Sinema Dünyasının En Çok Beğenilen Anti Kahramanları

5 dk okuma süresi


4
13 Paylaşım, 4 puan

Kahramanları kahraman yapan şey nedir? Kahramanlar onurla, erdemle kendilerine verilen görevleri yerine getiren kişiler midir? Son zamanlarda post modern tarzın edebiyatımıza ve sinema dünyamıza girmesiyle birlikte ortaya yeni çeşit kahramanlar çıktı. Anti kahramanlar olarak adlandırdığımız bu kahramanlar, geleneksel kahramanlardan daha kusurlu ancak daha gerçekçi kahramanlardır. Genellikle kahramanca erdemleri ve nitelikleri olmayan bu kahramanlar kötü adamlara ve onların destekçilerine mum tutmazlar. Bir anti kahraman ahlaklı, cesur ve hatta iyi bir insan olmak zorunda değildir. Aslında iyi bir anti kahraman kötü bir insan olmalıdır. Geleneksel kahraman tanımından daha farklı, daha ilginç olmaları izleyicinin de ilgisini daha fazla çeken şeylerden biridir. Biz de dergiCE ekibi olarak sinema dünyasının en çok beğenilen anti kahramanları listesini sizler için hazırladık. Hadi başlayalım!

1. Jules Winnfield: Pulp Fiction (IMDb: 8.9)

Sinema Dünyasının En Çok Beğenilen Anti Kahramanları

Quentin Tarantino’nun yönettiği kült filmlerden olan Pulp Fiction diğer adıyla ucuz roman, içerisinde birçok anti kahramanı barındırır. Gangsterlerin karanlık dünyasını anlatan filmde başlangıçta Vincent Vega ile çalışan bir tetikçi olan Jules Winnfield, filmin ilk sahnelerinde bir kahvaltı sahnesiyle izleyici ile buluşur. Dini monologlarıyla izleyenleri büyüleyen karakter, Samuel L. Jackson tarafından canlandırılır. IMDb en çok değerlendirilen filmlerden biri olan Pulp Fiction’ın bir altın küre ve Oscar ödülü aynı zamanda 79 tane de adaylığı bulunmaktadır. Oyuncunun da aynı zamanda Pulp Fiction’daki rolünden dolayı bir Oscar adaylığı bulunmaktadır.

“Eğer yanıtlarım seni korkutuyorsa, o zaman korkutucu sorular sormaktan vazgeçmelisin”

2. Tyler Durden: Fight Club (IMDb: 8.8)

Modern anti-kahramanlardan biri olan Tyler Durden anti-kapitalizm, anti-kredi kartı, bir zombi haline getirilmeye karşı bir karakteri anlatır. İzlenilmesi gereken filmlerden biri olan Fight Club, her zaman kırılmış, her zaman düzeltmeye ihtiyaç duyan modern bir toplumu izleyiciye farklı bir şekilde sunar. Tyler Durden, çoğu erkeğin olmak istediği güçlü, bağımsız, “canlı” bir adamdır. Brad Pitt’in başarı ile canlandırdığı bu karakter, vizyona girdiği dönemde ve günümüzde birçok insanın idolü haline gelmiş ve hatta arkadaş ortamlarında Dövüş Kulübünün kurallarından bahsetmemize sebebiyet vermiş yegâne filmlerden biridir. David Fincher’ın yönetmenliğini üstlendiği filmin, bir Oscar adaylığı bulunmaktadır. Film konusu ve karakterleri sebebiyle mutlaka izlenmesi gereken filmlerden biridir.

