Sinema Dünyasında En Beğenilen 10 Kötü Karakter

5 dk okuma süresi


17
36 Paylaşım, 17 puan

Filmlerdeki ana karakterlerin değerini yükselten, onları birer kahramana dönüştüren kötü karakterleri unutmamak gerekir. İyi karakterler kadar sevilen kötü karakterler farklı geçmişlerine rağmen kimi zaman başrolden daha fazla tutulur. Öyle ki bazı filmler iyi karakterle değil kötü karakterle anılır. Kurgusal veya gerçek hayattan ilham alınarak oluşturulan bu kötü karakterler gerek kostümleriyle gerek ses tonlarıyla gerekse de oyuncularının başarısıyla izleyiciler tarafından sevilir. Sinema dünyasında fazlasıyla çarpıcı arka plan hikayeleriyle yaratılmış en çok beğenilen 10 kötü karakter içeriğimiz sizler için hazırlandı. Keyifli okumalar!

1. Darth Vader

Sinema Dünyasında En Beğenilen 10 Kötü Karakter

Star Wars evreninin kurgusal kötü karakteri Darth Vader, en çok sevilen anti-kahramanlardan biridir. Başlı başına korkunç bir görüntüye sahip olan Darth Vader’ın içinde yetenekli bir eski Jedi yatıyor. Gençken köle olan Anakin Skywalker, Palpatine tarafından ikna edilerek kötü tarafa çekilir. Eski hocası Obi-Wan Kenobi ile yaptığı ışın kılıcı savaşından ciddi şekilde yara alır ve hayatta kalmak için yarı robot olmak zorunda kalır. Darth Vader, filmde başarısızlıktan en çok nefret eden karakter olarak karşımıza çıkar. Ufacık hatayı bile ölümle cezalandıran bu kötü karakter özgünlüğüyle izleyicileri kendine bağlamayı başarır. Kullandığı ışın kılıcı marifetleriyle ve ses tonuyla seyircide büyük bir etki yapar.

2. Joker

Jack Nicholson, Heath Ledger, Jared Leto gibi ünlü isimlerin canlandırdığı Joker, Batman’in en büyük düşmanıdır. Tarihin en ikonik kötü karakterlerinden olan Joker, ilk olarak 1940 yılında Batman çizgi romanında görünmüştür. Çizgi romanların yanı sıra Joker, televizyon serilerine, sinema filmlerine de uyarlanmıştır. Ekranlarda ilk olarak 1966 yılında görünmeye başlayan karakter, 1989 yılında Batman filminin ardından sırasıyla 2005 yılında Batman Begins, The Dark Knight, Justice League filmlerinde görünmüş ve 2022 yılındaki The Batman filminde de kısa bir süreliğine ekranlarda belirmiştir. 2019 yapımı Joker filmi kötü karakterin kökenlerine odaklanarak arkasında yatan hikayeyi detaylı bir şekilde işliyor.

3. Cruella de Vil

Sinema Dünyasında En Beğenilen 10 Kötü Karakter

Moda tasarımcısı olarak kurgulanan Cruella de Vil, “101 Dalmaçyalı” filmlerinde karşımıza çıkar. Karakter, 2021 yapımı Cruella filminde Emma Stone tarafından başarıyla canlandırılmıştır. Karakter bir popüler kültür ikonu ve açgözlülük, kibir ve kötülüğün ünlü bir sembolüdür. Adındaki anlamdan görünüşündeki uğursuzluğa kadar Cruella de Vil, kötü bir karakter olduğunu her fırsatta belli eder. Disney uyarlaması Cruella de Vil, AFI’nin “100 Yıl, 100 Kahraman ve 100 Kötü Karakter” listesinde 39. sırada yer alır. Disney’in Cruella filminde karakter okuldan atılan ve birçok kavgaya karışmış Estella Miller olarak büyümüştür. Film, Miller’ın moda tasarımcısı olarak gelecek vaat eden Cruella’ya dönüşmesini konu alır.

4. Loki

Loki, sinema dünyasında adını sıkça duyduğumuz en beğenilen kötü karakter listeleri arasında ilk 10 sıraya girebilecek nitelikte bir kötü karakter. Aynı adı taşıyan İskandinav mitolojisindeki tanrıdan ilham alınarak sinemaya başarıyla uyarlanan Loki karakteri, kötülüğün ve adaletsizliğin tanrısıdır. 2011 yılında Thor filmiyle ilk olarak ekranlarda görünerek Marvel Sinematik Evreni’ne girişini yapar. 2018 yapımı Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı’nda orijinal Loki’nin ölümünün ardından Avengers: Endgame’de alternatif bir zaman çizgisinden başka bir varyantıyla karşılaşırız. Bunun ardından ise 2021 yılında Loki adlı televizyon dizisinde karşımıza çıkar. Filmlerde Loki, dünyayı ve Asgard’ı fethetmeye çalışır.

