Stefan Zweig’in En Çok Satan Kitapları

5 dk okuma süresi


16
11 Paylaşım, 16 puan

1881 yılında Viyana’da Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Stefan Zweig, Avrupa’nın hızlı değişimine tanıklık etmiştir. 1934’te Nazi baskısı sebebiyle Avusturya’dan ayrılıp, önce İngiltere’ye sonra Brezilya’ya göç etmiştir. Yaşamıyla büyük etki yaratan yazarın ölümü de bir o kadar dokunaklıdır. İkinci Dünya Savaşı döneminde yaşamış olan yazar, Avrupa’nın Hitler’e köle olduğunu görmüştür. Bunun sonucunda ise umutsuzluğa kapılmıştır. Bir kurtuluş göremeyen Zweig karısı ile beraber 1942’de intihar etmiştir. Edebiyat dünyasına bu denli etki etmiş olan Stefan Zweig’in en sevilen ve en çok satan kitapları içeriğimizde derlendi. Keyifli okumalar!

1. Amok Koşucusu

Stefan Zweig’in En Çok Satan Kitapları

İş bankası kültür yayınlarının güzel kapak tasarımlarıyla okuma şevkinizi arttıracak 60 sayfalık kısacık ama muazzam bir anlatımla dolu dolu bir kitabı. Ana kahramanı Hint adalarına doktorluk yapmak için giden bir adam oluşturuyor. Yalnızlıktan bunaldığı psikolojik olarak zorlandığı bir zamanda muayenehanesine gelen genç güzel ve kibirli bir hanım ile karşılaşıyor. Kadının ukala bir tavırla doktordan yardım istemesiyle hikaye başlıyor. Yardım etmeyi kabul etmeyen doktor ise sonradan pişman olur ve bu pişmanlık yardım etme takıntısına dönüşür. Amok Koşucusu baştan sona yaşanan psikolojik değişime şahitlik edeceğiniz, yer yer sinirlenip üzüleceğiniz bir hikayeyi ele alıyor.

2. Lyon’da Düğün

Fransız Devrimi sırasında Lyon’da geçen umutsuz bir aşkı anlatan hikayedir. 1927 yılında yayınlanan bu eser, kısa öykü olma özelliği de taşımaktadır. Lyon’da Düğün, Fransız Devrimi’ne karşı çıkan Lyon halkının uğradığı kötü olayları anlatmaktadır. Bu anlatımı iki genç aşık özelinde işleyen yazar, gerçeklerden esinlenerek bir hikaye yazmıştır. İdamların yaşandığı bir dönemi anlatan hikaye, öldüğünü zannettiği nişanlısını karşısında gören bir genç kızla başlar. İki gencin tekrar bir araya gelmesi her şeyi değiştirir. Öleceklerinin bilincinde olan herkes bu aşk ile tekrar dirilecek ve bakış açılarını değiştireceklerdir. Ertesi gün öleceklerini bilen bu genç çift, bütün zamanlarını beraber olmaya adarlar.

3. Korku

Stefan Zweig’in En Çok Satan Kitapları

Stefan Zweig, kitaplarında yarattığı karakterler ile anlatmak istediği duyguları okuyucunun içine işlemeyi, iliklerinde hissettirmeyi çok iyi başarıyor. Kitabın konusuna gelince; normalde çok utangaç ve toplumun ne dediğine fazlasıyla önem veren, evli bir genç kadın var. Bu kadın kocasını bir müzisyenle aldatmaktadır. Bir gün sevgilisinin yanından mutlu mesut ayrılıp binadan çıkacakken bir kadınla karşılaşır. Karşılaştığı kadın kendisini erkek arkadaşını kandırmakla suçlar ve bunu kocasına anlatmakla tehdit eder. Bunun sonucunda ise şantaj yapmaya başlar. Kadın içine düştüğü bu durumla korku, vicdan azabı, utanç gibi çeşitli duyguları yaşamaya başlar. Stefan Zweig, okuyucu da kadının bu karmaşık duygularına tanık ettiriyor.

4. Kızıl

Kızıl kitabı kurgudan çok Stefan Zweig’in kendi ruh halini anlatır gibidir. Birçok eserinde hayatından izler yazan sanatçı bu kitabında, tıp eğitimi için Viyana’ya gelen gencin taşradan metropol hayatına uyum sağlamaya çalışırken girdiği bunalımını ele alır. Ayrıca karakterin yalnız, özgüvensiz ve beceriksiz hissederek günden güne depresyona girişini işlemektedir. Okuyucu sonradan fark ediyor ki tüm bunlar karakterin yaşam amacının olmamasından kaynaklı gerçekleşmektedir. Kitabın okuyucuya ulaştırmak istediği mesaj ise her okuyanın hayata geliş amacını bulması ve ona sımsıkı sarılmasıdır. En çok satan Stefan Zweig’in kitapları arasında Kızıl eseri, üst sıralarda yer almaktadır.

5. Satranç

Stefan Zweig’in En Çok Satan Kitapları

Stefan Zweig’in en bilinen kitaplarından olan Satranç, Kitap 2. Dünya savaşında bilgi alınmak için sorgulanan birini anlatıyor. Uzun bir süre odaya kapatılmasını konu alan hikaye okuyucuyu oldukça etkiliyor. Karakte4r bir gün sorguya giderken Tesadüfen satranç kitabını görüp saklar. Odasına dönünce ise kitabı okumaya başlar. Yıllarca bir odanın içinde satranç kitabını defalarca okuyup her hamleyi zihninde milyon kere canlandırır. Kitabın çok sevilmesinin yanı sıra başka bir özelliği daha var. Satranç, Stefan Zweig’in son kitabı olma özelliği de taşıyor. Öyle ki Zweig kitabı tamamladıktan sonra dönemin şartlarını kaldıramayarak intihar eder.

6. Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu

Kadın duygularını çok iyi bir şekilde gözlemlemiş olan Stefan Zweig, bu dili de oldukça iyi bir şekilde yazmıştır. 1922 yılında yayınlana “Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu” bunun en büyük kanıtı durumunda. Kitap, zengin ve bilgili bir yazarın hikayesini anlatmaktadır. Yurt dışındaki gezisinden döndükten sonra kapısında bulduğu bir mektupla hikaye gelişmeye başlar. Hatırlamadığı bir kadının yazdığı bu mektubu okuyan baş karakter kadının hayat hikayesine de göz atmış oluyor. Mektubun sahibi genç bir kadındır. Anlattıklarından anlaşılan ise dul annesiyle aynı yerde yaşadığıdır. Mektuptan çıkan bir diğer anlam ise genç kadının hem komşusunun zengin ve kültürlü yaşam tarzına hem de yakışıklı ve çekici olmasına tamamen aşık olmuştur.

7. İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar

Stefan Zweig’in En Çok Satan Kitapları

1927 yılında basımı yapılan İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig’in deneme türündeki en çok satan kitapları arasında yer alır. Zweig’ın kitabı tanımladığı sözlerini söylemek kitabın konusunu anlamaya yeterli olmaktadır. Zweig’a göre; insan yaşamında bazı önemli anlar vardır: Yazgıyı değiştiren, trajik ve ender rastlanan. Zweig, bu anları yıldızın parladığı anlara benzetmektedir. Yıldızlar gibi bu anlar da geçmişin karanlık tarafında ışık tutmaktadır. Bu nedenle bu kitabında Zweig, tarihin önemli olaylarına, insanlık tarihinin parlayan yıldızlarına değinmeyi amaçlamış. Anlatımında ise gerçeklerden uzaklaşmamaya çalışmış.

8. Wondrak

Kısa bir öykü olan Wondrak, Stefan Zweig’in yalnızlık temasını işlediği eserlerinden biridir. Kitap, bitmemiş olarak Knut Beck tarafından keşfedilmiştir. Sonradan finaline eklemeler yapılan öykünün Zweig tarafından yazılan kısmı 1914-1916 yılları arasında yazılmıştır. Hikaye fiziksel özellikleri nedeniyle toplumdan dışlanan bir karakteri konu alır. Bu dışlanmalar neticesinde ruhsal olarak sorgulamaya geçen karakter, çaresizlikle boğuşur. Mutsuzluk ve karamsarlık yaratan öykü, sonlarına doğru karakterine çıkış yolları gösterir. Böylece okuyucu da rahat bir nefes alarak mutsuzluğu diner. Zweig’ın kendi hayatından izler taşıyan hikaye, umutlu ve mutlu bir sonla bitmesiyle yazarlık hayatının ilk dönemlerinde umuda sahip olduğunu göstermektedir.

9. Sabırsız Yürek

1939 yılında basılmış olan Sabırsız Yürek, Stefan Zweig’in en uzun eseri olma özelliği taşıyor. Filme de uyarlanan roman, Türkiye’de Acımak adıyla da basılmıştır. Merhamet duygusunun ne kadar tehlikeli olabileceğine odaklanan roman, acıma duygusunun kişileri yıkıma götüreceğini anlatmaktadır. Macaristan’ın küçük bir kasabasında bir subay olan Anton Hofmiller, zengin birinin evine konuk olur. Ev sahibinin kızı felçlidir. Hofmiller ise bu felçli kıza günden güne acımaya başlayarak ona yardım etmeye başlar. Kız bir süre sonra eve sürekli gelen bu adama aşık olur. Olaylar gelişir ve felçli kız bir nedenden ötürü intihar eder. Bu olayın ardından savaş başlar ve subay vicdan azabıyla savaşa katılmak zorunda kalır.

10. Gömülü Şamdan

Stefan Zweig’in En Çok Satan Kitapları

Desteklemediği bir fikir nedeniyle Almanya’dan ayrılan Stefan Zweig, Gömülü Şamdan’ı Avusturya’da yazmıştır. Bu dönemlerde Yahudilerin uğradığı ayrımcı ve ırkçı yaklaşımları hissederek hikayelerinde daha fazla işlemiştir. 1937 yılında yayınlanan Gömülü Şamdan, bu hislerin yoğun bir şekilde anlatıldığı hikayelerin başında gelmektedir. Tarihsel ve dinsel konuları konu alan kitap, Yedi Kollu Şamdan’ın 80 yıllık yolculuğunu anlatıyor. Yahudilik’te kutsal kabul edilen şamdan “Menora” hikayesine adını vermiştir. Mitolojik ögeleri de içinde barındıran bu kitap, zaman zaman Avrupa’daki politik değişimlere değinmektedir. Hikayenin yazıldığı yıllar olan 1937, Almanya’da değişen yaşamın da etkisiyle hikaye şekillenmiştir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
21
Beğen
Mutlu Mutlu
13
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
3
Komik
İlginç İlginç
5
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!