Son Yıllarda En Çok Satan 10 Kitap

5 dk okuma süresi


5
10 Paylaşım, 5 puan

Sanılanın aksine Türkiye kitap okuma oranlarında son sıralarda değil. İngiltere merkezli Global English Editing’in son araştırmasına göre Türkiye 140 ülke arasında en çok kitap okumada haftalık 5 saat 54 dakika ortalama süre ile 18. sırada. 2008’de son üç ayda bir veya birden fazla kitap okuduğunu söyleyenlerin oranı %30 civarlarındayken 2021’de bu oran %64’e kadar yükselmiş. Okunan kitapların %65 oranıyla büyük bir kısmı roman, öykü ve şiir kitaplarını içeren kurgu kategorisinde. Kurguyu sırasıyla din, kişisel gelişim ve eğitim kategorileri takip ediyor. Sizler için son yıllarda en çok okunan ve en çok satan 10 kitap listesi hazırladık. Keyifli okumalar dileriz.

1. Veba Geceleri

Son Yıllarda En Çok Satan 10 Kitap

2021’de yayımlanan son kitabı Veba Geceleri’yle Orhan Pamuk, okuyucuyu 1900-1901 yılları arasında Girit-Rodos-Kıbrıs adaları arasında kalan kurgu bir Osmanlı vilayeti olan Minger adasına götürüyor. Adada 1894’ten beri Çin ve Hindistan’dan gelen üçüncü veba pandemisi etkili olurken kitapta salgının özellikle çocuklar üzerindeki etkileri işlenmiş. Eserde Orhan Pamuk kitaplarında sıkça rastlanan belirgin Doğu-Batı sentezi betimlemeleri mevcut. Yazar 2020’de kitabı 30 yıldır kafasında kurguladığını ve 3,5 yıldır da üzerinde çalıştığını söylemiş. Romanın kapağındaki resim de yazar tarafından tasarlanmıştır.

2. Var Mısın?

Söyleşi temasıyla hazırlanmış Var Mısın? Güçlü Bir Yaşam İçin Öneriler kitabında Doğan Cüceloğlu insanoğlunun en temel ve hayati soruları üzerinde duruyor. Hayatın anlamı nedir? Umutsuzluk nasıl aşılır? Kime akıl danışılır? İçimizdeki öz nasıl ortaya çıkar? Ve benzeri soruları kendi hayatından hikayelerle cevaplarken anlatımı evrensel, sade ve anlaşılır tutarak her kesime ulaşıyor Cüceloğlu’nun 14 bölümden oluşan bu kitabında özellikle “biz” olgusunun üstünde durulmuş. İnsanın kendini geliştirmesi için çevresini geliştirmesi gerekliliği detaylarıyla açıklanırken birey, aile, toplum kavramları da yeniden tanımlanmış.

3. Balıkçı ve Oğlu

Son Yıllarda En Çok Satan 10 Kitap

Toplumsal konulara olan hassaslığıyla bilinen Zülfü Livaneli, son kitabı Balıkçı ve Oğlu ile okuyucuyu Ege’ye, Ege’nin tarihine ve Ege’nin balık çiftliklerine götürüyor. Rant hırsıyla dağları ve kıyıları istila eden şirketlerin yarattığı ekolojik kaosun etkilerini balıkçı Mustafa, Mesude ve Samir bebek üzerinden anlatıyor. Hepsinin üstüne Türkiye’nin son yıllardaki en büyük gündemi olan “göçmenlik” konusuna, göçmenliğin dramına, hayatta kalma çabasına ve ölüme değiniyor. Yalın ve akıcı bir dille hızla akan kitapta ebeveynlik, göç, doğa, kadın dayanışması ve aile kavramları genişletilerek anlatılıyor. Ayrıca Livaneli bir röportajında hep bir deniz romanı yazmak istediğini söyler Balıkçı Ve Oğlu kitabı da bu hedefine hizmet eder nitelikte.

4. Ben, Kirke

Tarihin insanlığa bıraktığı mitolojik mirastan yararlanarak hazırlanan Ben, Kirke’de tanrıların mücadelelerinden simyacılığa kadar uzanan geniş bir kültürel bilgi hazinesine rastlamak mümkün. Diğer kitaplarında da mitolojik öğelerden yararlanan Madeline Miller, arkadaşlık ve beklentileri merkez aldığı Ben, Kirke’de ilahi bir anlatımla feminist bir bakış açısı izliyor. Kitap modern bilgi, kurgu ve mitolojiyi birleştirerek oluşturduğu anlatımıyla son yıllarda dünya edebiyatını saran “büyülü gerçekçilik” akımının da en büyük temsilcilerinden biri. Şiirsel üslubuyla Yunan mitolojisinde büyülü bir tanrıça olan Kirke’nin anlatıldığı kitapta, kurguya karıştırılan tarihsel gerçeklerle hikâye zenginleştirilmiş.

