Sesiyle Uzaklara Sürükleyen Adele’in Müzik Serüvenine Dair Bilgiler

5 dk okuma süresi


10
14 Paylaşım, 10 puan

Hayatınızın her döneminde çok konuşulan, çok beğenilen şarkıcılar olmuştur. Bu isimleri takip etmeseniz bile şarkılarını her yerde duymuşsunuzdur. Son yıllarda bu isimlerden biri de Adele oldu. Adele, şu ana kadar üç albüm yayınladı. İngiliz şarkıcı, bu albümlerle 2010’lu yılların en büyük hitlerinden birkaçına imza attı: Rolling In The Deep, Someone Like You, Hello… Bu şarkılarla beraber herkes tarafından tanınmaya başlayan Adele, sadece popüler bir isim değil. Kendisi aynı zamanda ödül törenlerinin de sevdiği bir müzisyen. İçeriğimizde sesiyle sizi uzaklara sürükleyen Adele’in başarılı müzik serüvenine dair bilgiler derledik. Keyifli okumalar!

1. Çocukluk ve Gençlik Yılları

Sesiyle Uzaklara Sürükleyen Adele’in Müzik Serüvenine Dair Bilgiler

Adele, 5 Mayıs 1988 tarihinde dünyaya gelmiş. Babası Gallerli, annesi ise İngiliz olan sanatçı, Tottenham, İngiltere’de doğmuş. 4 yaşındayken babası ailesini terk etmiş. Bunun üzerine yirmili yaşlarındaki annesi tarafından yetiştirilmiş, hayatını Londra’da geçirmiş. Annesinin onu “keşfetmeye, tek bir şeyle takılı kalmamaya” cesaretlendirdiğini söylüyor. Babasıyla olan ilişkisini de devam ettirmeye çalışmış ama başarılı bir girişim olmamış. Babasının alkol sorunları nedeniyle gençliğinden beri kendisiyle görüşmüyormuş. Çocukken pop müzik şarkıları söyleyen Adele, müziğe olan ilgisi sebebiyle gitar ve klarnet çalmayı da öğrenmiş.

2. Etkilendiği İsimler

Yeni başlayan her müzisyen gibi Adele de bazı isimlerden etkilenerek müzik anlayışını şekillendirmiş. İngiliz pop grubu Spice Girls’ün fanı olan şarkıcı, Lauryn Hill, Destiny’s Child ve Mary J. Blige gibi isimlerin de şarkılarını severmiş. Kendi deyimiyle “müzikal uyanışı” ise 14-15 yaşlarında Etta James ve Ella Fitzgerald ile tanışmasıyla gerçekleşmiş. Bu ikilinin müziğinden nasıl etkilendiğini şöyle anlatıyor: “Ailemizde müzikal bir miras yoktu. Liste müziği tek bildiğimdi. Etta ve Ella’yı dinlemek bir uyanış gibiydi. 15 yaşında biri olarak 40’lı yıllarda yapılan müziği dinlemekten çok ilham almıştım.” Özellikle Etta James’i en büyük ilhamlarından biri olarak gösteren Adele, 2012’de bir blog paylaşımında da kendisini anmıştı.

3. Okul Yılları

Sesiyle Uzaklara Sürükleyen Adele’in Müzik Serüvenine Dair Bilgiler

Adele, BRIT School olarak bilinen bir okulda eğitim görmüş. Performans sanatları ve teknolojisi üzerine eğitim veren okulun tek dikkat çeken ismi Adele değil. Adele’in sınıf arkadaşları arasında Jessie J ve Leona Lewis de bulunuyormuş. Bu iki isim dışında Amy Winehouse da bir dönem okulda yer almış. Kate Nash ve Imogen Heap de yolu bu okuldan geçen isimlerden. Bu okulun Adele için başka bir önemi daha var. Bir okul projesi için üç parçalık bir demo kaydediyor. Bir arkadaşı bu projeyi MySpace’de paylaşıyor. Bu projeyi duyan pek çok şirketten biri olan XL Recordings, sanatçının mezuniyetinden 4 ay sonra bir anlaşma imzalıyor.

4. 19 Albümü

İlk Adele albümü 19, 2008’de yayınlandı. Bu albüme dair bilgiler ile Adele’in sesiyle uzaklara sürükleyen müzik serüvenine nasıl başladığı konusunda daha iyi bir bakış yakalayabilirsiniz. Eleştirmenlerin beğendiği albümün en popüler iki şarkısı “Hometown Glory” ve “Chasing Pavements” oldu. Chasing Pavements’de Adele, bir ilişkiye devam edip etmemek konusunda bocalıyor. Bu bocalama ona ilk Grammy ödülünü kazandırdı. 10 dakikada yazdığı Hometown Glory ise 18 yaşındayken yazdığı, onun Londra’dan uzaklaşmak istememesi hakkında bir şarkı. Albümdeki Bob Dylan coverı “Make You Feel My Love” ise Adele’in albümdeki favori şarkısı.

5. İlk SNL Performansı

Sesiyle Uzaklara Sürükleyen Adele’in Müzik Serüvenine Dair Bilgiler

Amerikan televizyonlarında sağlam bir yeri olan ve etki yaratan şovlar var. Bunlardan biri de Saturday Night Live. Yıllardır yayında olan, komedi skeçlerinden oluşan program, her hafta bir sunucuyu ve bir müzisyeni konuk ediyor. 2008’de yayınlanan programlardan birinin müzisyen konuğu ise Adele idi. Şarkıcı programda Chasing Pavements parçasını seslendirdi. Program 17 milyon kişi tarafından izlendi. Bu izlenmedeki bir başka etken ise programın konuk sunucusu Sarah Palin idi. Palin, o zamanki seçimlerde yer alan bir isimdi. Dolayısıyla pek çok kişi onu izlemek için televizyon karşısındaydı. Performans sonrası albüm, iTunes’da 1 numaraya yerleşti.

