Son Dönemlerin Modası Estetik Gülüş Tasarımına Dair Her Şey

6 dk okuma süresi


9
17 Paylaşım, 9 puan

Gülümsemenin görüntümüzdeki en önemli unsur olduğunu gösteren bilimsel kanıtlar olduğu için, “Gülümseme bizim kartvizitimizdir” sözüne her zaman saygı duymalı ve dikkate almalıyız. Modern toplumda gelişmiş estetik arayışı devam etmektedir. Bu nedenle, güzel yüz ve gülümsemelerden ilham alan hastalar, gülüş estetiği ile gülümsemelerinde olumlu değişiklikler sağlamak amaçlı tedavi yöntemleri aramaktadırlar. Biz de son dönemlerin modası olan ve oldukça merak edilen estetik gülüş tasarımına dair her şey yazımızı sizler için araştırdık. Keyifli okumalar!

1. Gülüş Estetiği Nedir?

Son Dönemlerin Modası Estetik Gülüş Tasarımına Dair Her Şey

Son dönemlerin modası olan ve oldukça merak edilen estetik gülüş tasarımına dair her şey yazımızda ilk sırada gülüş estetiğinin ne anlama geldiğini açıklayalım. Ağız ve diş bakımı sağlık açısından olduğu kadar gülüşümüzün güzelliği ve üzerimizdeki psikolojik etkisi bakımından da önemlidir. Gözlerimizde, göz bebeği ve iris ne kadar önemli ise; ağız ve dudaklar arasında da, diş eti dokusu, diş rengi ve düzeni de güzel bir gülümseme için öyledir. Güzel bir gülümsemeye ve estetik açıdan hoş bir görünüme sahip olmayı herkes ister. Gülüş estetiği, inci gibi beyaz ve düzgün diş ve sağlıklı diş etlerine sahip olmanız demektir. Ayrıca yüz şeklinize ve orantısına uygun şekilde gülümsüyor olmanız da gerekir. İyi bir gülüş estetiğine sahip olan kişinin kendine olan güveni de aynı oranda yüksek olmaktadır.

2. Estetik Gülüş Tasarımı Nedir?

Diş düzeninizdeki ya da diş etlerinizdeki problemler nedeniyle gülümsemekten kaçınıyor olabilirsiniz. Dişlerinizin rengini beğenmediğiniz için fotoğraflarınızı çekerken farklı filtrelere başvuruyor olabilirsiniz. İşte bu noktada işi kökten çözmek ve hem sağlık hem de görünüm açısından rahatlık yaşamak isterseniz, çözüm estetik gülüş tasarımında. Gülüş tasarımı; diş, dudak ve çene yapısındaki bozuklukların tedavi edilmesi ve yüz hatlarınıza uygun gülüşün tasarlanması demektir. Bu da, diş boyları ve çapraşıklıkları, etlerin fazla görünmesi, istenilen renklere sahip olunamaması şikayetleriyle estetik gülüş tasarımı tedavisi uygulanması demektir. Kısacası, hastaların isteklerine göre uygun işlemlerle diş ve gülüş estetiği yapılarak daha güzel bir gülümsemeye sahip olmak mümkün.

3. Öncesinde Uygulanabilecek İşlemler Nelerdir?

Son Dönemlerin Modası Estetik Gülüş Tasarımına Dair Her Şey

Estetik gülüş tasarımı birçok tedavi uygulamayı gerektirebilir. Gülüş tasarımına geçilmeden önce hasta beklentilerine göre diş renkleri için işlemlere ile başlanmaktadır. Diş kayıplarına sahip kişilere implant tedavisi ile eksiklerin kapatılması sağlanabilmektedir. Çarpık dişlere sahip kişiler için ortodonti işlemleri uygulanmaktadır. Çürüklerin tedavisinde veya diş eti rahatsızlıkları içinde farklı işlemler uygulanabilmektedir. Doktor hastanın ağız ve çene yapısına uygun gerekli ölçüleri alır. Aynı zamanda gülümseme değerlendirmesi için, fotoğraflar ve filme alma gibi klinik yollarla yapılabilmektedir. Fotoğraflar her zaman gülümseme için altın standart olmuştur. Hastanın beklentileri doğrultusunda doktor konu ile ilgili bir tedavi planı hazırlamaktadır. Hasta tedavi yöntemine onay verdiği takdirde işlemlere başlanmaktadır.

