Star Wars Hayranlarının Dahi Bilmediği Hayret Verici Detaylar

4 dk okuma süresi


5
12 Paylaşım, 5 puan

Sinema dünyasında izleyicileri ve sektörü sallamış film serileri bulunmaktadır. Bu serilerden en bilinenleri arasında Star Wars serisi yer almakta. Star Wars serisi, ilginç bir film sırasına ve sansasyonel hikayelere sahne olmuştur. Bu serinin büyük hayranları vardır fakat Star Wars hayranlarının dahi bilmediği hayret verici detaylar da bulunmaktadır. Biz de buradan yola çıkarak, sizler için şaşırtıcı detayları listeledik. Star Wars hakkındaki bu ilginç hikayeleri gördüğünüzde çok şaşıracaksınız. Keyifli okumalar!

1. Yoda Neredeyse Bir Maymun Olacaktı

Star Wars Hayranlarının Dahi Bilmediği Hayret Verici Detaylar

Yoda, Star Wars hayranları tarafından fazlasıyla sevilen bir karakterdir. Yoda’nın yaratıcısı Frank Oz olaya el atmadan önce yapımcılar başka bir şey planlamıştı. Yoda’yı gerçek bir maymun aktörün oynaması planlanmıştı. Hatta bunun için bir maymuna eğitimler bile verilmeye başlanmıştı. Sonrasında ise şans eseri daha önce bir maymun aktörün olduğu filmde çalışan ekip üyesi, bu adımın film için kötü olacağı konusunda diğerlerini ikna etti. Eğer bu senaryo gerçekleşseydi Yoda bir maymun olarak Star Wars filmlerinde yer alacaktı. Sonradan gösterilen resimlerde bunun film için hayal kırıklığı olabileceği ve bir hatadan dönüldüğü konusunda herkes hemfikirdi.

2. Boba Fett İlk Kez Bir Fuarda Görüldü

Boba Fett, Star Wars serisindeki sevilen kurgusal karakterlerden biridir. Çoğu kişiye göre bu karakter ilk kez 1980’lerde Star Wars’da görülmüştür. İddialara göre bu karakterin geçmişi daha eskiye dayanmaktadır. 24 Eylül 1978 tarihinde Kaliforniya’da geçit töreninde Boba Fett karakteri gözükmüştür. Geçit töreninde az sayıda insan olduğu ve bu anlara şahit olduğu bilinmektedir. Geçit törenindeki insanlar Star Wars tarihi için önemli bir karakteri canlı gözlerle herkesten önce görmüştür. Bu da Star Wars hayranlarının dahi bilmediği hayret verici detaylar arasında yer almaktadır.

3. Orijinal Darth Vader Etkinliklerden Yasaklandı

Star Wars Hayranlarının Dahi Bilmediği Hayret Verici Detaylar

Darth Vader denildiğinde herkesin aklına arkadaki muhteşem ses James Earl Jones gelmektedir. İşin gerçeği ise kostümlü kişinin o olmadığıdır. Kostümün altındaki kişi David Prowse adında bir vücut geliştirmecisidir. David Prowse, Star Wars adına yapılan tüm etkinliklerden yasaklanmıştır. Bunun nedeni ise Lucasfilm ile arasında geçen büyük problemlerdir. Hiçbir zaman bu tartışmanın ayrıntıları açıklanmasa da Dart Vader’ın maskesinin düşüş sahnesinde başka bir aktörün kullanılma olayı David Prowse’un sinirlerini fazlasıyla bozduğu iddia edilmektedir. Bu olayın David Prowse ile Lucasfilm arasında tartışmaya neden olduğu düşünülmektedir.

4. İlk Star Wars Filmi Savaşa Sebep Oluyordu

İlk Star Wars filmi için yapılan yer çalışmalarında çöl gezegeni için Tunus’da uygun bir alan bulundu. Tunus o sıralarda diktatör Muammer Kaddafi’nin yönettiği Libya devleti ile bir sınır paylaşıyordu. Tunus yönetimi Libya sınırından askeri bir araç çıkarmalarını aksi halde bir çatışmanın olacağını iletti. Söz konusu olan askeri araçta ‘Jawa Sandcrawler’dı. Lucasfilm’de bu durumu kabul etti çünkü bu filmin olası bir çatışmaya sebep olması kesinlikle kötü etkilerdi. Bu ilginç olay da Star Wars hayranlarının dahi bilmediği hayret verici detaylar arasında kendine yer bulmaktadır.

