Suçluların Bile Güvende Hissetmediği En Korkunç Hapishaneler

6 dk okuma süresi


55
12 Paylaşım, 55 puan

Suç, otoriteler tarafından belirlenen kuralların çiğnenmesi, toplumun düzenini ve ahlak değerlerini sarsacak davranışlarda bulunulmasıdır. Kısacası suç, kuralların hiçe sayılmasıdır. İnsanlığın dünyaya egemen olmasından beri ne yazık ki tüm toplumlar suç ve suç işleyenlerle mücadele etmek zorunda kalmıştır. İşlenen suçun derecesine göre de otoriteler, suçluları büyük cezalara çarptırmıştır. Bunun sonucunda hapishanelere gönderilen mahkûmlar kimi zaman müebbet hapis cezasına kimi zamanda toplumların uyguladığı kurallara göre infaz kararına çarptırılmıştır. Bilindiği gibi gönderildikleri hapishaneler, suçluları sadece toplumdan ayrı bırakıp kontrol altında tutmak için minimum konfora sahip hapishanelerdir. Fakat dünya üzerinde bazı hapishaneler var ki, yeryüzünde suçlulara tam anlamıyla cehennemi yaşatacak cinstendir. Suçluların bile güvende hissetmediği en korkunç hapishaneler listemizi sizler için kaleme aldık. İlgiyle okumanız dileğiyle!

1. La Sante, Paris-Fransa

Suçluların Bile Güvende Hissetmediği En Korkunç Hapishaneler

Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan La Sante, yeryüzündeki ve Avrupa’daki en kötü koşullara sahip hapishanelerden biridir. Mahkûmlar için bir cehennem niteliği taşıyan La Sante’nin isminin, bu kez sanatsal değil aksine ürpertici olmasıyla ününü kanıtlamıştır. Tutukluların günde 4 saat gün ışığı alabilmesi gibi kurallar vardır. Yeni giren kişilerin kıdemli mahkûmların altında uzun yıllar kölelik görmesi de ayrı bir berbat durumdur. Dayanılmaz koşullara yenik düşen hükümlülerin intihar etmesi dolayısıyla yıllık intihar sayıları bir hayli fazladır. Çoğunlukla temizlik malzemelerinin kullanılması, kimyasal maddelerin veya kirli kanalizasyon suyunun içilmesi sıkça başvurulan intihar yollarından biridir. Ayrıca hijyenin pek uğramadığı hücreler, buna bağlı olarak hastalıkları da beraberinde getirmektedir.

2. Rikers Island, New York-ABD

Riker Island hapishanesi, tam bir dizi konusu olacak durumları içeride bulundurmaktadır. New York’ta bulunan hapishanede şiddet olaylarının geçmediği bir gün bile yoktur. Her hafta bıçaklanma vakalarına rastlanılan deyim yerindeyse suçluların mahallesi kıvamında olan Rikers Island, çoğunlukla cinayet, tecavüz, uyuşturucu gibi olaylara karışmış kişilerin ev sahipliğini yapmaktadır. Tutukluların birbirleriyle olan çatışması, nereden geldiği belli olmayan kesici, delici veya ateşli aletlere sahip olması özel eğimli SWAT timinin her hafta bölgeye intikal etmesine neden olmaktadır. Öyle ki mahkûmların koğuşlarında Kalasnikov gibi silahlara bile rastlanmaktadır. Kimi zaman gardiyanların bile yetmediği Riker Island hapishanesinde, herkes hayatta kalmak için birbirlerinin arkalarını korumak zorundadır.

3. Bank Kwank, Bangkok-Tayland

Suçluların Bile Güvende Hissetmediği En Korkunç Hapishaneler

Bank Kwank hapishanesi, “Bank Hilton” lakabıyla tanınan Tayland’ın ve dünyanın en kötü hapishanelerinden birisidir. Çok yüksek güvenlik önlemlerine sahip olan Bank Kwank, işkence ve ölüm olayları sebebiyle aşırı kötü bir üne sahiptir. Bünyesinde yerel halkın yanında yabancı uyruklu mahkûmlar da oldukça mevcuttur. Çoğunluğu idam cezasına çarptırılmış olan mahkûmlar, yavaşça zamanlarının gelmesini bekler. Fakat çoğu kişi cezasını beklemeden ya kötü beslenmeden ya da temizlenmeyen kanalizasyon sistemlerinden oluşan çeşitli hastalıklardan ölür. Mahkûmların günde bir kâse pirinçle beslenme hakları vardır. İdam cezasına çarptırılanlar mahkûmların ayaklarında demir prangalarla küçücük hücrelerinde cezasını bekler. Üstelik bu prangalar etlerinin içinden kaynak yapılarak bağlanır.

