Tatil Tutkusuna İlham Veren En Güzel Seyahat Dergileri

8 dk okuma süresi


3
11 Paylaşım, 3 puan

Yoğun bir çalışma hayatından uzaklaşmak amacıyla ya da yeni yerler görme arzusuyla çıkılan seyahatler öncesinde bazı bilgilere ihtiyaç duyabilirsiniz. Bazen nereye gideceğiniz bellidir ama konaklama, yeme-içme gibi detaylara ihtiyaç duyarsınız bazen de yeni yerler keşfetmek istersiniz ama neresi olduğuna karar veremezsiniz. Bu noktada dergiler ön bilgi veya detaylı bilgi için en büyük yardımcılarınızdır. Gezi odaklı dergiler sizlere gezilecek yerlerdeki ünlü yemekler, en iyi restoranlar, konaklama seçenekleri, yolculuk şekilleri, bölgenin kültürü ya da bölgedeki görülmesi gereken yerler hakkında bilgileri derlemektedir. Bunun yanında doğa sporları ve kullanmanız gereken ekipmanlar hakkında da detaylı bilgilere dergilerden ulaşmanız mümkündür. Dergi yazarları genellikle tecrübe ettikleri bilgileri paylaştıkları için karşılaşılan olumsuz koşullara da sizleri hazırlamaktadır. Bu dergiler sayesinde tinsel olarak hazır olduğunuz yolculuğa, aklınızdaki soru işaretlerini gidererek zihinsel olarak da hazır olabilirsiniz. Hayatınıza bir soluk almak için çıkacağınız seyahatlerde seçeceğiniz en güzel seyahat dergileri sizlerin tatil tutkusuna ilham veren içerikte olmalıdır.

1. National Geographic

Tatil Tutkusuna İlham Veren En Güzel Seyahat Dergileri

Kâr amacı gütmeyen bir bilim organizasyonu olan “National Geographic Cemiyeti” tarafından 1888’de ABD’nin Washington şehrinde kurulmuştur. Başlangıçta düzenli çıkmasa da 1896’dan beri her ay yayınlanmaya devam etmiştir. Dergide; coğrafya, kültür, keşifler, popüler bilim ve tarihle ilgili makaleler çoğunlukla yer aldığı gibi fotoğrafın da ayrı bir önemi vardır. Derginin yanında her ay harita ekleri de verilmektedir. İngilizce yayınlanmaya başlayan dergi günümüzde Türkçe de dahil olmak üzere 33 dilde yayınlanmaktadır. Dergi her ay yaklaşık 40 milyon kişi tarafından okunmaktadır. Farklı coğrafyalar hakkında bilgi veren dergi vahşi yaşam konulu yazılar da içermektedir. Diğer gezi dergilerinden farklı olarak turistik bilgilerden çok bilimsel bilgiler içermektedir. Hayvanlara ve doğaya karşı olumsuz tutumları değerlendirerek okuyuculara doğru bilinci aşılamaya çalışmaktadır. Bazı durumlarda eski ve yeniyi karşılaştırıp fotoğraflarla destekleyerek gerçekleri gözler önüne sermektedir. Aynı zamanda bilim kurgu dergi özelliği taşıyan National Geographic, coğrafyalar hakkında düzenlediği dergilerle sizlere gideceğiniz yerler hakkında bilgiler sunmaktadır.

2. Gezgin

Gezgin Dergi, genç ekibi ile birlikte özellikle ülkemiz olmak üzere farklı yerler hakkında gezi yazıları düzenler. Bölgelerin kültürü, kimliği ve coğrafyası ile ilgili bilgiler verir. Renkli içeriği ile birlikte ülkemizin en beğenilen dergilerinden biridir. Gezi, seyahat ve fotoğraf odaklı olan dergi, seyahat öncesi gezilecek konumlar hakkında sizlere fikir vermektedir. İnternet üzerinden de hizmet veren Gezgin dergi ücretsiz okuma imkanı sunar. Fotoğraf zenginliği ile birlikte bir albüm özelliği de taşıyan dergi seçtiği rotalara nasıl gidileceği konusunda da bilgiler verir. Gezilerimiz vazgeçilmez etkinliği haline gelen fotoğraf çekimleri için fotoğraf makinesi incelemesi yaparak bu konuda da sizlere yardımcı olacak bilgiler içerir. Ülkemizdeki ünlü gezginlerin tecrübelerini de göz önüne alarak yazdığı içerikler de bulunur. Dergide, gezginlerin hikayelerine de yer verilerek tecrübeler sizler için derlenir. Çoğunluk olarak ülkemiz ele alınsa da dünyadaki gezilecek yerler hakkında da bilgilere ulaşmak mümkündür. Farklı dallarda uzmanlığı olan kişilerle yapılan röportajlarla birlikte zengin konu içeriği olan dergilerden biridir.

