Akdeniz‘de En Çok Tercih Edilen Tatil Beldeleri

5 dk okuma süresi


7
17 Paylaşım, 7 puan

Türkiye özellikle kendine has coğrafyası açısından eşsiz güzelliklere ve enfes manzaralara ev sahipliği yapan bölgelere sahip bir ülkedir. Anadolu’nun bu özgün güzelliklerini bölgesel olarak ayrıştırarak incelemek ve tanıtmak, ülkemiz sınırları içerisinde bulunan hazineleri yakından tanımak ve yaşadığımız toprakların mükemmelliğini daha iyi anlayabilmek için oldukça iyi bir yol olacaktır. Bu nedenle sizlere Akdeniz’de oldukça rağbet gören tatil beldeleri arasından en çok tercih edilen yerleri ve bölgeleri derledik. Tatil planlarınızın bir parçası olabilmek dileğiyle, keyifli okumalar dileriz.

1. Side

Akdeniz‘de En Çok Tercih Edilen Tatil Beldeleri

Akdeniz’de en çok tercih edilen ve oldukça ilgi çeken Antalya ilinin en gözde tatil beldeleri içerisinde yer alan Side; uçsuz bucaksız masmavi denizi, içerisinde kaybolacağınız eşsiz doğası ve eski sayfalara ışık tutan tarihi yerleriyle oldukça popüler bir yerdir. Akdeniz bölgesinde olduğundan dolayı yaz ayları sıcak ve kuraktır. Bu nedenle Side’yi ziyaret etmekteki amacınız sıcak bir deniz keyfiyse temmuz ayı, burayı ziyaret etmeniz için oldukça iyi bir zamandır. Öte yandan kış aylarında bir seyahat planlıyorsanız, Side Antik Kenti’ni gezmek, bisiklet kiralayarak beldenin bir köşesinden diğerine pedal çevirmek veya Side’nin bağlı olduğu Manavgat’ta düzenlenen pek çok renkli etkinliğine katılmak; seyahat planınızın bir köşesinde mutlaka yer alması gereken seçeneklerdir.

2. Arsuz

Yıl içerisindeki yorgunluğunuza çözüm olacak eşsiz sahili ile Hatay’ın en güzel tatil beldesi olan Arsuz, doğal güzellikleri, dingin denizi, eşsiz tarihi yapıları ve keyifli vakit geçireceğiniz eğlence mekanlarıyla tercih edebileceğiniz bir tatil köşesidir. Selçuklular döneminden bizlere miras kalmış Arsuz Kalesi, Hıristiyan kişilerce oldukça önemli bir alan olan Meryem Ana Havuzu, 1993 yılında inşa edilmiş ve 109 metre yüksekliğinde olan Arsuz Deniz Feneri ise görmeniz gereken antik yapılardan sadece birkaçıdır. Şayet kısa bir vakit içerisinde Arsuz’a gezi planlamak isterseniz, belde sizlere pek çok eğlenceli seçenek sunuyor. İlçeden kalkan toplu taşıma araçlarıyla Arsuz’u günübirlik ziyaret edebilir ve giriş ücreti vermeden Titus Tüneli ve Yeşilyazı Asma Köprüsü’nü ziyaret edebilirsiniz.

3. Üçağız

Akdeniz‘de En Çok Tercih Edilen Tatil Beldeleri

Antalya ilinin Demre ilçesine bağlı olan Üçağız tam anlamıyla şirin mi şirin küçük bir köy. Antik dönemlere ev sahipliği yapmış olan bu küçül belde önceki ismiyle Theimussa olarak biliniyordu. Masmavi deniz kıyısına kurulu olan ve doğal limanıyla ziyaretçilerine müthiş bir atmosfer sunan Üçağız’da yapabileceğiniz ve ziyaret edebileceğiniz farklı farklı yerler mevcut. Örneğin; Theimussa Antik Kenti’nin içerisinde tarih kokulu bir ziyarete çıkabilir, ilçeden yürüyerek on beş dakika uzaklıkta bulunan Kaleköy’ü ziyaret ederek büyüleyici bir manzara eşliğinde köyün meşhur dondurmasının tadına bakabilir veya büyük kısmı depremlerle suyun altına gömülmüş olan Aperlai’de (batık bir kent) özellikle sabah saatlerinde denize dalış yapıp güne daha enerjik başlayabilirsiniz.