“Kendini geliştirmek kendini tatmin etmektir, kendini yıkmak ise asıl soruların cevabı”

3. Leon: The Professional (IMDb: 8.5)

Sinema Dünyasının En Çok Beğenilen Anti Kahramanları

Leon, New York şehrinin gölgeli bir bölümünde yaşayan profesyonel bir suikastçıdır. İşlevsiz bir ailenin parçası olan 13 yaşındaki Matilda’nın yan dairesinde yaşar. Aile yozlaşmış bir DEA ajanı tarafından öldürüldüğünde Leon, genç kıza bakmayı gönülsüz de olsa kabul eder. Küçük kızı “korurken” ona nasıl suikastçı olunacağını da öğretir. Başarılı oyuncu Jean Reno tarafından canlandırılan karakter asla bir hedefi kaçırmayan, aynı zamanda genç bir kızın güvenliğini önemseyen nihai tetikçi ve altın kalpli bir suikastçıdır. Yaptıklarından asla pişman olmayan karakter hayatın siyah ve beyazdan oluşmadığını grilerinde olduğunu izleyiciye gösterir. Başarılı oyuncunun filmde canlandırdığı karakterle bir adaylığı bulunmaktadır. Filmin ise altı ödülü ve on dört adaylığı bulunmaktadır.

“Asla yüze ateş etme. Hedefi teşhis edemezlerse ödemede yapmazlar.”

4. Tony Montana: Scarface (IMDb: 8.3)

Al Pacino’nun canlandırdığı Tony Montana karakteri sinema tarihinin en dengesiz gangsterlerinden biridir. Tony Montana ilk önce vuran daha sonra sorular soran bir uyuşturucu baronudur. Bulaşıkçı olarak başladığı iş hayatına bir uyuşturucu kaçakçısı olarak devam eder. Hırsıyla kısa zamanda yükselen karakter, sinema dünyasında birçok karaktere ilham kaynağı olmuştur. Başarılı oyuncu Al Pacino’nun muhteşem performansıyla hayat bulan karakter uyuşturucu dünyasındaki dengeleri alt üst ederek kısa zamanda tüm kontrolü eline alır. Brian De Palma’nın yönettiği filmin, üç altın küre adaylığı bulunmaktadır.

“Ben her zaman doğruyu söylerim, yalan söylerken bile.”

5. V: V For Vendetta (IMDb: 8.2)

Sinema Dünyasının En Çok Beğenilen Anti Kahramanları

Alan Moore ve David Llyod tarafından yaratılan V karakteri sürekli olarak giydiği Guy Fawkes maskesiyle dolaşan anarşist bir devrimcidir. İzleyenlerin karar vermesi için hem iyi hem de kötü bir karakter olarak tasarlanan bu anti kahramanın kimliği bilinmemektedir. Çizgi romandan uyarlanan filmde V karakterini Hugo Weaving canlandırmaktadır. Özgürlük isteyen bir devrimci olan V, önüne çıkan ve planlarını gerçekleştirmesine engel olanları öldürür. Filmin yedi ödülü yirmi yedi adaylığı bulunmaktadır.

”Uzunca süre maske takarsan altındaki kişiliği de unutursun.”

6. Wane: Deadpool (IMDb: 8.0)

İlginç bir mizah anlayışı ve çirkin maceralarıyla tanınan bir Marvel anti kahramanlarından biri olan Deadpool, Amerikan Ordusu Özel kuvvetlerine katılmış ancak oradan da emirlere uymadığı için kovulmuştur. Görev aldığı operasyonlardan birinde feci şekilde yaralanan Wane, vücuduna aldığı yaralardan dolayı insanların arasına çıkamaz hale gelir. Kara mizahıyla ve ahlaki olarak zayıflığıyla tanınan Deadpool, görevlerini başarıyla yerine getirmiş ve izleyici tarafından en çok beğenilen anti kahramanlardan biri olmuştur. Filmin, 74. Altın Küre Ödülleri’nde Müzikal veya Komedi dalında en iyi film ve Ryan Reynolds’ın oyunculuğuyla aynı kategoride En İyi Erkek Oyuncu adaylığı bulunmaktadır.

“Büyük güç büyük sorumsuzluk getirir.”

