Tatil Şehri Antalya’da Gitmeden Dönmemeniz Gereken Yerler

4 dk okuma süresi


10
11 Paylaşım, 10 puan

Türkiye’de turizm ve tatil denildiğinde Antalya, akla ilk gelen şehirlerden biridir. Bu güzel şehrin, sahip olduğu tatil yerlerinin yanı sıra tarihi bir yüzü de vardır. Tatil şehri Antalya’da gitmeden dönmemeniz gereken yerler listesini sizin için hazırladık. Hem eğlenip hem de Akdeniz’de tarihi yerleri ziyaret edebileceğiniz bir şehir olan Antalya’ya yolunuz düşerse bu yerleri mutlaka ziyaret etmelisiniz. Bu yerler doğal ve tarihi güzellikleriyle sizleri çok etkileyecek… Şimdiden iyi gezmeler!

1. Lara Plajı

Tatil Şehri Antalya’da Gitmeden Dönmemeniz Gereken Yerler

Antalya’nın tatil denilince akla gelen ilçesi olan Lara’da bulunan plajdır. Popülerliğinden dolayı her sene yoğun ziyaretçi akınına uğrayan Lara Plajı, Türkiye’nin en ünlü plajları arasında yerini almaktadır. Sığ denize ve ince bir kuma sahip olması en sevilen özelliklerindendir. Aynı zamanda bir özelliği de Düden Şelalesi’nin denizle birleştiği noktada olmasıdır. Bu olay, ziyaretçilere güzel bir görüntü sağlamaktadır. Etrafı çam ormanlarıyla sarılı Lara Plajı, tatil şehri Antalya’da gitmeden dönmemeniz gereken yerler arasındadır. Lara Plajı size, denize girerken ve güneşlenirken aynı zamanda doğayla iç içe olma fırsatını vermektedir.

2. Antalya Akvaryum

Ünlü Konyaaltı Plajı’na çok yakın bir mesafede bulunmaktadır.2012 yılından beri ziyaret edilen bir yer haline gelmiştir. İçerisinde doğal kar bulunan Kar Dünyası ve Buz Müzesi’ni de bulundurmaktadır. Bir eğlence merkezi olan Antalya Akvaryum, her yaş grubundan ziyaretçiler almaktadır. Aynı zamanda Türkiye’de turistlerin en fazla ziyaret ettiği ilk 5 yer arasında da yerini almaktadır. İçerisinde zamanın nasıl geçtiğini fark edemeyeceğiniz Antalya Akvaryum, yolunuz Antalya’ya düşerse kesinlikle gidip ailenizle veya dostlarınızla görüp eğlenmeniz gereken yerler arasındadır.

3. Hadrian Kapısı

Tatil Şehri Antalya’da Gitmeden Dönmemeniz Gereken Yerler

Bir diğer ismi de Üçkapılar olan Hadrian Kapısı, Antalya şehrini çevreleyen surlar üzerinde bulunan anıtsal bir kapıdır. Halk içinde Mermer Kapılar olarak da bilinen bu kapı, Roma İmparatoru Hadrianus’un bu şehre gelişi nedeniyle yapılmıştır. Kapının üzerinde Latince bir kitabe de bulunmaktadır. Bu tarihi kapı, Antalya’da en çok ziyaret edilen turistik alanlardandır. Türkiye’deki en eski tarihi eserlerden birisidir. Muratpaşa ilçesinde bulunmaktadır. Tatil şehri Antalya’da gitmeden dönmemeniz gereken yerler arasında Hadrian Kapısı da yer almaktadır.

4. Tahtalı Teleferik

Kemer ilçesinde bulunan tahtalı teleferik, Avrupa’nın en uzun teleferik sistemidir. Tahtalı Dağı’ndan ismini alan bu ulaşım aracı, Olympos teleferiği olarak da bilinmektedir. Tahtalı teleferikle yolculuk yapmayı düşünüyorsanız yaklaşık 9 dakikalık inanılmaz bir yolculuğa kendinizi hazırlamalısınız. Birçok turistin ilgi odağı haline gelen tahtalı teleferik, ziyaretçilerine bolca adrenalin ve doğal güzellik sunmaktadır. Bu teleferik hattı, 2.365 metreye kadar yükselmektedir ve 4350 metre uzunluğundadır. Antalya’ya giderseniz mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler içindedir.

