Tarihe Altın Harflerle Kazınan Edebi Romanlar

2 dk okuma süresi


8
18 Paylaşım, 8 puan

Geçmişte ve günümüzde birçok kitap yazılıyor ve kimi kalıcı olurken, kimiyse kısa sürede unutulup gidiyor. Romanları kalıcı yapan ise verdiği duygu, okurken alınan haz ve bazen de öğrenilen bilgidir. Kalıcı eserler bırakmak tabi ki kolay bir şey değil ama zamana meydan okuyan ve tarihimizde iz bırakan kitaplarda az değil. Biz de sizlere tarihe altın harflerle kazınan edebi romanlar listesi hazırladık! İyi okumalar dileriz…

1. İntibah

En Meşhur Edebi Romanlar

İntibah ya da diğer adıyla Sergüzest-i Ali Bey adlı roman Namık Kemal tarafından kaleme alınmış. Ali Bey’in uygunsuz bir kadın olan Mahpeyker ile yaşadıklarını anlatan roman ilk edebi roman olma özelliğini taşımaktadır.

2. Genç Kız Kalbi

En Meşhur Edebi Romanlar

Genç Kız Kalbi, Mehmet Rauf’un psikolojik romanlarından birisidir. Romanda kültürel farklılıklar ve kadın hakları gibi konulardan bahsedilmiş ve 1912 yılında yayımlanmıştır. Kendinizden izler bulabileceğiniz bu romanı kesinlikle okumalısınız.

3. Yılanların Öcü

Yılanların Öcü, Fakir Baykurt tarafından 1954 yılında yazılan bir roman. Köy hayatına ve memleket meselelerine değinen roman birçok tartışmayı da beraberinde getiriyor. Yazar Fakir Baykurt’un öğretmenlikten uzaklaştırılmasına sebep olan bu kitap, sinemaya uyarlanmıştır.

4. Kalp Ağrısı

En Meşhur Edebi Romanlar

Kalp Ağrısı, Halide Edip Adıvar tarafından yazılan bir romandır. İki genç kızın aynı erkeğe aşık olmasını konu alan bu romanda, kadın özverisi vurgulanmaktadır. Kadınlara bir de bu kitabın gözüyle bakmalısınız. İyi okumalar!

5. Kuşlar Da Gitti

En Meşhur Edebi Romanlar

Kuşlar Da Gitti, Yaşar Kemal’in tefrika edilmeden yayımlanan ilk romanı olma özelliğini taşıyor. İstanbul’un yavaşça kirlenen ve insanlarının zamanla yok oluşunu anlatan bu roman, 1978 yılında basılmıştır. İstanbul’un zamanla değişimini, başkalaşmasını bilmek istiyorsanız bu romanı okumanızı tavsiye ediyoruz.

6. Aşk-ı Memnu

Aşk-ı Memnu, Halit Ziya Uşaklıgil tarafından kaleme alınan bu ünlü romanın dizisi bile çekilmiştir. Yasak aşkı konu alan roman oldukça ilgi çekici. Kitabını okumadıysanız kesinlikle okumalısınız. Aşk-ı Memnu dizisi kitaptan uyarlanan bir dizi olması nedeniyle, kitabı daha keyifli olacaktır.

7. Hanımın Çiftliği

En Meşhur Edebi Romanlar

Hanımın çiftliği, Orhan Kemal tarafından yazılan bir romandır. Köylü bir kızın önlenemez yükselişini anlatan bu romanın dizisi de çekilmiştir. Her satırda farklı bir bakış açısı kazanacağınızı düşünerek, tarihe altın harflerle kazınan edebi romanlar listemizdeki yerini aldı. Kesinlikle okumanızı öneriyoruz.

8. Tutunamayanlar

Tutunamayanlar, Oğuz Atay’ın her yıl çok satan kitaplar arasında yerini alan romanıdır. Arkadaşının intiharını araştıran bir adamın hikayesinin anlatıldığı bu roman, mutlaka okunmayı hak eden kitaplar arasındadır.

9. Benim Adım Kırmızı

En Meşhur Edebi Romanlar

Benim Adım Kırmızı, Orhan Pamuk tarafından kaleme alınan, ülkemizde ve dünyada birçok ödüle layık görülen bir romandır. Modern Türk edebiyatında klasikleşmiş bu eser, İstanbul sokaklarında geçen hikayelerden oluşmakta. Orhan Pamuk’un hem iyi hem de kötü eleştirilere sebep olan kitabıdır. Sizde bu kitaba, kitaplığınızda yer vermelisiniz.

10. Dokuzuncu Hariciye Koğuşu

En Ünlü Edebi Romanlar

Dokuzuncu hariciye koğuşu, Peyami Safa tarafından yazılan bir otobiyografik romandır. Kitapta Peyami Safa’dan birçok iz bulunmakta. Peyami Safa’nın yaşadığı zorlukları, üzüntüleri ve mutlulukları anlatıyor. Aynı zamanda bu roman, en çok satan romanları arasında yerini alıyor.

İyi okumalar dileriz!


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?