Ses Temelli Sosyal Ağ Platformu Clubhouse Hakkında Bilgiler

5 dk okuma süresi


5
12 Paylaşım, 5 puan

Gelişen teknoloji ile birlikte dijitalleştiğimiz artık bir gerçek. Bu gelişmeler ile şirketler ortaya yeni ve farklı projeler çıkarmakta. Bireyleri dijital düşünmeye ve hareket etmeye iten yeni sosyal ağlardan birisi de Clubhouse uygulamasıdır. 2020 yılında Alpha Exploration Şirketi tarafından geliştirilen bu uygulama için ses temelli bir sosyal ağ platformu diyebiliriz. Uygulamaya olan ilgi her geçen gün devam etmekte olup, akıllara soru işaretlerini de beraberinde getirmekte. Biz de sosyal ağ kullanıcıları için ses temelli ve sohbete dayalı Clubhouse platformu hakkında bilinmesi gereken bilgiler listesi hazırladık. Gelin akıllara takılan soru işaretlerini birlikte silelim!

1. Platformun Kurucuları Kimdir?

Ses Temelli Sosyal Ağ Platformu Clubhouse Hakkında Bilgiler

Clubhouse, Paul Davison ve Rohan Seth tarafından Amerika’da 2020 yılının Mart ayında ses temelli bir sosyal ağ platformu olarak geliştirilmiştir. İki kurucu da Stanford Üniversitesinde eğitim almış ve üst düzey şirketlerde çalışma fırsatı yakalamışlardır. Bu ikili 2020 yılının Nisan ayında Clubhouse uygulamasını piyasaya çıkarmış olsalar da uygulama Aralık ayında popülerlik kazanmıştır. Kurucular bu platform hakkındaki hedeflerinin; daha iyi hissettiren bir sosyal ağ deneyimi inşa etmek olduğunu vurgulamıştır. Bu sebeple de gönderi yayımlamak yerine insanların sohbet etme deneyimi elde edebilecekleri bir uygulama tasarladıklarını dile getirmiştir.

2. Clubhouse Nedir?

Ses temelli Clubhouse platformu, karantina döneminde arkadaşlarınız hakkında bilgiler edinip, sosyalleşmenizi arttırmak için kurulmuş bir sosyal ağ uygulamasıdır. Uygulama birçok türde sohbet odası seçeneği ile karşınıza çıkmaktadır. Seçtiğiniz ilgi alanlarınızı ve takip ettiğiniz kişileri değerlendirerek, size renkli içerikler sunmaktadır. Kullanıcıların çok sayıda grupları barındıran sesli sohbet odalarında iletişim kurmalarını sağlayan bu platform, davetiye sistemiyle geniş kitlelere ulaşmıştır. Diğer sosyal mecraların aksine metin ve görsel paylaşılmamaktadır. Yalnızca sesli içerik paylaşılabilen platformun 2021 yılındaki aktif kullanıcı sayısı 2 milyonu geçmiş durumda.

3. Clubhouse Nasıl Kullanılır?

Ses Temelli Sosyal Ağ Platformu Clubhouse Hakkında Bilgiler

Henüz yalnızca davet sistemi ile çalışan bir platformdur. Davetiyeniz olduğu sürece konu başlığına göre kurulan sohbet odalarında moderatörden izin aldığınız taktirde sohbete dahil olabilirsiniz ya da sadece dinleyici olarak da sohbete katılabilirsiniz. Odaların hemen altında kaç kişinin sohbette bulunduğunu ve moderatörleri görebilirsiniz. Fotoğrafların sol altında bulunan yıldızlar odanın moderatörlerini temsil etmektedir. El kaldırma butonu sistemiyle söz alıp, fikirler paylaşabildiğiniz bu platformda şanslı olduğunuz zamanlarda ünlülerle konuşma fırsatınız da var. Tabii ki onların kayıt olduğu odaları bulduğunuz zaman!

4. Clubhouse’a Nasıl Üye Olunur?

2020 yılının popüler platformlarından birisi haline gelen ses temelli Clubhouse sosyal ağına üye olmak isterseniz, uygulamaya bir referans yoluyla davet edilmeniz gerekmektedir. Davet kodunuz sizinle mesaj olarak paylaşıldıktan sonra üye olmak için ilgili linke tıklayıp Clubhouse’u indirmelisiniz. Bunun sonrasında Clubhouse üyeliğinizi oluşturmak için; kullanıcı adı, telefon numarası, doğrulama kodu, ad-soyad gibi bilgilerinizi doldurduktan sonra fotoğraf seçmeniz istenir. Clubhouse platformunda bulunan arkadaşlarınızı bulmak için kişi listesi ayarlarını açmanız lazım. Üyeliğin sonrasında ise ilgi alanlarınızı doğru bir şekilde seçmeli ve takip etmek istediğiniz kişileri belirlemelisiniz. Platform, girdiğiniz bilgileri göz önüne alarak içerikler sunacaktır.

5. Davetiye Kodu Nasıl Alınır?

Ses Temelli Sosyal Ağ Platformu Clubhouse Hakkında Bilgiler

Bir zamanlar Gmail uygulamasının davet usulünü hatırlatan referans sistemi, Clubhouse platformunda da mevcut. Kurucuları şimdilik büyük kitlelere hazır olmadıkları için davet sistemini geliştirdiğini açıkladılar. İlerleyen günlerde davetiye sitemi kalkar mı kalmaz mı ayrı bir tartışma konusu fakat şu an uygulamayı kullanmak için davetiye kodunuzun olması gerekiyor. Bu durum da sizi geleceğe dönük bir ihtimali beklemekten kurtarıyor. Herkesin başvurduğu ilk yöntem olarak siz de arkadaşlarınızdan davetiye linki atmasını rica edebilirsiniz. Çevrenizde bu sosyal ağı kullanan arkadaşınız yoksa Twitter’da #ClubHouseDavetKodu #ClubHouse başlıkları altında başka kullanıcılardan davet kodu isteyebilirsiniz.

