Süper bilgisayardan temiz enerji projesi

1 dk okuma süresi


3
9 Paylaşım, 3 puan
Temiz Enerji
Temiz Enerji

IBM, bilgisayar kullanıcılarının, cihazlarının boş vakitlerini bağışlamaları sayesinde altından ancak süper bilgisayarların kalkabileceği hesaplamaları yapıyor.

‘World Community Grid’ adı verilen süper bilgisayar son olarak Harvard Temiz Enerji Projesi’yle, şu ana kadar yapılan en kapsamlı kuantum kimyasalları araştırmasını gerçekleştirdi. Araştırma, bazıları düşük maliyetli ve yüksek verimli hücreler olarak geliştirilebilecek, ayrıca milyonlarca yeni organik bileşene ilişkin bilgiler barındırıyor. Bilgileri açık kaynak olarak sunan Harvard, bilim insanlarının bu alandaki araştırmalarına devam etmelerinin önünü açıyor.


Nasıl Tepki Verirdiniz?

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Ülkemizdeki mucitleri daha düne kadar, ücret ve labaratuvar konusunda bütün desteği sağlayan yabancı ülkelere kaptırıyorduk. Ancak TUBİTAK gibi Bilim ve Teknik konusunda destek çıkan resmi kurumlarımız vesilesiyle, son yıllarda bu mucitlerin, en azından bir kısmını yurtdışına çıkması yerine, ülkemizde kalmasını ikna etmeye başladık. Umuyoruz; onlarda kendi ülkelerine hizmet etme hazzını duyuyorlardır!. Ve bu destekçilerin arttırılması gerekiyor…