3. Food&Travel

Tatil Tutkusuna İlham Veren En Güzel Seyahat Dergileri

İngiltere kökenli olan Food&Travel, yeme, içme ve seyahat kültürü dergisi niteliğindedir. Macera, gastronomi, fotoğraf severler için zengin içerikler üreten dergi ülkemizde de büyük bir ilgi görmektedir. Türkiye ve dünyanın farklı bölgeleri ile ilgili bilgilendirici gezi tavsiyelerinin ve farklı birçok yemek tariflerinin yer aldığı Food&Travel Türkiye’deki ilk sayısından itibaren her tatil planları için mekan önerileri, 48 saatlik şehir turları, gurme seyahatleri, restoran ve otel bilgilerini sizlerle paylaşmaktadır. Dünyanın önde gelen yemek ve seyahat yazarlarının hazırladığı yazılar fotoğraflarla da zenginleştirilmektedir. Örneğin bir şehre gitmek istediğinizde, o şehrin özel özel yemeklerini ve bu yemekleri hangi restoranda yemeniz gerektiğini veya hangi restoranın en lezzetli yemeğinin ne olduğunu sizlere sunmaktadır. Bazılarınız gezip görmek kadar oralarda tattığı yiyecekler konusunda da seçici olabiliyor. Dergiler genellikle gezilip görülecek yerler odaklı olduğu için bu noktada gurmeler için düzenlenmiş dergiler azınlıkta diyebileceğimiz derecededir. Food&Travel, profesyonel ekibiyle gurmelerin güvenebileceği bir dergi konumuna yükselmiştir.

4. World Travel

World Travel, Singapur’da basılan bir dergi olup 2010 yılında yayın hayatına başlamıştır. Seyahati odak noktası olarak alan dergi deneyimlerle birlikte gezilebilecek yerler hakkında bilgiler vermektedir. Bölgelerin kültürleri hakkında bilgi verdiği gibi en iyi, en yeni ve en çok tercih edilen yerleri de içeren yazılar mevcuttur. Dergi ülkemizde basılı olarak bulunmasa da internet aracılığıyla dijital olarak da hizmet verdiği için ulaşımı kolaydır. Hem macera sever gezginler için hem de iş seyahati yapanlar için bilgiler içeren dergi içeriklerini fotoğraflarla birlikte zenginleştirmektedir. Gezilecek yerlerdeki oteller hakkında da bilgiler içeren dergi konaklama için de birçok seçenek sunmaktadır. Kampı tercih eden gezginler için ise birçok kamp alanı karşılaştırması yaparak en iyi seçenekleri okuyucularına sunmaktadır. Asya ülkelerine duyulan ilginin gün geçtikçe arttığını göz önüne alırsak bölgenin gezilecek yerleri, kültürü, yeme-içme olanakları hakkında bilgi edinmek için tercih edilecek en güzel dergilerdendir. Özellikle Güneydoğu Asya ülkelerine seyahat etmeden önce bakılması gereken bir kaynak olarak yerini korumaktadır.

5. Sırtçantam

Tatil Tutkusuna İlham Veren En Güzel Seyahat Dergileri

Sırtçantam dergisi, ‘doğaya çıkmanın pasaportu’ sloganı ile 2005 yılının ocak ayında yayın hayatına başlamıştır. Doğa hakkında önemli bilgiler veren dergi çalışanları aynı zamanda okuyucularına doğa sevgisini aşılamayı da amaç edinmişlerdir. Dergi çalışanları belgeseller çekerek, çeşitli atölyeler düzenleyerek birçok farklı alanda doğayı anlatmaya çalışmışlardır. Doğada vakit geçirmeyi sevdiğimiz gibi doğaya karşı saygılı ve bilinçli olmayı da bilmemiz gerekiyor. Dergi ekibi, doğanın bir parçası olmamız gerektiğini savunur. Bu noktada nasıl bir tutum içinde olmamız gerektiği konusunda bilinç oluşturmak için özel bir çaba sarf eden ekip hayvan sevgisini de yazılarına işleyerek eğitici denebilecek düzeyde içerikler düzenlemektedir. Doğa Ekibin bu canlı ruhu dergi İçeriklerine de yansımıştır. Doğa ve hayvan severler için başta gelen dergilerden biridir. Ülkemizde dijital ortamda hizmet veren dergiye abone olmadan ücretsiz bir şekilde ulaşabilirsiniz. Gezip görülecek yerler yanında doğa sporları hakkında da içerikler bulunmaktadır. Sosyal medya hesaplarından takip ederek yeni çıkan yazılar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

