Tarihe Altın Harflerle Kazınan Edebi Romanlar

3 dk okuma süresi


8
19 Paylaşım, 8 puan

Geçmişte ve günümüzde birçok kitap yazılıyor ve kimi kalıcı olurken, kimiyse kısa sürede unutulup gidiyor. Romanları kalıcı yapan, verdiği duygu, okurken alınan haz ve bazen de öğrenilen bilgidir. Kalıcı eserler bırakmak tabii ki kolay bir şey değil ama zamana meydan okuyan ve tarihimizde iz bırakan kitaplarda az değil. Biz de sizler için tarihe altın harflerle kazınan edebi romanlar listesini hazırladık. İyi okumalar dileriz…

1. İntibah

En Meşhur Edebi Romanlar

Tarihe altın harflerle kazınan edebi romanlar listesinde yer alan ilk kitap İntibah’tır. intibah ya da diğer adıyla Sergüzest-i Ali Bey adlı roman Namık Kemal tarafından kaleme alınmıştır. Kitabın kahramanları iki güzel kadın ve genç bir adamdır. Ali Bey adında ki bu genç adam uygunsuz bir kadın olan Mahpeyker’e aşık olur. Ali Bey’in aşk hayatını hırs, kıskançlık gibi kavramların ekseninde anlatan bu roman edebiyatımızda ki ilk edebi roman olma özelliğini de taşımaktadır.

2. Genç Kız Kalbi

En Meşhur Edebi Romanlar

Genç Kız Kalbi, Mehmet Rauf’un psikolojik romanlarından birisidir. Romanda kültürel farklılıklar ve kadın hakları gibi konulardan bahsedilmiş ve 1912 yılında yayımlanmıştır. Yazar, kitabın başlığından da anlaşılacağı üzere genç bir kızın kalbinden dönemin taşra ve kent hayatını anlatmıştır. Anlatırken psikolojik çözümlemelere sıkça yer vermiştir. Kendinizden izler bulabileceğiniz bu romanı kesinlikle okumalısınız.

3. Yılanların Öcü

Yılanların Öcü, Fakir Baykurt tarafından 1954 yılında yazılan bir roman. Yazar, Karataş, Kara Bayram ve Irazca Nene karakterlerini kullanarak köy yerinde yapılan küçük tartışmalara, büyük hesaplaşmalara dikkat çekmiştir. Köy hayatında ki memleket meselelerine değinen roman, birçok tartışmayı da beraberinde getirmiştir. Bu kitap, yazar Fakir Baykurt’un öğretmenlikten uzaklaştırılmasına sebep olmuş, ileri ki yıllarda ise sinemaya uyarlanmıştır.

4. Kalp Ağrısı

En Meşhur Edebi Romanlar

Kalp Ağrısı, 1924 yılında Halide Edip Adıvar tarafından yazılan bir aşk romandır. İki genç kızın aynı erkeğe aşık olmasını konu alan bu romanda, kadın özverisi vurgulanmaktadır. Zeyno’nun güncesi gibi yazılan bu kitapta, Halide Edip Adıvar’a has birçok anlatım tekniği kullanılmıştır. Bir kadının kaleminden yazılan kitapta, kadınların yaşadığı iç çatışmalara yer verilmiştir. Kadınlara bir de bu kitabın gözüyle bakmalısınız. İyi okumalar.

5. Kuşlar Da Gitti

En Meşhur Edebi Romanlar

Kuşlar Da Gitti romanı, Yaşar Kemal’in tefrika edilmeden yayımlanan ilk romanı olma özelliğini taşıyor. 1978 yılında basılan bu kitabın görünen yüzü, kuşları satarak geçinen çocukların, kuşları satamayınca onları yemesidir. Yazar, çocuk karakterler üzerinden kalabalıklaşan İstanbul’un yavaşça kirlendiğini ve insanlarının zamanla yok olduğunu anlatır. İstanbul’un zamanla değişimini, başkalaşmasını bilmek istiyorsanız bu romanı mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

6. Aşk-ı Memnu

Aşk-ı Memnu, Halit Ziya Uşaklıgil tarafından kaleme alınan bu ünlü romanın dizisi bile çekilmiştir. Behlül ve Bihter arasındaki yasak aşkı konu alan roman oldukça ilgi çekicidir. Kitabın olay örgüsü, yoksul-zengin, kentli-köylü kavramlarını tüm gerçekleri ile yansıtır niteliktedir. Aşk-ı Memnu kitabı o kadar çok sevilmiştir ki kitaptan uyarlanan bir dizi olarak televizyonlar da yerini almıştır. Kitabını okumadıysanız kesinlikle okumalısınız.

7. Hanımın Çiftliği

En Meşhur Edebi Romanlar

Hanımın çiftliği, Orhan Kemal tarafından yazılan bir romandır. Köylü bir kızın önlenemez yükselişini anlatan bu romanın dizisi de çekilmiştir. Orhan Kemal, kitabında yarattığı Güllü karakteri ile sınıf atlamanın insan üzerinde yaratabileceği etkileri okurlarına göstermektedir. Her satırda farklı bir bakış açısı kazandıracağını düşündüğümüz bu kitap, tarihe altın harflerle kazınan edebi romanlar listemizdeki yerini aldı.

8. Tutunamayanlar

Tutunamayanlar, Oğuz Atay’ın her yıl çok satan kitaplar arasında yerini alan romanıdır. Yazar, arkadaşının intiharını araştıran bir adamın hikayesini bilinç akışı tekniği kullanarak anlatmıştır. Yazarın, kullandığı teknikleri ustaca uygulaması, eleştirmenler tarafından Türk Edebiyatının en kaliteli eseri olarak nitelendirilmesine neden olmuştur. İç hesaplaşmaları gün yüzüne çıkartan bu roman, mutlaka okunmayı hak eden kitaplar arasındadır.

9. Benim Adım Kırmızı

En Meşhur Edebi Romanlar

Benim Adım Kırmızı, Orhan Pamuk tarafından kaleme alınan, ülkemizde ve dünyada birçok ödüle layık görülen bir romandır. Modern Türk edebiyatında klasikleşmiş bu eser, İstanbul sokaklarında geçen hikayelerden oluşmakta. Orhan Pamuk’un en renkli ve iyimser romanım olarak nitelendirdiği bu roman, hem iyi hem de kötü eleştirilere yol açmıştır. Sizde bu kitaba, kitaplığınızda yer vermelisiniz.

10. Dokuzuncu Hariciye Koğuşu

En Ünlü Edebi Romanlar

Dokuzuncu hariciye koğuşu, Peyami Safa tarafından yazılan bir otobiyografik romandır. Kitapta Peyami Safa’dan birçok iz bulunmakta. Kitabın karakteri olan genç adam da aynı Peyami Safa gibi bacak ağrısı çekmektedir. Kitap bu yönü ile Peyami Safa’nın yaşadığı zorlukları, üzüntüleri ve mutlulukları anlatıyor. Aynı zamanda bu roman, Peyami Safa’nın en çok satan romanları arasında yerini almıştır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!