Joker Karakteriyle Tanınmış Heath Ledger’a Dair Etkileyici Gerçekler

5 dk okuma süresi


22
15 Paylaşım, 22 puan

“Why So Serious?” (Neden bu kadar ciddisin?) repliğiyle tanınmış efsanevi kötü karakter Joker. En kötüyü bile bize sevdiren, Batman’in baş düşmanı Joker’e sinema perdesinde hayat vermiş oyuncu Heath Ledger. Kariyerinin en parlak döneminde Christopher Nolan’ın yönettiği Kara Şövalye (The Dark Knight) filmiyle gönüllere taht kuran Heath Ledger, henüz 28 yaşındayken hayata gözlerini yumdu. Ölümünden sonra ise arkasında birçok soru işareti bıraktı. Sebebi ise kimine göre üstlendiği rolün etkisinden uzun süre çıkamamış olması kimine göre de psikolojik sorunlarının yaşattığı etkiler sonucu intihar etmiş olmasıydı. Üstün performansıyla herkesin takdirini toplayan, Joker karakteriyle tanınmış Heath Ledger’a dair etkileyici gerçekler listesini sizin için araştırdık. Keyifli okumalar!

1. Çocukluğu

Joker Karakteriyle Tanınmış Heath Ledger’a Dair Etkileyici Gerçekler

Tam ismi Heathcliff Andrew Ledger olan Ledger, 1979 yılında Avustralya’nın Perth şehrinde doğdu. Annesi Fransız öğretmeni olan Sally Ledger, babası ise maden mühendisi Kim Ledger’di. Çocukluk yıllarındaki ilk deneyimini okul tiyatrosunda oynanan Peter Pan oyunu ile kazandı. Çocukluğu bir zamana kadar sorunsuz geçti. İçinde oyuncu olmak gibi bir hayal vardı. 10 yaşındayken anne ve babası ayrı yaşamaya başladı. Bu durum onu az çok etkiledi. Sonuçta sadece çocuktu. Ledger satranç oynamayı çok seven bir çocuktu. Yine o yaşlarda küçükler için yapılan satranç turnuvasını kazandı. Kariyerinin ilk ciddi oyunculuk tecrübesini 1990 yılında televizyon ve sinemalarda küçük roller alarak kazandı. Bu ilk tecrübe, ilerde sinema tarihinin en unutulmaz karakterlerinden birini oynama fırsatını kazanmasını sağladı.

2. Kariyeri

İlk tecrübesinden sonra 1998 yılında Amerika’ya taşındı ve “Senden Nefret Etmemin 10 yolu” adlı filmde oynadı. Daha sonra Mel Gibson’un da rol aldığı “Patriot” filminden Mel Gibson’un canlandırdığı karakterin oğlunu canlandırdı. Bu filmin ardında bir dizi film projelerinde yer aldı. Gösterdiği performansla büyük övgüler alan Heath Ledger’in kapısına yavaş yavaş rol teklifleri gelmeye başladı. Kariyer basamaklarını hızla atlarken sinema dünyasında çok olumlu eleştiriler almaya başladı ve gelecek vaat eden bir yıldız olarak görüldü. 2005 yılında Brokeback Mountain filminde tanıştığı rol arkadaşı Michelle Williams’la nişanlandı ve aynı yılda Matilda Ledger adlı bir kızları oldu.

3. Birçok Rolü Geri Çevirmesi

Joker Karakteriyle Tanınmış Heath Ledger’a Dair Etkileyici Gerçekler

Aslında Heath Ledger, başarılarından dolayı birçok proje teklifi alıyordu. Fakat bir nedenden ötürü bu rolleri geri çeviriyordu. Bunlardan biri de belki de kimsenin bilmediği Marvel dünyasının kahramanı Örümcek Adamı oynamasıydı. Fakat o hiçbir zaman bir süper kahraman rolü almayacağını söyledi ve reddetti. Bunun gibi daha sonra popüler olan filmlerde başrol teklifleri geldi. Örneğin Büyük İskender filminde İskender’i oynaması gibi. Daha sonra onun yerine Colin Farrell rolü aldı. Başka bir teklif te Casino Royale filminde James Bond’u canlandırması teklifiydi. Yine bu teklifi ret edince rol Daniel Craig’e gitti. Kısacası reddettiği her film projesi, daha sonra dünyaca popüler olan filmlerdi. Bu da Joker karakteriyle tanınmış en etkileyici karakter Heath Ledger’a dair gerçekler listesinde yerini alır.

