Sinema Dünyasına Damga Vuran Bağımsız Yönetmenler

4 dk okuma süresi


15
14 Paylaşım, 15 puan

Görsel mucize olan sinema, Lumiere Kardeşler’den sonra hem sanatsal hem de görsel devrimci devinimlere sahne oldu. Yeri geldi, Afrika’daki açlığı konu aldı, yeri geldi milyonlarca insanın ölümüne neden olan 2. Dünya Savaşı’nı anlattı. Keşfedildiği 19. yy’dan günümüze birçok yönetmen, sinemanın gücünü ve sanatsal üslubunu kendi sanat anlayışlarına göre harmanlayarak izleyiciye aktarmaya çalıştı. İçlerinden bazıları sinemayı kendi laboratuvarlarında masaya yatırarak bu konuda deha haline geldi. Sinema dünyasına damga vuran bağımsız yönetmenler listemizi, herhangi bir sıra gözetilmeksizin sizler için hazırladık.

1. Behmen Kubadi

Sinema dünyasına damga vuran bağımsız yönetmenler

Kürt asıllı İranlı yönetmen İran, Irak, Türkiye sınırında yaşayan halkların yaşam koşullarını saf bir gerçekçilikle sahneye koyar. Dramı çektiği konuların bağlamına göre öne çıkarır. Sarhoş Atlar Zamanı ve Kaplumbağalar da Uçar filmlerinde çocuk kahramanlarının zorlu hayat koşullarında hayatta kalma mücadelelerini konu edinirken Yarım Ay filminde bambaşka bir konuya değinerek filmine felsefi bir kimlik kazandırır. Gergedan Mevsimi filminin birçok sahnesini İstanbul’da çekmiş, sürgündeki bir İran şairinin hayatını anlatmıştır.

2. Nuri Bilge Ceylan

Sinema dünyasına damga vuran bağımsız yönetmenler

Bu topraklardan çıkarak dünyaya, Türk sinemasını Yılmaz Güney’den sonra tanıtan ikinci Türk yönetmen şerefine ulaşmıştır. Hemen her filminde farklı bir konuya değinen yönetmenin filmlerinde, insan teması her zaman başat unsurdur. Yeni gerçekçilik akımına ait çok başarılı filmler çekmiştir. Tüm filmleri ödüllü olan yönetmen, yakın plan ve uzun sekansları çokça kullanarak filmlerinin sanatsal düzlemini izleyicinin zihnini yoracak imgelerle süsler. Edebiyata olan hayranlığından ötürü dünya edebiyatına yaptığı omajlarla filmlerinin anlamını daha da derinleştirir. Kısa filmi Koza ile Nuri Bilge Ceylan serüvenine başlayıp bütün filmlerini izlemenizi tavsiye ederiz. Aynı zamanda Cannes Film Festivali’nden birçok ödülle Türk sinema tarihine damgasını vurmayı başaran Nuri Bilge, sinema dünyasına damgasını vuran bağımsız yönetmenler arasında.

3. Martin Scorsese

Sinema dünyasına damga vuran bağımsız yönetmenler

Amerikan sinemasının gişe kaygısından uzak nadir yönetmenlerindendir. Oscar ödüllü yönetmenin filmlerinde aksiyondan, gizeme, gerilimden, psikolojik çöküntüye kadar hemen her duyguyu tadabilirsiniz. Filmlerindeki başarılı kamera çekimlerini, işlediği konular bağlamında, deneysel bir şekilde kullanmıştır. Özellikle, Taksi Şoförü filmindeki son sekanstaki üstten çekimi filmin en üst düzey sekansıdır ve dar bir odada geniş bir duygu dünyası anlatır. Gizem sinemasının en başarılı örneklerinden olan Zindan Adası filminin de yönetmeni olan Scorsese, izlenmesi gereken yönetmenlerdendir.

4. Theodoros Angelopulos

Sinema dünyasına damga vuran bağımsız yönetmenler

Yunan yönetmen, filmleri için seçtiği müziklerle, filmlerine ayrı bir sanatsal hava katar. Deneysel filmlerinde çektiği absürt sahneleri cesurca ve korkusuzca çekmiştir. Değinilmesi gereken filmi Sonsuzluk ve Bir Gün filmidir. Şiirsel üslubun ve bireyin karmaşık zihin dünyasının işlendiği en başarılı filmler arasındadır. Bahsi geçen filminde sevdiği kadını kaybeden yaşlı bir adamın gelmeyen mutluluğunun buhranlı yaşantısını fotoğrafçı gerçekçiliğiyle izleriz.