6. Backpacker

Backpacker, dış mekanı doğrudan okuyucuların kapısına getiren, ilham veren ve sizlerin oturduğunuz yerden daha fazla yere gitmenizi ve doğanın daha sık tadını çıkarmanızı sağlar. Türkiye’de basılı olarak bulunmasa da dijital ortamdan ulaşabileceğiniz bir dergidir. Macera içerikli yazılar bulunan dergi, dünyanın ilk GPS özellikli dergisi ve web sitesidir. Her sayısında, en iyi teçhizatın nasıl satın alınacağına, güç ve dayanıklılığın nasıl artırılacağına, eve yakın en güzel yürüyüş alanlarının nasıl bulunacağına ve açık hava deneyiminin nasıl yaşanacağına dair uygulamalı bilgilerle vermektedir. Çıktığınız yolculukta en iyi arkadaş ve yardımcılarınız ekipmanlar olduğu için seçtiğiniz ekipmanların doğru seçimler olması çok önemlidir. Bu noktada farklı ekipmanların incelenip seçeneklerin sunulduğu dergi başvurmamız gereken kaynaklardan biri olma özelliğindedir. Hemen herkesin hayali olan sırt çantasını alıp doğaya karışma fikri bu dergide örnekleri ile önünüze serilmektedir. Doğa sporu yapmak, kamp yapmak veya sırt çantalı bir gezgin olmak istiyorsanız nerden ve nasıl başlamanız gerektiği konusunda Backpaker dergisi size yardımcı olacaktır.

7. Cruising World

Tatil Tutkusuna İlham Veren En Güzel Seyahat Dergileri

Karada gezmenin yanında deniz seyahati de birçok insanın ilgisini çeken maceralardan biridir. Yelkenli gezi, insanlardan uzak denizin veya okyanusun ortasında bazen rota belirleyerek bazen de bilinmezliğe doğru yapılan maceraperest bir yolculuktur. Ne şartlarla karşılaşacağınızı bilmediğiniz ve karşılaşacağınız herhangi bir kötü durumda suyun ortasında yalnız kalabileceğiniz için kara yolculuğuna göre mavi yolculukta tercih edilen ekipmanlar çok daha önemlidir. Bu noktada, Cruising World diğer dergilerden farklı olarak sizlere bu yolculuğunuzda nelere dikkat etmeniz ve ne tür ekipmanlar seçmeniz konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Gidebileceğiniz yerler hakkında daha önce tecrübe etmiş yazarların hazırladığı içeriklere ulaşabilirsiniz. Bu seyahatinizde denizde ne gibi yemekler yapabileceğiniz konusunda da tariflerle birlikte bilgileri sizlerle paylaşmaktadır. Mavi yolculuğa çıkmak gibi bir fikriniz varsa Cruising World dergisinde tecrübe etmiş gezginlerden tavsiyeler edinebilirsiniz. Ülkemizde basılı hali olmasa da dijital ortamda okuyuculara ücretsiz bir şekilde hizmet sunmaktadır. Mavi yolculuk odaklı en verimli dergiler arasındaki yerini korumaktadır.

