Şirinler Çizgi Filmi Hakkında Çok Az Bilinen Gerçekler

4 dk okuma süresi


4
11 Paylaşım, 4 puan

Şirinler çizgi filmi, bir döneme damga vurmuş, her yaştan seyirciye sahip bir yapımdı. Genç yaşlı demeden televizyon başında birçok insan Şirinler’i izlemişti. O zamanlar masum bir çizgi film sanılsa da Şirinler, altında derin göndermeler bulunan bir çizgi filmdi. Aslında Şirinler köyü ve karakterleri, derinlerinde fazlasıyla gizem bulundurmakta. Biz de sizler için bu gizemleri listeledik. Şirinler çizgi filmi hakkında çok az bilinen gerçekler sizleri çok şaşırtacak. Keyifli okumalar!

1. Şirinler Köyü ve Komünizm İlişkisi

Şirinler Çizgi Filmi Hakkında Çok Az Bilinen Gerçekler

Şirinlerin yaşadığı köyde asla para kullanılmaması herkesin dikkatini çekmiştir. Herkes eşit şartlarda çalışmakta ve eşit biçimde kazanç elde etmektedir. İş dağılımı adil bir şekilde yapılmaktadır. Para unsuru bu köyde önemsizdir. Bu olayın nedeni ise Şirinler çizgi filminin gerçekleri arasında yer almaktadır. Köydeki bu sistem komünizmi temsil etmektedir. Yapımcı ekip bu konular hakkında herhangi bir açıklama yapmasa da bu konu artık herkes tarafından kabullenilmiş gerçekler arasındadır. Şirinler’in yaşadığı köy, komünizm ile yönetilen bir köydür. Bu da Şirinler çizgi filmi hakkında çok az bilinen gerçekler arasında yer almaktadır.

2. Güçlü Şirin ve Maçoluk İlişkisi

Şirinler filmindeki bir başka metafor da Güçlü Şirin karakterinde bulunmaktadır. Güçlü Şirin, köyün güç ağırlıklı işlerini yapmakta ve erkeksi bir karakter olarak ekranlarda gözükmektedir. Bu karakterin de maçoluğu temsil ettiği düşünülmektedir. Karakter, güç gerektiren işleri yapmaktan asla çekinmemektedir. Bir kavgada her zaman en önde yer almakta olan Güçlü Şirin, zaman zaman ağırlık kaldırarak spor bile yapmaktadır. Güçlü Şirin’in kolunda bir dövme de bulunmaktadır. Bu karakterin maçoluk ile ilişkisi de Şirinler çizgi filmi hakkında çok az bilinen gerçekler arasında yerini almıştır.

3. Şirine ve Feminizm İlişkisi

Şirinler Çizgi Filmi Hakkında Çok Az Bilinen Gerçekler

Köyde sadece bir kadın karakter bulunmaktadır. Şirine adı verilen bu karakter, Şirinler köyünün nüfusundaki tek kadındır. Bunun nedeninin ise Şirine karakterinin feminizmi temsil etmesi olduğu düşünülmektedir. Karakter, yalnız başına birçok erkeğin arasında ayakta kalan ve mücadele veren bir roldedir. Göğüslerinin olmaması ve sarışın olması da diğer fiziksel özelliklerindendir. Şirine karakteri, köydeki diğer Şirinler ile aynı işleri yapmakta ve herkesle birlikte hareket etmektedir. Bu karakterin feminizm ile olan ilişkisi de zorlukların karşısında yılmayan ve ayakta duran tek kadın olarak gösterilmesiyle bağdaştırılmaktadır.

4. Gözlüklü Şirin ve Leon Troçki İlişkisi

Bu karakter iki adla bilinmektedir. Bilgiç ya da Gözlüklü Şirin olarak bilinen karakter, derin düşüncelere sahip olmakla birlikte sistemi de her zaman sorgulamaktadır. Sorguladığı bu sistem üzerinden çıkardığı saptamaları diğer Şirinlerle de paylaşmaktadır. Bu yüzden bu karakterin Leon Troçki’yi temsil ettiği düşünülmektedir. Hatta bir bölümde Şirin Baba köyden ayrılmıştır. Şirin Baba’nın köyden ayrılığından yararlanan Gözlüklü Şirin, köyde krallığını ilan etmiştir. Bu sebeple Gözlüklü Şirin ile Leon Troçki arasında bir metafor ilişkisi kurulmuştur.

5. Tembel Şirin ve Tembellik İlişkisi

Şirinler Çizgi Filmi Hakkında Çok Az Bilinen Gerçekler

Adından da belli olduğu gibi Tembel Şirin ile insanlardaki tembellik huyu anlatılmaktadır. Köyde herkes bir işle ilgilenirken Tembel Şirin, bu konularda ilgisiz davranmaktadır. Tembel Şirin’in her kişinin bir tembellik hakkı olduğunu ve bu hakkının diğerleriyle aynı düzeyde bir yaşam sürmesine engel olmaması gerektiği görüşüne sahip olduğu yansıtılmaktadır. Bu görüşüyle Tembel Şirin’in, insanların içindeki tembelliği simgeleyen bir karakter olarak yaratıldığı düşünülmektedir. Bu Tembel Şirin ve tembellik arasındaki ilişki de Şirinler çizgi filmi hakkında çok az bilinen gerçekler arasında yer almaktadır.