4. Petak Island, Vologda-Rusya

Rusya’nın Vologda bölgesindeki Petak adasında yer alan Petak hapishanesi, büyük suçlar işlemiş kişilerin gönderildikleri bir hapishanedir. Bu hapishanede şiddet olayları diğer hapishanelere göre daha düşüktür. Fakat bunun yerine daha çileden çıkartıcı bir durum söz konusudur. Rusya’nın efsanevi soğuğu her daim mahkûmlarla beraberdir. Çok kötü yalıtıma ve bir altyapıya sahip olan Petak hapishanesi, kışın -40’lara kadar varan soğuğuyla mahkûmların soğuktan donmalarına neden olmaktadır. Bunun yanında koşulların berbat oluşu da mahkûmların kişiliklerini kaybetmesine ve akıllarını yitirmesine sebep olur. “Rusya’nın Alcatraz’ı” olarak görülen, soğuk ve karlarla çevrili olan Petak Adası, buzdan bir cehennemdir. Günlerinin çok büyük bir çoğunluğunu hücrelerinde geçiren mahkûmlar, haftada 2 kez ziyaretçi kabul etme hakkına sahiptir.

5. Kamp 22, Hoeryong-Kuzey Kore

Suçluların Bile Güvende Hissetmediği En Korkunç Hapishaneler

Kamp 22, Kuzey Kore’de bulunan ve etrafı dağlar ve vadiler gibi doğal çevre koşullarıyla çevrelenmiş bir toplama kampıdır. Büyük çoğunluğu siyasi suçlarla yargılanmış olan mahkûmlar, diğer hapishanelerden farklı olarak burada aileleriyle beraber yaşamaktadır. Çin sınırına yakın bir lokasyonda bulunan Kamp 22’den kaçmak neredeyse imkânsızdır. Bir suçlunun kuşaklar boyu ailesiyle beraber tutulduğu bu hapishane, suçluların bile güvende hissetmediği en korkunç hapishaneler içindedir. Yaralama ve ölüm olaylarının çok fazla olduğu bu yer, gaddar gardiyanlara da sahiptir. Hükümlülere aşırı işkenceler uygulanmaktadır. Öyle ki her mahkûmun yüzünde ve vücudunda feci deformasyonlar oluşmaktadır. Tutuklular, Kamp 22’de doğar, burada büyür, yaşar ve son olarak ölür. Bu durum kuşaklar boyunca devam eder.

6. Gitamara, Ruanda-Afrika

Afrika kıtasının Ruanda ülkesinde buluna Gitamara hapishanesi, suçlular için yeryüzünün cehennemi olarak adlandırılmaktadır. 400 kişilik kapasiteye göre inşa edilmiş olan Gitarama, bünyesinde neredeyse 7000 kişiyi barındırarak fizik kurallarıyla alay etmiştir. Dünyanın en kalabalık hapishanelerinden biri olarak bilinmektedir. Aşırı kalabalıktan mahkûmların uzun süre çıplak ayakla ayakta durmak zorunda olduğu, buna bağlı olarak çeşitli uzuvlarının yavaş yavaş çürümeye başladığı bir hapishane düşünün. Dayanılmaz acılar çeken mahkûmlar arasından yüksek intihar vakaları görülmekte. Üstü açık bir şekilde tasarlanmış Gitarama hapishanesinde, aşırı kalabalık sebebiyle hastalıklar ve kıtlıklar görülmektedir. Açlık sebebiyle mahkûmların ölen diğer mahkûmları yediği söylenmektedir.

