Tatil İçin Gezilebilecek En Uygun Ülkeler

2 dk okuma süresi


10
23 Paylaşım, 10 puan

Yaz geliyor tatil planları yapılmaya başlanmış olmalı, biz de bunu düşünerek sizler için kur farkına inat en uygun ülkeleri sıraladık. Hem ucuz hem yurt dışında hem de vizesiz seçeneklerden birkaç tanesini derledik. Doyasıya gezebileceğiniz, güzel anılar yaşayacağınız farklı ülkelerde nereleri görmeli, neler yemeli, dönerken hediye olarak alabileceğiniz alternatifler neler olabilir, ufak da olsa değindik. İşte tatil için en uygun ve ucuz ülkeler…

1. Ukrayna

Tatil için en uygun ülkeler

Pasaportunuz olmadan sadece yeni kimliğinizi alarak gidebileceğiniz Ukrayna’da, Dragovat ve Slasvskoe şehirlerinde kayak yapabilirsiniz. Dilerseniz Odessa Bölgesinde Langeron ve Arcadia Plajlarında yaz tatilinizi geçirebilirsiniz. Gitmişken, borsh çorbası, pampushki lokması yiyebileceğiniz gibi ev yapımı votka, el örmesi motifli bay-bayan gömlek alışverişi yapabilirsiniz. Aynı zamanda bayatlamış ekmekten mayalandırılarak yapılan soğuk içecek olarak kvaslardan alabilirsiniz.

1 Ukrayna Grivnası = 0,23 TL

2. Makedonya

Makedonya

Vizesiz gidebileceğiniz ülkelerden bir diğeri Makedonya’dır. Başkent Üsküp’te Taş Köprü, Üsküp Eski Çarşı gidilmesi gereken yerler arasında. Bitola (Manastır), Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Selanik sonrasında yaşadığı ilk şehirdir. Aynı zamanda Manastır Askeri İdadisinde lise eğitimini aldığı bu şehri mutlaka ziyaret etmelisiniz. Matka Kanyonu’nda doğa yürüyüşü ve tekne turu yapabilir. Ohrid’de yüzebilir, sandal sefası yapabilirsiniz. Struga’da sanat gecelerinde şiir festivallerine katılabilirsiniz. Kış zamanı giderseniz Mavrova’da kayak yapabilirsiniz. Yöresel yemek olarak cevapi kebabı, trileçe ve kaymaçina tatlısını deneyebilirsiniz. Dönerken de hediyelik inci, rakija (erik rakısı), mastika veya kuru et alabilirsiniz.

1 Makedonya Dinarı = 0,11 TL

3. Tayland

Tatil için en uygun ülkeler

Tayland, vizesiz gidebileceğiniz bir diğer ülke. Başkenti Bangkok’da budist tapınakları ve ihtişamlı sarayları gezebilirsiniz. Kayıklarla kanalda keyifli bir gezintiye çıkabilirsiniz. Filleri seviyorsanız, Chiang Mai’de fil barınağını ziyaret edebilir. Flying Hanuman isimli çeşitli parkurların olduğu yerde farklı bir aktivite yapabilirsiniz. Ko Lipe ise ıssız dingin kumsalları olan sakinlik arayanlar için bire bir. Phanaeng, Khanom Chan ülkeye özgü denemeniz gereken yemek ve tatlı arasında. Değerli taşlardan, Benjarong adı verilen tay çömleklerinden yada tay ipeğinden geri dönerken hediye alabilirsiniz.

1 Tayland Bahtı = 0,19 TL

4. Gürcistan

Gürcistan

Pasaportsuz gidebileceğiniz Gürcistan, en uygun gidilebilecek komşu ülkeler arasında. Sputnik tepesi ve Ferris Whellden şehrin manzarasını izleyebilir. Gergeti Trinity Churcu, Narikala Kalesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca güzel plajlara sahip bir ülkedir. Gürcistan, şarabın doğduğu ülkelerden biri olarak anılıyor, bu sebeple sevdiklerinize hediye olarak düşünebilirsiniz. Bunun yanı sıra Barjomi isminde gazozları, ahşaptan yapılan ürünler ve ülkenin simgesi magnetler alınabilecek hediye seçenekleri arasında. Hinkal, Badricani, Haçapuri ise ülkeye özgü tatlardan.

1 Gürcistan Larisi = 2,20 TL

5. Arnavutluk

Tatil için en uygun ülkeler

Vizesiz seyahat edebileceğiniz ülkelerden birisi de Arnavutluk. Durres’e gidip, Adriyatik denizine girebilir yada Saranda ve Ksamail de deniz tatiline devam edebilirsiniz. Berat ve Ergiri’yi görmeden İşkodra’dan geçmeden buradaki tatilinizi bitirdim demeyin. Gelelim ne yiyelim sorusuna; Arnavut Ciğerini yerinde yemeden, Kaymaçinadan tatmadan ülkeden ayrılmamanızı tavsiye ederiz. Hediyelik olarak Arnavut Konyağı Scanderbeg, yerel bir rakı türü olan Skrapari, ahşap pipo ve ülkeyi simgeleyen magnet ve kupaları düşünebilirsiniz.

1 Arnavutluk Leki = 0,055 TL


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
16
Beğen
Mutlu Mutlu
13
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
14
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç