Türkiye’nin İlk Elektrikli Arabası ve Teknik Özellikleri

3 dk okuma süresi


5
11 Paylaşım, 5 puan

Türkiye’nin Devrim Arabaları’yla birlikte başlayan yerli otomobil üretim süreci çeşitli sebeplerle sekteye uğramıştı. Üzerinden uzun süre geçtikten sonra Türkiye, milli otomobil konusunda birçok ülkeye ve şirkete örnek olması gereken bir adım attı. Arabanın bazı bölümlerini içeren fotoğrafların birkaç gün öncesinden kamuoyuyla paylaşılması, vatandaşların merakını iyiden iyiye artırmıştı. Arabanın lansmanının yapılacağı gün geldi ve tanıtımı cumhurbaşkanının da katılımıyla gerçekleştirildi. Biz de Türkiye’nin ilk elektrikli arabası olan TOGG’un teknik özelleri neler, sizler için yakından inceledik.

1. Nasıl Yaratıldı?

Türkiye'nin ilk elektrikli arabası

TOGG projesi Türkiye’deki 5 büyük yatırımcı şirketin ortaklığıyla kurulmuştur. Bunlar BMC, Kıraça Holding, Turkcell, Zorlu Holding, Anadolu Grubu ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’dir. Yatırım sürecinin tamamlanmasıyla birlikte yurtdışında çalışan deneyimli mühendis Gürcan Karakaş TOGG CEO’su olarak göreve getirilmiştir. Ardından da projenin beyin takımı kurulmuş, Bilişim Vadisi’nde çalışmalar yürütülmeye başlanmıştır.

2. Kaç Modeli Üretilecek?

Türkiye'nin ilk elektrikli arabası

Aracın SUV ve Sedan olmak üzere iki adet modeli mevcuttur. SUV kamyoneti andıran modele, Sedan ise gündelik kullanıma uygun modele verilen isimdir. 2030 yılına kadar ise C-Hatchback, B-Suv ve C-Mpv olmak üzere üç modeli daha üretilecek.

3. Üretimi Nerede Yapılacak?

Türkiye'nin İlk Elektrikli Arabası

Otomobilin üretimi Bursa’ya bağlı Gemlik’te açılacak bir fabrikada yapılacak. Fabrika 4,500 kişiyi istihdam edecek. 2030 yılına kadar ise satış gelirlerinin tamamen kendisine ait olduğu bir e-ticaret sitesi açılacak.

4. Fiyatı Ne Kadar Olacak?

Türkiye'nin İlk Elektrikli Arabası

Lansman haberi duyurulduğundan itibaren araç hakkında en çok sorulan sorulardan biri fiyatı olmuştur. CEO Gürkan Karakaş bu konu hakkında, satışın 2022’de başlayacağını, otomobilin kimler tarafından pazar olarak görüleceği gibi konular kesinleştikten sonra fiyatın açıklanacağını, şu an için bir rakam vermenin erken olacağını söylemiştir.

5. Kendi Kendine Gidebiliyor!

Aracımızı otonom sürüş sistemiyle donatılmış ve sürücüsüz bir şekilde istediğiniz kadar mesafe kat edebilirsiniz. Bu özelliğiyle Tesla gibi firmaların yeni ortaya koymuş olduğu teknolojiyi de yakaladığını gösteriyor. Aracın rakipleriyle yarışabilmesi açısından önemli bir özellik.

6. Motoru Tamamen Elektrikle Çalışıyor!

İlk Elektrikli Türkiye Arabası ve Teknik Özellikleri

%100 elektrikle çalışan motoru, SUV ve Sedan modellerinde 200 ve 400 beygir güçlerinde çalışacak şekilde üretilecek. Şarj süresi de bir hayli kısa olan motor, 30 dakika şarjla %80 güç vadediyor. Evlerde, işyerlerinde ve özel olarak kurulacak olan istasyonlarda şarj edilebilecek.

7. Ne Kadar Mesafe Kat Edebiliyor?

Beygir gücüne bağlı olarak 300 ve 500 kilometre yol alabilecek. 300 km yaklaşık olarak İstanbul’dan Bursa’ya, 500 km ise İstanbul’dan Ankara’ya karşılık geliyor. İlk üretilecek modeller için gayet yeterli bir mesafe olduğunu düşünüyoruz.

8. Üstelik Hızlı da!

İlk Elektrikli Türkiye Arabası ve Teknik Özellikleri

200 beygir olan modeli 0’dan 100 km hıza 7,6 saniyede, 400 beygir olan modeliyse 4,8 saniyede çıkıyor.

9. İnternete Bağlı Olacak!

İlk Elektrikli Türkiye Arabası ve Teknik Özellikleri

Aracın iç bölgesinde yer alan bir cihaz sayesinde güncellenebilecek bir yazılıma sahip olacak. Bulunduğu şehrin bilgilerine de erişebildiği için, araba aynı zamanda bir şehir asistanı görevi de üstlenecek.

10. Yeni Bir Teknoloji: Holografik Asistan

İlk Elektrikli Türkiye Arabası ve Teknik Özellikleri

Otomobilimiz bütün özellikleriyle endüstriye yeni bir soluk getiriyor. Holografik Asistan isimli cihazla sürücünün göz hareketleri takip edilebilecek, üç boyutlu holografik görüntüler oluşturabilecek. Bu cihazın amacı sürücünün gözünü yoldan kaçırmadan yol ile alakalı bilgileri edinmesidir. Kaliteli görüntüler elde edilerek sürücünün yolculuk sırasındaki konforu artırılmaktadır.

11. Tasarımını Kimler Yaptı?

İlk Elektrikli Türkiye Arabası ve Teknik Özellikleri

Aracın medyada en fazla eleştirilen yönü olan tasarımı, Pininfirina isimli bir İtalyan şirkete ait. Özellikle Sedan modelinin göze hoş geldiğini düşünüyoruz. Fakat bir şeyi hatırlatalım, tasarımı İtalyanlara ait olduğu için aracın bize ait olmadığını iddia etmek hatalı bir söylemdir. Pininfirina firması halihazırda Volkswagen’in bazı modellerini de tasarlamıştır. Tasarlamamış dahi olsa, otomobil üretimi bir ekip işidir ve sadece tasarımdan oluşmamaktadır. Olabildiği kadar yerli imkanları kullanıp, eksik olduğumuz yerlerde yardım almak bir üretim için en sağlıklısıdır.

12. Devlet Birimlerinden Destek!

Türkiye'nin ilk elektrikli arabası

Jandarma ve Emniyet Genel Müdürlüğü, aracın kendi logolarını barındıran birer tasarımlarını destek amacıyla hesaplarında paylaştı. Sadece halk nezdinde değil, devlet nezdinde de aracın benimsendiğini düşünüyoruz. dergiCE ekibi olarak Türkiye’nin ilk elektrikli arabası için alıcısı bol, yolu da açık olsun diyoruz!

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!