Tasarımıyla Hayranlık Uyandıran Tarihin En İyi Otomobilleri

4 dk okuma süresi


6
13 Paylaşım, 6 puan

Otomobiller, günlük hayatımızın vazgeçilmezi haline gelmişlerdir. Bazıları performanslarıyla öne çıkarken bazıları da rahat kullanımları ve göze hitap eden tasarımlarıyla dikkat çekmektedir. Biz de dergiCE ekibi olarak sizlere tasarımıyla hayranlık uyandıran otomobilleri ve tarihin en iyi araçlarını sıraladık. Keyifli okumalar!

1. BMW M3 GTR

Tasarımıyla Hayranlık Uyandıran Tarihin En İyi Otomobilleri

Tasarımıyla hayranlık uyandıran tarihin en iyi otomobilleri listemizin ilk sırasında BMW’nin yan kuruluşu BMW M tarafından 1985 yılında üretimine başlanan M3 GTR modeli yer almaktadır . 7 farklı nesilden oluşan araç Coupe, Sedan ve Cabriolet gövde stilleriyle üretilmiştir. Üzerinde üç renkli “M” amblemi taşımaktadır ve anlamı Motorsports için üretildiğini belirtmektir. M3, 3 serisindeki diğer araçlara oranla daha güçlü ve duyarlı motor hacmine, süspansiyon ve fren sistemlerine, gelişmiş yol tutuşuna ve aerodinamik gövde geliştirmelerine sahiptir. Arkadan çekişli olan M3’ün motoru ise ön tarafındadır. Bu yüksek performansına rağmen M3, BMW konforunu sağlayan ve hem performans hem tasarım konusunda en iyi seviyeyi yakalamış nadir araçlardan birisidir.

2. Porsche Carrera GT

Porsche’nin 2004 yılında üretmeye başlayıp 2006 yılında sonlandırdığı Carrera GT modeli, 4.55 metre uzunluğundadır. Yaklaşık genişliği 1.90 metre olan aracın yüksekliği ise yaklaşık 1.20 metredir. Yakıt deposunun hacmi 90 litre olan Carrera Gt’nin motoru arka dingilin üzerinde bulunmaktadır, bu sayede aracın dengesi sağlanmaktadır. 5.7 litre hacmindeki V10 motoru ise 612 beygir gücündedir. Carrera GT, 100 km’ye 3.9 saniyede, 200 km’ye ise 9.9 saniyede çıkabilmektedir. Aracın arkasında bulunan hareketli kanatçık ise 120 km/s hızdan sonra motorun yere yapışmasını sağlayarak aracın dengesine destekte bulunmaktadır. Carrera GT Araba yarışları için üretilmiş olmasına karşın tasarımından da pek bir şey kaybetmemiştir.

3. Ford GT

Tasarımıyla Hayranlık Uyandıran Tarihin En İyi Otomobilleri

Ford Motor Şirketi tarafından Le Mans yarışlarını kazanmak üzere 1960’lı yıllarda ilk üretimine başlanmıştır. 2004-2006 yılları arasında eski şampiyon GT40’ın yenilenmiş versiyonundan da kısıtlı sayıda üretilmiştir. 2017 yılında kısıtlı sayıda olmak üzere yeniden üretimine başlanan Ford GT’nin yeni halinin özellikleri ise performans ve tasarımın üst sınırlarını zorlamaktadır. Gövdesi damla şeklinde olan aracın motoru ise çift turbolu 650 beygir gücündeki EcoBoost V6 modeli olarak seçilmiştir.

4. Lamborghini Aventador

Automobili Lamborghini S.p.A tarafından 2011 yılında Murcielago modelinin yerine geçmesi için üretilmeye başlanmıştır. 6498 cc’ye kapasiteye sahip olan Aventador, 6.5 litrelik V12 model motora sahiptir, yaklaşık 700 beygir civarında güç üretmektedir. 100 km hıza yaklaşık 2.9 saniyede çıkan Aventador, hr 100 kilometre de 17.2 litre yakıt tüketmektedir. Gövde stili sadece Coupe olarak belirlenmiştir ve teknik olarak olarak “All-Drive” denen 4*4 yürüyen aksama sahiptir. Tasarım olaraksa Miura modeli baz alınmış ve bu modelin 5. Serisidir. Lamborghini, kendine has Miura serisi tasarımıyla hala pazarının öncülerinden biri sayılmaktadır.

5. BMW i8

Tasarımıyla Hayranlık Uyandıran Tarihin En İyi Otomobilleri

Tasarımıyla hayranlık uyandıran tarihin en iyi otomobilleri listemizin orta sırasında ise 2014 yılında üretilmeye başlanan BMW i8 modeli, BMW’nin diğer araçlarının aksine bir hibrit spor otomobil modelidir. 1.5 litrelik ve 3 silindirli B38A15T0 turbo motorunun yanında 7.1 kWh’lik lityum iyon pil de kullanılmıştır. Sadece Coupe gövde stiliyle üretilen i8’in uzunluğu yaklaşık 4.50 metre, genişliği 1.90 metre ve yüksekliği de 1.20 metredir.

