Muhteşem Doğasıyla Ukrayna’da Gezilecek Yerler

3 dk okuma süresi


3
11 Paylaşım, 3 puan

Ukrayna, Doğu Avrupa’nın en güzel ülkelerinden birisidir. Doğal güzelliklerinin yanında zengin bir tarihe ve eşsiz bir kültüre sahiptir. Muhteşem dağları, ormanları, göl ve nehirleriyle öne çıkan, seyahate gidenlere merak uyandıran bir ülkedir. Biz de sizlere, muhteşem doğasıyla Ukrayna’da gezilecek yerler listesi hazırladık. Şimdiden keyifli gezmeler!

1. Ukrayna’nın Başkenti: Kiev

Muhteşem Doğasıyla Ukrayna'da Gezilecek Yerler

Ukrayna’da görülmesi gereken ilk yer, ülkenin başkenti ve en büyük şehri olan Kiev elbette. Ağaç kesmenin yasak olduğu bu şehirde, neredeyse her yer birbirlerinden güzel ağaçlar ve parklar ile dolu. Şehir aynı zamanda UNESCO tarafından korunan Kiev, Pechersk Lavra ve Saint Sophia Katedrali kiliselerine ve dünyanın en büyük tren istasyonuna ev sahipliği yapmakta.

2. Tarih Dolu Bir Şehir: Lviv

Muhteşem Doğasıyla Ukrayna'da Gezilecek Yerler

Ukrayna’nın tarihi şehirlerinden birisi olan Lviv, 1240 yılında kurulmuş ve adını Ruthenia Kralı’nın en büyük oğlu Leo’dan almıştır. Ukrayna’nın en popüler kültürel merkezlerinden birisi olan Lviv, 50.000’den fazla sanat eserine ev sahipliği yapmaktadır ayrıca Ulusal Sanat Galerisi de dahil olmak üzere bir çok sanat galerileriyle doludur. Opera ve Bale gösterilerinden hoşlanıyorsanız Lviv, eğitilmiş sanatçıları ve gösterileriyle ünlüdür.

3. En Şirin Şehri: Hotin

Muhteşem Doğasıyla Ukrayna Gezilecek Yerler

Hotin şehri, Ukrayna’nın batısında Dinyester nehri yakınında yer alan küçük ama sevimli bir yerdir. Şehrin önemli mimari yapıları arasında 13-15. yüzyıllarda inşa edilen Khotyn kalesi bulunuyor. Moldova’nın hükümdarı olan Prens Stephen, bu kaleyi saray olarak kullanmış ve Moldova’yı buradan yönetmiştir. Ayrıca Hotin, şirin bir şehir olması sayesinde pek çok filme ev sahipliği yapmıştır.

4. Ada Şehri: Kamyanets-Podilski

Muhteşem Doğasıyla Ukrayna'da Gezilecek Yerler

Kamianets Podilsky, Ukrayna’nın batı bölgesinde bulunan bir ada kentidir. Ukrayna’nın en muhteşem kalelerinden birisi olan Kamianets-Podilsky kalesine ev sahipliği yapmakta. Kamianets Podilsky adası, 11. yüzyıl kalesi, 40 metre derinliğindeki Smotrych nehri kanyonu ile çevrili olduğu için ada şehri olarak tanımlanmakta. Kamianets Podilsky, muhteşem manzara ve doğasıyla Ukrayna’da görebileceğiniz en güzel gezilecek yerler arasındadır.

5. Yeni Dubno Kalesi: Tarakanivsky Fort

Muhteşem Doğasıyla Ukrayna Gezilecek Yerler

Tarakanivsky Fort kalesi, Ukrayna’nın Rivne bölgesinde ve Dubno şehrine yakın bir yerde bulunuyor. Şimdiki haliyle harabe gibi dursa da zamanında Lviv’i korumak için bu kale inşa edilmiş. Savaş sırasında birçok askerin ölmesi sebebiyle, hakkında efsaneler ve mistik hikayeler anlatılmakta. Bu haliyle bile onlarca turisti topladığını söyleyebiliriz. Ayrıca Tarakanivsky Fort, bazı popüler bilgisayar oyunlarında arayüz olarak da kullanılmakta.

6. Aşk Tüneli: Tunnel Of Love

Muhteşem Doğasıyla Ukrayna Gezilecek Yerler

Ukrayna’da bulunan bu tünel, Ukrayna’nın kırsalında yer alan Klevan adında küçük bir kasabadadır. Üç kilometrelik bir demir yolu bölümünün içinde yer alıyor. Aşk tünelinin hikayesi ise, sevgililer arasında oldukça popüler. Eğer iki sevgili gerçekten birbirlerini seviyorlarsa ve tünelden bir dilek tutarak el ele geçerlerse dileklerinin gerçek olacağına inanılıyor.

7. Prestijli Bir Şehir: Çernivtsi

Muhteşem Doğasıyla Ukrayna'da Gezilecek Yerler

Ukrayna’nın batısında bulunan Chernivtsi şehri, Batı Ukrayna’nın kültürel, eğitim ve mimari merkezi olarak kabul ediliyor. Çernivtsi, bir zamanlar Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun tarihi bir parçası olan Bukovina’nın başkentiydi. Ayrıca şehir, Ukrayna’daki prestijli üniversitelerden Chernivtsi Ulusal Üniversitesi’ne ev sahipliği yapıyor.

8. Turist Şehri: Odessa

Muhteşem Doğasıyla Ukrayna Gezilecek Yerler

En kalabalık şehirlerden birisi olan Odessa, Ukrayna için turizm, liman ve ulaşım merkezi haline gelmiştir. Daha önce muhtemelen hiç görmediğiniz şehir türlerindendir. Aynı sokakta Gotik mimari tarzda bir ev olabiliyorken, yanındaki diğer evler Sovyet dönemi mimarisi ya da Osmanlı mimarisinden etkilenerek yapılan bir tarzda olabiliyor. Özetle Odessa şehri, tatil için gidilebilecek en iyi yerlerden biri olarak, listemizde kendine yer buluyor.

9. Kültürel Bir Şehir: Uman

Muhteşem Doğasıyla Ukrayna'da Gezilecek Yerler

Uman, Ukrayna’nın merkezindeki Cherkasy Oblastında, Doğu Padolya’nın tarihi bölgesinde ve Umanka Nehri’nin kıyısında yer alan çok kültürlü bir şehir. Arboretum Sofiyivka, Breslov Haham Nachman Mezarı, Nicholas Katedrali, Basilian Manastırı, Yerel Tarih Müzesi ve Galerisi Uman’da gidebileceğiniz başlıca ilgi çekici yerlerden. Aynı zamanda Breslov Hasidik, Yahudiler için bir hac alanı, dendroloji parkı ve bahçe Üniversitesi’ni içeren büyük bir araştırma merkezine sahip.

10. Surlarla Çevirili Şehri: Zaporijya

Muhteşem Doğasıyla Ukrayna Gezilecek Yerler

Zaporijya, Dinyeper Nehri kıyısında yer alan Ukrayna’nın gece hayatı ile ün salmış en büyük 6. şehridir. Bu şehirde, Rus imparatorluğunun sınırlarını Tatarlar ve Türklerinden korumak için surlarla çevrilmiş Alexandrivska kalesi bulunuyor. Ayrıca İskitler Açıkhava Müzesi, Kortitsa Ulusal Parkı ve Kutsal Bakire Koruma Katedrali bu şehirde bulunan, gidebileceğiniz en güzel yerlerden sadece birkaçı.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!