Servetleriyle Adlarından Söz Ettiren Dünyaca Ünlü Sanatçılar

5 dk okuma süresi


9
12 Paylaşım, 9 puan

Sanatçılar, standartlaştırılan sanat normlarının sınırlarını yaratır, ilham verir ve meydan okurlar. Bir sanatçının ruhundan gelen yaratıcı düşünce, toplumda gözle görülür bir değişiklik yaratabilir. Günümüzde pek çok sanatçı aynı zamanda başarılı iş insanı haline gelmiştir. dergiCE olarak sizlere servetleriyle adlarından söz ettiren ve ön plana çıkan dünyaca ünlü sanatçılar için bir liste hazırladık. Keyifli okumalar!

1. Coldplay

Servetleriyle Adlarından Söz Ettiren Dünyaca Ünlü Sanatçılar

İngiliz alternatif rock grubu olan Coldplay’in günümüzde değeri 475 milyon dolar civarındadır. Vokalist ve piyanist olan Chris Martin, gitarist Johnny Buckland ve basist Guy Berryman ve davulcu Will Champion’dan oluşan Coldplay grubu 1996 yılında kurulmuştur. Yellow adlı albümleriyle dünyaca üne kavuşan grup bu başarıyı daha sonra Parachute albümleriyle büyütmüş ve Clocks albümüyle zirveye koşmuştur. Her ne kadar albüm satışlarıyla büyük gelirler elde etseler de asıl başarılarını turnelerde göstermişlerdir. Sadece 2017 yılındaki A Head Full of Dreams turneleri ile 520 milyon dolar hasılat elde etmişlerdir.

2. Elton John

İngiliz rock yıldızı Elton John şarkıcı, söz yazarı, besteci, piyanist ve ara sıra da aktör olarak bilinir. Kraliyet ailesi tarafından Sör unvanını alan Elton John’un net değeri günümüzde 480 milyon dolar olarak belirlenmiştir. 40 yıllık kariyeri boyunca 250 milyonun üzerinde albüm satan John tüm zamanların en başarılı sanatçılarından biri olarak görülmektedir. Kariyeri boyunca altı Grammy, bir Oscar, bir Altın Küre bir de Tony ödülü almıştır. Başarılı sanatçılığının yanında iyi bir hayırsever olarak da bilinen Elton John hayır kurumlarına 23 milyon Sterlin bağışlayarak Britanya’nın en cömert dokuzuncu insanı olmuştur.

3. Emilio Estefan

Servetleriyle Adlarından Söz Ettiren Dünyaca Ünlü Sanatçılar

Küba’da doğan Emilio Estefan yaşamı boyunca pek çok yapmıştır. Yapımcı, aktör, şarkıcı ve iş adamı olarak kariyerine devam eden Estefan servetleriyle adlarından söz ettiren başarılı ve dünyaca ünlü sanatçılar arasında yer almaktadır. 500 milyon dolarlık net servetiyle ön plana çıkan Estefan, zenginliğinin bir kısmını müzisyen ve aktör olarak elde ederken bir kısmını da eşi Gloria Estefan ile yürüttüğü işlerden elde etmiştir. Beyaz Saray için organizasyonlarda da bulunan Estefan 2008 yılında Haiti’ye yardım kampanyası için Latin kökenli diğer sanatçılarla birleşmiş ve Michael Jackson’un meşhur şarkısı We Are The World’u İspanyolcaya çevirmiş ve yardım etkinliğinde seslendirmiştir.

4. Madonna

Amerikan şarkıcı, aktris ve girişimci olan Madonna’nın serveti 580 milyon dolar civarındadır. Bir müzik ikonu olan Madonna yirminci yüzyılın en başarılı sanatçılarından biri olmayı başarmıştır. 1983 yılında kendi adıyla yayınladığı ilk albümünden sonra Madonna çıtayı hep yukarı çekerek başarısını korumuştur. 300 milyondan fazla albümü satan Madonna hem sadece servetleri ile değil sansasyonları ile de adlarından söz ettiren dünyaca ünlü sanatçılar arasındadır. Şarkıcılığının yanında aynı zamanda çağdaş sanat, gayrimenkul ve film yönetmenliği ile de adından hala söz ettirmektedir. 30 yıllık kariyeri boyunca verdiği konserler yaklaşık olarak 1 milyar dolar hasılat elde etmiştir.

5. Dr. Dre

Servetleriyle Adlarından Söz Ettiren Dünyaca Ünlü Sanatçılar

Harika bir yapımcı ve rap sanatçısı olan ve Dr. Dre adıyla bilinen Andre Young’ın kişisel serveti yaklaşık 800 milyon dolar civarındadır. Aftermath adlı kayıt şirketiyle bilinen Dr. Dre, Beats markasıyla çıkan kulaklığı ve HP markasıyla ortak yürüttüğü bilgisayarlarıyla servetini genişletmiştir. Yaklaşık 10 yıldır herhangi bir albüm yapmasa da başarılı bir iş adamı olarak Eminem, Snoop Dogg ve 50 Cent gibi başarılı rap sanatçılarının prodüktörlüğünü yapmıştır. Söz konusu rap müzik olduğunda pek çok önemli işlere atan Dr. Dre günümüzde hala prodüktör olarak kariyerine devam etmekte ve pek çok yeni rap müzik sanatçısını piyasaya çıkartmaktadır.

