maddemize. Birikmiş işleriniz ilk günden canınızı sıkmış olabilir. Öğle molasına çıkma imkanınız varsa bu süreyi sevdiğiniz iş arkadaşlarınızla değerlendirin, onlara tatilinizden bahsedin. Hafta içi bir akşam da sevdiklerinizle plan yapabilirsiniz. Emin olun ilk haftayı atlattıktan sonra eski rutininize kavuşacaksınız.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
17
Beğen
Mutlu Mutlu
10
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!