Hollanda’da Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer

4 dk okuma süresi


5
13 Paylaşım, 5 puan

Hollanda, Dünya’nın en popüler ülkelerinden bir tanesi. İnanılmaz tarihi/mimari yapıları, tarlaları ve bahçeleriyle başlı başına bir görsel şölen… dergiCE olarak sizin için Hollanda’da mutlaka görülmesi gereken 10 yer listesini hazırladık. İyi okumalar!

1. Rotterdam

Hollanda’da mutlaka görülmesi gereken 10 yer

Rotterdam, İkinci Dünya Savaşı’nda ağır darbe almış, Amsterdam’dan sonra Hollanda’nın en büyük ikinci kenti. Devasa yükseklikteki gözlem kulesi Euromast kentin simgeleri arasında yer alıyor. Boijmans Van Beuningen Müzesinde Van Gogh, Da Vinci, Rembrandt gibi önemli ve seçkin sanatçıların eserleri bulunuyor. Müze 140.000’den fazla eser barındırıyor. Denizcilik Müzesinde ise 850.000 eser denizcilik tarihine ait geniş koleksiyona ev sahipliği yapıyor. Kübik Evler, Rotterdam’daki ziyaretçilerin uğrak noktalarının başında geliyor. Evlerin mimarisi herkesi hayran bırakıyor. Hayvanat bahçesine merakınız varsa  Diergaarde Blijdorp’a yolunuz düşecek. Burada sayısız çeşit hayvan bulunuyor. Bir yarasa mağarasını veya kutup ayılarını ziyaret edebilirsiniz… Dünya’nın en uzun asma köprüsü olan Erasmus Köprüsü de Rotterdam’da bulunuyor. Geceleri muhteşem bir görsel şölen veriliyor. Spido Rondvaart ile tekne turuna çıkabilir ve limanın güzelliklerine farklı bir göz ile bakabilirsiniz. Bunların dışında Rotterdam  Centraal Station, Wereldmuseum, SS Rotterdam, Hotel New York, Miniworld Rotterdam ve Markthal da gezebileceğiniz görkemli yerler arasında.

2. Lahey

Hollanda’da Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer

Lahey, Rotterdam’a yaklaşık 30 dakikalık mesafede bulunuyor. Nüfus bakımından Amsterdam ve Rotterdam’dan sonra en kalabalık üçüncü şehir olma özelliğine sahip. Parlamento, yüksek mahkeme ve devlet konseyi burada bulunuyor. Şehrin üçte biri yeşil alan. Lahey Kraliyet Sarayı ilk olarak görülecek yerlerden. Hükümet toplantıları burada yapılıyor. Sarayın sadece belirli bölümleri geziye açık. Het Loo Sarayı da önemli saraylardan. 1913 senesinde inşaatı tamamlanmış Barış Sarayı çeşitli ülkelerin işbirliği ile yapıldı. Dünya barışını simgeliyor. 2002’den beri de sönmeden yanan sembolik bir ateş bulunuyor. Lahey Pazarı ise Avrupa’nın en büyük açık hava pazarı. Hollanda’nın en eski alışveriş caddesi olan Passage de görülmeye değer yerler arasında.

3. Maastricht

Hollanda’da Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer

Hollanda’nın en eski Roma Katolik kilisesi Servaaskerk, Maastricht’te gezilecek yerlerin başında geliyor. Burada Aziz Servatius’un hazineleri sergileniyor. Bonnefanten Müzesi’nde 13. Yüzyıldan kalma eserlerin bulunduğu geniş bir koleksiyon sergileniyor. Tarihi ve görkemli yapılardan Our Lady Bazilikası, 1000 yıllarında inşa edilmiş. Aziz Peter Dağı ve Pietersberg Mağaraları da 18. Yüzyıldan kalma eğlence parkı. Toplam 200 km uzunluğunda 20 bin geçitten oluşuyor. İkinci Dünya Savaşı’nda depo ve sığınak olarak kullanılmış. Wilhelminabrug ve Aziz Servaasbrug Köprüleri, 1930’lu yıllarda Maas Nehri’nin üzerine inşa edilmiş görkemli bir yapı. Eski Şehir Duvarları ve Cehennem Kapısı da gezilebilecek yerler arasında.

4. Arnhem

Hollanda’da Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer

Arnhem, Hollanda’nın batısında bir şehir.  Hollanda Açık Hava Müzesi (Nederlands Openluchtmuseum) Arnhem’deki gezilecek ilk yer olmalı. Müzede Hollanda’nın farklı bölgelerinden getirilen tarihi binaları görebilirsiniz. Her binada tarihi eserlerin bulunduğu koleksiyonlar yer alıyor. Koepelchurch, Guesthouse ve Grote Markt da gezebileceğiniz yerlerden.

