Dünya Çapında En Çok Satan Gençlik Kitapları

5 dk okuma süresi


12
26 Paylaşım, 12 puan

Kitap okumanın yaşı olmayacağı gibi her bireyin de okuyarak kendisini geliştirmesi gerekir. İnsana sevdiği konuları okumak daha ilgi çekici geldiğinden siz de sevdiğiniz türlerde ve konularda kitapları seçerek hemen okumaya başlayabilirsiniz. Gençler tarafından en çok okunan kitaplar arasında; fantastik, macera, aşk, dostluk ve bilim kurgu türleri bulunmaktadır. Biz de dünya çapında popüler gençlik kitapları listemizi siz değerleri okuyucularımız için en çok satan kitaplara göre hazırladık. Birbirinden etkileyici 10 gençlik romanı hakkında bilgileri bu listede bulabilirsiniz. Keyifli okumalar!

1. Gençlerle Başbaşa

Dünya Çapında En Çok Satan Gençlik Kitapları

Gençlerle Başbaşa romanının yazarı Ali Fuad Başgil, kitabını kişilik ve şahsiyetlerin oluşturma dönemindeki gençlere içten bir dille seslenerek yazmıştır. Özellikle çalışmak kavramı üzerinde durmuştur. Yazar genç insanı bir yolcuya benzetir ve onun böyle bir yolda engellerini tanıması ve bu engeller arasında tembellik ile kötü arkadaş çevresine dikkat etmesi için özellikle dikkat eder. Ayrıca motive edici ve cesaretlendirici bir üslup ile kalemini kullanmıştır. Bazı yazar eleştirmenleri ise bu kitabın hayat tecrübesi olmayan ve hayattan öğrenmesi gereken daha çok şeyi olan insanlar için uygun dolduğunu ifade etmişlerdir. Başta gençler olmak üzere öğrenmeye açık her yaştan insan bu kitabı keyifle okuyabilir. Yazarın üslubundaki naiflik de kitaba ayrı bir hava katmıştır.

2. Arkadaşlar Arasında

İpek Ongun’un kaleminden çıkan Arkadaşlar Arasında kitabı daha çok gençlere hitap eden bir kitaptır. Gençlere hitap etmesine rağmen çok rahat bir şekilde her yaştan insan okuyabilir. Arkadaşlar Arasından kitabı 1997 yılında kitap raflarında yerini alırken bu kitabın devamı yani ikincisi ise Bir Genç Kızın Gizli Defteri 2 ismi ile raflardadır. Yazarın kitabında kullandığı dil anlaşılır ve oldukça sürükleyicidir. Kitap ana karakter Serra üzerinden, genç kızların yaptığı doğru ve yanlışlara değinmektedir. O yaşlarda hissedilenler veya onlar için doğru, yanlış kavramlarının bulunduğu harika bir kitaptır. Okuyucu ergenlik dönemindeki bir genç kızın iç yaşantısına tanıklık etmiş olur. Bu kitap sayesinde onlar gibi düşünüp onların bakış açılarını daha iyi görebiliyorsunuz.

3. Gregor Ve Gri Kehanet

Dünya Çapında En Çok Satan Gençlik Kitapları

Açlık Oyunları serisinin yazarı olan Suzanne Collins’in yazmış olduğu bir başka seri olan Gregor Ve Gri Kehanet serisi gençler arasında çok sevilerek okunmaktadır. Çocuk ve genç edebiyatı kategorisine giren bu kitap bilim kurgu tarzında yazılmış olup oldukça heyecan dolu bir hikayeye sahiptir. Kitabın kahramanı Gregor henüz 11 yaşındadır ve bu serinin tamamında onun maceraları anlatılmaktadır. Gregor’un babasının bir gün evden ayrılıp geri dönmemesi üzerine Gregor kız kardeşlerine bakma görevini üstlenir. Fakat bu zorlu görevde kız kardeşlerinden birisinin evin bodrumundaki boşluktan aşağı düşer. Kardeşini bulmak için arkasından giden Gregor’un yeraltı maceraları da böyle başlamış olur.