4. Joker’den Önce

Heath Ledger’in aradığı ve oynamak istediği başka bir şeydi. O çok farklı bir projeyi ve rolü üstlenmek istiyordu. Sonunda öyle bir rol teklifi gelmişti ki sinema tarihinde unutulmaz olacak, hayatı değişecekti. Fakat hayatının son bulacağı kimin aklına gelebilirdi? Christopher Nolan’nın başyapıtlarından biri olan Kara Şövalye filmi için ona teklif gelmişti. Batman’i oynama teklifi. Ama o Joker’i oynamak istiyordu. Belki karakter olarak kendini onunla eşleştirmişti. Nolan’la anlaşıp Joker rolünü aldıktan sonra bu role girmek için çok çabaladı. Heath Ledger’in bu kadar başarılı ve inandırıcı rol yapmasının bir formülü vardı. O da metot oyunculuk yöntemi. Kısaca büründüğü role kendini iyice inandırmak, o karakterle tamamen bütünleşmeye çalışmak, onun gibi yaşamak, gülmek ve hatta nefes almak olarak açıklanabilir.

5. Joker

Joker Karakteriyle Tanınmış Heath Ledger’a Dair Etkileyici Gerçekler

Joker rolü için kendini çok zorlamıştı Heath Ledger. Canlandırdığı karakterle tamamen bütünleşmek istiyordu. Joker’in nasıl bir kişilik sahibi olduğu bilinir. Psikopat, kural tanımaz, şiddet yanlısı ve son olarak zeki. İşte tüm bu özellikler Heath’in yöntemiyle çok etkili olmuştu ki sonunda inanılmaz bir performans göstermişti. Bu role bürünmek için kendini Londra’da bir otel odasına kapatmış, aylarca kimseyle görüşmemişti. Tüm gün Joker’in makyaj denemelerini yapıyor, yüzden farklı kahkaha sesini kaydediyor onun gibi konuşuyor, düşünüyor ve gülüyordu. Nolan’ın tavsiyesi üzerine “Otomatik Portakal” filmini defalarca izlemişti. Çünkü orada da Joker kadar sıra dışı bir karakter vardı. Bu yüzden bu gerçek, Joker karakteriyle tanınmış Heath Ledger’e dair etkileyici gerçekler arasında bulunur.

6. Joker’den Sonra

Heath, film çekimleri bitirdikten sonra artık eski hayatına sahip olamayacaktı. Yaşadığı psikolojik durum ve bu rolün hazırlanma aşaması onu çok yıpratmıştı. Belki de çoğu kişi ölümünü Joker karakterinin getirdiği ruhsal bozukluklara, toplumdan kopmasına ve hatta deliliğe bağlar. Fakat atlanılan nokta, Heath’ın yakın çevresi tarafından ne kadar iyi ve komik bir insan görünmesinin yanı sıra, sahip olduğu imsomnia gibi bir hastalıkla boğuşmasıydı. Aynı zamanda toplumun görmek istediği sahte davranış kurallarına karşıydı. Kara Şövalye filminden önce de çeşitli uyku haplarını düzenli olarak kullanıyordu. Bu durum sürekli onu rahatsız ediyor, uykusuzluk problemleri yaşatıyordu.

