Siyasi Tarihimize Işık Tutan En Popüler Yerli Diziler

5 dk okuma süresi


2
12 Paylaşım, 2 puan

Tarihimize ışık tutan dönem dizileri geçmişte yaşanan olayları konu alan, hepimizin hayranlıkla izlediği ve nostalji rüzgarları estiren yapıtlardır. Yerli dizi sektöründe de pek çok kaliteli örneği bulunan bu diziler keyifli seyirliklerinin yanında, ele aldıkları dönemde yaşanan olaylara ışık tutarak, seyircinin siyasi tarihimize yönelik bilgiler almasını da sağlamaktadır. Bir döneme damgasını vurmuş, siyasi tarihimize ışık tutan en popüler yerli diziler listesi sizi hem dizi, hem de siyasi tarihimizde sepya renkli bir yolculuğa çıkaracak. Şimdiden keyifli seyirler!

1. Küçük Ağa

Siyasi Tarihimize Işık Tutan En Popüler Yerli Diziler

TRT’nin tek kanal olduğu yıllarda yayınlanan Küçük Ağa dizisi 1983 yılında izleyiciyle buluşmuştur. Tarık Buğra’nın aynı isimli romanından uyarlanan dizi, Kurtuluş Savaşı yıllarında İstanbul hükumetini düşman işgaline rağmen koruyan ve imparatorluğun çöktüğü gerçeğini kabul etmeyen din adamı Mehmet Reşit’in hikayesine odaklanmaktadır. Mehmet Reşit Akşehir’e gelerek Kuvayi Milliye’nin mücadelesini anlamış ve kendisi de bu mücadelenin neferlerinden birine dönüşmüştür. 58 dakikalık 8 bölümden oluşan dizi, yayınlandığı dönemin en sevilen ve en popüler yapımlarından biri olarak siyasi tarihimize ışık tutmuştur. Dizinin yönetmen koltuğundaysa Yücel Çakmaklı oturmaktadır.

2. Kurtuluş

TRT’de yayınlanan ve 6 bölümden oluşan mini dizi Kurtuluş en yüksek bütçeli yapımlardan biri olarak da göz doldurmaktadır. 1991 yılında çekimlerine başlanan dizi, 1994 yılında izleyiciyle buluşmuştur. Epey yoğun bir emeğin verildiği bu yapım Kurtuluş Savaşı yıllarını kapsayan, İkinci İnönü Savaşı ile Mudanya Antlaşması arasındaki bir buçuk yıllık süreci anlatmaktadır. 37.6 milyar liralık bütçeye sahip dizinin 100 kişilik oyuncu ve 400 bin kişilik dev bir figüran kadrosuna sahiptir. Dizinin senaryosuysa Şu Çılgın Türkler kitabının yazarı Turgut Özakman’a aittir. Hâlâ Sosyal Bilimler derslerinde ödev olarak verilen bu mini diziye Youtube ya da TRT izle sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

3. Çemberimde Gül Oya

Siyasi Tarihimize Işık Tutan En Popüler Yerli Diziler

Muhtemelen başlığı görür görmez aklınıza gelen ilk dizilerden biri Çemberimde Gül Oya’dır. Çağan Irmak hem yazıp, hem de yönettiği dizi ile ilgili “Bu dizinin tutması mucize” sözlerini söylese de asıl tutmamasının mucize olacağı harika bir yapım. Dizide sağ görüşü destekleyen bir fabrikatörün kızı olan Yurdanur ile devrimci bir genç olan Mehmet’in sancılı 80’lerin gölgesindeki hayranlık uyandıran aşkı anlatılmaktadır. Büyük bir konakta yaşayan farklı kültürlerdeki kişilerin hayatlarına yer veren dizideki yan karakterlerin öyküleri bile tek başına dizi olacak potansiyele sahip. 40 bölümden oluşan dizi için siyasi tarihimize ışık tutan en popüler yerli diziler arasındadır demek yanlış olmayacaktır.

4. Kırık Kanatlar

Siyasi tarihimizin başlangıç noktası olan Kurtuluş Savaşı’nı işleyen dizilerden biri de Kırık Kanatlar. 2006-2007 yılları arasında yayınlanan ve 2 sezon süren dizi 36 bölüm sürmüştür. Ege’nin bir kasabasında geçen yapım, emrindeki bir askerin nişanlısına aşık olan Yüzbaşı Cemal’in hikayesine odaklanmakta. Savaşın ilk başladığı yıllardan, Cumhuriyet’in kurulduğu tarihe kadar yaşananları konu alan yapım, halkın mücadeleyle birlikte değişen dünyasına da değinmektedir. Yayınlandığı dönemde reytinglerde üst sıralarda yer alan dizinin, yönetmen koltuğunda Çağatay Tosun oturmaktadır. Dizi aynı zamanda yönetmenin ilk dönem dizisi olma özelliği de taşımaktadır.

5. Hatırla Sevgili

Siyasi Tarihimize Işık Tutan En Popüler Yerli Diziler

Bir döneme damga vuran dizilerden biri de Hatırla Sevgili. 2006-2008 yılları arasında çekilen ve 68 bölümden oluşan dizi, 50’li yıllardan 70’li yıllara kadar uzanan geniş bir dönemi ele almaktadır. Büyükada’da geçen dizide, siyasi görüşlerinden dolayı birbirlerine düşman olan iki yakın dostun çocuklarının birbirlerine aşık olmasıyla gelişen olaylar işlemektedir. Aynı zamanda Adnan Menderes dönemi, 27 Mayıs darbesi ve 12 Mart darbesi gibi derin etkiler yaratan olaylara da değinen yapım, siyasi tarihimize ışık tutup, yayınlandığı dönemin en popüler dizilerinden biri olmayı başarmıştır. Dizinin yönetmen koltuğundaysa Ruhsar dizisinden tanıdığımız Ümmü Burhan oturmakta.