6. Audi Q7

2005 yılından itibaren üretilmeye başlanan bu lüks araç, Audi’nin ilk SUV tipi aracıdır. Volkswagen Touareg ve Porsche Cayenne’le aynı platformu paylaşan araç, 4 tekerlekten çekişli ve önden motorludur. Bu SUV 272 beygirlik güç üretebilen 3.0 litrelik TFSI Quattro model motor kullanmaktadır. 100 km’ye 6.1 saniyede ulaşabilen Q7’nin yakıt değerleri ise 100 km’de ortalama 6.2 litredir. Latince “dinle” anlamına gelen Audi’nin “daha iyiyi elde etmeyi asla bırakma” sloganıyla oluşturduğu bu araç dünyanın en güvenlikli araçlarından biri sayılmaktadır ve SUV tipi araçların da öncüsü konumundadır.

7. Ford Shelby Mustang

Tasarımıyla Hayranlık Uyandıran Tarihin En İyi Otomobilleri

Muscle Car’ların atası sayılan ve arabalarla ilgili olan olmayan herkesin çok iyi bildiği Mustang’in ilk üretimi 1965 yılında gerçekleştirilmiştir. Üstüne onlarca farklı versiyon geliştirilen ve her versiyonunun kendi jenerasyon serisi olan bu efsane otomobilin son serisi olan Ford Shelby GT500’ün üretimine 2019 yılında başlanmıştır. Yalnızca çift kapılı Coupe gövde stiliyle oluşturulan Mustang, 5.2 litrelik “Predator” Cross-Plane Crank V8 model motoru kullanmaktadır.

8. Chevrolet Impala

Impala, Chevrolet’in ürettiği ve 10 farklı jenerasyondan oluşan araba serisidir. 1958-1996 yılları arasında Amerika’da en çok satılan 8. araba modeli olmuştur ve Reuters’ın anketine göre de 2008’in en çok satan arabaları sıralamasında 20. sırayı almıştır. 2020 yılında son üretilen modelinde 305 beygir gücüne sahip olan 3.6 litrelik High Feature LFX V6 flex-fuel model motor kullanılmıştır. Hem yarışlar için hem de günlük kullanım için üretilen Impala, Chevrolet’in göz alıcı tasarımından da nasibini almış ve alanının liderlerinden biri olmayı bilmiştir.

9. Mercedes-Benz SLR McLaren

Üretimi spor otomobil üreticisi McLaren’e ve hem McLaren’in Formula 1 yarışlarındaki motor sağlayıcısı hem de %40 ortağı olan Mercedes-Benz’e ait olan bu yarış otomobili, 2004-2009 yılları arasında üretilmiştir. Sadece çift kapılı olarak piyasaya sürülen SLR, Coupe ve Roadster gövde stilleriyle üretilmiştir. Aracın ortasında yer alan 3.8 litrelik çift turboşarjlı M838T V8 motoru ise bu aracı adeta küçük bir canavar yapmaktadır. 100 km’ye çıkışını 3 saniyenin biraz üstünde tamam SLR, arkadan itişlidir. Aracın tasarımı da tam anlamıyla Mercedes-Benz sadeliğindedir.

10. Lamborghini Gallardo

Tasarımıyla Hayranlık Uyandıran Tarihin En İyi Otomobilleri

Tasarımıyla hayranlık uyandıran tarihin en iyi otomobilleri sıralamamızın son sırasında Lamborghini’nin efsane araçlarından sayılan Gallardo bulunmaktadır. Miura tasarım serisinin en önemli temsilcilerinden sayılmaktadır. Gallardo 570 beygir gücü üreten, su soğutmalı ve 90 derece açılı V10 model motor kullanmaktadır. 100 km’ye 3.9 saniyede çıkan efsanevi otomobilin uzunluğu 4.30 metredir. Yüksekliğinin 1.10 metre olmasıyla yere yapışmayı sağlayan Gallardo’nun genişliği ise 1.90 metre olup yere yapışması için destek olmaktadır.

Bonus: TOGG Yerli Otomobil

Tasarımıyla Hayranlık Uyandıran Tarihin En İyi Otomobilleri

Tasarımıyla hayranlık uyandıran tarihin en iyi otomobilleri serimize Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu tarafından hazırlanan ve tamamen yerli ve milli olduğu açıklanan TOGG marka yerli aracımızı koymazsak olmazdı. TOGG, dünyadaki elektrikli lityum iyon pille çalışan araç furyasını yakalamak amacıyla geliştirilmiş ve marka olmak misyonuyla yola çıkmıştır. Tek seferlik tam kapasite şarjla yaklaşık 500 km menzili olan yerli araç, Sedan ve SUV gövde stilleriyle tanıtılmıştır. Ayrıca dört tekerden çekişli 400 beygir gücü üreten çift motora sahiptir. 100 km’ye 4.8 saniyede çıkabilen TOGG’un maksimum hızı ise 180 km olarak açıklanmıştır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!