4. Kleopatra

Akdeniz’de sizlere keyifli zaman geçirtecek en çok talep gören ve tercih edilen illerden birisi olan Antalya’nın diğer tatil beldeleri arasında yer alan Kleopatra, adını Mısır Kraliçesi Kleopatra’dan almaktadır. En güzel plajlar arasında bulunan bu alan iki kilometrekarelik uzunluğa sahip incecik kumlu bir plajdır. Denizinin sığ olması sebebiyle pek çok aile tarafından tatil yeri olarak tercih edilmekle beraber, yine pek çok gezgin için de oldukça uğrak bir alandır. Mavi bayraklı denizi ile kaliteli suyunu kanıtlamıştır. Öyle ki deniz gözlüğünüzle beraber bu sıcak sulara daldığınızda göreceğiniz manzara; altın sarı deniz kumunun güneş ışınlarının yansımasıyla uyumu ve irili ufaklı pek çok balık çeşidinin birbirleriyle ahenkli dans gösterisinin eşsiz manzarası olacaktır.

5. Anamur

Akdeniz‘de En Çok Tercih Edilen Tatil Beldeleri

“Rüzgârlı burun” anlamına gelen Anamur, tahmin edeceğiniz üzere konumu nedeniyle bu ismi taşımaktadır. Mersin ilinin bir ilçesi olan bu güzel tatil beldesi, Asurlar, Persler, Bizans, Roma, Kilikya, Hititler, Selçuklar, Araplar gibi pek çok tarihi medeniyete ev sahipliği yaparak hakimiyetleri altına girmiştir. Bu nedenle bölgede oldukça fazla sayıda antik yapı bulunmaktadır. Bunların yanı sıra farklı farklı doğal güzellikleriyle de ziyaretçilerini kendine çekmektedir. Örneğin; Köşebükü Mağarası olarak bilinen ve astıma fayda sağladığı düşünülen doğal yapı, buz gibi suyuyla yaz aylarında sizleri ferahlatacak Anamur Çayı veya yine yaz aylarının sıcağından sizleri kurtaracak, serin esintisi ve eşsiz manzarasıyla ünlü Abanoz Yaylası bunlardan sadece birkaçıdır.

6. Finike

Birbiriyle yarışacak boyutta güzellikleri, birbirinden eşsiz medeniyetlerden kalma yapıları neticesinde pek çok yerli ve yabancının turizmde başta gelen tercihi olan Finike, ziyaretçilerine çeşitli fırsatları deneyimle fırsatı sunan bir turizm cennetidir. İklimi gereği kış aylarında bile sıcaklıkların fazla düşüş yaşamadığı bu yerde ister yaz aylarında ister kış aylarında kaybolabilirsiniz. Konaklama seçeneklerinin fazlalığından dolayı kısa veya uzun süreli seyahatler planlamamanız için hiçbir neden yok. Tatilinizde Limyra Antik Kenti’ni yakından görmeyi, doğal bir harika olan Andrea Doria Koyu’nda hem yeşil ağaçların hemde masmavi suların birbiriyle karışımı içerisinde keyifli bir deniz sefası sürmeyi ve tarih sahnesini aydınlatan Arykanda Antik Kenti’ni ziyaret etmeyi unutmayın deriz.