5. Chewbacca Ayı Avcılarından Korunması Gerekiyordu

Star Wars Hayranlarının Dahi Bilmediği Hayret Verici Detaylar

Orman sahneleri için ekip Kaliforniya’da bulunan Redwood ormanlarına gitti. Birkaç ay süren çekimlerde Chewbacca karakterini oynayan aktör Peter Mayhew parlak yelekli korumalar refakatinde orada bulundu. Bunun sebebi ise kostümün içinde Peter Mayhew’in bir ayıdan farksız olmasıydı. Korumalar aynı zamanda Mayhew’i orman içerisinde Koca Ayak arayan insanlardan da koruyordu. Koca Ayak mitinin kanıtlanması için çabalayan kişiler için Mayhew’i o kostümlerle hareketli halde görmek heyecan verici olabilirdi. Daha da kötüsü bir ayı avlamak için Mayhew’e ateş bile edilebilirdi.

6. Prenses Leia Başkası Tarafından Oynanıyordu

Prenses Leia rolü için birçok aktris seçmelere katıldı. Lavern ve Shirley adlı sitcom dizisinin yıldızı Cindy Williams bu rolü almak üzereydi. Han Solo ve Prenses Leia arasında geçen bir diyalog oldukça zorlayıcıydı. Cindy Williams, bu diyalogun söylenmesinin neredeyse imkansız olduğunu düşünüyordu. Bunun sonucunda Prenses Leia rolünü kaybetti. Leia karakterini Carrie Fisher’ın oynamasına karar verilmişti. Lucasfilm, ilerleyen yıllarda ve filmin başarıya ulaşmasından sonra ne kadar doğru bir karar verdiklerini anladı. Ekip, Prenses Leia’yı Carrie Fisher’dan başkasının oynamasının düşünülemez olduğunu açıkladı.

7. R2-D2 Başlarda Tamamiyle Farklı Tasarlanmıştı

Star Wars Hayranlarının Dahi Bilmediği Hayret Verici Detaylar

Star Wars dünyasında çok sevilen bir karakter olan R2-D2, sadece arkadaşlarının anlayabileceği robot diliyle konuşmaktadır. Bu sevimli robot başlarda İngilizce diyaloglu bir şekilde tasarlanmıştı. Bununla birlikte herkesin sevdiği sempatik bir robotun aksine biraz ahmak ve kaba tasarlanmıştı. Sonrasında film ekibi ileri görüşlülüğünü göstererek R2-D2 karakterini günümüzde bildiğimiz hale getirmeye karar verdi. Karakterin ahmak ve kaba olması, konuşuyor olması gibi özellikler kesinlikle antipatik görünmesini sağlayabilirdi. Bu değişiklikle de Lucasfilm Star Wars’a ince bir dokunuş yaptı.

8. Kylo Ren Son Satırlarını Bir Dolapta Kaydetti

The Rise Of Skywalker’ın ses editörlüğünü yapan Matthew Wood’un açıklamasına göre senaryoda yapılan değişiklikler çok geç gerçekleşmişti. Bu gecikmeden dolayı Kylo Ren karakterini canlandıran Adam Driver son satırları kendi evinde kaydetmek zorunda kaldı. Oldukça düşük teknolojili bir ortamda bunu yapmak zorunda kaldıkları için Adam Driver son satırları kendi dolabının içine girerek kayıt aldı. Bu sahneler, bir dolabın içindeki seslendirmeye rağmen oldukça başarılı olmuştu. Bu garip olay da Star Wars hayranlarının dahi bilmediği hayret verici detaylar arasında kendine yer buldu.

9. Shakespeare’den Obi-Wan Kenobi’ye Geçiş

Ünlü aktör Sir Alec Guinness, Obi-Wan Kenobi karakterini oynamaya başlamadan önce Shakespeare oynamaktaydı. Guiness, Shakespeare oynamaya oldukça alışmıştı. Bu yüzden Guinness arkadaşlarına yazdığı mektupta yeni oynadığı karakterden nefret ettiğini, sürekli saçma diyaloglar seslendirdiğini yazmıştı. Hatta bu diyalogların artık katlanılamaz bir hal aldığı da mektupta yazmaktaydı. Usta aktör her ne kadar karaktere alışmakta zorluk çekse de oyunculuk performansını gösterdi ve sinema severlere karakteri sevdirmeyi başardı. İlerleyen zamanlarda karakteri sevip sevmediği ise asla öğrenilemedi.

10. Godfather Filmine Yapılan Göndermeler

Star Wars Hayranlarının Dahi Bilmediği Hayret Verici Detaylar

George Lucas ile Francis Ford Coppola’nın çok yakın arkadaş olduğu bilinmektedir. Kendisi de The Godfather serisinde çalışmıştı. O filmden ne kadar etkilendiği ise Star Wars serisinde bile görülmektedir. Birçok sahnede Godfather’a gönderme bulunsa da bunlardan en bilineni Jedi’ın Dönüşü filmindeki ölüm sahnesidir. Prenses Leia, Jabba’yı zincirle boğmaktadır. Bu sahne, Godfather filmindeki Luca Brasi karakterinin ölüm sahnesine bir göndermedir. George Lucas, bu sahneyle ilgili Godfather filmine bir görsel referans çağrıştırdığı iddiasını kabul etmiştir. Filmde birkaç gönderme daha bulunmaktadır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
0
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!