6. Karayılan

Gerçek adı Mehmet olan Karayılan Antep’in Gazi unvanı almasında etkili olmuş, tarihte tanınan bir isimdir. Nazım Hikmet’in Kuvayi Milliye adlı şiirinde ona dair bir parçaya yer verdiği Karayılan, Fransızlara karşı büyük bir mücadele vermiş ve efsaneleşmiştir. 2007-2008 yıllarında ekranlara gelen ve 18 bölümden oluşan dizi, Antep’in işgalini ve Karayılan’ın efsane haline gelmesinin öyküsünü anlatmaktadır. Dizi ekibinin dönemin şartlarını en iyi şekilde yansıtmak için dev bir plato kurduğu yapım, yerli dizi tarihinin en yüksek bütçeli yapımlarından biri olma özelliğine de sahip. Yapımın yönetmen koltuğundaysa Cem Akyoldaş ve Feride Kaytan oturmaktadır.

7. Bu Kalp Seni Unutur Mu?

Siyasi Tarihimize Işık Tutan En Popüler Yerli Diziler

Fikret Kızılok’un aynı isimli çok sevilen şarkısının arka planda çaldığı, siyasi tarihimizden görüntülerle hazırlanan harika bir jeneriğe sahip olan dizi kısa sürse de iz bırakan yapımlardan biri. Hatırla Sevgili dizisinin devamı niteliğinde olan yapım 2009-2010 yıllarında yayınlanmıştır. Olay örgüsü 12 Eylül darbesi ile 2002 seçimlerini kapsayacak geçen geniş bir süreci ele almak üzere kurulsa da kanalın ödemeleri yapmaması nedeniyle yalnızca 17 bölüm sürmüştür. Final kararının ardından hayranlarının imza kampanyası düzenlediği dizi, 2009 Medya Oscar törenlerinde “En İyi Televizyon Dizisi” ödülünün de sahibi olmuştur. Dizinin yönetmen koltuğundaysa Aydın Bulut oturmaktadır.

8. Öyle Bir Geçer Zaman Ki

Yayınlandığı dönemde fırtınalar estiren, en popüler dönem dizilerinden biri olan Öyle Bir Geçer Zaman Ki, 2010-2013 yılları arasında tam 3 sezon ve 120 bölüm sürmüştür. Dizide Ali Kaptan’ın eşi Cemile’yi Caroline ile aldatmasıyla başlayan olaylar ve akabinde ailesine çektirdiği çileler, evin küçük oğlu Osman’ın yetişkin halinin anlatımıyla işlenmektedir. 1967 yılında perde açan dizi, üçüncü sezonunda 12 Eylül 1980 darbesini ele alarak geniş bir tarihe ışık tutmuştur. Yakın zamanda gündüz kuşağında yeniden yayınlanan yapımın, çok sevilen müzikleri arasında, yakın zamanda kaybettiğimiz Ennio Morricone’nin bestelediği film müzikleri de yer almakta. Dizinin yönetmenliğiyse Zeynep Günay Tan’a ait.

9. Seksenler

2012 yılında TRT ekranlarında yayın hayatına başlayan dizi 2017 yılında ekranlara veda ettikten sonra, geçen sene itibariyle yeniden yayınlanmaya başlamıştır. 400’lü bölümlere yaklaşan yapım ekran hayatına günlük dizi olarak devam etmektedir. Adı gibi 80’lerde geçen yapım, bir mahallenin sakinlerinin başından geçenlere odaklanmakta. Senaryosunu Birol Güven’in yazdığı dizi sitcom türüyle diğer dönem dizilerinden farklı olsa da, hikaye örgüsünde 80’lerdeki siyasi ve toplumsal değişimlere geniş bir yer vermektedir. Geçmiş ve gelecek arasında gidip gelen dizinin yönetmenliğiniyse Çocuklar Duymasın’da da Birol Güven ile birlikte çalışan Bora Tekay üstlenmekte.

10. Vatanım Sensin

Siyasi Tarihimize Işık Tutan En Popüler Yerli Diziler

Yakın zamanda Kanal D ekranlarına gelen ve yayınlandığı gün hem reytinglerde, hem de Twitter’da en üst sıralarda yer alan yapımlardan biri de Vatanım Sensin. 2016-2018 yılları arasında yayınlanan dizi toplam 59 bölümden oluşmaktadır. İzmir’in Yunan işgali altında olduğu dönemde geçen dizi, Miralay Cevdet’in Yunan ordusuna katılması ve ajanlık yaparak Kurtuluş Savaşı’nın kazanılması için istihbarat toplamasını anlatmakta. Dizinin öyküsününse işgal sırasında Yunan ordusuna katılarak istihbarat toplayan ve halk tarafından vatan hainliği ile suçlanan Mustafa Mümin Aksoy’un hikayesinden esinlendiği söylenmektedir. Dizinin yönetmenliğini Durul ve Yağmur Taylan Biraderler yapmaktadır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!