Sergi Tutkunlarına Özel Dijital Olarak Gezebileceğiniz Online Sergiler

4 dk okuma süresi


3
13 Paylaşım, 3 puan

21. yüzyıl ile birlikte yaşanan dijital dönüşüm çağı hayatın pek çok alanında kendine yer edinmiş bulunuyor. 2020 yılında etkisini ülkemizde de görmeye başladığımız pandemi süreciyle birlikte bu dönüşüm oldukça büyük bir ivme kazanmış durumda. Sosyal birçok faaliyetin kısıtlandığı bu dönemde birçok alan gibi sanat da dijital olarak yolculuğuna devam etmeye başladı. Özellikle evde kaldığımız bu günlerde eski günlerdeki gibi sergi gezmenin en kestirme yolu online sergiler. Sergi tutkunlarına bu kısıtlı günlerde bir nebze keyiflendirecek, evinizin konforunda dijital ortamda gezebileceğiniz online sergiler ile ilgili özel olarak derlediğimiz galerileri burada bulabilirsiniz. Keyifli okumalar!

1. Pera Müzesi

Sergi Tutkunlarına Özel Dijital Olarak Gezebileceğiniz Online Sergiler

Suna ve İnan Kıraç Vakfı tarafından kültür sanat hizmeti vermek amacıyla kurulan Pera Müzesi, dijital dönüşümün bir parçası olarak eserlerini online platformlarda da sergiliyor. Bunun yanında Oryantalist Resim, Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu, Kütahya Çini ve Seramikleri, Osman Hamdi Bey eserleri gibi pek çok kıymetli eseri online olarak ziyaretçileriyle buluşturuyor. 360 derece sanal tur teknolojisinin yardımıyla online bir gezintiye çıkmanıza olanak sağlıyor. Birçok yabancı sanatçının yanı sıra genç sanatçıların desteklenmesi adına eserlerine yer veriliyor. Pera Müzesi’nin zengin içeriklerle dolu sergilerini görmek için web sitesini ziyaret etmeyi unutmayın.

2. Galeri Soyut

Ankara’da 1990 yılından bu yana sanatseverlerin uğrak yerlerinden olan Galeri Soyut, dijital dönüşümle birlikte eserleri online platformlara taşımış durumda. Galeri Soyut, Türkiye’nin en büyük özel sanat galerilerinden biri konumunda bulunuyor. Genç sanatçıların gelişimi adına sergilerinde pek çok genç sanatçıya yer veriyorlar. Üç haftada bir yaptıkları sergiler ile yılda ortalama 40 kadar sergiye ev sahipliği yapıyorlar. Bu sergileri daha fazla sanatsever ile buluşturabilmek adına web siteleri üzerinde erişime açmış vaziyetteler. Geçmiş sergiler ile halen devam etmekte olan sergilerin eserlerini online olarak bulabilirsiniz.

3. Shopi Go Art

Sergi Tutkunlarına Özel Dijital Olarak Gezebileceğiniz Online Sergiler

Türkiye’nin ilk ve tek online konsept mağazası olarak 2012’den bu yana çalışmalarını sürdürüyor. Shopi Go Art, sanat tutkunlarına özel birçok sanat eserini bünyesinde barındırmakla birlikte bu eserleri dijital olarak gezebileceğiniz, etkileyici online sergiler bir tık uzağınızda bulunuyor. 2D, 3D, 4D ve diğer pek çok sanat eserine web sitelerinde yer vermelerinin yanı sıra bu eserlerin online olarak satışı yapılıyor. Etkileyici eserlerle oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahip olan Shopi Go Art sitesinde eserleri incelerken beğendiğiniz eseri satın alabiliyorsunuz. Bu sayede hem sanatseverler hem de sanatçılar kazanıyor.

4. Arkas Sanat Merkezi

Arkas Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas’ın kişisel koleksiyonundan eserlerle ilk adımı atılmasıyla kurulan Arkas Sanat Merkezi, eşsiz birçok esere ev sahipliği yapıyor. İzmir’deki Fransız Fahri Konsolosluk bir bölümünün kültür sanat faaliyetleri için bir yıllık bir restorasyonun ardından faaliyete başlamasının ardından birçok sanat meraklısının ziyaretine uğruyor. Ara Güler, Pablo Picasso gibi dünyaca ünlü isimlerin eserlerine online olarak erişim imkânı sunuluyor. Çok kıymetli eserlerin sergilendiği bu online sergiyi kaçırmamanızı ve Picasso gibi dev bir sanatçının eserlerini muhakkak görmenizi tavsiye ediyoruz.

