Sevgiyle El Ele Tutuşmanın Görünmez Faydaları

2 dk okuma süresi


4

Çiftlerin el ele tutuşarak birbirlerine ne kadar güven ve huzur verdiği araştırmacılar tarafından ortaya konuldu. Ruhsal ve fiziksel açıdan acıları azalttığı gibi sevgiyi arttırdığını elbet duymuşsunuzdur. El ele tutuşmanın şekillerine göre analizler dahi yapılıyor. Bizde sizler için sevdiğiniz kişinin elini tutmak nelere fayda sağlıyor inceleyelim dedik. İşte sevgiyle el ele tutuşmanın bilinmeyen faydaları…

1. Acıyı Daha Az Hissettirir

el ele tutuşmanın faydaları

ABD’deki Colaroda Boulder Üniversitesi’nden bir araştırmacı, nörolog Dr. Pavel Goldstein’ın liderliğinde bir ekip araştırmalar yaptı. 23 ile 32 yaşlarındaki 22 heteroseksüel çift üzerinde bir deney yapıldı. Eşleri ellerini tutarken kadınların kollarına sıcak bir demir parçası dokundurulmasına rağmen el ele tutuşan kadınlarda acıyı ortalama %34 daha az hissettiği görüldü. Araştırmacı ekip, acının bu oranda az hissedilmesinde duygusal yakınlık olabileceğini düşünüyor. Dokunma duyusu sayesinde çiftler arası empati duygusu birbirlerine geçiyor. Bu durumun acı hisseden kişinin stresini frenlediği ve beynin acıyı azaltan kimyasallar salgıladığı üzerinde duruluyor.

2. Stresi Azaltıyor

Evli çiftler üzerinde yapılan bir diğer araştırmada birbirleriyle el ele tutuşmanın, sinirlerin fark edilir bir şekilde gevşeme sağladığı fark edildi. Sevgiyle el ele tutuşmanın çiftlerde duygularını ortaya çıktığı, stresi azalttığı ve daha fazla faydaları görüldü.

3. Kalbe İyi Gelir

el ele tutuşmanın faydaları

10 dakika el ele tutuşma sonrası 20 saniye birbirine sarılıp dokunan çiftlerde tansiyon ve nabız değerlerinin daha düzgün, kalp kondisyonlarında ise artma olduğu izlenmiştir. Dolayısıyla tansiyon, nabız ve kalp sağlığı üzerinde olumlu etki yaptığı düşünülmektedir. El ele tutuşan çiftlerde kalp atışları ve nefes alışları bir süre sonra senkronize olduğu görülmüştür.

4. Eşinizle Bağınızı Güçlendirir

Çiftler el ele tutuşarak, aşk hormonu (oksitosin) seviyelerini arttırabilirler. Yakın temaslarda bu mucizevi hormonun salgılanışı artmaktadır. Bu sadece rahatlamanızı değil partnerinizle bağ kurmanızı da güçlendirir. Eller ve parmaklar, sevginin aktarılmasında önemli bir rol oynar.

5. Güven Hissi Verir

el ele tutuşmanın faydaları

Bir sahilde eşinizle el ele tutuşarak yürüdüğünüzde neden huzurlu hissettiğinizi hiç düşündünüz mü? Ellerdeki sinir uçlarının fazlalığından olsa gerek, el ele tutuşmak eş zamanlı güven alışverişi yapmak demektir. Biyoenerji uzmanlarının pozitif enerjiyi arttırmak ve negatif enerjiyi azaltmak için uygulamalar yaptığı bir zamanda; sevdiğiniz eşinizle el ele tutuşmak aranızdaki güveni arttırmaktadır. Son zamanlarda insanların birbirlerine dokunmaları üzerine yeni çalışmalara ağırlık verildi. İnsan dokunuşlarının aslında çok güçlü ve bir anlamda ilaç gibi geldiği gerçek. Uzmanlar bu duruma “aşk ilacı” ismini veriyor.


Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!

Lütfen reklamlara izin verin

Reklamların can sıkıcı olduğunun farkındayız ancak dergiCE'nin içeriklere devam edebilmesi için reklam yayını yapmak zorundayız. Adblocker uygulamasından dergiCE.com domainini kaldırarak bize destek olabilirsiniz.