Sesiyle Herkesi Mest Eden Karsu’nun Renkli Hayatı

5 dk okuma süresi


2
13 Paylaşım, 2 puan

Müzik evrenseldir. Mesleğine derin bir aşkla bağlı olan Karsu Dönmez, bunun canlı örneklerinden sadece birisi. Karsu’nun sesiyle herkesi mest eden o tatlı halleri onun ne kadar renkli bir hayatı olduğunu bizlere yansıtıyor. Tatlı ve komik hallerinin yanında mesleğinde bu kadar başarılı olan ve ülkemizin gururu, ipek sesli Karsu’yu daha yakından tanımaya ne dersiniz? Onun dünyasını sadece sanatçı yönüyle değil, farklı açılardan da sizlere sunduk. Konserlerine gelen insanların çalışıp konser biletine para ödediği için onların karşısına yüzde yüz motive bir şekilde çıkması gerektiğini düşünecek kadarda naif bir sanatçı. Keyifli okumalar!

1. Çocukluğu

Sesiyle Herkesi Mest Eden Karsu’nun Renkli Hayatı

Karsu, 19 Nisan 1990 tarihinde Hollanda’nın Amsterdam şehrinde hayata geldi. Annesi Birgül Dönmez ve babası Alpaslan Dönmez çifti kızlarına nereden geldiğini unutmaması için memleketleri olan Hatay’ın Karsu köyünün ismini verdiler. Ayrıca Karsu, isimleri sürekli karıştırılan Cansu isimli bir kız kardeşe sahip. Ailesi ile arası hep iyi oldu bunun sebebi ailesinin çok destekleyici, anlayışlı ve rahat ebeveyn olmaları. Dönmez çifti çocuklarının bir sporla veya müzik enstrümanıyla uğraşmasını çok istediler. Özellikle Karsu’nun babası kızının “Ney” çalmasını çok istemiş fakat Karsu hepimizin bildiği gibi piyanoya yönelmiş.

2. Eğitim Hayatı

İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini tamamlayan Karsu 1 yıl konservatuar eğitimi aldı. Ardından psikoloji bölümüne başladı fakat müzik hayatında yükselmek istediği için bu alana şans veremedi ve psikoloji bölümünü yarıda bıraktı. Bunun en büyük sebebi annesidir. Annesi 42 yaşında üniversiteden mezun oldu. Karsu istedikten sonra her yaşta eğitimin tamamlanabileceğini düşünmekte. Karsu Hollanda’daki Amerikan Büyükelçiliği’nden burs aldı. Hemen ardından Amerika’da bulunan Rhoad Island Üniversitesi’nde şan eğitimi aldı. Böylece sesiyle herkesi mest eden Karsu’nun başarılarla dolu olan hayatı renkli bir şekilde başlamış oldu.

3. Hollanda’da Türk Olmak

Sesiyle Herkesi Mest Eden Karsu’nun Renkli Hayatı

Karsu ve kız kardeşi Cansu 3. nesil olarak Hollanda’yı kendi ülkeleri gibi benimsediler ve pek zorluk görmediler. Özellikle Karsu doğduğu yer olan Amsterdam’ı çok seviyor ve başka bir yerde yaşamayı düşünmüyor. Çocukluğundan beri “Hollandaca” konuştuğu için Türkçe’de biraz zorluk yaşıyor. Karsu Hollanda’da özellikle Amsterdam’da Türk olmanın kolay olduğunu düşünüyor çünkü Amsterdam’da birçok kültürden insan var ve herkes birbirine saygılı. İnsanlar disiplinli ve dakik fakat Karsu Hollandalıların toplantıya çok düşkün olmalarını sevmiyor. Türklerin ise sıcakkanlı olmasını çok seviyor fakat dilimize yerleşmiş olan “hallederiz, 5 dakika, eh” kelimelerini sevmiyor.

4. Müziğe İlgisi

Karsu 7 yaşında televizyon programında çok etkileyici bir şekilde piyano çalan birini gördü ve müziğe ilgisi bu şekilde başladı. Ailesi zaten çocuklarının spor veya müzikle uğraşmasını istediği için kızlarının ilgisi hoşlarına gitti. Dönmez çifti Karsu’yu hemen bir piyano kursuna yazdırdı. Burada çok başarılı olan Karsu’ya para biriktirip bir piyano aldılar. Karsu yıllarca prova yapmaya ve çalışmaya devam etti. Ardından Karsu’nun sesiyle herkesi mest eden renkli ve müzik dolu hayatı Kilim Restoran’da 16 yaşındayken müşterilere piyano çalmaya başladı. Her geçen gün gelen müşteri sayısı artmaktaydı. Bu Karsu’yu motive eden şeylerden birisiydi.

5. Müzik Kariyeri

Sesiyle Herkesi Mest Eden Karsu’nun Renkli Hayatı

Kilim Restoran’a gelen müşteriler oraya sığmaz hale gelince, Dönmez çifti kızlarına konser verebilmesi için bir salon tutmaya karar verdi. İşler düşünüldüğü gibi bir konser verip olayın bitmesi gibi gitmedi çünkü Karsu’ya dünyanın en önemli yerlerinden teklifler gelmeye başladı. Ardından dünyanın en önemli yerlerinden olan Concertgebouw ve New York Carnegie Hall gibi sahnelerde yer aldı. Konserlerine gelen kişiler dev bir caz yıldızını düşünmeye başladılar. Daha birçok yerde sahne alan Karsu’nun müzik hayatı resmen başlamış oldu. Karsu’nun en büyük amacı konserlerinde sevenlerine inanılmaz anlar yaşatmak ve ücretini ödedikleri konserlerin hakkını vermek.

