Hollanda’da Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer

5 dk okuma süresi


5
13 Paylaşım, 5 puan

Hollanda, Dünya’nın en popüler ülkelerinden bir tanesi. İnanılmaz tarihi, mimari yapıları, tarlaları ve bahçeleriyle başlı başına bir görsel şölen. Avrupa’nın güzide ülkelerinden biri olan Hollanda’nın yüz ölçümü küçüktür. Ancak içinde sakladığı güzellikler, mimari yapılar, doğal yaşam da bir o kadar büyük ve görkemlidir. Tabii ki Hollanda’yı değerlendirirken sadece yukarıda saydıklarımızdan bahsetmeyeceğiz. Sanayisi ve gelişmişliği de görülmeye değerdir. dergiCE olarak sizin için Hollanda’da yolculuk sırasında mutlaka görülmesi gereken 10 yer listesini hazırladık. Keyifli okumalar!

1. Rotterdam

Hollanda’da Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer

Rotterdam, İkinci Dünya Savaşı’nda ağır darbe alan, Amsterdam’dan sonra Hollanda’nın en büyük ikinci kentidir. Devasa yükseklikteki gözlem kulesi Euromast kentin simgeleri arasında yer alıyor. Boijmans Van Beuningen Müzesinde Van Gogh, Da Vinci, Rembrandt gibi önemli ve seçkin sanatçıların eserleri bulunuyor. Müze 140.000’den fazla eser barındırıyor. Denizcilik Müzesinde ise 850.000 eser denizcilik tarihine ait geniş koleksiyona ev sahipliği yapıyor. Kübik Evler, Rotterdam’daki ziyaretçilerin uğrak noktalarının başında geliyor. Evlerin mimarisi herkesi hayran bırakıyor. Dünya’nın en uzun asma köprüsü olan Erasmus Köprüsü de Rotterdam’da bulunuyor.

2. Lahey

Lahey, Rotterdam’a yaklaşık 30 dakikalık mesafede bulunuyor. Nüfus bakımından Amsterdam ve Rotterdam’dan sonra en kalabalık üçüncü şehir olma özelliğine sahip. Parlamento, yüksek mahkeme ve devlet konseyi burada bulunuyor. Şehrin üçte biri yeşil alan. Lahey Kraliyet Sarayı ilk olarak görülecek yerlerden. Hükümet toplantıları burada yapılıyor. Sarayın sadece belirli bölümleri geziye açık. Het Loo Sarayı da önemli saraylardan. 1913 senesinde inşaatı tamamlanmış Barış Sarayı çeşitli ülkelerin iş birliği ile yapıldı. Dünya barışını simgeliyor. 2002’den beri de sönmeden yanan sembolik bir ateş bulunuyor. Lahey Pazarı ise Avrupa’nın en büyük açık hava pazarı. Hollanda’nın en eski alışveriş caddesi olan Passage de görülmeye değer yerler arasında.

3. Maastricht

Hollanda’da Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer

Hollanda’nın en eski Roma Katolik kilisesi Servaaskerk, Maastricht’te gezilecek yerlerin başında geliyor. Burada Aziz Servatius’un hazineleri sergileniyor. Bonnefanten Müzesi’nde 13. yüzyıldan kalma eserlerin bulunduğu geniş bir koleksiyon sergileniyor. Tarihi ve görkemli yapılardan Our Lady Bazilikası, 1000 yıllarında inşa edilmiş. Aziz Peter Dağı ve Pietersberg Mağaraları da 18. yüzyıldan kalma eğlence parkı. Toplam 200 km uzunluğunda 20 bin geçitten oluşuyor. İkinci Dünya Savaşı’nda depo ve sığınak olarak kullanılmış. Wilhelminabrug ve Aziz Servaasbrug Köprüleri, 1930’lu yıllarda Maas Nehri’nin üzerine inşa edilmiş görkemli bir yapı. Eski Şehir Duvarları ve Cehennem Kapısı da gezilebilecek yerler arasında.

4. Arnhem

Tarihi orta çağa kadar uzanan Arnhem, Hollanda’nın batısında bulunan bir şehirdir. Hollanda Açık Hava Müzesi (Nederlands Openluchtmuseum) Arnhem’deki gezilecek ilk yer olmalı. Müzede Hollanda’nın farklı bölgelerinden getirilen tarihi binaları görebilirsiniz. Her binada tarihi eserlerin bulunduğu koleksiyonlar yer alıyor. Koepelchurch, Guesthouse ve Grote Markt da gezebileceğiniz yerlerden. II. Dünya savaşında oldukça hasar gören bir kilisesi vardır. St. Eusebio kilisesi denilen bu kilise, çan kulesi dahil hepsi yerle bir olmuştur. Ancak 1964 yılında modern tarzda yeniden inşa edilmiştir. Hollanda’da mutlaka görülmesi ve gezilmesi gereken 10 yer arasında bulunan tarihi yapılardan biridir.