4. Yüz Şekli Neden Önemlidir?

Estetik gülüş tasarımı sadece yüzümüzün güzelliğinin görünümü için değildir. Aynı zamanda psikolojik özelliklerimizin doğru algılanabilmesinde de belirleyicidir. Örnek olarak, çok neşeli veya mutlu olduğumuz bir günde gülümsemenizi gizlemek için belli edemediğiniz günleriniz olmuş olabilir. Diş görünümünüzden memnun olmadığınızı düşünüyorsunuz. Ancak dişlerinizi yaptırdığınızda sevdiğiniz gülüşünüzün yapısının değişmesinden korkuyorsunuz. İşte bu noktada uzman olan doktorlar devreye girerler. Yüz şeklinize uygun olarak size yeni ve kusursuz bir gülüş tasarlarlar. Yeni gülüş tasarımınızı görerek en doğru kararı verebilirsiniz. Eğer siz de çekinmeden, elinizle dişlerinizi kapatmak zorunda kalmadan gülümsemek istiyorsanız mutlaka bir doktor ile görüşüp, yüzünüze uygun estetik gülüş tasarımınızı görmelisiniz. Sonrasında doğru kararı vermek yine sizin elinizde olacaktır.

5. Gülümseme Çeşitleri Nelerdir?

Son Dönemlerin Modası Estetik Gülüş Tasarımına Dair Her Şey

Son dönemlerin modası olan ve oldukça merak edilen estetik gülüş tasarımına dair her şey listemizde sırada gülümseme çeşitlerini inceliyoruz. Üç gülümseme modeli vardır. Mona Lisa, genellikle insanların birbirleriyle karşılaştıklarında selamlama yaparken kullandıkları bir gülümsemedir. Bu gülümsemede dişleri göstererek ya da göstermeyerek dudaklar yukarı doğru çekilmektedir. İkincisi ise sosyal gülümseme olarak bilinmektedir. Küresel olarak sosyal ağlarda ifşa edilen portrelerde kullanılmaktadır. Bu gülüş modelinde üst dudak ön-üst dişleri gösterecek halde düzgün bir şekilde yukarı doğru çekilmektedir. Üçüncü karmaşık gülümseme modeli, alt dudağın hareketi ve üst dudağın geniş hareketi ile karakterize edilmektedir. Hastaların gülüş tasarımını gerçekçi bir şekilde tasvir eden gülümseme (genellikle istemsiz) olarak da bilinmektedir. Estetik gülüş tasarımının temeli karmaşık gülümsemeye dayanmaktadır.

6. Ayrıcalıklı Tedaviler Nelerdir?

Her hastanın tedavisinde farklı tedavilerin uygulanacağını belirtebiliriz. Diş beyazlatma isteği olan hastalarda süre çeşitlilik gösterebilmektedir. Diş beyazlatma sonrası kişinin yeme içme alışkanlıklarına dikkat etmesi halinde renk 1 yıla kadar korunmaktadır. İsteğe bağlı olarak lamina kaplama ile de bembeyaz estetik bir gülüş elde edilebilmektedir. Zirkonyum uygulaması da sıkça tercih edilmektedir. Zirkonyum yapısı gereği ışığı geçirebilen bir metaldir. Bu özelliği ile gülüşünüze estetik katmak için kullanabileceğiniz bir tekniktir. Bu uygulamayı araştırırken uzman bir hekimle görüşmeniz ayrıca tavsiye edilmektedir. Çapraşık dişlere sahipseniz ve düzeltilmesi için yaşınız ileride ise, ortodontik tekniklerle porselen braketler uygulanabilmektedir. Eksik dişlere çözüm olarak doktorunuzu dikkate alarak implant tedavisi ile estetik bir gülüş kazanabilirsiniz. Bunun dışında yine doktorunuzla görüşmelerinizde alternatif ve tıbbi öneriler alabilirsiniz.