5. Pawel Pawlikowski

Hayat hakkında kendinize sorduğunuz soruların birçoğunun sorgulamalarını Pawlikowski’nin filmlerinde klasik Yunan felsefi okumalarıyla bulabilirsiniz. İnsanın bulunduğu durumdan mutlu olamayışı, buhranın insanı insan yapan yegane mefhum oluşu Pawlikowski sinemasının ana ereğini oluşturur. İda filmindeki intihar sahnesi, dergiCE ekibi olarak en beğendiğimiz intihar sahneleri arasında ilk sırayı rahatlıkla alır. Siyah-beyaz renkleri filmlerindeki karakterlerin karanlık yanlarını göstermek için yoğun bir şekilde kullanır. Tüm bu bakış açısı ve ortaya koyduklarıyla Pawel Pawlikowski, sinema dünyasına damgasını vuran bağımsız yönetmenler arasında.

6. David Lynch

Sinema dünyasına damga vuran bağımsız yönetmenler

Bambaşka bir dünyanın, bambaşka bir sanat anlayışının yönetmenidir Lynch. Sinemadaki bütün yönetmenler bir tarafa Lynch bir tarafa ifadesi abartı olmaz. Hemen her filminde yepyeni bir teknikle karşımıza çıkan yönetmenin filmleri tek seferde anlaşılamayacak kadar ağırdır. Hatta Kayıp Otoban filmi için filmin başrol oyuncusu, “Senaryodan hiçbir şey anlamadım sadece oynadım.” demiştir. Rabbits filminde kırılan zamanı, üslubu, dünyayı tekdüzelikten uzaklaştırarak, akla gelmeyecek karmaşıklıkta işleyerek izleyiciye çok farklı bir okuma sunar. David Lynch’i izlemeden önce etrafınızda dikkatinizi dağıtacak her şeyi uzaklaştırıp izlemenizi tavsiye ederiz.

7. Akira Kurosowa

Gerçekle nasıl oynanır, gerçek nasıl saf bir şekilde anlatılır, sanatın amacı nedir, Japon kültürü bugüne nasıl gelmiştir sorularına, sinema dünyasına damga vuran bağımsız yönetmenler  arasında en köktenci cevabı veren yönetmendir. Filmleriyle her açıdan bağımsızlık yapan bir yönetmendir. Bir rüya dizinin gerçek hayatın önüne geçişini hatta hayattan daha gerçek oluşunu izlemek isterseniz Dreams filmini; Japon tarihine merakınız varsa Yedi Samuray filmini tavsiye ederiz.

8. Andrey Tarkovsky

Dünya sinemasını en çok etkileyen yönetmen ifadesini kullansak mübalağa etmiş olmayı kenara bırakın hakikatin ta kendisini söylemiş oluruz. Sinemanın tamamen bağımsız olduğunu söyleyen bu uğurda filmler çektiğini söyleyen yönetmen bu ereğinde ziyadesiyle başarılı olmuştur. Bitmek bilmeyen uzun sekanslarıyla karakterlerinin tüm ruh halini perdeye yansıtır. Edebiyattan katiyen ayrı düşünülemeyecek okumalara sahiptir. Karmaşık kurgusuyla gerçeği bükerek rüya formuna dönüştürür ve rüyayı da gerçek hayata yansımalarıyla işleyerek psikanaliz okumalar açar izleyiciye. Tarihi, tanrı algısını, bireyin iç dünyasını bulabileceğiniz geniş bir yelpazeye sahiptir Tarkovsky.

9. Abbas Kiyarüstemi

Sinema dünyasına damga vuran bağımsız yönetmenler

Dünyanın bütün dilleri bir araya gelse Abbas Kiyarüstemi için bir sıfat bulamaz. Sinemayı bambaşka bir forma sokmuştur. İran mitolojisinden günlük yaşamın izlerine rastlayabileceğiniz bir bağlamanın her notasını güftesini dinleyebilirsiniz. Özellikle günlük yaşamı o kadar saf bir gerçeklikle işler ki bazı sekansları 10 dakikayı bulur. Uzak plan çekimlerinde kesme olmadan seçtiği karakterlerin gerçek zamanlı yaşantısını anlatır. Kamerasını yapaylıktan kurtarıp filmlerine saf bir doğallık katar. Öyle ki kamera titremelerini dahi kesmeden filmlerinde doğallık için kullanır. Müthiş bir sanat ve edebiyat bilgisine sahiptir. Aslı Gibidir filminde sanatın gerçek mi, yapay mı, sorusuna objektif ve entelektüel bir bakış açısıyla yaklaşır. İranlı olan yönetmen, İran topraklarından evrenselliğe giden bir trenin makinistliğini yapar ve dünyanın diğer yönetmenlerini de vagonlarında taşır.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
13
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!