6. Sean Combs

Puff Daddy, P. Diddy adlarıyla da bilinen Sean Combs 825 milyon dolarlık net değeri ile servetleriyle adlarından sık sık söz ettiren dünyaca ünlü sanatçılar arasında bulunmaktadır. Rap sanatçısı, albüm yapımcısı, aktör ve girişimci olan Sean Combs farklı faaliyet alanlarında oldukça başaralı bir kariyer sürdürmektedir. Uptown Records adlı kayıt şirketinde bir stajyer olarak başlayan Combs kovulduktan sonra kendi şirketini kurmuş ve tüm dünyada büyük üne kavuşan The Notorious B.I.G. ile çalışmıştır. Kendi giyim şirketini de kuran Combs aynı zamanda pek çok dizi ve filmde de konuk oyunculuk yaptığı bilinmektedir.

7. Herb Alpert

Servetleriyle Adlarından Söz Ettiren Dünyaca Ünlü Sanatçılar

Amerikalı müzisyen Herb Albert’in net değeri yaklaşık 850 milyon dolardır. Yetmiş sekiz yaşındaki harika müzisyen California’da doğdu. Annesinden keman öğrenen Alpert 1952 yılında orduya katıldı ve burada müzik becerilerini büyük ölçüde geliştirdiği askeri törenlerde sık sık sahne aldı. Emekli olduktan sonra da yapımcılık kariyerine devam etti. Grammy ve Tony dahil birçok ödül aldı. 2012 yılında Michelle ve Barack Obama tarafından kendisine ulusal sanat madalyası verildi. Pek çok hayır etkinliğine cömertçe katkıda bulundu. Hasılatını en başta müzik, daha sonra kayıt şirketlerindeki başarıları ve gayrimenkul ile elde etti.

8. Andrew Lloyd Webber

Webber tahmini net değeri 1,2 milyar dolar olan İngiliz besteci, tiyatro yapımcısı ve yönetmenidir. Cats, Evita ve Phantom of The Opera ile de bilinir. Gösterileri dünya çapında 184 ülkede gerçekleştirilmiştir. 1960’lı yıllardan 2000’lere kadar klasik müzikten rock, pop ve caza uzanan tarzını müzikallerinde koro benzeri performanslara yer vererek güncellemiştir. 1977 yılında kurduğu prodüksiyon şirketi ile diğer yapımcılar ve yazarlarla da çalışarak profesyonel ve amatör tiyatro, okul prodüksiyonları ve film yapımcılığı ile ilgilenmektedir. Andrew Lloyd Webber’ın sadece kendisine ait 7 adet tiyatrosu bulunmaktadır.

9. Paul McCartney

Dünyanın en ünlü İngiliz müzisyenlerinden biri olarak bilinen Paul McCartney dünyaca ünlü Beatles grubunun bir üyesi olarak biliniyor. Besteci, söz yazarı, şarkıcı ve pek çok enstrümanı çalabilen McCartney’in net servetinin 1,28 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Beatles’ın dağılmasından sonra kariyerine tek başına devam eden McCartney 100 milyonun üzerinde albüm satışı var. Guinness Dünya Rekorları onu dünyanın en başarılı kayıt sanatçısı ve bestecisi olarak görüyor. Sadece Beatles grubunun telif gelirleriyle bile milyonlar kazanan Paul McCartney 78 yaşında olmasına rağmen hala kariyerini aktif olarak devam ettirmektedir.

10. Jay Z

Servetleriyle Adlarından Söz Ettiren Dünyaca Ünlü Sanatçılar

Gerçek adı Shawn Corey Carter olan Jay Z 4 Aralık 1969’da New York’ta doğdu. Lise hayatında Busta Rhymes ve Notorious B. I. G gibi isimlerle aynı okulda okudu ve onlarla arkadaş oldu. Beyonce ile evliliği ile de gündeme sık sık gelen Jay Z dünyadaki en çok satan sanatçılardan biri haline geldi. 22 Grammy ödülün kazanan ve Billboard ve Rolling Stone gibi dünyanın en önde gelen müzik dergilerince tüm zamanların en iyi 100 sanatçısı listesinde yer aldı. Müzik işinin yanında giyim ve hizmet sektöründe de oldukça başarılı yatırımlar yaptı. 2015 yılında ise yüksek kaliteli müzik yayın uygulaması olan Tidal’ı satın aldı.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!