5. Simyacı

Son Yıllarda En Çok Satan 10 Kitap

Brezilyalı eski şarkı sözü yazarı Paulo Coelho’nun 1988’de yayınladığı üçüncü kitabı olan Simyacı, yayınlandığı yıldan beri tüm dünyanın odağında kalmaya devam ediyor. İlk altı yılında 42 ülkede 26 dile çevrilen kitap neredeyse her yıl Türkiye’de en çok satanlar listesinde. Roman, içindeki çocukla bağlantısını koparmak istemeyen okurlar için klasikleşmiş bir yapıt haline gelmiş durumda. Mısır Piramitlerindeki hazinesini aramak için İspanya’daki evinden ayrılıp uzun bir yolculuğa çıkan Endülüslü çoban Santiago’nun hikayesinin anlatıldığı kitapta, farklı dinlere, kültürlere, umutlara, isteklere uzanıyor; çöllerin üzerinde hayallere dalıyorsunuz.

6. Kayıp Tanrılar Ülkesi

Son yıllarda en çok ilgi gören ve en çok satan 10 kitap arasında Kayıp Tanrılar Ülkesi her açıdan kendine has, her açıdan özgün bir roman. Ustası olduğu polisiye türünü arkeoloji ve mitolojiyle birleştiren Ahmet Ümit, Berlin Emniyet Müdürlüğü’nün baş komiseri Yıldız Karasu ve yardımcısı Tobias Becker’in Berlin sokaklarından Bergama’ya ulaşan macerasını anlatıyor. Büyük bir cinayetler dizisinin çözülmeye çalışıldığı romanda soruşturmanın Türkiye ayağında hikâyeye yeni ve sürpriz isimler dahil oluyor. Kitapta Bergama tarihi detaylarıyla işlenirken anlatımın akıcılığı, sadeliği ve kurgunun kusursuzluğu dikkat çekiyor.

7. Körlük

Son Yıllarda En Çok Satan 10 Kitap

1998 Nobel edebiyat ödüllü Portekizli yazar Jose Saramango’nun en ünlü romanlarından birisidir. Uzun yıllardır Türkiye’de çok satanlar listesinde olan kitapta hiçbir kahramanın adı yoktur, herkes sıfatları ile anılır ve hikâye bilinmeyen bir ülkenin bilinmeyen bir şehrinde geçer. Körlüğün salgın hastalık gibi yayıldığı bir toplumda korkunun ve paniğin hâkim olması sonucu çöken ahlaki değer düzeninin ve ahlaki yargıların baştan yazılma sürecinin işlendiği romanda nokta ve virgül dışında hiçbir noktalama işareti kullanılmamıştır. Kitap “Beyaz körlük” isimli bir salgın hastalığa trafikteyken yakalanan ve hastalığın ilk kurbanı olan bir adamla başlar.

8. Gör Beni

Gör Beni, cumhuriyet tarihine daha önce hiç bakılmadığı gibi bakan, savaş hikâyelerinin hiç anlatılmayan yerlerini anlatan bir kitap. Cumhuriyet kadınlarının tek başlarına verdikleri mücadeleleri, küllerinden doğmalarını, yaralarını “cumhuriyet kadını” sıfatıyla nasıl sardıklarını anlatan bir serinin başlangıç kitabı. Okuyucuya cumhuriyetin hikayesini bazen İngiliz ajanlardan, bazen de Çanakkale şehitlerinin ebeveynlerinden aktarabilen eşsiz bir anlatıma sahip. Yazar Azra Kohen, tarihin farklı kesimlerindeki yaşanmışlıkla ve anlamlara hizmet edebilmesi için kitabın bazı kısımlarında zaman kaymaları olduğunu belirtmiş.

9. Hayvan Çiftliği

Yalnızca son yıllarda değil, uzun yıllardır Türkiye’de en çok talep gören ve en çok satan 10 kitap arasında olan bir kitap Hayvan Çiftliği. Geroge Orwell’in fabl tarzında yazdığı, mecazi diliyle siyasi hicivler yapan, bunu yaparken de hayvan betimlemelerinden yararlanan bir kitap. Roman, Stalinizm’in bir eleştirisi olarak tasarlanmıştır. Totaliterizm karşıtı bir sosyal demokrat olan İngiliz George Orwell, kitapta SSCB’nin kuruluşundan itibaren yaşanan önemli olayları kara mizah yoluyla ve iğneleyici bir üslubun yardımıyla anlatmıştır. Kitap 2. Dünya Savaşı yıllarında müttefiklerini kızdırmak istemeyen Birleşik Krallık tarafından sansüre uğramıştır.

10. Olağanüstü Bir Gece

Son Yıllarda En Çok Satan 10 Kitap

Seçkin bir burjuvanın içinde doğduğu konfor ve tasasızlık içinde varoluşunu sorgulayan ve duyarsızlığından şikâyet etmeye başlayan bir soylunun hikayesini anlatıyor Stefan Zweig. İlk kez burjuva ahlakından saparak bir “suç” işlediğinde uzun yıllardır ilk kez bir şeyler hissettiğini fark eden ana karakterin, kötü yanlarını ve keskin hazlarını keşfetmesiyle “gerçek bir insan” olduğunu fark etme sürecine odaklanıyor. Kapsamlı betimlemelerine rağmen hızla biten kısa bir kitap olan Olağanüstü Bir gece, insanın ruhunu uyandırması için hareket alması gerektiğine vurgu yapan, genişletilerek işlenmiş detaylarıyla akıllardan hiç çıkmayacak bir kitap.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
3
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!