7. Olimpos

Akdeniz‘de En Çok Tercih Edilen Tatil Beldeleri

Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı olan Olimpos, Türkiye’de doğa tutkunlarını tatmin edecek belki de en iyi yerlerden birisi. Akdeniz’de en çok rağbet gören ve tercih edilen tatil beldeleri arasında yer almayı; el değmemiş plajlarına, kahverenginin güzelliğini dışa vuran cinsten ağaç evlerine ve yeşilin her tonunu görebileceğiniz ormanlarına borçludur. Sahillerinin özellikle geceleri göreceğiniz misafirleri olan ve nesli tükenmeye yakın olan caretta carettalar, bu alanda koruma altındadır. Ciğerlerinize bol bol oksijen depolayacağınız ormanların yanı sıra, antik dönemlerden günümüze kadar yanmaya devam eden Yanartaş’ı, deniz tutkunlarını tatmin edecek Ceneviz Koyu’na giden tekne turlarını; Olimpos’a gittiğinizde deneyimlemeyi unutmayın.

8. Yumurtalık

Sıcağıyla meşhur ilimiz Adana’nın en ünlü turizm şeridi olan Yumurtalık, özellikle ince kumlardan oluşan plajları ile ünlüdür. Aegeae, Laiazzo ve Ayas olarak geçmişlerde isimlendirilmiş olsa bile günümüzde Yumurtalık olarak bilinen bu cennet mavi bayraklı denize sahiptir. Zeytinbeyli Höyüğü’nde bulunan milattan öncesi dönemlere ait eserlerin sergilendiği müzeleri, Ayas Antik Kenti, Süleyman Kulesi, Ayas Kalesi; Yumurtalık’ın tarihi önemini kanıtlayacak pek çok antik kalıntılara ev sahipliği yapmaktadır. Bunların yanı sıra doğadan gelen cezbedici alanlarda mevcuttur. Örneğin Yumurtalık Lagünleri; çeşitli kuşlara ve birbirinden farklı pek çok bitki türüne rastlayabileceğiniz nadide alanların sadece bir örneğidir.

9. Göcek

Türkiye’nin pek çok bölgesi bizlere enfes manzaralar sunar. Akdeniz kesiminde bulunan Göcek’te bu yerlerden sadece birisidir. Muğla ilinde bulunan şirin ve küçük belde olan Göcek; insana huzur veren bir atmosfere sahiptir. Adrenalin tutkunlarına sunduğu Rüzgâr sörfü gibi aktivitelerle pek çok duyguyu bir arada yaşamanıza olanak sağlar. Eğer kalabalık plajlardan ve gürültülü alanlardan sıkıldıysanız Göcek’te bunlara çözüm olanağınız oldukça fazla. Örneğin; Yassıcalar, Yağhane, Tersane adaları gibi gizli kalmış hazineleri keşfe çıkabilir, ılık ve çarşaf gibi suyunda keyifli vakit geçirebilirsiniz. Eğer daha popüler alanların arayışındaysanız turkuazın ve yeşilin kesişim noktası olan Göbün Koyu’nun sularını mutlaka deneyimlemeli, hatta bol bol fotoğraf çekerek o anları ölümsüzleştirmelisiniz.

10. Taşucu

Akdeniz‘de En Çok Tercih Edilen Tatil Beldeleri

Öyle bir yer düşünün ki yılın hemen hemen neredeyse her günü güneşli geçsin. İşte orası tam olarak Taşucu diyebiliriz. Bu sahil kasabasında yılın üç yüz günü güneşli geçmektedir. Bu nedenle ne zaman isterseniz gidip gelişmiş turizm kasabasını keşfe çıkabilirsiniz. Mersin’in Silifke ilçesinde bulunan Taşucu’nda doğal güzellikler sınırlı olmakla birlikte daha çok plajlar meşhurdur. Ancak Boğsak Gölü, Göksu Deltası ve Akçakıl Koyu görmeniz gereken doğal güzelliklerin arasındadır. Öte yandan sayısız kafe ve eğlence mekanıyla gün içinde plajda güneşlenip denize girdikten sonra keyif yapabilirsiniz. Aileniz ve arkadaşlarınızda birlikte deneyimlemeniz gereken plajlar ise; Taşucu İncekum Plajı, Akçakıl Plajı ve Kum Mahallesi Plajı olarak listelenebilir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
18
Beğen
Mutlu Mutlu
11
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
13
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!