6. Gargamel ve Kapitalizm İlişkisi

Çizgi filmin kötü adam rolü ise Gargamel adındaki karaktere aittir. Tek amacı Şirinleri yakalamak ve altına dönüştürmektir. Her bölümde bunun için uğraşan Gargamel’in kapitalizmi tasvir ettiği düşünülmektedir. Gargamel’in giydiği cüppe türündeki giysi ise rahip kıyafetine benzemektedir. Bu yüzden Gargamel’in dini temsil ettiği de söylenmektedir. Hatta bazı iddialara göre Gargamel, Amerika Birleşik Devletleri’nin karakteristik yansımasıdır. Çizgi filmin kötü adamı hakkında bu şekilde birçok iddia bulunsa da bunlardan en bilineni ve inanılanı Gargamel’in kapitalizmin tasviri olduğudur.

7. Şirin Baba ve Karl Marx Benzerliği

Şirinler Çizgi Filmi Hakkında Çok Az Bilinen Gerçekler

Şirinler köyünün komün bir köy olduğu çizgi filmde anlatılmaktadır. Köyün akıl hocalığını da Şirin Baba adlı karakter yapmaktadır. Şirinlere liderlik etmekte ve yol göstermeye çalışan bu karakterin ise Karl Marx’ı tasvir ettiği söylenmektedir. Şirin Baba’nın sakalının Karl Marx’ın sakalıyla aynı olması da bu iddiaları güçlendirmektedir. Ayrıca karakterin kafasındaki kırmızı şapkanın da bir özelliği olduğu bilinmektedir. Kızıl rengi, komünizmin rengi olarak gösterilmektedir. Şirin Baba’nın bir Karl Marx kopyası olduğunu düşündüğümüzde de bu rengin tesadüf olma ihtimali oldukça düşüktür. Şirinler hakkındaki az bilinen gerçeklerden birisi de bu benzerliktir.

8. Gargamel’in Kedisi ve Yandaşlık İlişkisi

Gargamel’in Azrael adında bir kedisi bulunmaktadır. Türkçe adı Azman olan bu kedi, tıpkı Gargamel gibi Şirinleri yakalamak için elinden geleni yapmaktadır. Gargamel’in Amerika tasviri olarak görüldüğü senaryoda Azman da bu güçten beslenen yandaş ülke olarak görülmektedir. Birkaç ülkenin tasviri olduğu düşünülen Azman, Şirinleri yakalamak için uğraşmakta ve Gargamel’in gözüne girmeye çalışmaktadır. Hatta Gargamel’in kötü kahkahasını ondan sonra taklit ederek ona kendini sevdirmeye çalışmaktadır. Bir bölümde Şirin Baba onun iyileşmesine yardım ettiği için bilerek Gargamel’i yanlış yönlendirmiş ve Şirinleri korumuştur.

9. Süslü Şirin ve Metroseksüellik İlişkisi

Süslü Şirin, kendisine sürekli bakım yapan bir karakterdir. Dış görünüşüne fazlasıyla önem vermektedir. Hatta Süslü Şirin’in kafasındaki şapkada pembe bir çiçek de bulunmaktadır. Süslü Şirin için de birçok teori üretilmektedir. Bir teoride Süslü Şirin’in metroseksüelliği temsil ettiği düşünülmektedir. Bakımlı oluşu ve sürekli yanında ayna taşıması da bu konudaki belirgin özelliklerindendir. Hatta bazı anlarda aynadan kendine bakıp aynayı öpmektedir. Bir diğer iddiaya göre Süslü Şirin, metroseksüelliği değil eşcinselliği temsil etmektedir. Bu konuyu yorumlayanlar metroseksüellik ile eşcinsellik arasında arada kalmıştır.

10. Gargamel ve Şirinlere Düşmanlık Nedeni

Şirinler Çizgi Filmi Hakkında Çok Az Bilinen Gerçekler

Gargamel, her zaman Şirinler’i ele geçirip altına dönüştürmek isteyen bir karakterdir. Gargamel aslında bir simyacıdır. Bu durum karşısında Şirinler sessiz kalmamış ve ayaklanmıştır. Gargamel’in kaçırdığı Şirinleri, diğer arkadaşları kurtarmaktadır. Bu durum Gargamel ile Şirinler arasında bir savaşa sebep olmuştur. Gargamel hayatı boyunca simyayla ilgilenmiş ve araştırmalar yapmıştır. Bu araştırmaların sonucunda da Gargamel’in hayattaki tek amacı Şirinler’i yakalamak ve altına çevirmek olmuştur. Bu da Şirinler hakkında az bilinen gerçekler arasında yer almaktadır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
2
Olamaz
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!