Spotify’da Tüm Zamanların En Çok Dinlenen Şarkıları

4 dk okuma süresi


1
11 Paylaşım, 1 puan

Günümüz teknolojisinin gelişmesiyle beraber artık müziğe ulaşmak çok kolay. Eskisi gibi albüm satın almak yerine çeşitli müzik stream uygulamalarıyla dilediğimiz sanatçıların dilediğimiz şarkısını anında dinleyebilmekteyiz. İşte bunu sağlayan müzik stream uygulamalarının en büyüklerinden biri de Spotify. Milyonlarca kullanıcısına sunduğu sınırsız müzik hizmeti ile liderlik koltuğunu AppleMusic ile paylaşan Spotify, kişinin dinlediklerine uygun olarak hazırladığı çalma listeleri ile kullanıcıların favorisi. Biz de sizler için Spotify’da tüm zamanların en çok dinlenen şarkıları arasında ilk 10 sırada yer alan parçaları derledik. Keyifli okumalar!

1. Shape of You

Spotify’da Tüm Zamanların En Çok Dinlenen Şarkıları

Ed Sheeran’ın 2017 tarihli albümü “÷” için hazırladığı ve çıkış parçası olarak kullandığı Shape of You, 2 milyar 439 milyon dinlenme sayısıyla Spotify’da tüm zamanların en çok dinlenen şarkıları arasında ilk sırada. Steve Mac ve Johnny McDaid’in prodüktörlüğünü yaptığı şarkı, başlarda albüme konmak istenmemiş ancak Sheeran’ın şarkıya eklediği marimba perküsyonlarıyla yeni bir türe bürünmüş. Bu yeni tarzı ile albümün son düzenlenen şarkısı olan Shape of You, belki de Ed Sheeran’ın en akılda kalıcı şarkılarından biri olarak Dünya listelerinde uzun süre 1. sırada kalmış.

2. Rockstar

Post Malone’un “Beerbongs&Bentleys” albümünde yer alan Rockstar, 1 milyar 838 milyon dinlenmeyle listemizin ikinci sırasında. Post Malone ve 21 Savage düetiyle ortaya çıkan şarkının prodüktör koltuğunda ise bir çok başarılı şarkıya imza atmış olan Tank God ve Louis Bell bulunuyor. Amatör müzisyenlerin kendilerini gösterdiği platformlardan olan SoundCloud ile ünlenen Post Malone, bu şarkı ile ayrıca Apple Music’te çıktığı hafta 25 milyon dinlenme ile rekor kırmış bulunuyor. Rockstar, pek çok ülkenin listelerinde 1 numaraya çıkmasının dışında parodileriyle de ününe ün katmaya devam ediyor.

3. One Dance

Spotify’da Tüm Zamanların En Çok Dinlenen Şarkıları

Her ne kadar listemizin 3’üncü sırasında yer alsa da One Dance, Spotify platformunda 1 milyar dinlenmeyi geçen ilk şarkı ünvanına sahip. Drake’in “Views” albümde yer alan şarkı, WizKid ve Kyla düetlerini de içermekte. 1 milyar 819 milyon dinlenmeye sahip şarkının prodüktör koltuğunda da Nineteen85, DJ Maphorisa, Noah “40” Shebib ve Wizkid bulunuyor. Dancehall ve Afrobeat ezgileri içeren şarkı 2016 yapımı şarkı bugün dahi Drake’in en ünlü şarkıları arasında bulunuyor. Şarkı günümüzde dahiden çok dinlenen şarkılar arsında bulunmakta; hatta yurtdışında pek çok reklamda dahi kullanılmakta.

4. Closer

Amerikalı iki DJ olan Andrew Taggart ve Alex Pall’ın oluşturduğu Chainsmakers grubu ile Halsey’in düet yaptığı Closer, 1 milyar 726 milyon dinlenme ile Spotify’da tüm zamanların en çok dinlenen şarkıları arasında 4. sırada yer alıyor. Yapımcı koltuğunda da Chainsmokers’ın olduğu şarkıda, Halsey’in vokalleri dışında Chainsmokers üyesi Andrew Taggart’ın da vokalleri bulunuyor. 2016 yapımı şarkı, pek çok ülkede elde ettiği başarılar dışında asıl ününü Youtube platformunda 1 milyar izlenmeyi elde ederek yakalamış bulunuyor. EDM ve Elektro-pop tarzlarına sahip şarkı Chainsmokers için şöhret kapısını aralayan eserlerden biri olarak sayılıyor.