5. Utrecht

Utrecht’te bulunan Catharijneconvent Müzesi, Hollanda’nın en önemli dini sanat müzelerinden biridir. Sergi parçaları arasında Hristiyan sanatı ön planda. Mücevherler, el yazmaları ve dini kıyafetler bazı koleksiyon parçalarından. 1830’da kurulan Central Müzesi de 50.000 parçalık antik ve modern sanat eserlerine ev sahipliği yapmaktadır. Domkerk ise gezmeye değer görkemli ve anıtsal bir katedral. Ziyaretçilerin uğrak yerlerinden. 2000 yıllık tarihe ışık tutan yeraltı müzesi Dom Under de başlıca gezilecek yerler arasında.

6. Eindhoven

1936’da kurulan ve Eindhoven’de bulunan Van Abbe Müzesi mutlaka görülecek yerler arasında. Müzede 2700 eser sergileniyor; Picasso, Kandisky ve Mondrian gibi sanatçıların eserleri de bulunuyor. Philips Stadyumu Hollanda’nın en büyük 3. Stadyumu. Evoluon Binası ise Sanayi Devrimi’nin bir simgesi. Eğer Eindhoven’a gidecekseniz bu üç yer görülmesi gereken yerler arasında.

7. Delft

Delft, Lahey ve Rotterdam’ın arasında bulunuyor. Niuwe Kerk Kilisesi şehrin en önemli kiliselerinden biri. Kilisenin içinde spiral 376 basamaktan oluşan bir merdiven bulunuyor. Kuleleri ise hayli yüksek.. New Church ve Old Church adlı kiliseler gotik tarzda yapılmış mimari yapılar olup görülmesi gereken yerlerden. Old Church’de Hollandalı ressam Jan Vermeer’in eserleri ve mezarı bulunuyor. The Old Channel huzurlu yürüyüş yerlerinden sadece bir tanesi. Delft City Hall ise Rönesans Dönemi’nden günümüze kadar ulaşan bir yapı. Bu görkemli yapıyı mutlaka görmenizi öneririz!

8. Groningen

Groningen’de bulunan Marti Kilisesi en önemli yapıtlardan bir tanesi. Kilisenin kulesine çıkıp şehrin manzarasını izleyebilirsiniz. 1874’te kurulan Groningen Müzesi sanatseverlerin gezmek isteyeceği ilginç müzelerden. Koleksiyonlardan biri Çin ve Japon örnekleri içeriyor. Noorderplantsoen Parkı’nda müthiş bir yürüyüş yapabilirsiniz. Groningen Üniversitesi ve Müzesi görkemli duruşuyla mutlaka gezmeniz gereken yerlerden. Bu üniversite müzesinde bir de bilim müzesi var. Müzede, Mısır mumyaları da bulunuyor.

9. Volendam

Volendam bir balıkçı kasabası. Edam, muhteşem peynirleri olan bir liman kenti, Marken ise kasaba hayatını iliklerinize kadar hissedeceğiniz bir kasaba. Aynı zamanda civardaki Monnickendam ve Broek in Waterland kasabalarını da gezebilirsiniz.

10. Amsterdam

Hollanda’da mutlaka görülmesi gereken 10 yer

Hollanda’da mutlaka görülmesi gereken 10 yer listemizin son maddesinde Amsterdam bulunuyor. Amsterdam’ın güzelliklerini, gece hayatını ve gezilecek yerlerini tam anlamıyla anlatmak uzun zaman ister. Bu yüzden Dergice olarak ancak özet geçebiliriz. Ünlü heykel müzesi Madame Tussauds’un bulunduğu Dam Meydanı, kentin kalbi konumunda. Müzeler Bölgesi’ndeki Van Gogh Müzesi en önemli müzeler arasında. Buradaki Van Gogh koleksiyonu sanatçının kardeşi Theo tarafından düzenlenmiş. Ayrıca Gogh’un kardeşine yazdığı o özel mektupları da burada görebilme şansına sahipsiniz. Kırmızı Fener Mahallesi (Red Light District) de yetişkinlere yönelik eğlence mekanları bulunuyor. Bölgede çok sayıda erotik shop, genelev, gay bar ve canlı erotik şovlar var. Buradaki Seks Müzesi de ilgi çeken yerler arasında. Vondelpark, tüm kötü enerjinizi boşaltabileceğiniz inanılmaz huzur dolu bir park. Anne Frank’in İkinci Dünya Savaşı sırasında ailesiyle saklandığı ev olan Anne Fraknk Evi ise uğrak yerler arasında. Bloemenmarkt (Çiçek Pazarı) size rengarenk çiçek şöleni sunuyor. Bunun dışında Kraliyet Sarayı, Heineken Experience, Amsterdam Tarih Müzesi, Stedelijk Müzesi, Rembrandt Evi Müzesi ve Niuwe Kerk (Yeni Kilise) de gezilecek yerler arasında…


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
9
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!