Su Altı Dünyasının İlginç Canlısı Denizanalarına Dair Bilmedikleriniz

4 dk okuma süresi


7
14 Paylaşım, 7 puan

Su altı dünyası, birçok kişinin ilgisini çeken sonsuz bir dünyadır. Bu dünyada birçok canlı türü bulunmaktadır. Denizanaları ise bu dünyayı renklendiren zararsız bir canlı olarak bilinmektedir. Her ne kadar dışarıya böyle bir izlenim verse de denizanaları, nükleer reaktörleri bile durdurabilecek güçte canlılardır. Su altı dünyasının ilginç canlısı denizanalarına dair bilmedikleriniz sadece bununla sınırlı sanıyorsanız yanılıyor olabilirsiniz. Sizler için bu başlıkta denizanalarının bilinmeyen özelliklerini listeledik. Keyifli okumalar!

1. Soyları Dinozorlardan Bile Öncesine Dayanır

Su Altı Dünyasının İlginç Canlısı Denizanalarına Dair Bilmedikleriniz

Denizanalarının soyları oldukça uzun bir geçmişe dayanmaktadır. Kemikleri olmadığı için fosilleri zor şekilde bulunmaktadır. Bilim adamlarının çalışmaları doğrultusunda denizanaları uzun süredir denizlerde varlığını sürdürmektedir. Paleontolojik kayıtlar doğrultusunda denizanalarının 650 milyon senedir dünya denizlerinde olduğu ispatlanmıştır. Bu tarihler denizanalarının dinozorlardan bile daha eski bir geçmişe sahip olduğunu kanıtlar niteliktedir. Bu köklü geçmiş, su altı dünyasının ilginç canlısı denizanalarına dair bilmedikleriniz arasında yer almaktadır.

2. Balık Değil Zooplanktondur

Denizanaları, birçok kişi tarafından balık türü olarak bilinseler de aslında bilimsel olarak bir balık türü değildirler. Dış görünüş olarak bakıldığında da balıklardan ve diğer deniz canlılarından farklı bir tür oldukları gözle görülür bir şekilde dikkat çekmektedir. Denizanalarının bilimsel olarak açıklanan türü ise zooplankton türüdür. Fazlaca bulunan bir omurgasız canlı türü olan denizanaları, yayvan bir vücuda sahip olmaktadır. Bu yüzden su altı belgesellerinin vazgeçilmez görüntülerini denizanaları oluşturmaktadır. Sahip oldukları vücut şekilleriyle su altında adeta süzülerek yüzmektedirler.

3. Beyinleri ve Kalpleri Yoktur

Su Altı Dünyasının İlginç Canlısı Denizanalarına Dair Bilmedikleriniz

Denizanaları, şeffaf bir yapıya sahiptir. Vücutlarının %98’lik bir bölümü su ile kaplıdır. Bu da akıntılarda dalgalanmalarının nedeni olarak bilinmektedir. Eğer bir denizanası karaya çıkarsa vücutları buharlaşarak yok olmaktadır. Denizanalarının jelatinimsi ve ince bir vücuda sahip olduğu, difüzyonla solunum yaptıkları da bilinmektedir. Bir başka garip özellikleri de bir beyne ve bir kalbe sahip olmamasıdır. Beyni ve kalbi olmayan ender canlılardan birisidir. Bunun yanı sıra ilkel olarak adlandırabileceğimiz bir sinir sistemine sahiptirler. Denizanaları, su altın dünyasının en tuhaf canlılarından birisidir.

4. Ölümcül Özellikleri Bulunmaktadır

Denizanalarının bazı türleri zehirli ve tehlikelidir. Dünyanın en zehirli denizanası, bir insanı dakikalar içerisinde öldürebilecek güce sahip kutu denizanasıdır. Bir kutu denizanası, 60 insanı öldürebilmeye yetecek miktarda zehri üzerinde taşımaktadır. Bu zehir bir insanı anında öldürmez, acı çekerek öldürür. Böyle durumlarda insanların kurtulabilmesi için bir panzehir Avustralyalı araştırmacılar yardımıyla bulunmuştur. Denizanaları her ne kadar zararsız canlılar gibi gözükse de denizanası sokması sonucu birçok hayatını kaybeden insan kayıtlara geçmiştir.