6. Yıldızının Parlaması

Sesiyle herkesi mest eden, büyüleyen Karsu’nun yıldızının parlaması ve kendisi gibi renkli hayatı hepimiz için merak konusu. 16 yaşındayken ailesinin restoranında müşterilere piyano çaldığını ve onları büyülediğini söylemiştik. Onu dinleyen müşteriler arasında Hollandalı yönetmen Mercedes Stalenhoef’de vardı ve Karsu onun ilgisini çekti. Mercedes Stalenhoef Karsu 22 yaşındayken onun hayatını belgesel yaptı ve bu Karsu’nun yıldızının parlamasında yardımcı oldu. Giderek ünlenen Karsu Hollanda’da jazz müzik denilince akıllara gelmeye başladı. Hollandalılar onu “Hollandalı Norah Jones” olarak anmaya başladı.

7. Türkiye’de İsminin Duyulması

Sesiyle Herkesi Mest Eden Karsu’nun Renkli Hayatı

Karsu’nun Türkiye’de bilinmesi ilk defa 2012 yılında Güneri Civanoğlu’nun sunduğu “Şeffaf Oda” isimli programa katılmasıyla gerçekleşti. Karsu İstanbul Zorlu Center PSM, Ankara Caz Festivali, Alanya Caz Festivali ve Akbank Caz Festivali gibi organizasyonlarda birçok konser verme şansı buldu. 2014-2015 yılları arasında “From New York To Istanbul” isimli bir dünya turnesine çıktı. 2018 yılında “Karsu Plays Atlantic Records” adlı projesini gerçekleştirdi. 2018’in Mayıs ayında ilk kez Türkçe olarak Zorlu PSM’de sevenlerinin karşısına çıktı. Karsu “Plays Atlantic Records Turu” Londra Cadogan Hall’da bitti. 10 Ekim 2019 yılında kendi ismini verdiği “Karsu” isimli dördüncü albümünü yayınladı.

8. Albüm Çalışmaları

Karsu’nun albümleri: 2010 yılında Live aan’t IJ (Canlı kayıtlardan oluşan albüm), 2012 yılında Confession (İlk stüdyo albümü), 2015 yılında Colors (Stüdyo albüm), 2019 yılında Karsu’dur (Stüdyo albümü). Canlı albümleri: 2018 yılında gerçekleşen Plan My Strings’dir (Live at the Royal Concertgebouw). Single’ları: 2014 yılında “Raise Our Hands”, 2018 yılında “Jest Oldu”, 2018 yılında “Paint It Black” (Kraliyet Konser Salonu kayıtları albümü), “A Change Is Gonna Come” ve “Esmerim Biçim Biçim” oldu. 2019 yılında “İtiraf”, “Sana Ne” ve “Ben Yanındayım” oldu. 2021 yılında ise “Gülümse” ve “Sonunda” oldu.

9. Aldığı Ödüller

Sesiyle, renkli ve başarı dolu hayatı ile herkesi mest eden Karsu’nun ödülleri ile içeriğimize devam etmek istedik. 2013 yılında “Müzik” kategorisindeki “Plattino Ödülleri”, 2015 yılında “Yılın Kültür ve Sanat Ödülü” kategorisindeki “HOTIAD Yılın Başarı Ödülleri” ve 2016 yılında “Edison Jazzism Kamu Ödülü” kategorisindeki “Edison Ödülleri”ni almaya hak kazandı. “Edison Caz Ödülü” Hollanda’nın en prestijli müzik ödülüdür. Karsu Metropole Orkestrası ile birlikte “Domates Biber Patlıcan” şarkısını söyledi. Basının yoğun ilgi gösterdiği bu gecede Karsu, duygu dolu bir konuşma yaptı ve ödülünü aldı. Karsu “Edison Ödülü” kazanan ilk Türk’tür.

10. Hakkında Merak Edilenler

Sesiyle Herkesi Mest Eden Karsu’nun Renkli Hayatı

Karsu’nun ünlü olduğu yer sayabileceğimiz, aile yeri olan Kilim Restoran artık kapalı. Sebebi Karsu’nun babasının emekli hayatı yaşamak istemesi. Karsu’nun en büyük isteği, dünya turuna çıkmak fakat pandemi döneminde Covid-19’dan dolayı ertelemek zorunda kaldı. Mesleğinde sürekli meşgul olmayı, öğrenmeyi ve pozitif kalmayı seviyor. En güzel yaptığı yemek Hatay Kahvaltısı hazırlamak. Yaptığı işe göre dinlediği müzikler farklı. Mesela yemek yaparken Zeki Müren, Nostaljide Mustafa Sandal ve Tarkan, ilham almak için Sezen Aksu ve Kalben dinlemeyi seviyor. Ayrıca spor yaparken de Bülent Ersoy “Bir Ben Bir Allah Biliyor” şarkısını dinlemeye bayıldığını söylüyor.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!