7. USP, ADMAX, Colorado-ABD

Suçluların Bile Güvende Hissetmediği En Korkunç Hapishaneler

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en tehlikeli suçlulara ev sahipliği yapan Admax, yüksek güvenlikli bir hapishanedir. 1994 yılında inşa edilmiştir ve çoğunluğu terör saldırılarından (11 Eylül saldırılarına karışmış teröristler gibi. ) sorumlu olan suçluların tutulduğu bir hapishanedir. Dizayn açısından mahkûmları dünyadan koparmak için tasarlanmış ve hücrelerde küçük bir pencere bulunmaktadır. Hücrelerdeki yatak ve sandalyeler betondan yapılmıştır, lavaboları ve tuvaletleri bitişiktir. 23 saatlerini odalarında geçiren mahkûmlar geriye kalan bir saatlerini bir düzine gardiyanla birlikte geçirir. Suçluların bile güvende hissetmediği en korkunç hapishaneler arasında bulunan Usp, Admax hapishanesi, daha önce orada çalışan eski bir gardiyanın söylediğine göre “cehennemin temiz versiyonu” olarak nitelendirilir.

8. San Juan de Lurigancho, Lima-Peru

San Juan de Lurigancho, Güney Amerika’nin en sert hapishanelerinden biridir. 2500 kişilik bir kapasiteye sahiptir fakat artan suç oranları nedeniyle hiçbir zaman bu kadar mevcut kapasitesine sahip olamamıştır. Şu anki mahkûm sayısı 7000 ile 11500 kişi arasında değişmektedir. Bu hapishanede tutuklular horoz dövüşleri izleyerek günlerini geçirir, kendi yaptıkları el yapımı ürünleri satabilir. Hatta yeteri kadar paraları olursa uyuşturucu ve daha fazlasına kısa süreliğine sahip olabilir. Fakat muhtemelen ertesi güne canlı çıkamaz. Çünkü aşırı nüfusu nedeniyle çete savaşları, rekabet gibi sebeplerden hükümlüler arasında ölümler gerçekleşir. Neredeyse hiçbir gardiyanın bu olaylara müdahale etmemesi her gün ölüm riskini arttırır. Ertesine güne hayatta kalma şansınızın çok az olduğu San Juan de Lurigancho, en kötü hapishanelerden biridir.

9. Guantanamo, Küba

Guantanamo hapishanesi, Küba sınırları içinde bulunan bir Amerikan hapishanesidir. Amerika’nın orta doğu operasyonlarında Afganistan gibi ülkelerden getirdikleri teröristleri veya suçlu olabilecek kişileri tuttuğu hapishanedir. Özellikle 11 Eylül saldırılarından sonra bu amaç için faaliyete geçen hapishane, El-Kaide ve Taliban üyelerinin yakalanıp getirilmesi ve işkence edilmesi için görev üstlenir. Karışık bir geçmişe sahip olan Guantanamo, amacı, yaptıkları ve gösterilen kötü ve işkenceci tavrı nedeniyle kamuoyu tarafından sürekli eleştirilmiştir. Çünkü bu tutukluların bazıları ne savaş suçlusu ne de normal suçlu olarak görülen kişilerdir. Kısacası yasal bir belirsizlik mevcuttur. Barrack Obama’nın kapatma sözü verdiği bu hapishane, daha sonra faaliyetlerine devam etmiştir. Tüm bu durumlar nedeniyle hiç güven vermeye hapishanelerden biridir.

10. La Sabaneta, Venezüella

Suçluların Bile Güvende Hissetmediği En Korkunç Hapishaneler

700 kişilik kapasitesi olan La Sabaneta Venezüella’da bulunmaktadır. Dünya’nın suç oranı en yüksek ülkelerinden biri olan Venezüella’da bu kapasite 3700’e kadar çıkmıştır. Bu kadar kalabalığın olduğu yerde hastalıkların, şiddetin ve kötü koşulların oluşması kaçınılmazdır. Bunun yanında taciz, yetersiz beslenme, yolsuzluk, çete şiddetlerinin de görüldüğü La Sabaneta, suçluların bile güvende hissetmediği en korkunç hapishaneler listesindedir. Parası olanın daha rahat koşullara sahip olduğu, gardiyanların rüşvetlere göre hareket ettiği bu hapishanede, fakir olanlar ezilir, daha kötü koşullarda yaşar. Kısacası rüşvet verenler hücrelerde normal yataklarda yatar, diğerleri ise koridorlarda kalmak zorunda kalır. Güçlü ve parası olanların gardiyanlar tarafından ayrıcalıklar görmesi bir sistem vardır. İstedikleri zaman istedikleri şeyleri yapmalarına da izin verilir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!