Sinema Dünyasına Damga Vuran Bağımsız Yönetmenler

4 dk okuma süresi


15
14 Paylaşım, 15 puan

Görsel mucize olan sinema, Lumiere Kardeşler’den sonra hem sanatsal hem de görsel devrimci devinimlere sahne oldu. Yeri geldi, Afrika’daki açlığı konu aldı, yeri geldi milyonlarca insanın ölümüne neden olan 2. Dünya Savaşı’nı anlattı. Keşfedildiği 19. yy’dan günümüze birçok yönetmen, sinemanın gücünü ve sanatsal üslubunu kendi sanat anlayışlarına göre harmanlayarak izleyiciye aktarmaya çalıştı. 1908 yılında ortaya çıkmaya başlayan “Bağımsız Sinema” anlayışı ise sinemanın tekelleşmesine karşı çıktı. Günümüzde bu hedefini sürdürerek sinema dünyasına damga vuran anlayış, bağımsız yönetmenler aracılığıyla gelişmeye devam ediyor. Bu yönetmenleri derlediğimiz içeriğimizi keyifle okumanız dileğiyle…

1. Jim Jarmusch

Sinema Dünyasına Damga Vuran Bağımsız Yönetmenler

Seveni kadar sevmeyeni de olan Jim Jarmusch, izleyenleri ikiye bölen bağımsız yönetmenlerden biridir. 1980’lerden itibaren yönetmenliğini bağımsız bir şekilde sürdüren Jarmusch, film müziklerini de kendi bestelemektedir. Filmleri arasında; Stranger Than Paradise, Dead Man, Coffee and Cigarettes, Only Lovers Left Alive, Paterson, The Dead Don’t Die vardır. Kendine özgü bir film dili oluşturan yönetmen, geleneksel anlatı yapısından uzak bir yaklaşım benimser. Jim Jarmusch, filmlerini içgüdüsünü dinleyerek oluşturduğunu belirtir. Sinema dünyasına damga vuran, severleri ikiye bölen bağımsız yönetmenler arasında Jim Jarmusch, en öne çıkanlardandır.

2. Anocha Suwichakornpong

Anocha Suwichakornpong, Taylandlı bağımsız film yönetmeni, yapımcı ve senaryo yazarıdır. Tayland’ın sosyo-politik tarihini filmlerinde işleyen yönetmen, feminist film yapımcılığına öncülük etmektedir. Mundane History ve By The Time It Gets Dark gibi başarılı filmlere imza atmıştır. By The Time It Gets Dark filmiyle Tayland Ulusal Film Derneği En İyi Film ve En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazanmıştır. Böylece bu ödülü kazanan ilk kadın yönetmen olmuştur. 2017 yılında Güneydoğu Asya’da hükümet desteğinin olmadığı bir bölgede film fonu sağlayan Purin Pictures’ın kurucu ortağıdır.

3. Wes Anderson

Sinema Dünyasına Damga Vuran Bağımsız Yönetmenler

Wes Anderson, benzersiz görsel ve anlatı tarzları ile tanınır. The Royal Tenenbaums, Moonrise Kingdom ve The Grand Budapest Hotel, Anderson’un en bilinen filmlerindendir. Yönetmenin filmleri renkli görüntüleri, eğlenceli konuları ve kendine has anlatı yapısıyla dikkat çeker. Çocukken yazar olma tutkusu olan yönetmen, üniversite eğitimi sırasında sinemada makinist olarak yarı zamanlı çalışarak sinema dünyasına adımını attı. 1996 yılında ilk kısa filmi olan Bottle Rocket’ı yaptı. Film, büyük soygunlar yapmak isteyen bir grup genç Teksaslı hakkındadır. 2021 yılında ise son filmi olan The French Dispatch, izleyicileriyle buluştu.

4. Celine Sciamma

2019 yılında yayınlanan “Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi” filmiyle adından sıkça söz ettiren Celine Sciamma, Fransız yönetmen ve senaryo yazarıdır. Sciamma’nın filmlerinde ortak bir tema vardır. Kızlar ve kadınlar arasındaki akışkan cinsiyet ve cinsel kimlikler bütün filmlerinde işlediği temalar arasındadır. Ayrıca Sciamma’nın filmleri kadın bakışını keşfederek bu bakış açısını izleyiciye sunar. “Girlhood”, “My Life as a Courgette” Sciamma’nın diğer filmleri arasındadır. Filmlerinde profesyonel olmayan oyuncuları tercih eden yönetmen çoğu filminde Adèle Haenel ile çalışmıştır.

5. David Cronenberg

Sinema Dünyasına Damga Vuran Bağımsız Yönetmenler

Korku türünün bir türevi olarak ortaya çıkan body horror türünün baş yaratıcılarından biri olarak görülen David Cronenberg, Kanadalı yönetmendir. İç organlardaki bedensel dönüşümü, enfeksiyonu ve psikolojik, fiziksel ve teknolojik olanın iç içe geçmesini konu alan filmleriyle bu türün en bilinen isimlerinden olmuştur. Bu temaların en çok hissedildiği filmler; Shivers, Scanners, Videodrome ve The Fly’dır. Bilim kurgu ile korku türünü birleştiren yönetmen, psikolojik gerilimi de filmlerinde sıkça hissettirir. Filmleriyle birçok ödül kazanan David Cronenberg’in 2022 yapımı filmi “Crimes of The Future” Cannes Film Festivali’nde gösterildi.