5. Utrecht

Hollanda’da Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer

Hollanda’nın 4. büyük kenti olan Utrecht’te, Catharijneconvent Müzesi, Hollanda’nın en önemli dini sanat müzelerinden biridir. Sergi parçaları arasında Hristiyan sanatı ön planda. Mücevherler, el yazmaları ve dini kıyafetler bazı koleksiyon parçalarından. 1830’da kurulan Central Müzesi de 50.000 parçalık antik ve modern sanat eserlerine ev sahipliği yapmaktadır. Domkerk ise gezmeye değer görkemli ve anıtsal bir katedral. Ziyaretçilerin uğrak yerlerinden. 2000 yıllık tarihe ışık tutan yeraltı müzesi Dom Under de başlıca gezilecek yerler arasında. Bununla birlikte 1636 yılında kurulan ve ülkenin en prestijli eğitim kurumlarından biri olan Utrecht Üniversitesi’ni bünyesinde barındırır.

6. Eindhoven

1936’da kurulan ve Eindhoven’de bulunan Van Abbe Müzesi mutlaka görülecek yerler arasında. Müzede 2700 eser sergileniyor; Picasso, Kandisky ve Mondrian gibi sanatçıların eserleri de bulunuyor. Philips Stadyumu Hollanda’nın en büyük 3. stadyumu. Evoluon Binası ise Sanayi Devrimi’nin bir simgesi. Eğer Eindhoven’a gidecekseniz bu üç yer görülmesi gereken yerler arasında. Önemli bir sanayi merkezlerinden biri olan Eindhoven, buna rağmen temiz havası ve bisiklet yollarıyla çevreye karşı oldukça duyarlı bir şehirdir. Ayrıca Avrupa çapında ünlü olan PSV Eindhoven futbol takımının evidir. Dünyaca ünlü Philips markası da bu şehirde doğmuş ve dünyaya yayılmıştır.

7. Delft

Hollanda’da Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer

Delft, Lahey ve Rotterdam’ın arasında bulunuyor. Niuwe Kerk Kilisesi şehrin en önemli kiliselerinden biri. Kilisenin içinde spiral 376 basamaktan oluşan bir merdiven bulunuyor. Hollanda’da mutlaka keşfedilmesi ve görülmesi gereken 10 güzel yer içindeki kuleleri ise hayli yüksek ve görülmeye değer. New Church ve Old Church adlı kiliseler gotik tarzda yapılmış mimari yapılar olup görülmesi gereken yerlerden. Old Church’de Hollandalı ressam Jan Vermeer’in eserleri ve mezarı bulunuyor. The Old Channel huzurlu yürüyüş yerlerinden sadece bir tanesi. Delft City Hall ise Rönesans Dönemi’nden günümüze kadar ulaşan bir yapı. Bu görkemli yapıyı mutlaka görmenizi öneririz!

8. Groningen

Groningen’de bulunan Marti Kilisesi en önemli yapıtlardan bir tanesi. Kilisenin kulesine çıkıp şehrin manzarasını izleyebilirsiniz. 1874’te kurulan Groningen Müzesi sanatseverlerin gezmek isteyeceği ilginç müzelerden. Koleksiyonlardan biri Çin ve Japon örnekleri içeriyor. Noorderplantsoen Parkı’nda müthiş bir yürüyüş yapabilirsiniz. Groningen Üniversitesi ve Müzesi görkemli duruşuyla mutlaka gezmeniz gereken yerlerden. Bu üniversite müzesinde bir de bilim müzesi var. Müzede, Mısır mumyaları da bulunuyor. Aynı zamanda şehir bir sanayi şehri sayılır. Bisiklet fabrikaları, besin üretim yerleri, hazır giyim ve kimya sanayileri gibi çeşitli sanayi kolları Groningen şehrindedir.

9. Volendam

Volendam bir balıkçı kasabası. Edam, muhteşem peynirleri olan bir liman kenti, Marken ise kasaba hayatını iliklerinize kadar hissedeceğiniz bir kasaba. Aynı zamanda civardaki Monnickendam ve Broek in Waterland kasabalarını da gezebilirsiniz. Mutlaka görülmesi gereken ve Hollanda’da 10 popüler yer arasında bulunan Volendam şehri, turistlerin sıkça uğradığı şirin bölgelerden biridir. Özellikle eski balıkçı kayıklarının tatlı bir süslemeyle sergilendiği ve geleneksek kıyafet festivallerinin sürdüğü bu şehirde unutulmaz zamanlar geçirmeniz çok olası. Yüksek sivri tepeli bone olarak görülen ve Hollanda’nın simge kıyafetlerinden olan bu kostümleri kartpostallar dışında görmek şansını kaçırmamak için bu şirin kenti es geçmemelisiniz.

10. Amsterdam

Hollanda’da Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer

Amsterdam’ın güzelliklerini, gece hayatını ve gezilecek yerlerini tam anlamıyla anlatmak uzun zaman ister. Bu yüzden dergiCE olarak ancak özet geçebiliriz. Ünlü heykel müzesi Madame Tussauds’un bulunduğu Dam Meydanı, kentin kalbi konumunda. Müzeler Bölgesi’ndeki Van Gogh Müzesi en önemli müzeler arasında. Buradaki Van Gogh koleksiyonu sanatçının kardeşi Theo tarafından düzenlenmiş. Ayrıca Gogh’un kardeşine yazdığı o özel mektupları da burada görebilme şansına sahipsiniz. Kırmızı Fener Mahallesi (Red Light District) de yetişkinlere yönelik eğlence mekanları bulunuyor. Bölgede çok sayıda erotik shop, genelev, gay bar ve canlı erotik şovlar var. Buradaki Seks Müzesi de ilgi çeken yerler arasında.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
11
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!