4. Delifişek

Brezilyalı tanınmış bir yazar olan Jose Mauro de Vasconcelos, Şeker Portakalı kitabı ile tanınmaktadır. Kendi yaşam kesintilerinden yola çıkarak yazmış olduğu Şeker Portakalını yediden yetmişe çoğu kişi okumuştur ve gönüllerde tahtını kurmuştur. Şeker Portakalı’nın ikinci bölümü olan Güneşi Uyandıralım kitabında romanın kahramanı olan Zeze’nin küçüklüğündeki biricik dostu Şeker Portakalının fidanı artık yoktur. Onun yerine yeni dostu bir kurbağadır. Üçüncü kitabı olan Delifişek’te ise Zeze biraz daha büyümüştür. Zeze artık büyümüştür. Zamanla büyüyen Zeze, hayatın katı gerçekleri ile karşı karşıyadır. Zeze artık hakkını arayan ve özgürlüğünü koruyan bir bireydir. Dünya çapında çok satan kitaplardan olan delifişek yazarın da en sevilen gençlik kitapları arasındadır.

5. Yeşil Kiraz

Dünya Çapında En Çok Satan Gençlik Kitapları

Yeşil Kiraz kitabının yazarı Gülten Dayıoğlu’dur. Bu eser iki kitaptan oluşan bir seri şeklindedir. 14-17 yaş arası genç kızlara hitap etmektedir. Kitapta bir genç kızın iç dünyasına yolculuk edilir. Bu kitapta biraz da psikoloji kitabı havası vardır. Genç okuyuculara iyi bir rehber olur ve bu yaşlarda çocukları olan ebeveynler için ise eğitici özelliktedir. İnsanların toplum içerisindeki farklılıklarına odaklanır. Marka, gösterişe olan aşırı düşkünlüğün zararlarından ve bunun getirdiği yanlışlardan bahseder. Oldukça anlaşılır bir dil kullanan yazar bir kapıcının kızı olan Kiraz adındaki karakteri incelemektedir. Kiraz, ailesinin sürdürdüğü hayatı sevmemektedir ve gözü hep yükseklerdedir. Kiraz’ın toplum atlama savaşı ve içsel mücadelesi kitapta çok iyi işlenmiştir. Gençlerin hayattan ders çıkarmasını sağlayacak türden bir kitaptır.

6. Siyah İnci

Siyah İnci’nin yazarı Anna Sewell, on dört yaşında bir kas hastalığına yakalanmıştır ve geri kalan hayatında seyahat edebilmek için iki tekerlekli arabasını çeken ata bağımlı olmuştur. Bir atın otobiyografisi olarak basılmış tek eseri Siyah İnci, hastalığının ölümcül olduğunu örendikten hemen sonra, son beş yılında yazmıştır. Kitabı yazmaktaki nedenleri, hayvanlara eziyet edilmesiydi, özellikle de koşum atlarına yapılanlar, mengene kayışı takılmasına duyduğu büyük öfke bu kitabı yazma nedenidir. Kitap yayınlandıktan birkaç ay sonra Anna Sewell hayatını kaybeder. Kitabın konusu ise siyah bir attır. Bu atın başın geçen olaylar, değişen sahipleri ve yaşadıklarıdır. Tüm zamanların en çok satan dünya klasiklerindendir.

