Sosyal Medya Liderliğini Elinde Tutan Büyük Markalar

4 dk okuma süresi


2
12 Paylaşım, 2 puan

Büyük markalar için elde ettikleri kar kadar bilinirlik ve takip edilir olmak da büyük öneme sahiptir. Daha önceleri bunu sağlayabilmek için uygulanan farklı reklam metodları tek taraflı bir iletişim içermekteydi. Ancak sosyal medyanın en çok kullanılan medya ortamı haline gelmesi ile markaların reklam ve pazarlama stratejileri de daha çok buraya odaklandı. Sosyal medya, markalara olduğu gibi müşterilere de kendini ifade etme olanağı sağlayabiliyor. Bu kendini ifade etme biçimlerinin en önde gelenleri de beğeni ve takip etme özelliği. Bizler de dergiCE ekibi olarak bu başlıklarda sosyal medya liderliğini elinde tutan büyük markalar listesini sizler için derledik.

1. Samsung

Sosyal Medya Liderliğini Elinde Tutan Büyük Markalar

Menşei Güney Kore olan firma, 1938 yılında kurulduğunda daha çok gıda sektörüne odaklanmıştı. 70’li yıllarda Samsung, otomotiv sektörü de dahil olmak üzere ağır sanayi endüstrisine yatırım yapmaya yönelmiştir. Ancak 90’larda, Asya Krizi ile bu birçok alandaki yatırımını elden çıkaran Samsung, elektroniğe odaklı bir şirkete dönüşmüştür. Son yıllarda daha çok telefonları ile bilinir olsa da beyaz eşya ve uzay araştırmaları gibi alanlarda da çalışmalarını sürdürmektedir. Sosyal medyadaki takipçi sayısıyla, hem global anlamda hem de ülkemizde olmak üzere en büyük rakibi diyebileceğimiz Apple’ı büyük bir farkla geride bırakmıştır.

2. Coca Cola

Amerika Birleşik Devletlerinde kurulmuş olan Coca Cola’nın şirket tarihi 19. yüzyıla kadar gitmektedir. Dünyanın en fazla tüketilen içeceği olarak gösterilen Coca Cola, global pazarın en büyük oyuncularından biridir. Televizyon reklamlarının daha önemli olduğu 90’lar ve 2000’lerin başında Pepsi ile girdiği reklam rekabetini, eminiz pek çoğunuz hala hatırlamaktadır. Bugünlerde firmaların, reklam bütçelerinin çoğunu sosyal medyaya ayırdığını düşündüğümüzde Pepsi biraz geride kalmış görünmektedir. Sosyal medya liderliğini elinde tutan büyük markalar listemizin en önemli isimlerinden biri de hiç şüphesiz Coca Cola.

3. McDonald’s

Sosyal Medya Liderliğini Elinde Tutan Büyük Markalar

Dünyanın en büyük fast-food restoran zinciri olarak kabul edilen McDonald’s’ın kuruluşu, İkinci Dünya Savaşı’nın hemen öncesine rast gelmektedir. Amerika merkezli olan restoran zinciri, bugün dünyada 120 ülkede birden hizmet vermektedir. Hatta öyle ki; bir dönem politik komplo teorilerine ilgi göstermiş insanların dilinden, Thomas Friedman’a ait olduğu düşünülen şu söz düşmezdi: Sınırları içerisinde McDonald’s olan ülkeler birbiriyle savaşmaz. Bugün artık globalleşme çok daha olağan karşılansa da; bu söz McDonald’s’ın ne kadar erken bir dönemde büyük bir globalleşme sağladığını da göstermektedir. Firma bu başarısını sosyal medyada da sürdürmeye devam etmektedir.

4. Netflix

Sosyal medya liderliğini, bilhassa takipçi ve beğeni açısından elinde tutan büyük markalar listemizdeki diğer firmalara göre Netflix, oldukça yeni sayılabilir. Ama yeni ibaresine aldanmamak gerekir. Ülkemizdeki kullanıcıları Netflix ismini, kuruluşundan aslında yıllar sonra duydular. Amerika merkezli olan Netflix, 1997 yılında kurulduğunda asıl yaptığı iş DVD satış ve kiralama gibi işlerdi. Ardından milenyumun başında bu işlerini aylık abonelik üzerinden sürdürmeye başladı. Son yıllarda ülkemizde sansür tartışmalarıyla da ismi sıkça anılan firma, internet üzerinden abonelik sistemine ise 2007 yılında geçiş yaptı. Netflix, bugün artık 130 ülkede yayın yapan büyük bir abonelik sistemi kurmuş durumda.