5. Hannibal Lecter

Sinema Dünyasında En Beğenilen 10 Kötü Karakter

Doktor Hannibal Lecter, Red Dragon kitabıyla ilk kez ortaya çıkan kurgusal bir kötü karakterdir. Zeki bir psikiyatrist ve aynı zamanda yamyam bir seri katildir. Hannibal karakterinin en beğenilen versiyonu kuşkusuz Hopkins’in 1991 yılında “Kuzuların Sessizliği” filminde canlandırdığı hali olmuştur. Ayrıca Hannibal karakteri Anthony Hopkins’e En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü’nü kazandırmıştır. Hannibal karakteri seyirciyi zihin oyunlarıyla, nitelikli zekasıyla ve özgün mimikleriyle kendisine çekmeyi başarmıştır. Sinema dünyasında kusursuz bir oyunculuk sergileyerek izleyenlerin kalbinde taht kuran Hopkins, hayat verdiği Hannibal karakteriyle en beğenilen 10 kötü karakter arasına adını yazdırır.

6. Kylo Ren

Kylo Ren, Star Wars dünyasının en çok sevilen kötü karakterlerinden biridir. İlk olarak Star Wars: Güç Uyanıyor filminde seyirci karşısına çıkan kötü karakter, 2017 yılında Son Jedi ve 2019 yılında Skywalker’ın Yükselişi’nde de yer alarak üçlemenin bir parçası olmayı başarmıştır. Han Solo ve Prenses Leia Organa’nın oğlu olan Ben Solo, Yüce Lider Snoke tarafından gücün karanlık tarafına çekilmiştir. Luke Skywalker tarafından bir Jedi olarak başarıyla yetiştirilmiştir. Öfkeli, nefret dolu ve inatçı bir karaktere sahip olan Kylo Ren, Darth Vader kadar güçlü ve yetenekli olmak istemektedir. Zeki ve zalim bir karakter olarak yaratılan Kylo Ren, sinema dünyasında en ilgi çekici ve beğenilen 10 kötü karakter arasındadır.

7. Anton Chigurh

No Country For Old Men filminin kötü kahramanı, Anton Chigurh sinema dünyasında en çok beğenilen anti–kahramanlardan biridir. Javier Bardem’e Akademi Ödülü, Altın Küre Ödülü ve İngiliz Akademi Film Ödülü’nü kazandıran rol, aynı zamanda Empire Magazine’in “Tüm Zamanların En İyi 100 Karakteri” listesine girmiştir. Tetikçi olan Chigurh merhametsiz, vicdansız ve pişmanlık duymayan bir kötü karakterdir. Chigurh, durdurulamaz bir kötülük olarak filmde sık sık karşımıza çıkar. 1980’lerde geçen film, Chigurh’un bir uyuşturucu mahallinde 2,4 milyon dolarlık bir el çantasını almak için tutulmasıyla başlar. Çantanın tesadüfen bir Vietnam gazisine geçmesi aralarında kovalamaca başlatır.

8. Lord Voldemort

Lord Voldemort, J.K. Rowling’in Harry Potter romanları serisindeki bir karakter olan ana düşman Tom Marvolo Riddle’ın lakabıdır. Harry Potter ve Felsefe Taşı’nda ilk olarak görünen karakter, “Karanlık Lord’u yenme gücüne” sahip olan Harry Potter’ın baş düşmanıdır. Küçük yaştaki Harry Potter’ı öldürmeye çalışan Voldemort, bunun yerine anne ve babasını öldürür ve Harry’nin alnında gizemli bir iz oluşmasına sebep olur. Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’nun dört kurucusundan biri olan büyücü Salazar Slytherin’in soyunun sonuncusu olan kötü karakter, Lord Voldemort’u en yüksek ve güçlü hükümdarı olarak derinlikle benimsemiş bir grup kötü büyücü ve cadı olan “Ölüm Yiyenler”in acımasız ve cezalandırıcı lideridir.

9. Maleficent

Karanlık bir fantastik film olan Amerikan yapımı Maleficent, içerisindeki kötü karakterden adını alır. Aslen “Uyuyan Güzel” masalının kötü karakteri olan Maleficent izleyiciler tarafından oldukça beğenildiği için solo filmi yapılan kötü karakterler arasına ismini yazdırmayı başarmıştır. Kötü niyetli bir karanlık peri olan Maleficent, saf kötülüğün vücut bulmuş halidir. Krallıktaki tüm talihsizliklerden sorumlu olan yegane karakterdir. Prenses Aurora’nın vaftiz törenine davet edilmediği için sinirlenen Maleficent, 16. doğum gününde Prenses Aurora’yı ölmesi için lanetler. Evcil hayvanı kuzgun Diablo ile beraber kötülük yapan Maleficent, karanlık ve zarif bir şekilde tasarlanmış ve Angelina Jolie tarafından canlandırılmıştır.

10. Pennywise

Sinema Dünyasında En Beğenilen 10 Kötü Karakter

“It” film serisinin ünlü kötü kahramanı Pennywise, korkunç görüntüsüne rağmen fazlasıyla sevilen bir kötü karakterdir. Tim Curry ve Bill Skarsgård tarafından canlandırılan karakter izleyicilerin çoğunun zihinlerinde kötülüğünden çok korkunçluğuyla hatırlanır. Karakter, her 27 yılda bir Maine Derry’deki çocukları avlar. Şekil değiştirme, gerçekliği manipüle etme ve insanlar tarafından fark edilmeme gibi çeşitli güçleri kullanabilen Pennywise, boyutlarötesi bir şeytani varlıktır. Sinema dünyasındaki en korkunç karakterler arasında görülen Pennywise, Todash Karanlığı olarak da bilinen Macroverse’in boşluğunda doğmuş, milyarlarca yıldır yaşayan korkunç ve kötü niyetli bir varlıktır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
46
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
13
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
5
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!