7. Jack Sparrow: The Pirates Of Caribbean (IMDb: 8.0)

Sinema Dünyasının En Çok Beğenilen Anti Kahramanları

Sinema dünyasının en çok beğenilen anti kahramanları listemizin en aykırı diyebileceğimiz üyesidir Jack Sparrow. Seriden oluşan The Pirates Of Carribean yani Karayip korsanları Jack Sparrow denilen bir korsanın kara mizahla çevrili hikayesini konu alır. Sparrow, Yedi Denizlerin Korsan Lordları olan Kardeşler Mahkemesi’ndeki dokuz korsan efendisinden biridir. Zaman zaman çalıştığı insanlara hainlik yapan ve en tehlikeli durumlardan kaçmayı, sadece gerektiğinde savaşmayı seçerek, çoğunlukla zorla değil zeka ve müzakere kullanarak hayatta kalan bir karakterdir. Sinema dünyasının en renkli ve ahlaki karar verme yetisi en düşük karakterlerinden biri olan Sparrow karakteri, The Rolling Stones’un gitaristi Keith Richards ve Looney Tunes çizgi film karakteri Pepé Le Pew’den esinlenilerek yaratılmıştır. İzleyici tarafından son derece beğenilen Jack Sparrow karakterini başarılı oyuncu Johnny Depp canlandırmaktadır. Filmin beş Oscar adaylığı bulunmaktadır.

“İnanabiliyor musun, bunu bir damla rom içmeden yaptım.”

8. Mark Zuckerberg: The Social Network (IMDb: 7.7)

Facebook sosyal ağının kurucu olan Mark Zuckerberg’in çalkantılı öğrencilik hayatını ve şimdilerde herkes tarafından kullanılan sosyal ağı nasıl kurduğunu anlatan filmde, Zuckerbeg’i zeki iğneleyici bir karakter olarak görürüz. Amerikan sinemasının en çok konuşulan anti kahramanlarından biri olmaya hak kazanan Zuckerberg, aynı zamanda insan ahlakının da zayıf yönlerine ışık tutar. Kendi çıkarlarını daha ön plana çıkaran karakter bizlere aslında başarılı olmak ve iyi bir insan olmak arasındaki ince çizgiyi de gösterir. David Fincher’in yönetmenliğini üstlendiği filmin üç Oscar ödülü bulunmaktadır.

“Şimdi hackleme başlasın!”

9. John Wick: John Wick (IMDb: 7.4)

Ölen eşinin son hediyesi olan köpeğini öldürenleri bulmak için tekrar göreve çıkan bir tetikçi olan John Wick, bir insanın intikam için neler yapabileceğini de izleyicilere gösterir. Yoluna çıkan ve intikamına engel olmak isteyen herkesi ortadan kaldıran Wick, bizlere insanın kaybedecek hiçbir şeyi kalmadığında neler yapabileceğini de gösterir. Tövbekar bir kiralık katilin nasıl tekrar yoldan çıkabileceğini gözler önüne seren filmde John Wick karakterini daha önce Matrix üçlemesinden de bildiğimiz başarılı oyuncu Keanu Reeves canlandırmaktadır. Filmin iki devam filmi daha bulunmaktadır. Filmin aynı zamanda beş ödülü ve sekiz adaylığı da vardır.

“Bu hayatta yaşamaya değecek bir şey yok. Geride kalanların arasına serpilmiş böyle günler var.”

10. Harley Quinn: Suicide Squad (IMDb: 6.0)

Sinema Dünyasının En Çok Beğenilen Anti Kahramanları

DC comic’in kötü karakterlerinden biri olan daha sonra sinemaya uyarlanan Suicide Squad yani intihar timinde kendisine yer verilen karakter Batman’e düşman ve Joker’e âşıktır. Filmde bir psikiyatri stajyeri olan ve zamanla tedavi ettiği Joker’e aşık olan Quinn, Joker için her şeyi yapabilecek hale gelir. Takıntılı bir şekilde Joker’i takip eden Quinn, Joker için adam öldürür ve onun ezeli takipçilerinden biri olur. Margot Robbie tarafından başarıyla canlandırılan karakter kısa zamanda izleyicinin sevgilisi haline gelmiştir. Filmin En iyi makyaj ve saç stili dalında bir Oscar adaylığı bulunmaktadır.

“Biz kötü adamlarız. Yaptığımız da bu.”

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!