5. Microsoft Windows

Sosyal Medya Liderliğini Elinde Tutan Büyük Markalar

İlk olarak 1985 yılında satışa sunulan ünlü işletim sistemi Microsoft Windows, dünyanın en çok tercih edilen işletim sistemidir. 2002 yılında pazardaki payı yaklaşık olarak yüzde 95 civarındaydı. Bu pay, Apple’a ait Mac İşletim Sisteminin de pazara girmesi ile her geçen yıl biraz daha erise de halen daha çoğunluğu elinde tutan taraf Windows’tur. Biraz farklı bir alanda da olsa tıpkı Samsung gibi Apple ile rekabet içinde olan marka, sosyal medyadaki takipçi sayısıyla rakibine ciddi bir fark atmış gibi görünmektedir. Dolayısıyla sosyal medya liderliğini elinde tutan büyük markalar listemizde Apple kendine yer bulamazken Windows, ilk beşin içinde olmayı başarmıştır.

6. Pepsi

Rakibi Coca Cola’ya kıyasla biraz geç kurulmuş olsa da Pepsi, oldukça eski bir firmadır. Rakibinden ise sadece 15 yıl sonra kurulmuştur. 1903’te hizmet vermeye başlayan Pepsi, yine ABD merkezli bir firmadır. İlk yıllarında ismi Pepsi Cola olarak anılsa da 1940’tan bu yana sadece Pepsi olarak anılmaktadır. Ayrıca aynı yıl, hala kullanmakta olduğu Pepsi Globe ismindeki logoyu da kullanmaya başlamıştır. 90’larda ve 2000’lerin başında Tarsem Singh tarafından yönetilen ünlü reklamları ile ciddi bir çıkış elde eden firma, sosyal medyada da başarılı bir görüntü çizmektedir.

7. Nusr-Et

Sosyal Medya Liderliğini Elinde Tutan Büyük Markalar

Bir Türk markası olan Nusr-Et, aynı zamanda listemizin en geç markasıdır. Salt Bae ismiyle anılarak internette fenomen haline gelen Nusret Gökçe tarafından yönetilmektedir. 2010 yılından bu yana hizmet veren Nusr-Et Steakhouse restoran zinciri, bilhassa Nusret Gökçe’nin instagram videoları ile çıkış yakalamıştır. Tuz serpme hareketi ile bir internet fenomeni haline gelen Nusret Gökçe ve markası, bugün global bir marka olarak yerini garantilemiş gözükmektedir. İstanbul ve Bodrum da dahil olmak üzere, Miami, New York, Dubai ve Mykonos gibi bilhassa ünlü bölgelerde şubeleri bulunmaktadır.

8. Volkswagen

Menşei Almanya olan Volkswagen, 1937 yılında Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi tarafından Alman Emek Cephesi’ne kurdurulmuştur. Nitekim markanın adı da halkın arabası anlamına gelmektedir. Başlangıç yıllarında markanın sanayi gücü daha çok askeri alana yönelmiştir. İkinci Dünya Savaşı’nın ardından ise yeniden yapılandırılarak otomobil sektörüne yönelmiştir. Bünyesi altında Audi, Porsche, Bentley, Bugatti, Lamborghini gibi meşhur markaları da bulundurmaktadır. Sosyal medyada global sayfaları kadar Türkiye için özel olarak açılmış sayfaları da oldukça büyük takipçi sayılarına ulaşmıştır ve ülkemizde en çok takip edilen markalar arasındadır.

9. National Geographic

1888 yılında ilk yayınını dergi olarak yapan National Geographic, bugün hem dergi hem televizyon kanalı olarak yayın hayatını devam ettirmektedir. Ayrıca bunun yanında sosyal medya liderliğini elinde tutan büyük markalar listemize girecek kadar da sosyal medyada aktiftir. National Geographic markası, National Geographic Society’nin resmi yayın organıdır. Washington merkezli olan bu cemiyet, kar amacı gütmeyen bir eğitim ve bilim organizasyonudur. Başlangıçta sadece İngilizce olarak yayınlanan dergi de, bugün 30 küsür dilde yayın hayatına devam eden önemli bir popüler bilim mecrasıdır.

10. A-101

Sosyal Medya Liderliğini Elinde Tutan Büyük Markalar

Listemizin Nusr-Et’ten sonraki en genç markası olan A-101, 2008 yılında kurulmuştur ve daha çok Türkiye’de hizmet vermektedir. Dünyada da oldukça revaçta olan indirim marketi konseptini, diğer birkaç marka ile beraber ülkemize taşıyan A-101, sosyal medyada diğer rakiplerini geride bırakmış gibi gözükmektedir. Ünlü market zinciri, bilhassa Instagram üzerinden yayınladığı ürün indirimleri ve kampanyalarına dair gönderilerle sosyal medya kullanıcılarının ilgisini canlı tutabilmeyi başarabilmektedir. Dolayısıyla A-101, ülkemizin sosyal medyada en çok takip edilen market zinciri konumundadır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!