7. Watership Tepesi

Dünya Çapında En Çok Satan Gençlik Kitapları

İngiliz yazar Richard Adams’ın en ünlü romanıdır. Bir araba gezisinde kızları Rosamond ve Juliet’e hikaye anlatmıştır. Kızları hikayeyi çok beğendiklerini söylemişlerdir. Kızlarının bu hikayeyi kitap olarak yayınlamak istemeleri üzerine Adams kalemi eline alır. Sayısız kez yayınevlerinden geri çevrilmiştir. Kızlarının ısrarı üzerine çıktığı bu yolda 1972 yılında kitabı yayınlanmıştır. Bir yolculuk öyküsünü merkeze alan bu kitapta kendilerine yeni yaşam alanı bulmak için kolonilerinden ayrılan bir grup tavşanın dünyayla karşılaşmasını anlatmaktadır. “Olağanüstü, büyülü bir şekilde yazılmış ve unutulmayacak bir eser.” şeklinde tanımlanan kitap Carnegie Madalyası’nı kazanmıştır. Ödülü Hayvan Hakları Koruma Derneği Başkanı vermiştir.

8. Yeşilin Kızı Anne

1908 yılında Kanadalı Lucy Maud Montgomery tarafından genç bir kız iken yazılmıştır. En çok satan gençlik kitapları arasından en tanınan Yeşilin Kızı Anne dünya çapında bir üne sahiptir. Yayımlandıktan sonra 2 dile çevrilen roman sayesinde kitap kahramanı Anne herkes tarafından tanınan ve sevilen bir roman karakteri olmuştur. Bir çok filme, animasyona ve diziye uyarlanmıştır. İlerleyen zamanda ise aynı yazar tarafından Yeşilin Kızı Anne bir seri haline getirilmiştir. Bu seri Anne’nin küçüklüğünden başlayıp genç kız oluşuna kadar anlatılan ve tüm hayatını konu alan 8 kitaptan oluşmaktadır. Her yaştan okuyucusu olan romanda kimsesiz olan Anne Shirley, evlat edinilir. Kızıl saçlı, mavi gözlü ve çilli olan bu küçük kız aynı zamanda konuşkan, şirin halleri ile çok zeki ve hayal gücü çok geniştir.

9. Hayaletin Kaderi

Karanlık bir gölgenin varlığını hissettiren bu kitap ve serisini geç saatlerde okunması şiddetle tavsiye edilmektedir! Joseph Delaney’in yazmış olduğu Hayaletin Çırağı ile başlayan serinin sekizinci kitabı olan Hayaletin Kaderi kitabı dünya çapında en çok satan gençlik kitapları listemize girmektedir. Wardstone Günlükleri sekizinci kitabı hayaletler, cadılar, hortlaklar, şeytani yaratıklar, karanlık ve dehşet üzerinde tüyler ürperten bir efsanedir. Fantastik korku edebiyatı klasikleri arasından filme de uyarlanmıştır. Serinin bu kitabında Tom, büyücüler ile karşı karşıya kaldığı büyük savaşta Kader Kılıcı ortaya çıkar. Serinin diğer kitaplarını da severek okuyanlar için bu kitap bir çırpıda okuyup bitirilecek maceralı ve heyecan dolu anları garantilemektedir.

10. Algernon’a Çiçekler

Dünya Çapında En Çok Satan Gençlik Kitapları

Daniel Keyes tarafından yazılmış bilimkurgu hikayesi ve romanıdır. 1960 yılında En İyi Kısa Öykü dalında Hugo Ödülü’nü almıştır ve roman versiyonu da 1966 yılında yayınlanmıştır. En İyi Roman dalında Nebula Ödülü’nün kazananı olmuştur. Kitaba adını veren Algernon, yapay yollarla zekası geliştirilmek için ameliyat edilen bir laboratuvar faresidir. Düşük IQ seviyesi ile doğan Charlie Gordon da zeka seviyesini arttırıcı deneysel ameliyatı olmuştur. Bu deney Algernon faresinde başarı ile sonuçlanmıştır. Kitap, Charlie Gordon tarafından yazılan ilerleme raporları formatında anlatılmaktadır. Charlie’nin durumu da gün geçtikçe iyiye gitmektedir. Algernon ile dost olan Charlie ondaki değişiklikleri fark etmiş Algernon ölünce kendisine olacakları bilmemektedir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
16
Beğen
Mutlu Mutlu
14
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
12
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!