5. Thinking Out Loud

Spotify’da Tüm Zamanların En Çok Dinlenen Şarkıları

Listemizde ilk sırada yer alan Ed Sheeran’ın bir diğer şarkısı Thinking Out Loud, 1 milyar 497 milyon dinlenme ile 5. sırada yer alıyor. Sheeran’ın 2014 yılında çıkardığı “x” albümünde yer alan şarkının prodüktörlüğünü Jake Gosling yapıyor. Thinking Out Loud, Ekim 2015 verilerine göre Spotify’da 500 milyon stream almayı başaran ilk şarkı sayılıyor.  Şarkı aynı zamanda 58. Grammy Müzik Ödülleri’ne de damga vurarak “yılın Şarkısı” ve “En İyi Pop Solo Performansı” ödüllerini de elinde bulunduruyor. Thinking Out Loud, çıktığı döneme damgasını vurduğu gibi, bugün dahi Top 10 listelerinin zirvesinde yer alıyor.

6. God’s Plan

Listemizin 3. sırasında “One Dance” adlı şarkısıyla bulunan Drake’in bir diğer eseri olan God’s Plan, eleştirmenlerce olumlu yanıtlar alan bir şarkı. 1 milyar 488 milyon dinlenmeyle Spotify’da tüm zamanların en çok dinlenen şarkıları arasında 5. sırada kendisine yer buluyor. Drake’in 2018 tarihli Scorpion albümünde yer alan şarkının prodüktör koltuğunda da 40, Cardo, Yung Exclusive ve Boi-1da gibi rap müzik severlerin yakından tanıdığı isimler bulunuyor. Pop, rap ve trap müziklerinin sentezlendiği şarkı, 61. Grammy Ödülleri’nde de “En İyi Rap Şarkısı” alanında ödüle layık görüldü.

7. Havana

Spotify’da Tüm Zamanların En Çok Dinlenen Şarkıları

Küba asıllı Amerikalı sanatçı Camila Cabello ile Young Thug’ın düeti olan Havana, 1 milyar 401 milyon dinleyeciye ulaşarak listemizin 7. sırasında yer alıyor. Cabello’nun 2017 yılında çıkan “Camila” adlı albümünde yer alan şarkı, aynı zamanda Capello’ya şöhret kapılarını açmasıyla da ünlü. Havana’nın prodüktörlüğünü de Frank Dukes yapıyor. Çıktığı dönemde herkesin diline pelesenk olan şarkı, ülkemizde de yüksek bir dinlenme oranına ulaşarak Capello’nun geniş bir kitle tarafından tanınmasını sağladı. Şarkının klibi ilk önce Spotify üzerinden yayınlandı ve Cabello, bu klip ile 2018 MTV Video Müzik Ödülleri’nde “Yılın Videosu” ödülünün sahibi oldu.

8. Sunflower

Rockstar adlı parçasıyla listemizin 2. sırasında yer alan Post Malone, “Spider-man: Into the Spider-verse” adlı film için Swae Lee ile düet yaparak Sunflower şarkısını yayımladı. Aynı zamanda sanatçının kendi albümü olan “Hollywood’s Bleeding” e de dahil olan şarkı, 1 milyar 384 milyon dinlemeye ulaşarak listemizin 8. sırasında yer alıyor. Carter Leng ve Louis Bell’in prodüktörlüğünü yaptığı şarkı kısa sürede dünya çapında üne sahip oldu ve dünyanın en büyük podcast radyolarından olan iHeartRadio’nun düzenlediği Müzik Ödülleri’nde “Yılın En Çok Beğeni Toplayan Şarkısı” ödülünün sahibi oldu.

9. Perfect

Daha evvel listemize 1. ve 5. sıradan dahil olan Ed Sheeran’ın bir diğer şarkısı olan Perfect, 1 milyar 357 milyon dinlenmeyle Spotify üzerinden tüm zamanlarda en çok dinlenen 9. şarkı olarak karşımıza çıkıyor. Sanatçının “÷” albümünde yer alan şarkının,  En İyi İlk Görüşte Aşk Şarkısı Dalında Radio Disney Müzik Ödülü, Teen Choice En İyi Erkek Sanatçı Single’ı Ödülü, MuchMusic Video Ödülleri Yılın Single’ı”gibi ödülleri bulunuyor. Prodüktörlüğünü Will Hicks ve Ed Sheeran’ın kendisini yaptığı Perfect, çıktığı 2017 yılında dünya çapında pek çok listeye girerek büyük başarı elde etti.

10. Love Yourself

Spotify’da Tüm Zamanların En Çok Dinlenen Şarkıları

Kanadalı şarkıcı Justin Bieber’ın dördüncü albümü olan “Purpose”ta yer alan Love Yourself, 1 milyar 349 milyon dinlenmeyle listemizin 10. sırasında yer alıyor. Şarkıyı her ne kadar Justin Bieber söylese de, şarkı aslında listemizde pek çok kez karşımıza çıkan Ed Sheeran imzalı. 2015 yılında çıkan şarkının prodüktörlüğünü Benny Blanco yapıyor. Akustik- pop tarzdaki şarkı, uzun süre Avrupa ve Amerika listelerinde ilk sıralarda yer aldı. Love Yourself, aynı zamanda Yılın Kaydı Grammy Ödülü ve En iyi Pop Performansı Grammy Ödülü gibi dallarda adaylık kazandı ancak ödül alamadı.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
0
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!