Stresten Kurtulmak İçin 5 Etkili Yöntem

2 dk okuma süresi


4
10 Paylaşım, 4 puan

Stresten kurtulmak, günümüzde her insanın en çok çözüm aradığı şey. Hepimizin günlük hayatta stres yaşadığı zamanlar vardır. Fakat stresin kişiden kişiye göre de belirli ölçüleri vardır. Bir insan stres içindeyken basit bir sorunu çok büyütebilir ve bu da olumsuz olarak kişiyi etkileyerek günlük yaşantısını sürdürmesinde duraksatma yaşatır. Biz de bundan dolayı sizler için Yoğun Stresten Kurtulmanın 5 Yolu nedir bunları derledik.

1. Olayı Anlık Tepki Vermek Yerine Biraz Durup Düşünün

Stresten Kurtulmak İçin 5 Etkili Yöntem

Bazı olaylar ile karşı karşıya kaldığımızda düşünmeyi unutabiliyoruz. Bu durumda bize daha sonradan olumsuz sonuçlar getirebiliyor. Yani stres üstüne stres misali olabiliyor. Bundan dolayı bir olay ile karşı karşıya kaldığınız zaman sadece kendinize düşünmek için biraz zaman ayırın. Onun sonrasında ise tepkinizi daha ölçülü vermek mümkün. Unutmayın, bir insan düşünmeden bir şey yapar ise, yaptığı şey onu sonrasında daha çok düşündürür.

2. Stresten Kurtulmak İçin Kendinizi İzole Edin

Stresle başa çıkmak

Günlük hayatımızda ya da hayatımızın genel çerçevesinde bazen yakın bir arkadaşımızla bazen eşimiz ile ya da iş yerimizde ki çalışanlar ile olumsuz tartışmalara girebiliyoruz. Bu gayet normaldir. Tartışmalar düzeyli olduğu sürece tabii. Çünkü siz her ne kadar sakin ve uzlaşma tarafında olmaya çalışsanız bile karşı taraf maalesef bunları gerçekleştiremiyor. Bundan dolayı böyle bir durum ile karşı karşıya kaldığınız zaman bulunduğunuz ortamı terk edin. Kendinizi rahatlatacak bir şeyler yapmayı deneyin. Dışarı çıkıp yürüyüş yapmak iyi gibi duruyor. Bunu deneyin.

3. Kendinizi Meşgul Edin

Stresten Kurtulmak İçin 5 Etkili Yöntem

Bu başlığı okuduğunuzda biraz şaşırmış olabilirsiniz. Şimdi hazır olun biraz daha şaşıracaksınız. Kendinizi meşgul etmekten kastımız hoşunuza giden aktiveleri gerçekleştirmek ya da yeni bir dil öğrenmek, spor ile ilgilenmek gibi durumlara kendinizi ittirebilirsiniz. Televizyonun karşısına geçerek ayaklarını uzattığınızda kendinizi çok rahat hissediyorsunuz. Üzgünüm ama yanılıyorsunuz. Çünkü böyle basit şeyler yaparak bir süre sonra aklınıza geçmişte yaşanılan üzücü durumlar gelebiliyor. Ya da gelecek bir programınızda “Ben ne yapacağım?” düşüncesine kapılarak kendinizi daha fazla stres altına almış oluyorsunuz. Bundan dolayı kendinizi sürekli meşgul ederek yapacağınız aktivitelere odaklanmak size daha iyi gelecektir. Özellikle bünyenizi harekete geçiren aktiviteler daha etkili olacaktır. Stresli bir vücudun kilo vermesi de bir hayli zorlaşıyor.

4. Stresten Kurtulmak İçin Bilgisayar Oyunu Oynayın

Stresten Kurtulmak

Bu size saçma gelebilir ama işe yaradığını söylemeden geçmek yanlış olur. Bilgisayar başında vakit öldürüldüğünü düşünebilirsiniz. Ancak şiddet içermeyen bilgisayar oyunları stresinizi azaltarak ruh halinizi de bir hayli fazla düzeltir. Oyuna konsantre olduğunuzda sinir sistemleriniz rahatlar. Oyun yeteri kadarı ile zor olması sizin için daha iyi olur. Ama bu zorluk derecesi sizi baskı altında bırakacak kadar olmaması daha iyi. Ve tabii süreyi de iyi ayarlamanız gerekir.

5. En Sevdiğiniz Duygusal Filmi İzleyin

Stresten uzak durmak

Sevdiğiniz filmi belki de çok defa izlemişsinizdir. Ama yine seyredin. Çünkü başka insanların sorunlarını çözmek kendi sorunlarımızı çözmekten her zaman daha kolay gelmiştir. Filmi izlerken oradaki karaktere bürünür ve o karakterin karşılaştığı sorunlara çözüm buluruz. Film sürecinde kendinizi her ne kadar kötü hissetseniz de film bittiği zaman asıl kendimizin olan streslerden bir hayli uzaklaşmış oluruz. Bundan dolayı kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!