5. Antalya Hayvanat Bahçesi

Tatil Şehri Antalya’da Gitmeden Dönmemeniz Gereken Yerler

Birçok tür hayvana ev sahipliği yapan Antalya Hayvanat Bahçesi, Türkiye’deki en iyi hayvanat bahçelerinden biri olarak gösterilmektedir. 1989 yılından beri ziyaretçilerini kabul etmektedir. Bu köklü hayvanat bahçesi fazlasıyla yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir. Dünyanın birçok farklı yerinden gelen hayvanlarla, insanların kaynaşmasını sağlayan bu tarihi hayvanat bahçesi, turistler ve aileler tarafından fazlasıyla ziyaret edilmektedir. Ailenizle veya dostlarınızla eğlenceli vakitler geçirebileceğiniz bir yer arıyorsanız Antalya Hayvanat Bahçesi, kesinlikle ziyaret etmeniz gereken yerlerdendir.

6. Kaleiçi

İçerisinde tarihi evler bulunduran Kaleiçi, Antalya’nın en çok ziyaret edilen yerlerindendir. Tarihi Osmanlı evlerinin bulunduğu bu yer Muratpaşa ilçesinde yer almaktadır. Kaleiçi alanında neredeyse her sokak denize çıkmaktadır. Renkli dükkanlara ve hareketli bir sokağa sahip olan Kaleiçi, yerli halkın da en sevdiği yerlerdendir. Kaleiçi’nde bulunan tarihi evler kesinlikle görmeniz gereken yapılardandır. O dönemin insanlarının yaşam stilini açıkça gösteren bu evler, küçük restoreler dışında bir değişime uğramamıştır. Evlerin hepsi birbirinden farklı tarzdadır. Bu renkli yer de ziyaret etmeniz gereken yerler arasındadır.

7. Aspendos

Tatil Şehri Antalya’da Gitmeden Dönmemeniz Gereken Yerler

Serik ilçesinde bulunan bir antik kenttir. Akalar tarafından inşa edilmiş bir yerleşimdir. Romalılar tarafından yapılan ünlü antik tiyatro da burada bulunmaktadır. Aspendos, ünlü bir ticaret yolunun üzerinde olduğu için yıllar boyunca tüm eski uygarlıklar oraya sahip olmak istemiştir. Roma, Akalar gibi eski uygarlıklardan izler taşıyan bu yerleşim oldukça ilgi çekicidir. Her yıl binlerce turist burayı ziyaret etmektedir. Tarihi güzellik Aspendos, mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir. Antalya’nın en ünlü antik kentlerinden biri unvanına sahip olan Aspendos, tatil şehri Antalya’da gitmeden dönmemeniz gereken yerler arasındadır.

8. Yivli Minare

İlk İslami eserler arasında olan bir camidir. Selçuklu Devleti burayı inşa etmiştir. Birçok yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Yivli Minare, Antalya denildiğinde akla gelen tarihi yapılardandır. Minaresinde 8 tane yiv bulunduğundan dolayı Yivli Minare olarak adlandırılmaktadır. Yivli Minare, II. Gıyaseddin Keyhüsver adına yapılmıştır. Mimarı Atabey Armağan, Yivli Minare’nin yapımında birçok firuze renkli çini kullanmıştır. Bu İslami yapı tarihi ve ilgi çekiciliğinden dolayı Antalya’nın sembolü haline gelmiştir. Şu sıralar güzel sanatlar galerisi olarak hizmet vermektedir.

9. Selge

Manavgat ilçesinde bulunmaktadır. Antik Pisidya’nın dağlarında bulunan kentler arasında olan Selge, tarih ve turizmle iç içe bir yerleşimdir. Tapınak kalıntıları, sur duvarları, mezar parçaları ve kiliseler gibi tarihi eserlere ev sahipliği yapan Selge, Antalya’daki en önemli antik yerleşimlerdendir. Geçmiş dönemde Roma İmparatorluğu ile iyi ilişkileri olduğu bilinen Selge kenti, bu sayede güçlü ve zengin bir şehir olarak bilinmektedir. Selge şehri, tarihi güzellikleri sebebiyle her yıl fazlasıyla ziyaretçi almaktadır. Tatil şehri Antalya’da gitmeden dönmemeniz gereken yerler arasındadır.

10. Köprülü Kanyon

Tatil Şehri Antalya’da Gitmeden Dönmemeniz Gereken Yerler

1973 yılında Milli Park olarak ilan edilen Köprülü Kanyon, Türkiye’nin en uzun kanyonudur. Akan suyun derinliğinden dolayı bazı yerlerini yürüyerek geçmek zorluk çıkartmaktadır. İçerisinde ormanlar bulunduran bu yer, ziyaretçilerine inanılmaz bir doğal manzara sunmaktadır. İçerisinde geyik, tavşan, kurt, tilki gibi hayvanların da yaşadığı bu doğal alan, aynı zamanda tarihi kalıntılara da ev sahipliği yapmaktadır. Kanyonda iki adet köprü bulunduğundan dolayı adı Köprülü Kanyon olmuştur. Dilerseniz buraya olan ziyaretinizde Rafting yaparak adrenalin dolu anlar da yaşayabilirsiniz.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!