6. 21 Albümü

Yavaş yavaş tanınmaya başlayan Adele’in esas başarısı 21 albümüyle geldi. 2011 yılının başlarında yayınlanan albüm, İngiltere’de ve ABD’de en çok satan albümlerden. Hatta 24 hafta 1 numarada kalarak Billboard Hot 200 listesinin tarihindeki en başarılı albüm oldu. Dünya çapındaysa 30 milyondan fazla sattı. 2010’lu yılların en çok satan albümü oldu. Temelinde bir ayrılık albümü olan 21’ın teklileri de çok dinlendi. Herkesin en az bir kez dinlediği ayrılık parçası Someone Like You, birden fazla türü duyduğumuz Rolling In The Deep ve mükemmel bir vokal performansı sunan Set Fire To The Rain listelerde başarılı oldu. Albüm de şarkıları da hala severek dinleniliyor.

7. 2012 Grammy Ödülleri

Sesiyle Uzaklara Sürükleyen Adele’in Müzik Serüvenine Dair Bilgiler

Adele satışlardaki başarısını ödüllerle de taçlandırdı. 2012’de Grammy Ödüllerinde Yılın Şarkısı, Kaydı, Albümü ödülleri dâhil altı ödül kazandı. Şarkıcı ödül konuşmasında “Bu albüm gerçekten normal ve herkesin yaşadığı bir şeyden ilham aldı, sadece aptal bir ilişki.” diyerek albümünü anlattı. Ödül kazanmakla yetinmeyen Adele, aynı zamanda sahne de aldı. Bir gırtlak ameliyatından sonra sahneye çıkan sanatçı, Rolling In The Deep şarkısını seslendirdi. Rolling In The Deep ile 3 ödül, Someone Like You ile 1 ödül kazanan Adele, bir gecede en çok Grammy kazanan kadın sanatçı rekoruna Beyonce ile ortak oldu. Bir sonraki sene de Set Fire To The Rain ile bir Grammy daha kazandı. Böylelikle 2 albümüyle 7 Grammy kazanmış oldu.

8. 25 Albümü

21’den sonra James Bond filmi için hazırlanan “Skyfall” ile de ödülleri toplayan Adele, uzun bir ara verdi. Bu sessizliğini 2015’te, yeni albümünün ilk teklisi “Hello” ile bozdu. Üçüncü albümü 25 ise aynı yılın Kasım ayında yayınlandı. Kendi deyimiyle 25, “kaybedilen zaman, yaptığım ve yapmadığım her şey için bir telafi albümü.” Albüm 3 milyondan fazla kopya ile ABD’de ilk haftasında en çok satan albüm rekorunu kırdı. Albümün yayınlandığı hafta, küresel olarak da en çok albüm satılan hafta oldu. Adele’in 21 albümünün ardından 2010’lu yılların en çok satan ikinci albümü oldu. Adele’in güçlü sesinden bir şey kaybetmeyen albümde şarkıcı, ilişkileriyle ve geçmişiyle bir kapanış hissi yaratıyor.

9. 2017 Grammy Ödülleri

59. Grammy Ödülleri, Adele’in albümünün satışlarını ödüllerle taçlandırdığı bir başka gece oldu. 5 dalda aday olan şarkıcı, 5 ödülü de kazandı. Yılın Albümü, Yılın Şarkısı ve Yılın Kaydı ödüllerini, tek gecede alarak, bunu 2 kere başaran ilk sanatçı oldu. Adele, törende iki kere sahne aldı. Birinde “All I Ask”i seslendirdi. Diğer performansındaysa George Michael’ı anmak için “Fast Love” parçasını seslendirdi. Gecenin en çok konuşulan olayı ise Adele’in Yılın Albümü ödülünü kazandıktan sonra gerçekleştirdiği konuşma oldu. Aynı dalda aday olan Beyonce için “benim hayatımın sanatçısı” diyen şarkıcı, daha sonra Lemonade albümünün onun için önemini ifade etti.

10. Yeni Albümü

Sesiyle Uzaklara Sürükleyen Adele’in Müzik Serüvenine Dair Bilgiler

Elbette herkes böyle başarılı albümlerin ardından yeni çalışmalar için heyecanlanıyor. Yeni albümle ilgili detaylar merak ediliyor. Adele’in bizi sesiyle uzaklara sürükleyen müzik serüvenine dair bilgiler de ortaya atılıyor aslında. Ne yazık ki şu ana kadar kesinleşmiş hiçbir bilgi yok. Adele ilk üç albümünü, albümün yapım aşamasındaki yaşlarına göre isimlendirmişti. James Corden ile yaptığı Carpool Karaoke’de ise 25’in bu şekilde isimlendirilen son albümü olduğunu, üçlemelere inandığını söylemişti. Dolayısıyla yeni albümün isminin yaşıyla ilgili olmayacağını düşünebilirsiniz. Yine de dediğimiz gibi kesin bir bilgi yok. Tek bilebileceğiniz albümün beklentileri karşılaması için özenle hazırlanacağıdır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!