7. Söyleşileri

Joker Karakteriyle Tanınmış Heath Ledger’a Dair Etkileyici Gerçekler

Kara Şövalye çekimleri tamamlandıktan sonra basınla birkaç röportaj gerçekleştiren Heath Ledger, kendine ait bazı kişisel problemleri her ne kadar basından hoşlanmasa bile anlatmıştı. “Geçen hafta büyük ihtimalle, her gece ortalama 2 saat uyuyabildim. Durmadan düşünen biriyim. Vücudum artık bitkin düşmüştü ve aklımı kaçırmak üzereydim.” Sözlerini söylemiştir. Ne kadar zor bir durumda olduğu gün gibi ortadaydı. Tüketim endüstrisinin beklentilerine karşı çok haklı bir serzenişte bulunan başka bir demecinde ise şunları söylemiştir: “Kendimi bir şişe kola gibi hissediyordum. Çevremde ise beni pazarlamaya çalışan dolaplar dönüyordu. Bilirsiniz kolanın tadı bok gibidir ama her yerde posteri vardır. İnsanlar da sırf popüler diye satın alır. İşte ben de kendimi bok gibi bir tadım varmış gibi hissediyor ve nedensiz yere satın alınıyormuşum gibi hissediyordum.”

8. Ölümü

Tüm bu yaşadıkları, hastalığı onu çok kötü bir duruma sokmuştu. Son zamanlarını tamamen içine kapanık bir durumda yaşamıştı. 22 Ocak 2008’de henüz 28 yaşındayken, Manhattan’daki evinde ölü bulundu. En acı olanı ise gösterdiği efsanevi performansını izleyememiş olmasıydı. Öldükten aylar sonra vizyona giren Kara Şövalye, hasılat rekorları kırdı. Sinema eleştirmenleri tarafından performansı birçok ödüle layık görüldü. 2009 yılında “en iyi yardımcı erkek oyuncu” ödülünün sahibi olmuştu. Öldükten sonra Oscar ödülü alan ikinci aktör olarak ta tarihe geçmişti. Ölümü döneminde rol aldığı bir proje yarım kaldı ve daha sonra o rolü Jude Law, Colin Farrell ve Johnny Depp canlandırdı. Üçü de elde edilen gelirlerini Heath’ın kızı Matilda’ya bıraktı.

9. Müthiş Doğaçlama Yeteneği

Joker karakterini efsaneleştiren başka bir olay ise Ledger’in rol sırasında senaryoya bağlı kalmayarak doğaçlama yapmasıydı. Herkesin hatırladığı hastane patlatması sahnesinde ayarlı bombalar patlamada gecikmiş ama çekimler devam etmişti. O esnada Ledger da doğaçlama yeteneğini kullanarak sanki senaryoda öyle bir sahne varmış gibi oyunculuğunu göstermişti. Aynı zamanda kızı Matilda’ya göndermede de bulunan Heath, hemşire kıyafeti giydiği sahnede yaka isminin Matilda olmasını istemişti. Bunun gibi başarılı birkaç göndermede bulunan Ledger, kısa süreliğine de olsa yönetmen olma deneyimine sahip olmuştu. Christopher Nolan’a sorgu sahnelerini kendisinin çekmek istediğini, böylece daha gerçekçi bir performans sergileyeceğini söylemişti. Nolan’ın da aklına yatan bu durum sonunda olumlu sonuçlanmıştı.

10. Ölümünün Ardındaki Sır Perdesi

Joker Karakteriyle Tanınmış Heath Ledger’a Dair Etkileyici Gerçekler

Ölüm sebebi, kimine göre Joker karakterinin getirdiği ağır yük sebebiyle akli dengesini kaybetmesi, kimine göre de kullandığı ilaçları yanlış kullanmasıydı. Fakat daha sonra yapılan otopsi raporlarına göre birçok ilacı aşırı derecede kullanmış olmasıydı. Birçok ilacı aynı anda kullanmış olması muhtemeldi. Ama daha ilgi çekici durum, uyuşturucudan ölme ihtimalinin ortaya çıkmasıdır. Sebebi ne olursa olsun ölümü tüm sevenlerini büyük bir şoka ve üzüntüye uğrattı. Çoğunluğu daha önce aynı projelerde yer alan ünlü aktörler ve aktrisler, büyük üzüntüler yaşadığını belirtmiş ve ailesine başsağlığı dilemiştir. Ölümünün ardından Google arama motorunda Heath Ledger ismi, en çok arananlar listesinde yer almıştır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!