6. Davetiyesiz Giriş Mümkün Mü?

Diğer sosyal medya uygulamalarından farklı olarak Clubhouse, davetiye sistemiyle üyelik girişini kabul ediyor. Bu sebeple eğer siz bu uygulamayı kullanmak istiyorsanız, üye olan bir kullanıcının davetiye linkini almanız gerekiyor. Davet koduyla giriş yaptığınızda uygulamaya kayıt olmak çok hızlı ve kolay. Davetiyesiz olarak telefon numarasıyla giriş yapmak isterseniz, bekleme listesine alınıyorsunuz. Eğer sıra gelirse üye olarak Clubhouse’a giriş yapabiliyorsunuz. Yani hemen üye olmak için davetiye gerekiyor ama eğer beklenirse davetiyesiz de platforma üye olunabiliyor. Tabii burada bilgilerinizi dikkatli bir şekilde doldurmanız gerekiyor.

7. Clubhouse’dan Para Kazanılabilir mi?

Ses Temelli Sosyal Ağ Platformu Clubhouse Hakkında Bilgiler

2021 yılı için reklam modeli veya para kazanma modeli bulunmuyor. Ama bununla ilgili çalışmalar yaptıklarını Paul Davison katıldığı bir lansmanda açıklamıştı. İlk çalışma; içerik üreticilerine yönelik bir destek programı olacak gibi görünüyor. Her platformda olduğu gibi Clubhouse platformunu da ayakta tutacak kişiler içerik üreticileri olacak. O nedenle ilk adımda içerik üreticilerine destek vermek, iş birliği yapmalarını teşvik etmek üzere çalışmalar planlanıyor. Diğer çalışma, ödeme alma yöntemi eklenmesi. Ücretli abonelik, bilet satışı buradaki ihtimaller arasında. Bir nevi youtube’daki gibi katıl sistemi kurulacağı öngörülüyor.

8. Logosu Neden Sürekli Değişiyor?

Siz de aktif Clubhouse kullanıcısı iseniz fark etmişsinizdir. Ses temelli olan bu uygulamanın logosu haftalık olarak değişiyor. Bu da her hafta farklı logoyla karşılaşan kullanıcıları meraklandırıyor. Biz merakınızı hemen giderelim. Düşük takipçiye sahip sanatçıların daha iyi konuma gelebilmesi için fotoğrafları logoya konuluyor. Koyulan fotoğraflar sayesinde sanatçıların tanınmaya başlanması amaçlanıyor. dergiCE’nin en iyi içerik yazarlarını öne çıkartmak için uyguladığı “Haftanın Yıldızı” özelliği gibi düşünebilirsiniz. Çıktığı ilk günden beri pek çok logo değiştiren Clubhouse platformunun Mayıs 2021 itibariyle logosundaki isimlerden bazıları; Axel Mansoor, Bomani X, Dandara Pagu, Drue Kataoka, Erika Batista, Julie Wenah, Espree Devora vs.

9. Uygulama Nerelerden İndirilebilir?

Clubhouse 2020 yılında sadece iOS işletim sisteminde kullanılabilen bir uygulama olan ve Android cihazlarda bulunmamaktaydı. Platformu kullanmak isteyen ama kullanamayan android kullanıcıları ise Clubhouse benzeri ses temelli sosyal ağlara yöneldi. Bunun üzerine şirket hemen Android sürümünü geliştirmek için kollarını sıvadı. Şirketin ortağı olan Paul Davison, 2021 Mayıs ayında Android versiyonunun piyasaya sürüleceğini açıklamıştı ve öyle de oldu. Uygulama artık iOS ve Android işletim sistemlerinin her ikisinde de mevcut. Bu yayından sonra Clubhouse uygulamasını indirememeniz için bir problem bulunmuyor. İlerleyen zamanlarda Huawei AppGallery sürümü çıkması da muhtemeldir.

10. Güvenlik Sorunu Var Mı?

Ses Temelli Sosyal Ağ Platformu Clubhouse Hakkında Bilgiler

2020 yılında piyasaya çıktığı göz önüne alındığında Clubhouse çok yeni bir uygulama olduğu için insanların bu uygulama hakkında tam bilgi sahibi olduğunu söylemek mümkün değil. Konuşmaların Clubhouse tarafından açık izin alınmadan kaydedilmesi, kopyalanması, çoğaltılması ve paylaşılması yasak olduğu bildiriliyor. Her ne kadar Clubhouse uygulamasında sesli sohbetler kaydedilmiyor dense de gizlilik sözleşmesi incelendiğinde böyle görünmüyor. Oda da konuşulan herhangi bir konuya dair şikayet olması durumunda, sohbeti değerlendirmek için konuşmalar geçici sunucularda şifreleniyor. Ayrıca ilgili konuşmaların diğer kullanıcılar tarafından dışarıya aktarılıp aktarılmadığı da bilinmiyor. Kişisel verileri 3. taraf uygulamalar ile paylaşma hakkını Clubhouse saklı tutuyor. Fakat uygulamanın kişi listenizin bir başka platformla paylaşılıp paylaşılmadığı hakkında net bir bilgi henüz bulunmuyor.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
8
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
9
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!