6. Sally El Hosaini

Sinema dünyasına filmleriyle damga vuran Galler ve Mısırlı olan Sally El Hosaini, bağımsız yönetmenler arasındadır. “Şeytan Kardeşim” yönetmenin 2012’de çektiği ilk uzun metrajlı filmidir. Bu filmiyle; Evening Standard Film Ödülleri, Sundance Film Festivali, Berlin Uluslararası Film Festivali ve 2012 BFI Londra Film Festivali Ödülleri dahil olmak üzere uluslararası ödüller kazandı. 7 yaşında ilk hikayesini yayınlayan yönetmen, kariyerine Orta Doğu belgeselleriyle başlamıştır. Ardından bağımsız bir şekilde filmlerini çekmeye devam etmiştir. 2014 yılında Danny Boyle tarafından Babylon’u yönetmesi için seçilen iki yönetmenden biriydi.

7. Darren Aronofsky

Sinema Dünyasına Damga Vuran Bağımsız Yönetmenler

Darren Aronofsky; sürrealist, melodramatik ve bazen rahatsız edici unsurları filmlerinde barındırır. Genellikle psikolojik kurgu biçiminde işlediği filmleriyle tanınır. Harvard Üniversitesi’nde film ve sosyal antropoloji okudu. Ardından Amerikan Film Enstitüsü’nde yönetmenlik eğitimi aldı. Burada tez filmi olan Supermarket Sweep ile birçok ödül kazandı. İlk uzun metrajlı filmi olan 1997 yapımı “Pi” sürrealist bir türde psikolojik gerilim ögeleri barındırır. Aronofsky, 1998 Sundance Film Festivali’nde Yönetmenlik Ödülü’nü ve En İyi İlk Senaryo dalında Independent Spirit Ödülü’nün sahibi oldu.

8. Michael Haneke

Michael Haneke, Avusturyalı film yönetmeni ve senaryo yazarıdır. Filmlerinde genellikle sosyal sorunları inceleyen bağımsız yönetmen, modern toplumda bireylerin yaşadığı yabancılaşma duygularını da tasvir eder. İlk yönetmenlik denemesi olan Yedinci Kıta, 1989’da Locarno Uluslararası Film Festivali’nde Bronz Leopard’ı kazandı. 2001 Cannes Film Festivali’nde Piyano Öğretmeni ile Grand Prix’nin sahibi oldu. Haneke; Fransızca, Almanca ve İngilizce gibi birçok dilde filmler yapmıştır. Sinemanın yanı sıra televizyon ve tiyatroda da çalışmaları vardır. Ayrıca Viyana Film Akademisi’nde film yönetmenliği dersleri vermektedir.

9. Sandra Goldbacher

Goldbacher, Sussex Üniversitesi’nden Fransız Edebiyatı bölümünden mezun oldu ve ardından Middlesex Üniversitesi’nde film ve video eğitimi aldı. Goldbacher, The Observer Philips, Evian, Wella, Johnny Walker ve Baileys için reklamlar yönetmeye başladı. Ayrıca BBC dizisi “Building Sights” için belgeseller yönetti. Ayrıca boks üzerine iki belgeseli de bulunmaktadır. 2001 yılında yayınlanan “Me Without You” ile tanınmaya başlanan yönetmen, bu filmiyle iki genç kız arasındaki “aşırı yoğun” ilişkiyi araştırıyor. Filmlerinde Yahudi karakterleri ve temaları konu edinen Goldbacher, 2022 yılında yayınlanacak The Reckoning adlı dizinin de yönetmen koltuğunda oturacak.

10. Orson Welles

Sinema Dünyasına Damga Vuran Bağımsız Yönetmenler

Sinema alanında yaptığı yenilikçi çalışmalarla adını ezberleten Orson Welles, tüm zamanların en büyük ve en etkili film yapımcılarından biri olarak kabul edilir. Welles, 20’li yaşlarındayken Federal Tiyatro Projesi için Macbeth’in tamamen Afro-Amerikan oyunculardan oluşan bir uyarlamasını yönetti. 1937 yılında Broadway’de bir dizi prodüksiyon sunan bağımsız bir tiyatro şirketi olan Mercury Theatre’ı kurdu. 1941 yılında yayınlanan ilk filmi Yurttaş Kane, şimdiye kadar yapılmış en iyi filmlerden biri olarak gösterilir. Kendine özgü yönetmenlik stili, doğrusal olmayan anlatı biçimleri, ışık kullanımları, olağandışı kamera açıları, radyodan ödünç alınan ses teknikleri, derin odaklı çekimleriyle nihai bir auteur olarak övülüyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
16
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!