5. Bir Zamanlar Toroslar’da: Sagalassos

Sergi Tutkunlarına Özel Dijital Olarak Gezebileceğiniz Online Sergiler

Yapı Kredi Kültür Sanat’ın Beyoğlu’ndaki binasında sergilenen büyüleyici sergi arkeoloji ile ilgilenen ziyaretçilerini bekliyor. Sagalassos antik kentini ve Pisidia bölgesinin tarihini merak edenler için bulunmaz bir kaynak özelliği gösteriyor. Eşsiz eserlerin yer aldığı sergiyi dijital dünyanın sağladığı imkanlarla 360 derece sanal tur imkânı sağlıyor. Online sergiler içinde arkeoloji ve tarih konularına dair özel eserler barındıran bu sergiyi arkeolojiye ilgi besleyen sergi tutkunlarına kaçırmamasını, yerinde göremeyen meraklıları da bir fincan kahve eşliğinde dijital olarak gezebileceğiniz bu sergiye göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

6. FovArt

2016 yılında kurulan Fovart Online Sanat Galerisi, özgün ve dekoratif birçok resim ev sahipliği yapıyor. Fovart ismi Fovizm akımına atfen konulmuş ve bu akıma örnek birçok resim online sergilerinde yer alıyor. Fovizm akımı genel özellikleri arasında nesne ve renk arasındaki uyuşmazlık ile klasik resim akımlarından oldukça farklı bir çizgide yer alıyor. Aynı zamanda bu akım kübizm akımının doğmasına doğrudan etki ediyor.Birçok sanatçıya kişisel sergisini online olarak sunmasının yanı sıra sergilenen eserlerin satışı da yine aynı web sitesi üzerinden yapılıyor. Resim sanatıyla ilgilenen sanatseverlerin sıra dışı eserlerle keyifli zaman geçireceği bu sergiyi gezmeyi unutmayın.

7. İstanbul Modern

Sergi Tutkunlarına Özel Dijital Olarak Gezebileceğiniz Online Sergiler

2004 yılında kurulan İstanbul Modern, ülkemizin ilk çağdaş sanat müzesi olarak dikkat çekiyor. Fotoğraf, resim, heykel, seramik, mimari, sinema ve daha birçok farklı sanat dalında eserleri bünyesinde barındırıyor. 8000 metrekare alanda kurulan müze sergilenen eserlerine yanı sıra çeşitli programlarla ziyaretçilerini sanata teşvik ediyor. Bunun yanında çeşitli dönemlerde sergi tutkunlarına özel olarak düzenledikleri online sergiler ile de dijital olarak gezebileceğiniz ve keyifli vakit geçirebileceğiniz sergileri online olarak inceleme fırsatı veriyor. Dilerseniz beğendiğiniz eserleri satın alabiliyorsunuz.

8. F Sanat Art Gallery

Nişantaşı’nda bulunan F Sanat Art Gallery resim, çini, seramik, porselen, takı gibi çok çeşitli ve farklı alanlardaki eserleri sergiliyor. Pek çok farklı alandaki sanatçıya kişisel ya da karma sergilerde yer veren galeri farklı eserleri incelemek adına güzel bir kaynak oluşturuyor. Aynı zamanda mevcut sergilerini online olarak ziyaretçilerine açması sayesinde kişisel gerekçelerle gidemeyen sanatseverler içinde güzel bir imkân sağlıyor. Ayrıca çeşitli yardım organizasyonları adına da birçok sergi düzenleniyor. Siz de farklı sanat alanlarına ait çok çeşitli eserleri incelemeyi seviyorsanız F Sanat Art Gallery’nin online sergilerini takip edebilirsiniz.

9. PG Art Gallery

PG Art Gallery 1993 yılında Bebek’te kurulamasına rağmen 2010 yılı itibariyle Tophaneye taşınarak faaliyetlerine buradan devam ediyor. 90’lı yıllarla birlikte başlayan yolculukları boyunca birçok genç sanatçıya ilk sergisini açma fırsatı verdiler ve günümüzde bu destek sürüyor. Aynı zamanda uluslararası alana açılmak maksadıyla 2000’li yıllardan bu yana pek çok uluslararası sanat fuarına katılmaya devam ediyorlar. Bunların yanında PG Art Gallery, online sergiler düzenleyerek etki alanını genişletmeye devam ediyor. Pandeminin etkisiyle sosyal alanların daralmasına rağmen online sergiler sayesinde sanatseverlerle buluşmalar kaldığı yerden devam ediyor.

10. Art x-ist

Sergi Tutkunlarına Özel Dijital Olarak Gezebileceğiniz Online Sergiler

2004 yılında genç ve çağdaş sanatçıları desteklemek ve onlara mentorluk yaparak yardımcı olmayı amaçlayan bir sanat galerisi. 2013 yılıyla birlikte yabancı sanatçıları da destekleyen galeri, ulusal ve uluslararası pek çok fuarda yer almaya devam ediyor. Nişantaşı’ndaki adresinden Karaköy’e taşınan galeri, ziyaretçilerini burada bekliyor. Aynı zamanda online sergi deneyimini de ziyaretçilerine yaşatan galeri, 360 derece sanal tur desteği de sağlıyor. Yenilikçi ve modern çizgideki faaliyetlerini merak eden sanatseverler için oldukça keyifli anlar geçirebileceği sergiler ile buluşmak için yapmanız gereken tek şey web sitelerini tıklamak.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!