7. Riskli Midir?

Son Dönemlerin Modası Estetik Gülüş Tasarımına Dair Her Şey

Son dönemlerin modası olan ve oldukça merak edilen estetik gülüş tasarımına dair her şey listemizde sırada riskli olup olmadığını açıklamamız var. Aslında her birimiz hayatımızda en az bir kez dişçiye gitmişizdir. Aslında her dişçiye gittiğimizde doktorlarımız her tedaviden sonra ufak çaplı düzeltme uygulaması yapıyorlar. Ön dişinizde bulunan çürük dişinize kanal tedavisi uygulayan doktorunuz dişinizin görünümünü eski halinden daha güzel bir hale getiriyor. Bu şekilde bakıldığında ağzının içindeki gülüşünüzü etkileyen tüm bozuklukların parça parça ve zarar gördüğünde tedavi edilmesi yerine; hepsinin belli süre içerisinde toplu olarak düzeltilmesi işlemi olarak görülmelidir. Bu şekilde bakıldığında bir dişçiye gidilmesi işlemi sizin için ne kadar riskli ise, estetik gülüş tasarımı ve tedavisi de o derece risklidir.

8. Baştan Sonuna Kadar Nasıl Yapılır?

Öncelikle araştırmalarınız sonucunda karar vermiş olduğunuz doktorunuzun anlattığımız dışında farklı uygulamaları olabileceğini unutmamalısınız. Doktorunuza gittiğinizde öncelikle sizin neden estetik gülüş tasarımı yaptırmak istediğinizi açıkça konuşmanızı tavsiye ediyoruz. Doktorunuz sizi dinlemekle kalmayıp sizin bile bilmediğiniz diş ve diş eti problemlerinizi öğrenebilmek adına mutlaka kontrol edecektir. Sonucunda diş ve diş etleriniz ile çene düzeniniz gibi bütün sorunları göz önüne alacaktır. Sorunlarınız için size sırasıyla tedavi yöntemleri belirleyecektir. Sonrasında diş ve çene kalıbınızı alarak yüz şeklinize uygun gülüş tasarımınızı yaratacaktır. Siz tedavilerinizin hepsi bittiğinde nasıl bir gülüşe sahip olacağınızı görebileceksiniz. Tedavileri ve sonucunda elde edeceğiniz gülüşünüzü kabul ettiğiniz takdirde işlemlere başlayacaksınız.

9. Avantajları Nelerdir?

Hastanın gülüşü estetik değişikliklere uğradığında psikolojik açıdan olumlu değişikliklerle daha çekici ve genç hale gelir. Kendine olan güveninin artması doğal görünen yüzüne yakışan gülüş güzelliği ile desteklenir. Dışarıdan görünüşünün ilk izlenimi gülüşünün güzel olmasıyla artı yönde etki gösterir. Genel sağlık açısından ise, başta uygulanan tedaviyle diş ve ağız sağlığı sağlandığından oldukça değerlidir. Estetik gülüş tasarımında diş etlerinin güzel görünmesi için öncelikli tedavi uygulanmasıyla sağlıklı ve kusursuz görünüm amaçlanır. Çürük ve eksik dişler için, implant, kanal tedavisi ve porselen kaplama gibi uygulamalar sağlanmaktadır. Çapraşık diş tedavisinde de tel ya da şeffaf plak yöntemi ile yine sağlık açısından önemli tedaviler uygulanmaktadır. Kısacası estetik tedavi uygulandıktan sonra kesinlikle hastanın özgüveninde ve yaşam kalitesinde iyileşmeye şahit olursunuz.

10. Uygulaması Ne Kadar Sürer?

Son Dönemlerin Modası Estetik Gülüş Tasarımına Dair Her Şey

Son dönemlerin modası olan ve oldukça merak edilen estetik gülüş tasarımına dair her şey listemizde, estetik gülüş tasarımının ne kadar süreceğini açıklayalım. Estetik gülüş sadece çene yapınız ve yüz şeklinize uygun tasarım düzenleneceği için süre belirtmek doğru olmayacaktır. Gülüş tasarımı yapan doktorlar bile konu ile ilgili her hastasına tedavilere göre farklı süreler verebilmektedir. Kimisinde yalnızca diş boyutları düzenlemesi yapıldıktan sonra tasarım kısmının tamamlanması aşamasına geçilebilirken, kimisinde diş eti bozukluklarının tedavisi de eklenebilmektedir. Daha genç yaştaki çapraşık dişler için süreli diş teli ve şeffaf plak uygulanmaktadır. İleri yaşlardaki çapraşık diş tedavisi cerrahi uzmanlar tarafından yapılıyor. Ayrıca tedavinin maliyeti işlemlere göre değişiklik göstermektedir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
12
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!