8. Atlas

Tatil Tutkusuna İlham Veren En Güzel Seyahat Dergileri

Atlas, Türkiye’de Nisan, 1993’ten beri aylık olarak yayınlanan bir dergidir. Doğan Burda dergi bünyesinde çıkarılan derginin Atlas Tatil, Arkeo Atlas, Atlas İstanbul ve Foto Atlas gibi 3 aylık ya da yıllık olarak yayımlanan ekleri de mevcuttur. “Her zaman keşfetmek için bak” sloganıyla hazırlanan dergi, coğrafya ve keşif dergisi olmanın yanında çevre ve tarihi sit alanları konularını da içermektedir. Ülkemizde tarihi sit alanları koruma bilincinin geç oluştuğunu dikkate alırsak bu konuda bilgi vererek bilinç oluşturmaya çalışan derginin önemi daha fazla anlaşılacaktır. Atlas dergi, deneyimli kadrosunun yanında çok sayıda uzman ve bilim insanının da desteğini almaktadır. Gezilecek rotalar belirleyerek bu rotalar hakkında bilgi veren ve bunları fotoğraflarla destekleyen içerikler düzenlenir. Doğada vakit geçirmek isteyenler, arkeolojiye ilgi duyanlar, farklı kültürleri merak edenler tarafından tercih edilen dergi basılı olarak alınabildiği gibi internet sitesi ile de dijital ortamda ücretsiz bir şekilde okuma imkanı sunmaktadır. Türkiye’de en güzel seyahat dergileri arasında yer alan Atlas, zengin içeriği sayesinde tatil tutkusuna ilham veren yazıları ile sizlere hizmet vermektedir.

9. Geographical

Geographical, 1935 Mayıs ayında İngiliz diplomat Michael Huxley tarafından kuruldu. Huxley yayın politikasını, “başka hiçbir süreli yayının veremeyeceği bir dünya anlayışı” olarak sunmaya odaklanmıştı. Herbir detayının birinci sınıf kalitede olmasına özen gösterilen dergi ilk basınından itibaren yoğun ilgi görünce 1935’teki orijinal baskısı tükendi ve ilk sayısının toplam 50.000 kopyası basıldı. Yayınlanan en ilginç ve eğitim faktörlü aylık İngiliz dergisi olarak görüldü. II.Dünya Savaşı sırasında kâğıt sıkıntısı ve hükümet sansürü ile karşı karşıya olmasına rağmen yayınlanmaya devam etti ve savaş sonrası dönemi de coğrafi konularla birleştirilerek farklı bir yorum elde edildi. Dergi yıllar içinde birçok el değiştirse de günümüzde hala Geographical olarak yayın hayatına devam etmektedir. Dergi içeriği coğrafya, kültür, vahşi yaşam ve keşif dahil olmak üzere mükemmel fotoğraflarla gösterilen çok çeşitli konu alanlarını kapsamaktadır. Tatil tutkusuna ilham veren ormanlardan çöllere, şehirlerden sulara zengin başlıkları ile en güzel seyahat dergileri arasındaki yerini korumaktadır. Ülkemizde basılı olarak bulunmasa da internet sitesinden dergiye ücretsiz bir şekilde ulaşılabilmektedir.

10. Neredekal

Tatil Tutkusuna İlham Veren En Güzel Seyahat Dergileri

2007 yılının Mart ayında “Bir araba, bir çanta, elinde bir harita yola çıkmayı seven kişilerdik.” diyerek deneyimlerini ve önerilerini paylaşmak için bir araya gelen ekip tarafında hayata geçirildi. Ekip Türkiye’de tatil ve konaklama rehberi olma ülküsü ile memleketimizin en güzel yerlerine seyahat etmeye başladı. Yoğun bir araştırmayla herkesin bilmediği ama bilse gitmek isteyeceği yerleri belirleyip yolculuklarına başladılar. Gittikleri yerlerde otel araştırması da yaparak en iyi konaklama yerlerini belirlediler. Dergi, zamanla en çok ziyaret edilen 3 turizm portalı arasına girmeyi başardı. Ekip 2014 yılından beri Booking.com, Etstur, Jolly Tur, Tatilsepeti, Tatil.com, Setur, Tatilbudur.com, Hotels.com gibi toplam 13 büyük operatör ile ortak çalışarak kullanıcılar için “fiyat karşılaştırma” özelliğini hayata geçirip gidilecek yerlerde konaklama için birçok fiyat seçeneği sunmaktadır. Neredekal dergisinin arkasındaki profesyonel ekip çalışması yıllar içinde dergiye birçok ödül kazandırmıştır. İnternet sitesi aracılığıyla hizmet veren dergi aynı zamanda uçak bileti araştırması konusunda da hizmet vermektedir. Türkiyenin en güzel seyahat dergileri başında gelen Neredekal tatil tutkusuna ilham veren bilgiler içermektedir. Tatile gitmeden önce bakmanız gereken dergi seyahat için ipuçları vermektedir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!