5. Işık Yayma Özellikleri Vardır

Su Altı Dünyasının İlginç Canlısı Denizanalarına Dair Bilmedikleriniz

Denizanaları, biyolüminesans özelliğe sahiptirler. Biyolüminesans, canlı organizmaların yaptığı kimyasal reaksiyonlar zamanında enerjinin ışık enerjisine çevrilmesine verilen isimdir. Bunun sonucunda ışık üretilir ve etrafa yayılır. Denizanaları da bu özelliğe sahip olan canlılar arasında yer almaktadır. Bu ışığı avlamak istedikleri canlıları kendine çekmek için kullanmaktadır. Bazı durumlarda da bu ışık saldırı değil savunma stratejisi olarak kullanılmaktadır. Kendilerini avlamak isteyen avcılara karşı bu ışığı kullanarak onlara rahatsızlık verirler.

6. Klonlama Özellikleri Bulunmaktadır

Denizanalarının kendini klonlama özelliği bulunmaktadır. Örneğin bir denizanası ortadan ikiye kesilirse denizanası parçalarını yenileyebilmekte ve iki ayrı canlı yaratabilmektedir. Bunun yanı sıra bir denizanası eğer yaralanırsa da kendisini klonlayabilmektedir. Bu özelliği sayesinde bir denizanası birçok sayıda potansiyel yavru ve organizma üretmektedir. Bu klonlama özelliği de onları dikkat çekici kılan özellikler arasındadır. Su altı dünyasının ilginç canlısı denizanalarına dair bilmedikleriniz arasında kendilerini klonlama özellikleri de yer almaktadır.

7. Nükleer Reaktörleri Etkisiz Hale Getirebilirler

Su Altı Dünyasının İlginç Canlısı Denizanalarına Dair Bilmedikleriniz

Son yıllarda nükleer reaktörlerin nedensizce kapanmasına dair birçok araştırma yapıldı. Bu araştırmaların sonucunda bu olaylardan denizanalarının sorumlu olduğu ortaya çıktı. Denizanalarının sürüler halinde olduklarında giriş borularını tıkadığı ve nükleer santrallere su altından uzanan girişleri kapattığı belirlenmiştir. Bu durum denizanalarının temelli olmasa da geçici süreliğine nükleer reaktörleri kapatabildiğini kanıtlamıştır. Denizanaları tek başına olmasa da sürüler halinde olduklarında nükleer reaktörleri çalışmaz hale getirebilmektedirler.

8. Ölümsüz Denizanaları Bulunmaktadır

Denizanalarının ölümsüz bir türü bulunmaktadır. Biliminsanları bu tür üzerinde çalışmakta ve özelliklerini insana aktarmayı amaçlamaktadırlar. Turritopsis Dohrnii adı verilen türde denizanaları ölümsüz türdür. Bu türün ölümsüz olmasının bilimsel açıklaması ise organizma hücrelerinin tekrar yenilenmesi durumu yani hücresel transdiferansiyon durumudur. Hücresel transdiferansiyonun daha basit açıklaması ise kalıcı bir gençliktir. Bu denizanası türü kalıcı bir gençliğe sahip olmakta ve bu durum onu ölümsüz kılmaktadır. Biliminsanları da bu ölümsüzlüğün sırrını insan vücuduna aktarmayı denemektedir.

9. Normal Türleri Bile Senelerce Yaşamaktadır

Ölümsüz olmayan bir denizanası bile dünyada en uzun yaşayan canlılar arasında yer almaktadır. Kendilerini klonlama yetenekleri gibi özellikleri sayesinde oldukça uzun bir ömür sürebilmektedirler. Yavaş ve uzun bir ömür süren denizanaları, suda fazlasıyla yavaş yüzmeleri ve uzun ömürlerinden dolayı karadaki kaplumbağalara benzetilmektedirler. Denizanalarının ömürlerinin sona ermesi için avlanılması veya güneşte kalması gerekmektedir. Bu tarz durumlara maruz kalmayan denizanaları ise ölümsüz olmasa da çok uzun yıllar yaşamlarını sürdürebilmektedir.

10. Tomurcuklanma İle Üreme Özellikleri Vardır

Su Altı Dünyasının İlginç Canlısı Denizanalarına Dair Bilmedikleriniz

Denizanaları, denizde hareket ederken vücutlarını her zaman açıp kapatmaktadır. Herhangi bir canlıyla temasa geçtikleri durumlarda ise kendilerini koruma altına almak için dokunaçlarındaki zehri salgılamaktadırlar. Bu salgı, salgılanan yerin kızarmasına ve kaşınmasına sebep olmaktadır. Kendilerini savunma tarzları zehir salgılamaktır. Üremelerini ise tomurcuklanma şeklinde yapmaktadırlar. Bu üreme çeşidi eşeysiz bir üremedir ve hücre bölünmesiyle gerçekleşir. Bu da su altı dünyasının ilginç canlısı denizanalarına dair bilmedikleriniz arasında yer almaktadır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!