Sizin en hayırlınız, ailesine en iyi olanınızdır.


Çocuk ve Eğitim
Çocuk ve Eğitim

Bir toplumun temel yapıtaşı ailedir. Eğer aile de sıkıntı var ve huzur yoksa bu durum dışarıya da yansır. Hatta bazen kendi ailesine dahi zararla geri döner. Ailevi sorunlar olmazsa olaylarda çıkmaz. Çünkü bir evde Muhammedi hava tütmeye başlayınca; o evde huzurda tütmeye başlayacaktır. Zaman geçtikçe o huzur dışarıya aksedecek ve çığ gibi büyüyecektir.

Beşer güvercin misal bir kanadı ilim, bilgi… diğer kanadı din, inanç… olursa uçabilir. Çocukken yanlış davranışların önüne geçilmediği takdirde ileri ki yaşlarda bunun telafisi daha zorlaşır. Aile çocuğuna dini eğitim vermeli, eksik kaldığı durumlarda güvenilir başka mercilere başvurularak yardım alınmalıdır.

Günümüzde modern eğitim 5-6 yaşında başlıyor. Oysa bir baba bir gün çocuğunu mahallesindeki camisinin imamına götürür. İmam çocuğun yaşını sorar. Baba üç yaşında olduğunu söyleyince, hoca geç kaldığını söyler ve baba şaşkınlıkla ne zaman getirmem gerekiyordu ki hocam der. İmam; “Öncelikle sen çocuğuna anne olabilecek uygun birini seçtin mi? Özellikle annesi hamile kaldıktan sonra boğazından haram lokma geçti mi?” şeklinde bütün velilere ibretlik ders verir. Bir çocuk Kur’an-ı Kerim’de ilk emir “Oku!” olduğunu idrak etse, geleceği için çürük yapıtlar düşünmez. Zamanla Hakk din ile fenler birbiriyle çatışmadığını, aksine bir nevi merdiven gibi insanı manen ALLAH’a yaklaştırdığını anlar.

Örnek olmayan anne baba örnek evlatlar yetiştiremez. Birilerinin dünyasını değiştirmek istiyorsanız, buna önce kendi dünyanızla, sonra çevrenizdekilerle başlayın!

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Dijital Derginiz
Dijital yayıncılık alanında Türkiye, yükselen bir grafik çizmektedir. Bu amaç ile profesyonel işlere imza atmak üzere yola çıktık. 5. yılımızda araştırmayı seven herkese kapımızı açtık. Sizlerde makalelerinizi dergiCE'de paylaşarak, dijital dünyada yerinizi alabilirsiniz.

Yorumlar 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Aile toplumun temel direği,
  Sevgi varsa yakın eder ırağı.
  Sevgiyle doludur insan yüreği,
  Aile bağını kırma kardeşim.

  Gönül sevgi dolsun yakın cerağı,
  Sevgiyle durmasın kalbin direği.
  Ailedir milletimin ana direği,
  Milletin temelini yıkma kardeşim.

  Ana, baba bir de çocuk oymağı,
  Ailem toplumun sütlü kaymağı.
  Faydısını bitiremem saymağı,
  Bilmiyorsan gölge etme kardeşim.

  Türk toplumu aileler yumağı,
  Arı kovanına sokma çomağı.
  Aklı olmayanın durur dimağı,
  Toplum birliğini bozma kardeşim.

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim