Tarihte İnsanlığı Kasıp Kavuran Ölümcül Virüsler

3 dk okuma süresi


3
14 Paylaşım, 3 puan

İnsanlık dünyada geçirdiği 200 bin yıl boyunca pek çok şey için mücadele verdi. Bunlardan biri ve belki de en önemlisi, hala tam olarak kaç çeşit olduğunu bilemediğimiz ve bağışıklık sistemimizi etkileyip bizleri güçsüz düşüren virüsler… İnsanlığı belirli aralıklarla tarihte kasıp kavuran salgın hastalıklar ve ölümcül virüsler uzun süre tehdit etti. Hızlı bir şekilde kontrol altına alınamayan bu salgınlar sonucu insanlık büyük kayıplar verdi. Günümüzde hala tedavisi bulunamayan birçok viral hastalık mevcut. Biz de sizlere bu virüslerin sebep olduğu viral hastalıklar için bir yazı hazırladık. İşte tarihte gerçekleşmiş insanlığı kasıp kavuran ölümcül virüsler…

1. Jüstinyen Veba Salgını

Tarihte İnsanlığı Kasıp Kavuran Ölümcül Virüsler

İlk olarak Mısır’da ortaya çıkan ve kısa sürede tüm Konstantinopolis’i kasıp kavuran bu virüs, Bizans’ta her gün beş bine yakın insanın ölümüne sebep oldu. İsmini Bizans imparatoru I.Justinian’dan alır. İmparatorun kendisi de bu hastalığa yakalanmış ancak hastalığı yenmiştir. 200 yıl içerisinde defalarca ortaya çıkan ve aynı zamanda kara ölüm olarak da bilinen veba, bulaşıcı ve öldürücü bir hastalıktır.

2. Çiçek Hastalığı

Çiçek hastalığı Asya, Avrupa ve Arabistan’ı etkileyen bir salgındı. Yakalananların onda üçü ölüyor geri kalanların vücutlarında çiçek bozuğu olarak da bilinen izler kalıyordu. Çiçek hastalığı, dünyadaki aşı ile önlenen ilk hastalıktır. 18. yüzyılda Edward Jenner isimli bir doktor, çiçek aşısını bulmak için ilk adımları attı. 1980’li yıllara gelindiğinde Dünya Sağlık Örgütü artık çiçek hastalığının bir tehdit olmadığını ve ortadan kaldırıldığını bildirdi.

3. Kolera

Tarihte İnsanlığı Kasıp Kavuran Ölümcül Virüsler

Tarih boyunca insanlar, yedi kitlesel kolera salgını ile uğraşmışlardır. Ancak bunlardan en fazla bilinen ve tarihteki en ölümcül virüs olarak üçüncü sırada kolera salgını yer alıyor. Hindistan’da ortaya çıkan ve içme suları ile bulaşan kolera salgını milyonlarca insanın ölümü ile sonuçlanmıştır. Ölümcül riski çok fazla olan bu virüs, 1912-1913 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu’nda da birçok kayba sebep oldu.

4. Sars

Ağır akut solunum yetersizliği sendromu olarak da bilinen Sars hastalığı, ilk defa 2003 yılında Asya Kuzey Amerika ve Avrupa’dan bildirilmiştir. Zatürre olarak seyreden hastalık aslında bugün tüm dünyanın uğraştığı Korona Virüs’ün ailesinden gelir. Dünya genelinde 8000 vaka ve 916 ölümle sonuçlanmıştır.

5. Ebola

Tarihte İnsanlığı Kasıp Kavuran Ölümcül Virüsler

2013 yılında ilk olarak Gine’de başlayıp, 2016 yılına kadar devam eden ve kısa sürede tüm batı Afrika ülkelerini etkisi altına alan bu salgında 11 binin üzerinde insanın öldüğü tahmin edilmektedir. Tanımlanan beş farklı ebola virüsü vardır. Bu arada ebola virüsü, ismini Afrika’daki nehirden alır.

6. Tifüs

Birinci Dünya savaşı sırasında başlayan bu salgın, tifüs bakterilerini taşıyan bitler aracılığı ile yayılmıştır. Üç milyona yakın insanın hayatını kaybetmesine sebep olan bu salgın, batıda kısa sürede kontrol altına alındı ancak doğu’da durum geç anlaşıldığı için çok fazla kayıplara sebep oldu.

7. Domuz Gribi

Tarihte İnsanlığı Kasıp Kavuran Ölümcül Virüsler

Domuz gribi aslında domuzları etkileyen bir virüs tipi olmasına rağmen 2009 yılında domuzdan insana bulaşan ve dünya genelinde büyük bir salgına sebep olan virüstür. Ortaya çıktığı dönemde birçok spekülasyona sebep olan ve laboratuvar ortamında üretildiği iddia edilen bu virüs, Amerika’da on üç bine yakın insanın ölümüyle sonuçlanmıştır.

8. Hong Kong Gribi

1968 yılında başlayıp dünya genelinde milyonlarca insanın ölmesine sebep olan bu hastalık, birden çok alt tipe sahip olan virüslerin bir araya gelmesi ile oluşmuştur. 1968 yılında Hong Kong’da başlayıp kısa zamanda Avrupa ve Kaliforniya’ya kadar yayılan bu ölümcül virüs, 1969, 1970 ve 1972 yıllarında yeniden ortaya çıkmıştı.

9. İspanyol Gribi

1918 yılında başlayan İspanyol Gribi, milyonlarca insanın ölümüne yol açtı. İspanyol gribinin önemli özelliklerinden biri ise, yaşlı veya çocuklardan ziyade sağlıklı genç yetişkinlere de bulaşmasıydı. Ölümcül salgının nasıl bulaştığı ve neden kaynaklandığı ise hala bilinmiyor.

10. Asya Gribi

Tarihte İnsanlığı Kasıp Kavuran Ölümcül Virüsler

1957 yılında Çin’de başlayıp tüm dünyaya yayılan bu virüs Asya Gribi adını almıştır. Virüsün ördeklerden mutasyon geçirerek insanlara bulaştığı düşünülmektedir. Kısa zamanda Avustralya, Amerika ve Avrupa’ya yayılan virüs milyonlarca insanın ölümüne yol açtı. Diğer virüslerin aksine 18-36 saatlik bir kuluçka evresine sahip olan virüs, genelde bebekler ve altmış yaş üzerindeki insanlarda ağır seyreder.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
3
Üzgün
Olamaz Olamaz
4
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!